Abdomen extra-plat

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ipearina spune:

Mindy, ai zis ca te-a durut spatele dupa abdomenele a la Luciu. Probabil ca in momentul in care ai coborat picioarele, ai accentuat lordoza fiziologica, poate ai accentuat deja o problema existenta acolo (cum ar fi o hiperlordoza). Daca musculatura abdominala este mai flasca, mai lipsita de forta, exista tendinta de a compensa prin miscarea de extensie a spatelui, ceea ce este gresit. Incearca sa nu treci picioarele dincolo de verticala sau doar putin, cu abdomenul cat mai incordat si sa le executi cat mai lent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

conchita eu sunt partenera ta:)
nu stiu cate kg ai im plus dar sa zic unde am ajuns eu....inainte de copii eram pe la 150 cm si 50 kg...perfect multumita, un kg doua nu se vedeau. 2 sarcini absolut decente din pct de vedere al kg, la prima am luat 9 kg la a doua 7. Nu am ramas cu multe kg dupa dar incet incet m-am imprietenit cu frigiderul si cand am vazut cantarul la 63 am zis halt. Asta era acum vreun an ...diete, impachetari etc si am ajuns la 55-56 kg. Imi doresc cu disperare 52-53 kg, am fost in grupul lui scarsdale o vreme , cred ca am ajuns la 54 kg dar nu am reusit sa le tin pentru ca nu reusesc sa mananc decent. Nu mananc tampenii in general, dar am seri cand pot sa mananc frigiderul. Si ma enerveaza cumplit geutatea, celulita etc. Am avut mereu conformatia cu solduri care m-a enervat mereu, am un fix cu asta, acum am 56 kg la 1m70 , lumea zice ca sunt prea slaba, mi-a ramas si pielea asta pe abdomen care ma demotiveaza cumplit.

Asta sa o luati ca pe o marturisire nu stiu de unde sa o apuc si sa scap de asta. M-am apucat de sport si piscina in decembrie. Ii dau inainte incercand sa fiu de 3 ori pe sapt la aerobic, piscina etc, uneori reusesc, uneori nu depinde de job de conjuctura.

Deus orice sfat ar fi de mare ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Marina
"Am avut mereu conformatia cu solduri care m-a enervat mereu, am un fix cu asta, acum am 56 kg la 1m70 , lumea zice ca sunt prea slaba, mi-a ramas si pielea asta pe abdomen care ma demotiveaza cumplit.

Asta sa o luati ca pe o marturisire nu stiu de unde sa o apuc si sa scap de asta. M-am apucat de sport si piscina in decembrie. Ii dau inainte incercand sa fiu de 3 ori pe sapt la aerobic, piscina etc, uneori reusesc, uneori nu depinde de job de conjuctura. "

La inaltimea ta ai kg numai bine:) dar te vezi grasa fiindca nu sta carnea si hainele pe tine asa cum vrei tu:)
Daca faci sport se aseaza lucrurile in timp, din pacate trebuie sa faci sport cam 3 luni ca sa vezi rezultate notabile. Cand faci sport trebuie sa simti ca te arde ca muschiul tremura - atunci lucreaza - in rest se mentine, se simte bine, bla , bla...
Spui ca ai avut tot timpul conformatia cu solduri? esti femeie nu par!
Iti cumperi de la mag cu articole sportive greutati pentru glezne nu mari de 1,5 maxim 2 kg / picior si faci exercitii pt fese, aripioare cu ele pe glezne. Ai sa simti cum arde si cum se intampla ceva bun in zona cu pricina. Inclusiv pe banda poti sa umbli cu ele si atunci nu trebuie sa stai 30 min pe banda ci ajunge 10-15 min ca te omoara:)
Pentru abdomen - abdomene
Pt celulita - 1 luna bea intre 3 si 4 l de apa, fa sport de 3-4 ori pe saptamana, inainte de fiecare baie/dus perie zona cu probleme cu o perie uscata pana simti ca te arde usurel(nu-ti strica pielea fa cu dragoste masajul), normal papa sanatos si dupa baie da-te pe corp cu o crema hidratanta - fa o poza inainte si una dupa o luna
Dar, un mare dar, trebuie sa ai grija sa nu stai pe scaun f mult pe zi, adica daca stai pe scaun 10-12 ore nu ajunge sa faci o ora de miscare care sa compenseze:)Te mai ridici din cand in cand de pe scaun si faci 30 de genoflexiuni sau mergi/vi la serviciu pe jos. Din pacate zona de pe coapse si fese este sugrumata de atata stat jos si normal ca sufera!
Oare am uitat ceva?:)



www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

sarumana maine cumpar greutati...erau pe lista mea de achizitii oricum
jobul meu e static, stau la birou 12 ore , eventual meetinguri etc, si stau oarescum in marginea bucurestiului, nu prea am cum sa merg pe jos :(, plus ca imi duc copiii la gradi dimineata etc etc.
o sa incerc de 3 ori pe sapt aerobicul sa imi fac o lege din asta , sa nu ma mai doara capul , sa nu am chef si alte alea macar cat sunt acasa.
cele 8 min de abdomene facute zilnic sunt ok? la sala fac mult mai multe, nu am probleme sa fac exercitiul de 8 min numai ca ma gandesc ca facand zilnic s-ar vedea comparativ cu 2 ori pe sapt la sala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

constant = rezultate uimitoare :)
Vezi? stai 12 ore pe scaun plus doua ore in masina , plus 1 ora la masa , sunt f multe ore in care circulatia la nivelul feselor, picioarelor este sugrumata de aceea este bine sa faci ceva din cand in cand. De exemplu de cate ori iti aduci aminte sa strangi din fese stand pe scaun de cateva zeci de ori sau sa te ridici sa faci cateva genoflexiuni - si exercitiile kogel se pot face tot asa la birou:)

www.de-azi.ro
poze familia mea


inspiratie, dragoste, putere ... pentru oricine crede ca nu mai poate...
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI
http://www.youtube.com/watch?v=vMCnjMbUOFg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Caro, si io ma bag. vreau sa slabesc intai. ca am de unde. am slabit 6kg. m-am apucat si de alergat de o luna. pt ca vin tarziu acasa de la munca si uneori nu e vreme de alergat, mi-am luat banda de alergat electrica. mi-a sosit acasa sapt trecuta. imi place f mult. fac ex de stretching intai. apoi ma tot fugaresc pe treadmill. incep mai incet. apoi maresc viteza. azi am facut 3m. si eram f happy,3 km. cand colo cica am alergat , mers alert 4.5km. nu mi-a venit sa cred. o am setata in mile, trebui sa o schimb in kms. aprox 385 cal consumate.
am in plan sa o folosesc si nivelele de inclinare. plus wrist& ankle wheights. si am vazut si niste adidasi dashtepti cu 2 nivele de inclinare a insoles( scuze nu stiu cm sa ii zic). si mai vreau sa ma apuc de sarit si coarda.
musai va trebuie sutien pt sport, adidasi de alergat si costumatie de alergat care sa nu contina bbc 100%, trebuie sa iaba si sintetic, pt ca altefel raciti.
si eu la fel nu pap, alimente rafinate, decat daca mi-e pofta. m-am schimbat de cand fac sport(cardio si vreau si rezistenta),pot sa ma opresc la o gura/2 de alim. interzis pt ca stiu ca transpir la propriu pe treadmill.
si in plus am inceput sa iau iar vitamine. mi se pare f buna Cartea biblia vitaminelor, Earl Mindell, parca.
Cristina- snackuri- daca esti alergica la nuci/oleaginoase, incearca fructe uscate de toate felurile: ananas, papaya,caise, banane,coacaze, prune. poti sa amesteci cateva fr uscate cu cottage cheese, yummy. batoane de cereale integrale.
daca va place painea si chair daca nu, puteti manca crisp rye bread, paine wassa.
eu beau si ceai verde cel putin 3 cani pe zi. ajuta la arderea cal. si daca se bea intre 3-5 cani/zi intr-un an se pierd 4.5kg.
mi-e cam somn, revin acasa miercuri.


ALAPTATUL HELPLINE


de piticotu' uriash

m-am facut maricica


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

emmaaimee, felicitari pt kilele date jos! esti tare!!
saritul pe coarda e super.
eu mi-as lua o trambulina.

am mancat mai mult decat trebuia in uikend. ce mult imi lipsteste motivatia. :(
dar macar am facut plimbari multe, dans, tzopaiala cu fii'mea, nu am chiar vegetat.

fetelor, uitati aici niste scheme faine de dans pe post de aerobic..
eu prefer dansul in locul aerobicului. parca mi-e mai usor decat sa fac exercitii.

Zumba:
http://www.youtube.com/watch?v=6vAoqnLbY64&feature=related

asta al doilea mi se pare super. am o vecina instructor de Zumba, mi-a zis ca sa nu fac niciodata pe covor ca ma pot accidenta, ideal e pe parchet si cu papuci de sport f buni si usori.

http://www.youtube.com/watch?v=2eLLx7cVvuo&feature=related






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui emaaimee

m-am facut maricica



asta eu ar trebui sa mi-o pun la semnatura :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitzinuca spune:

vin sa ingros randurile clubului N, cu n mare, bold, italic si underline...

1. deus - ce parere ai de batoanele fibrobar? pot ele suplini o masa?
eu am slabit cu batoanele astea acum vreo 4-5 ani, suplineam micul dejun si cina.

acum mi-am luat din nou, sa va spun si de ce: mai mult din considerente psihice. intotdeauna am fost o fomista, nu am avut niciodata burta lipita de spatem, in schimb am avut 30 de kile mai putin.

am incercat n cure. la mine nu tine faza cu micul dejun cea mai bogata masa, pentru ca nu ma mai pot opri. incep cu un ou fiert, doua, dar stai ca nu are nimic daca mananc si un pic de paine, nu, ca doar e dimineatza... hopa, uite si untul in frigider si un pic de cascaval la cuptor... hai ca nu am mancat prea mult, mai merge o cana de lapte, la a doua cana pun si un pic de zahar si cateva bucatzele de paine ca tare bun mai e....
sau iaurt cu cereale dimineatza. asta la mine se traduce cu 2 castroane de iaurt si daca mai raman cereale si pentru a doua zi, bine. daca nu, ne deprimam ca am mancat prea mult si abandonam orice cura...

seara. dezastru. vai am luat paine calda, cum sa nu pap un pic inmuiat in sosul de salata slaba caloric? inca putzin, inca putzin, mmm, tare bun mai e, hai sa mananc, o viatza am. incep cura de maine. nuuu, mai bine de luni.

sooo, solutzia care mie imi convine e cu batoanele astea. ma linisteste psihic, pentru ca stiu ca ma asteapta, stiu ca am ce manca, stiu ca am avut rezultate cu ele, si culmea, mi se pare ca au un gust super, dar nu imi vine sa il mananc pe al doilea

de cateva zile am inceput cu ele, si de azi am inceput si cu filmuletzul.

2. e bine daca ccc combin filmuletzul de 8 min cu abdomenele Luciu? sau e pleonasm fizic?

3. am primit un stepper cu imprumut, fac cam 200 de miscari, dar in timpul asta fac si cu mainile miscari gen aerobic. alternez stepper, abdomene, steppr. e ok?

4. pt bratzele-mi imense ce exercitzii imi recomanzi? cred ca cu gantere, dar ce tip? poate imi poti da un link... ma gandeam sa fac cu gantere in timp ce sunt pe stepper. ce zici?


multzumesc mult anticipat, ma duc sa pregatesc supa noastra cea de toate zilele :)

fetelor va tzin pumnii. in vara asta vreau sa arat si eu bine in costum de baie, de fapt imi voi lua altul pentru ca asta pe care il am imi va fi imeeens...

o saptamana plina de realizari si cat mai multe sute de grame eliminate!

pup!

b

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Am citit pe sarite Pitzinuco , pt. brate imense in nici un caz gantere!
Mai intai faci aerobic la greu(efort aerob , adica alergare , stepper , banda , mers alert , etc) , si apoi incepi usor cu exercitiile pt. slabit cu gantere(serii multe , repetari multe , pauza de maximum 1 minut intre serii).

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/greecky/

Mergi la inceput