Cine a scris Biblia?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deianira spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Poate ca oamenii au totusi nevoie de iluzia vietii de apoi.
Credeti ca e usor de acceptat ca viata nu are un 'sens', ca nu e nika "dincolo', ca nu exista compensatie?
(ii auzi pe multi: "aa, cutare nu e frumos, dar sigur are alte calitati").
Am constatat ca toate combinatiile sunt posibile in viata :)
adica: frumos si destept, urat si destept, frumos si prost, urat si prost. Desigur, ce-am zis e doar o simplificare .
Diversitatea lumii, deh...
Scuze ca am venit aici nedocumentata... Am vizionat cateva dintre cele 12 filmulete, nu toate...

Am o propunere: cineva (poate Doruletz? poate pantera? ...) sa deschida un topic de genul; "cum (si daca) accepta credinciosii pe ateii de langa ei"?



Pai majoritatea nu ii accepta. Sau ii "accepta" cu incercarea de a-i converti .
Daca vrei un subiect deschis pe tema asta, poti incerca direct la ZZ :-)). Acolo se va incadra la un moment dat, din pacate.



Good things happen to good people.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Eu am vorbit serios aici, daca subiectul se transforma intr-o bascalie nu vad de ce as mai continua. Mi se parea interesant de la inceput, dar acum...Am indoieli, dar cine nu are? Vreau adevarul, cine nu-l vrea?
Nici la sfarsitul filmului reporterul nu spune ca nu crede in Dumnezeu sau ca Biblia este un fals da capo al fine. Pentru ca nu poate.
Gabi, eu fac parte din categoria oamenilor care asculta cu placere si interes si cealalta parte, a ateilor. Nu ma consider superioara lor, este "credinta" lor ca nu exista Dumnezeu, de ce as incerca sa o schimb? Abelaerdus spunea ca le sta bine crestinilor sa fie toleranti. Eu ma simt egala cu ei.
Revin la intrebarea mea: ce alte surse istorice cunoasteti in care sa fie pomenit Isus?

Ingrid S si Diana
www.dropshots.com/Ingrid28_photo" target="_blank"> FILME 1
www.dropshots.com/Ingrid28photo" target="_blank"> FILME 2
www.dropshots.com/Ingrid28photo1" target="_blank"> FILME 3


Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.

Tot ce a mai aparut scris despre el, independent de biblie, a aparut decenii, secole dupa presupusa moarte si toate sub forma de povestiri care la inceput au fost transmise pe cale orala.

Normal ca exista extrem de multe intrebari, ar fi anormal daca nu ar fi asa. Nu poti sa crezi orbeste o carte care a fost totalmente scrisa si interpretata de oameni, de mii de ori, o carte in care si-au pus amprentele si politicile diferitelor perioade de timp.E important sa cauti adevarul istoric.

Pana acum adevarul istoric arata numai ca anumite persoane mentionate in biblie au existat, regii si conducatorii mai mult. Din decumentar vezi ca locurile prezentate nu pusca cu perioadele prezentate.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.



Pante, te-a lasat memoria . Pe un topic trecut, cu manutele tale ai pus link-ul unui document istoric al vremii respective, in care se vorbeste despre Isus. LoL!









Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Daca te referi la Josephus nu m-a lasat memoria.Scrierile lui despre un om Isus, nu Isus D-zeu, sunt de la sfarsitul sec I.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Daca te referi la Josephus nu m-a lasat memoria.Scrierile lui despre un om Isus, nu Isus D-zeu, sunt de la sfarsitul sec I.



parca ziceai mai inainte ca, citez: "nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor."


Of, of, memoria maica .

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.



Pante, te-a lasat memoria . Pe un topic trecut, cu manutele tale ai pus link-ul unui document istoric al vremii respective, in care se vorbeste despre Isus. LoL!









Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.



topic la care i-am mai bagat si io o lista cu marturii istorice. dar ai zis sa nu mai pronunt cuvantul "semidoct" pe zona, gata, te ascult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Pai nu exista. Nu din timpul vietii lui!! Decat la decenii sau secole de la moarte, ce vorbim noi aici?
Sfarsitul secolului I nu e timpul vietii lui Isus care saracu ar fi trait 32 de ani sau ma insel?

Si cum am spus Josephus scrie despre un om Isus, nu unul divin.

Deocamdata, indiferent cum vrei sa o intorci nu exista nimic, inafara de biblie care sa ateste existenta unui om facator de miracole, un om care biblia spune ca e D-zeu.


Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

ha, ha, Pante, esti mortala!! :)))))))))
cum boala, mai, sa ai pretentia sa iti zica un ISTORIC ca omul Isus era Dumnezeu? Valeu, ce le-ai ametit! :)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Draga mea, aici se vorbeste despre scrieri independente de biblie! Sau tu vrei sa iei in seama numai scrierilor celor ce cred in D-zeu? Treaba ta!

Da, Josephus, a fost un istoric si mai mult nu a fost crestin, motiv pt care nici nu e luat in seama de multi teologi, iti dai seama numai aia cu D-zeu in suflet pot scrie despre un om Isus.

Scrierile lui Josephus sunt cele mai apropiate de timpul lui Isus si nu il prezinta ca pe un D-zeu, unde e problema???? Poate pt ca a fost doar atat? UN OM?

Daca vrei sa discuti discuta, nu ma lua la bani marunti, te rog. Stiu ca e stilul tau dar lasa-maaaaa, lasa-maaaaa!

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)
A ticket to hell has never been funnier

"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

Mergi la inceput