Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Conchita, gay-ii sunt oameni, nu maimute sau echinide. Aia nu ti-s prieteni daca vorbesti asa de ei sau nu le aprobi modul de viata. Atunci, daca nu poti sa-ti iubesti aproapele, schimba-l cu alt aproape.
Ce nu suport la gay: parazile lor lipsite de bun-simt si exhibitioniste. De ce dracu' nu se pot imbraca normal si defila decent?
Altfel, ei pot sa-si traiasca viata, nu ma deranjeaza deloc, dar absolut deloc.


Ingrid, observ ca si tu confunzi via cu vinul. normal ca homosexualii sunt oameni. cu oamenii nu am nimic. dar sunt anti-homosexualism, pentru ca e un viciu. pot sa fiu anti-democrata si sa votez cu Obama, corect?

Pantero, casatoria este o institutie sociala creata special pentru uniunea dintre barbat si femeie. pe vremea cand s-a initiat asta, existau deasemenea homosexuali. solutia este sa-si gaseasca alt tip de uniune si sa respecte institutia casatoriei ca pe un drept rezervat altora. eu nu joc golf, deci nu voi pretinde ca toate campurile de golf sa fie transformate in campuri de tenis, ca altfel ma simt discriminata. iar in Biserica, la cununie religioasa, nu au ce sa caute, clar. e bataie de joc pe fata. daca ai citit Biblia si respecti crestinismul, ori scapi de viciu si te intorci la Biserica, ori alegi viciul. si mai departe nu mai comentez, ca mi se apleaca.

da, dispretuiesc homosexualitatea din toata inima. asa cum unii dintre prietenii mei gay dispretuiesc fumatul. dar asta nu inseamna ca nu suntem prieteni, draga extremista moralizatoare Ingrid. bineinteles ca nu renunt la ei, nici nu am multi, doar 3, si sper ca nici ei sa nu renunte la mine. prietenul meu cel mai bun in 8 ani de america e un iranian musulman. dc-istele imi stiu sentimentele fata de islam, idem prietenul meu, care e problema? tu ai prieteni doar pe-aia pe care ii aprobi, vin la tine mereu sa le pui stampila si sa le dai bilet de voie si de buna purtare? a fost extrem de suparatoare remarca ta ca prietenii mei nu-mi sunt prieteni. :-(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Blackpanterro, copiii sunt ceea ce dorim noi sa fie. Daca ii vrei atei sau credinciosi, tu ca parinte poti sa-i indrumi. Niciun copil nu incepe de la 1 an sa spuna ca L-a descoperit pe Dumnezeu..


avand in vedere ca Dumnezeu e dragoste, putem spune ca toti copiii sunt credinciosi inca de cand sunt un mic embrion in pantecul mamei iubitoare. nu pot verbaliza, asta e altceva. dar cunosc dragostea si, prin ea, pe Dumnezeu. ca o neaga mai tarziu sau ca o accepta, astea-s detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BeLucci spune:

Omul este un animal religios.(Mark Twain)

Credca asta e diferenta dintre noi si animalele:sufletul.
Uneori confundam instinctul cu sentimentele.

Copii nu se nasc crestini...clar.

Un prieten de-al meu impreuna cu sotia lui au fost in moarte clinica, si mi-au povestit ce au simtit si au vazut.
Cu ceva timp in urma era sa mor si eu, imi amintesc doar ca am vazut o lumina puternica. Si a venit sotul si ma "salvat". Imi amintesc ca dupa ce mi-am "revenit" am avut un regret imens ca m-am intors "de-acolo". Pace liniste si bucurie cum am avut atinci, nu am mai avut niciodata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Nu sunt extremista si nici moralizatoare si nu m-am suparat pentru ce ai scris. Afla ca eu imi aleg prietenii ca sa nu regret mereu ceva din conduita lor morala si sa stau toata ziua sa ii critic, mai bine ma lipsesc, poate intelegi ceva acum. E ca si cand as avea o prietena care ma dezgusta, dar e prietena cica...ma rog, unii trec mai usor peste asta. Si nu veni tocmai mie sa-mi predici despre Islam, singura chestie la care sar e fundamentalismul si nerespectarea drepturilor omului, altfel pot si eu sa am 100 de prieteni musulmani, cu conditia sa nu imi behaie ca femeile ar trebui omorate daca isi inseala barbatul.


Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Citat:
citat din mesajul lui fdoina

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Blackpanterro, copiii sunt ceea ce dorim noi sa fie.


hehe, nu-l cunosti pe fi-miu cati ani zici ca are copilul tau?


Doar 3 anisori batuti pe muchie. Si mi-a spus ca nu exista Dumnezeu chiar acum o saptamana. Ce dragutz din partea ei..

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S

Nu sunt extremista si nici moralizatoare si nu m-am suparat pentru ce ai scris. Afla ca eu imi aleg prietenii ca sa nu regret mereu ceva din conduita lor morala si sa stau toata ziua sa ii critic, mai bine ma lipsesc, poate intelegi ceva acum. E ca si cand as avea o prietena care ma dezgusta, dar e prietena cica...ma rog, unii trec mai usor peste asta. Si nu veni tocmai mie sa-mi predici despre Islam, singura chestie la care sar e fundamentalismul si nerespectarea drepturilor omului, altfel pot si eu sa am 100 de prieteni musulmani, cu conditia sa nu imi behaie ca femeile ar trebui omorate daca isi inseala barbatul.


aaa, nu cred ca ne intelegem. adica nu cred ca ne citim cu atentie raspunsurile. ti-am zis eu ca-mi critic prietenii? ti-am zis eu ca ma dezgusta prietenii mei? am venit eu sa-ti predic despre Islam? te-am intrebat eu daca te-ai suparat? - dimpotriva, ti-am declarat ca tu m-ai suparat pe mine cu imaginatia ta despre prieteniile mele. te rog sa incheiem subiectul, nu te mai las sa-mi comentezi prietenii. eu le comentez viciul, asa cum si ei imi comenteaza mie fumatul sau ca-s prea pasionala in polemici. dar de-aici si pana la a renunta unii la altii, mi se pare o prostie uriasa. adica de membrii familiei ne dezicem pentru ca au nush care viciu sau cred in altceva decat noi? holy molly...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Familia nu ti-o alegi, dar prietenii, da. E dreptul meu sa fiu selectiva cu ei. La fel cum nu tine de caracter daca fumezi, insa daca iti inseli sotul/sotia, nu e very nice. Chestie de gust (sau o fi morala?).
Ca sa fiu mai explicita: tu nu consideri normala homosexualitatea, te scoate din sarite trambitarea ei etc, dar ai prieteni homosexuali. Ce sa spun, vrei aplauze? Felicitari? Bine, ti le ofer.

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S



Doar 3 anisori batuti pe muchie. Si mi-a spus ca nu exista Dumnezeu chiar acum o saptamana. Ce dragutz din partea ei..





cand avea fi-miu vreo sapte ani, dupa ce obosisem sa-i tot explic de ce mergem noi duminica la Biserica, si cate taine nevazute se intampla acolo, l-am intrebat: "daca ti-ar spune prietenii tai ca vine Dumnezeu joi la doispe jumate in fata la primarie, nu te-ai duce si tu sa-L vezi?" si mi-a raspuns "neah, te-as trimite pe tine sa-i faci poze"

la asa intrebare, asa raspuns, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Lady intrebai de suflet/psihic.
din ce stiu io credinciosii zic ca este duh/spirit, suflet/psihic si corp. ateii cred ca exclud spiritul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui Adela99

Lady intrebai de suflet/psihic.
din ce stiu io credinciosii zic ca este duh/spirit, suflet/psihic si corp. ateii cred ca exclud spiritul.




Da Adela, de aceia am intrebat-o direct pe Panteruta. Explicatia credinciosilor o stiu, vroiam sa aflu cum vede un ateu psihicul, ´´originea´´ acestuia sau ce anume sta la baza existentei lui.

Mergi la inceput