Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 41

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Din contra, evolutia ne-a invatat ca daca ne uram si ne omoram nu avem sanse de supravietuire, dar tinand unul la altul, protejandu-ne, cooperand si lucrand in echipa,supravietuim si implicit ducem specia mai departe. Richard Dawkins a inventat denumirea de gena egoista ca sa descrie situatia exprimata mai sus.Dar si fara denumiri pompoase, treaba asta e logica.
Tribul mentionat mai devreme demonstreaza asta la fel ca toate celelalte triburi ce nu au fost atinse de o religie.

Un mic exemplu de munca in echipa la cimpanzei
http://www.youtube.com/watch?v=9DVmJqybdlE




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Despre dragoste nu stiu ce sa spun...discutam cu sotul acum ceva timp daca noi am evoluat sa ne iubim in sensul de "te iau de nevasta si mor langa tine". Multi pot asta si tot multi nu pot, vezi adulterul.Dar mai uit la animale, unele, de ex lupii, pinguinii imperiali se imperecheaza pe viata, oare e pt ca se iubesc?
Nu stiu...


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Doina, sa indraznesc sa intreb 'cum adica'? Da' sper sa imi raspunzi totusi, ca azi numai cu ochii-n soare am tot ramas :D.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



daca lacomul si betivul n-are CUM sa-I raspunda (dupa cum zici tu), concluzia e ca doar noi astia virtuosii am facut-o ca daca eram si noi rai, asemeni lacomi si betivului, nu puteam raspunde. Dar asa, cum zice Doina concluzia ramane: noi suntem virtuosi


mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , 10+

am blog




Aaa, asta era? Sper ca ai patruns bine in gandurile Doinei, fiindca, iti dai seama, e prea mult pentru mine sa vorbesc cand cu una cand cu alta :)).
Pai, ma vad nevoita sa repet ceea ce am spus cu alta ocazie: dupa roadele lor ii veti cunoaste :D. Daca rodul intalnirii cuiva cu Dumnezeu este concluzia ca El ii arunca in iad pe cei care nu L-au primit in viata lor, well... .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Nu ma indoiesc de faptul ca ateul Xenocid ar face tot posibilul sa opreasca macaraua ceausista.


oh, my, deci si tu ai vazut la chip veriga lipsa. :-)) eu nu ma indoiesc ca el ar fi la volanul macaralei, doar si el "si-a scuipat plamanii" pe-aici ani de zile cu ura la adresa credinciosilor, in special ortodocsi. ti s-a aratat tie la separeu in chip de inger?

marim tariful la $1000 pe ora, riscurile sunt prea mari. :-)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

LadyJ, ca sa intrebi ce este sufletul trebuie sa crezi in suflet, daca crezi in suflet in ce fel il vezi? Ca acea parte care se duce in rai sau iad? O vezi ca "bucata" care iti da viata? Daca da, cand intra in corp?

Uita-te la tribul Piraha. Oamenii astia care nu au concept de religie, D-zeu, diavol traiesc linistiti si fericiti, au suflet?
Copiii se nasc atei, nu cred in nimic, ei au suflet?
Animalele au suflet, sau numai oamenii?

Eu cred in constiinta si umanitate.


argumentul asta schioapata.

1. exista pietre
2. tribul P nu crede in pietre
3. tribul P are pietre
--------
CL: NU exista pietre???

oh, well, inainte sa spread the word, poate incepi cu manualul de logica, ala de clasa XII.

pe de alta parte, pe crestin nu trebuie si nu il intereseaza gramada de calitati a ateului, nu este relevanta. asa cum se vede, nu poti sa te bati cu ccc caramida in piept ca ai constiinta si umanitate, dar sa calci cu bocancii in sufletul altora si sa iti bati joc de ce iubesc ei. sau probabil intelegem gresit constiinta si umanitatea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Din contra, evolutia ne-a invatat ca daca ne uram si ne omoram nu avem sanse de supravietuire, dar tinand unul la altul, protejandu-ne, cooperand si lucrand in echipa,supravietuim si implicit ducem specia mai departe. Richard Dawkins a inventat denumirea de gena egoista ca sa descrie situatia exprimata mai sus.Dar si fara denumiri pompoase, treaba asta e logica.
Tribul mentionat mai devreme demonstreaza asta la fel ca toate celelalte triburi ce nu au fost atinse de o religie.

Un mic exemplu de munca in echipa la cimpanzei
http://www.youtube.com/watch?v=9DVmJqybdlE




Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."




Nu ai inteles ce te-am intrebat dar nici exprimarea mea nu a fost ok.

Cat despre logica expusa de tine mai sus, eu am alta parere.
Daca oamenii au invatat ca nu e OK sa se omoare intre ei, nu e datorita sentimentelor.
Sentimente avea si cel din epoca de piatra, sentimente are si contemporanul.

Nu poti sustine ca sentimentele sunt cele care au ajutat la evolutie, dar nici nu poti spune ca sentimentele au aparut datorita evolutiei.
Tu crezi ca omului primitiv nu-i era frica? Nu simtea afectiune? Nu simtea repulsie?


Asta intrebam defapt: din punct de vedere al cuiva care exclude probilitatea existentei unei Divinitati, CE anume provoaca sentimentele omului? Acea simtire imposibil de descris in cuvinte, acel sentiment special pe care-l simti doar in interior?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Ah, super, Conchita! Ma ajuti sa-mi inchei triumfal ziua :))))
Daca Dumnezeu ar fi un pe veci pedepsitor, ce diferenta e intre mine si El? Ca eu, pentru cateva dati in care Cardinal nu m-a acceptat cu credinta mea cu tot (eh, e ceva mai mult de atat, dar a aparut Conchita :)), is in stare sa-l cam pedepsesc si la anu pe vremea asta .

Conchi, nu te-am nominalizat la pedepsitori for ever :)). Revii la 600? :))))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Despre dragoste nu stiu ce sa spun...discutam cu sotul acum ceva timp daca noi am evoluat sa ne iubim in sensul de "te iau de nevasta si mor langa tine". Multi pot asta si tot multi nu pot, vezi adulterul.Dar mai uit la animale, unele, de ex lupii, pinguinii imperiali se imperecheaza pe viata, oare e pt ca se iubesc?
Nu stiu...


Adriana si Aidan - 3 ani
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."




Casatoria e o chestiune sociala. Sa nu reducem sentimentele la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

ateii persecutati??? hahaha, poate auto-persecutati.

urmaresc cazul missei descalificate pe locul 2 din California. a indraznit sa raspunda ca ea vede casatoria numai intre un barbat si-o femeie. incredibila reactia plina de ura si haznale din partea comunitatii gay, amenintari, ofense, teribil. si ea a spus clar ca nu acuza pe nimeni, dar asta e manifestarea ei de credinta. adica ne-credinciosii pot purta campanii "spread the word", cu alte cuvinte, prozelitism agresiv, pot impune ce sa invete si ce sa nu invete copiii nostri in scoli, imi pot smulge crucea de la gat ca n-am voie cu insemne religioase in public, pot demola scena nasterii domnului din fata la walmart de craciun si pot forta legi sa nu mai zicem craciun fericit, ci sarbatori fericite, iar eu (in general, eu) nu am voie sa spun ca asa cred eu, casatoria e lasata pentru uniunea dintre un barbat si o femeie, asta e credinta mea. nu, imi ratez cariera, am parte de oprobiul si furia publica, devin bataia de joc a comunitatii gay - pline de constiinta si umanitate. si se mai mira cineva pe-aici ce faci cand vezi ingerul deasupra unei scene care se poate termina cu o crima. speak up. stand up. intervii, asta faci. altfel s-ar asterne dark side pe pamant si am manca toti prajiturici arse. yuck.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Ah, super, Conchita! Ma ajuti sa-mi inchei triumfal ziua :))))
Daca Dumnezeu ar fi un pe veci pedepsitor, ce diferenta e intre mine si El? Ca eu, pentru cateva dati in care Cardinal nu m-a acceptat cu credinta mea cu tot (eh, e ceva mai mult de atat, dar a aparut Conchita :)), is in stare sa-l cam pedepsesc si la anu pe vremea asta .

Conchi, nu te-am nominalizat la pedepsitori for ever :)). Revii la 600? :))))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



nu stiu nimic despre ce e intre tine si Cardinal...

Mergi la inceput