Abdomen extra-plat

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ipearina

Revistele de culturism??? Pai culturistii urmaresc cresterea masei musculare. De obicei, cele 10 repetari se fac cu greutati, de aceea sint doar 10 Este o diferenta intre dezvoltarea masei musculare si dezvoltarea fortei. Cum este o diferenta intre antrenamentul culturistilor si cel al "omului de rand".




Nu , tocmai ca nu se fac cu greutate , sunt abdomene normale la care conteaza insa respiratia.
Pune-te sa faci abdomene lent , sa te axezi pe inspir-expir si sa tii muschiul incordat tot timpul.
Majoritatea culturistilor nici nu fac abdomene, sau daca le fac , exercitiul este acelasi ca al omului de rand .
Si ca exemplu ti-l pot da pe Teodorescu , fost campion national ani la rand , eu faceam crunch-uri la aparat cu 25 de kg , si el facea cu 10 .
Nu conteaza cate abdomene faci , conteaza cum le faci , si aici din pacate nu se aplica regula de la alte aparate , unde se fac serii multe cu repetari mult , pauza scurta intre .

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu mi-am cumparat DVD-ul cu Cindy Crawford si fac dupa el. Nu-mi mai bat capul cate si cum, ca stie antrenoarea ei de acolo, eu doar repet ce face ea.

Acu' vreo 10-15 ani aveam caseta video cu ea. Nu erau aceleasi exercitii, pe DVD-ul de acum are si un set de exercitii dupa nastere. Deh, fiecare varsta cu exercitiile ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mindy

Da de abdomenele astea executate de Luciu, ce ziceti?
Mi se par usurele cele de la inceput.
Am incercat sa le fac azi, dar simt dureri in spate.

http://www.youtube.com/watch?v=c_w4OPclTRw&feature=related


Nu trebuie sa te doara spatele, schimba ex fiindca sunt zeci de variante nu-ti nenoroci lombarul ca nu merita!
Sportul trebuie sa produca durere doar in muschi( sa-i simti ca te ard si tremura cand ii muncesti) nu la oase/articulatii/ligamente - cu mare grija ca trebuie sa te bucuri de sanatate multi ani de acuma in colo:)

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Pana la urma, a aparut poza cu abdomenul in cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

n-a aparut poza, ca n-a fost disponibil fotografu'

Da' am facut aseara alea 8 min de abdomene si intr-adevar sunt crunte, mai ales ca eu n-am mai fost la sala la antrenament de abdomene cam de multisor.

Si mi-am amintit de programul www.shape.com/workouts/articles/Bikini_ready_in_8_weeks.html" target="_blank">bikini ready in 8 weeks pe care eu l-am urmat cu succes dupa sarcina nr 2. Este incredibil cum tonifica si formeaza acest program. Asa ca acum numai vointa sa fie, ca timp mai am, programe si sfaturi am primit. Hm, sustinerea cred ca ar mai ajuta...

Ia ziceti, cine se baga la un program de 2 luni de tonifiere/remodelare/subtiere?


Ah, am mai gasit ceva tot pe shape.com, si anume cica un remediu pt celulita. O femeie obisnuita a gasit combinatia care a scapat-o de celulita www.maryscellulitemiracle.com" target="_blank">aici. V-o prezint cu scepticismul de rigoare, desi inteleg ca resveratrolul ala chiar e bun si nu neaparat la celulita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

deci nu ati gasit inca reteta abdomenului super plat fara dieta si fara exercitii? asta ar fi interesant de aflat ca asa la teorie sunt buna, practica ma omoara

pe bune nu exista remediu pentru pielea ramasa dupa nastere? (fara cutit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

salutare fetelor!! Ma bag si eu in discutii cu voi aici. eu am ceva probleme cu greutatea...vesnic sunt la dieta ...in fine.
De aproximativ o luna am inceput sa fac tae bo acasa si exercitii cardio. Am gasit pe net filmulete a cate 40-50 de minute ale lui Billy Blanks . Sunt foarte incantata si ma simt extrem de bine dupa ce transpir 40-50 de minute. Este un ritm destul de alert dar care pune tot corpul in miscare...iar la final dupa ce fac dush ma simt ca un bebelush.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

dupa o slabire radicala daca ramane piele surplus din pacate ai doua variante : te ingrasi tare si umpli pielea sau o tai cu cutitul:)

Dar mai doamnelor sportul are si multe alte avantaje in-afara de faptul ca ne face sa aratam bine in costum de baie! Va scriu mai jos articolul care l-am pus pe site-ul meu

De ce facem sport?

*vrem sa traim mult si bine,
*vrem sa avem o inima puternica,
*ne temem de un atac cerebral,
*vrem sa avem o viata sexuala buna si de lunga durata,
*vrem sa aratam ca si vedetele din reviste,
*fiindca ne elibereaza de stres si ne face mai rezistenti.

Scheletul va da forma care va permite sa stati drept si va protejeaza organele interne de socuri puternice sau diverse accidente.
Impreuna, oasele, articulatiile si muschii formeaza masina de miscat a omului. Ele va ajuta sa va plimbati, sa va ridicati/asezati, sa faceti dragoste, sa va catarati pe munte.
Poate ca acum nu va ingrijoreaza prea tare oasele, articulatiile sau muschii , dar este foarte important in ce fel imbatranesc, daca nu din alt motiv, atunci macar pentru a putea sa va bucurati de nepotii, sa va bucurati de independenta si mobilitate chiar si la 90 de ani. Acum scepticii sar in sus si spun in cor : eu nu o sa traiesc pana la 90 de ani ! Cum vreti, asta nu-i treaba mea, eu ma adresez celor care vor sa traiasca cat de frumos se poate pana la 90 de ani
Desigur ca sunt multe pericole in jurul nostru : cazaturile de pe bicicleta, alunecarile pe gheata sau accidentele rutiere… Dar cel mai mare pericol care va afecteaza scheletul este stilul de viata – lipsa activitatii fizice sau excesul activitatii fizice, va pot afecta foarte rau masina de miscare.
Este bine stiut, ca miscarea ne ajuta intregul organism : inima, mintea, arterele – dar cand vine vorba de oase, articulatii si muschi, activitatea excesiva poate fi la fel de distructiva pentru corp ca un accident de masina.
Sa luam un exemplu - Arnold Schwarzenegger, imaginea stereotipa a formei fizice perfecte, a tipului atletic, musculos fara pic de grasime. Acum, dupa cateva operatii, Arnold, recunoste ca trupul lui nu se mai poate misca ca odinioara , din cauza varstei dar si din cauza trecutului sau.
El spune, ca majoritatea sportivilor pe care ii cunoaste, care au ajuns acuma la varsta de 40-50 de ani, inclusiv el, se simte ca si cum ar fi avut un accident de masina, iar articulatiile si oasele ii sunt praf din cauza stresului indurat in orele prelungite de antrenament. Este foarte greu sa credem asa ceva , acuma cand vedem la sala sau in reviste tipi sculptati, musculosi, fara pic de grasime si femei care arata de parca ar fi de pe alta planeta. Realitatea este insa ca exercitiile excesive sunt ca un cutremur de gradul 7 pentru organism. Cu cat indurati mai multe, cu atat aveti mai multe sanse ca sa va simtiti precum Arnold la 50-60 de ani. Am sa revin la acest subiect cand am sa vorbesc de importanta stretching-ului.
Exercitiile fizice, este indicat sa fie facute : constant si pana la limita rezistentei dvs. fizice ( bineinteles ca rezistenta nu este aceea pe care o aveti acum! de ea trebuie sa ne ocupam mai tarziu ) pentru a va pastra oasele, articulatiile si muschii tineri.
Unii oameni fac sport pentru a slabi, altii pentru ca asta ii face sa se simta bine, altii pentru ca vor sa arate cool pe plaja. O persoana care face sport in mod constant, corect, va avea rezultate uimitoare - o scadere semnificativa a varstei reale : barbatii 8 ani, iar doamnele cu 9 ani ! Asta inseamna ca la 40 putem sa fim ca la 31 sau, ca la 50 ne vom simti ca la 41 . Merita, doamnelor!
Dat fiind faptul ca, scopurile si motivele pentru care facem sport difera, avem si programe diferite. Antrenamentul unui maratonist este diferit de cel al unui canotor, care este diferit de cel al unei persoane normale care doar doreste sa slabesca 5 kg si sa fie in forma.

REZISTENTA
La sala, observati de cele mai multe ori ca se formeaza bisericute. Cei care folosesc aparatele pentru exercitii cardio si cei care ridica greutati. Daca sunteti in bisericuta celor care ridica greutati sa stiti ca greutatile nu sunt facute doar pentru tinerii de 20 de ani.
Exista multe beneficii in ridicatul de greutati, indiferent la ce varsta o faceti sau cat de antrenat ati fi. In primul rand, ridicatul de greutati va creste masa musculara, ceea ce, in timp, consuma mai multe calorii si va ajuta sa slabiti. In afara de faptul ca va intareste intreg corpul si va ofera o tinuta / pozitie frumoasa, cel mai mult ridicatul de greutati va ajuta oasele. In timp ce muschii trag de ele in timpul ridicarii de greutati, ei stimuleaza oasele sa-si creasca densitatea, ceea ce face ca antrenamentul de rezistenta sa fie foarte bun pentru oasele dvs – asa putem sa prevenim osteoporoza.
Ridicatul de greutati nu trebuiesa fie ceva de cosmar. Cantitatea potrivita de antrenament de rezistenta – atunci cand muschii obosesc dupa 8-12 repetari (incep sa tremure).
Antrenamentul de rezistenta va intareste muschii, dar beneficiile se extind si la nivelul oaselor si articulatiilor, pentru ca va creste flexibilitatea si remodeleaza oasele.

ANTRENAMENTUL CARDIOVASCULAR
Problema cu antrenamentul cardiovascular , cum ar fi alergatul in exces sau urcatul de trepte este ca va ataca oasele si articulatiile si face prea putin pentru muschi, in comparatie cu antrenamentul de rezistenta. Pentru a trai mai mult si a va proteja articulatiile, cele mai bune antrenamente cardiovasculare sunt inotul , ciclismul si exercitiile la aparatul eliptic ( nu sunt singurele, sunt doar exemple edificatoare ). Aceste exercitii va cresc ritmul cardiac si lucreaza diferite grupe de muschi (inotul exersandu-le cam pe toate ) iar articulatiile nu sunt nevoite sa absoarba socul, traumele si fiecare pas al dvs. pe care-l faceti cand alergati sau cand urcati trepte ( step ).
Acest tip de antrenament este foarte bun pentru cei care sufera de artroza si de dureri articulare si reprezinta cea mai buna cale de a va pastra sanatatea cardiovasculara. Si mersul este o forma buna de exercitiu cardio, dar majoritatea oamenilor nu merg destul de repede pentru a-si creste ritmul cardiac. Oricum eu va recomand plimbari frecvente pentru o sanatate fizica si mentala de invidiat.


www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

Interesant site-ul tau, Deus.. Mi-am dat seama ca dai sfaturi competente, dar n-am stiut ca ai chiar si pregatire de specialitate

Tu cat te antrenezi pe saptamana? Cum arati? Poti sa ne pui o poza in costum de baie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Citat:
citat din mesajul lui carolinah
Ia ziceti, cine se baga la un program de 2 luni de tonifiere/remodelare/subtiere?


ala io, ala io, asa ca ma ofer voluntar, ce sa mai, ca nu-ti raspunde nimeni. dar la programul linkuit de pe shape magazine nu ma bag. am minge de-aia si ma rostogolesc mai mult pe dedesubt decat pe deasupra, ridicol! ai un plan de-a gata sa-l urmez si eu? chm chm, adica sa-l urmam impreuna. ofer galerie pasionata la schimb.

Mergi la inceput