Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isa_adina spune:

Sunt insarcinata in 15 saptamani si tocmai am terminat un tratament pentru infectie urinara, cu antibiotice, recomandate de doctorita mea, in care am incredere.Desi mi-a fost foarte frica sa nu afecteze sarcina, dansa m-a asigurat ca e ok.
Am vrea sa stiu din experientele voastre daca ati facut tratamente cu antibiotice dupa 3 luni de sarcina si daca totul a fost ok cu sarcina, dar si cu voi.
Sper sa nu mai revina infectia pentru ca urasc aceea senzatie care ma chinuie deja de vreo 2 ani.
Va multumesc si va doresc o seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Exista antibiotice care nu cauzeaza sarcinii. Esential e ca inainte de a-ti recomanda orice, sa-ti faca antibiograma si sa vada la ce antibiotice esti sensibila, iar din acelea sa decida care sunt potrivite in sarcina.
Eu "duc pe picioare" o combinatie de e-coli (model vechi ) cu streptococ B de la inceputul sarcinii. Dupa 4 ture de Augmentin si Ospexin se pare ca macar streptococul s-a dat batut , acum sa vedem la nastere cum o fi. In afara de asta, ca sa nu pic in "efecte secundare" de gen candida, mi s-au mai dat si ovule cu clotrimazol.
Cred insa ca pe bebelina a ajutat-o, ca e nabadaioasa nevoie mare

+37 cu Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bramona spune:

buna gravidutelor, se pare ca nu sunt singura pe care o chinuie infectia urinara; am 11 sapt de sarcina, primul bebe, si sunt deja la a 3 tura de antibiotice(infectie urinara cu e-coli) , am inceput cu ampicilina injectabila, apoi capsule de amoxicilina si acum dupa o sapt de la terminarea celor doua antibiotice si refacerea uroculturii iau cefaclor 7 zile, pt ca infectia nu mai vrea sa treaca si nu o mai suport!!!
sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu fie bebe afectat, si sa duc sarcina pana la capat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Maiculita...ca sa nu se inteleaga gresit, am facut "curele" de antibiotice cu pauza de cel putin 14 zile, nu stiu daca foloseste la ceva sa te "indopi" non-stop, nu-i dai timp organismului sa reactioneze...

bramona, nu o mai lua si tu asa tragic, sunt alte probleme muuult mai mari care ar putea interveni, Doamne-fereste...faci tot ce poti sa scapi de ea, dar daca incepi sa gandesti ca din cauza unei banale infectii urinare n-o sa duci sarcina pana la capat, nu e bine deloc !

+38 cu Amelia

AMR 11 zile...teoretic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca050 spune:

Buna fetelor,

Desi am suferit ani de zile de infectie urinara cu E-coli, acum in sarcina urocultura a iesit mereu bine insa mi-a iesit prezenta baccilului E-coli in secretia vaginala.
Inca nu am ajuns la medic pentru un tratament.
Ati avut asa ceva? Afecteaza sarcina sau bebeel in vreun fel?

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _dani_ella spune:

Eu nu am dureri la urinare, nici dureri de burta, doar o scurgere alba, asta de cand am ramas insarcinata si cand mi-am facut testul de urina a iesit camp plin de leucocite....asta ii semn de infectie urinara? O sa incerc sa merg luni sau marti sa medic sa vedem ce zice....sunt in 8 sapt si mi tare frica de antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina04and spune:

Eu mi-am facut primele analize si slava Domnului nu am nicio infectie, desi E coli e foarte raspandit la gravidute, insa intotdeauna va exista o antibiograma si exista antibiotice ,ce pot fi prescrise in sarcina si care nu dauneaza fatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bumbitza spune:

salutare fetelor! stiti cumva daca e ok tratamentul cu zinnat in primul trimestru? tot pt o infectie urinara, bat-o vina! :(


Mada mami de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Am si eu nevoie de indrumare, mi-am facut sumarul de urina de doua ori dar nu urocultura pana acum. Infectia se depisteaza doar in urocultura sau si in sumar?
Doctorita mea, ma rog, imi caut deja pe altcineva dar fosta mea doctorita nu mi-a recomandat asa ceva pana acum si sunt ingrijorata. Sa-mi fac saptamana viitoare urocultura?

+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

matza caracteristicile principale se vad si in sumarul de urina iar daca tie nu ti-a iesit nimic ingrijorator atunci de asta nu ti s-a recomandat urocultura care masoara exact cate milioane de bacterii ar fi in infectie daca aceasta ar exista.

Pentru ca tu sa stai linistita si sa fi impacata te indrum sa-ti faci si o urocultura dar eu zic ca esti CLEAN

37+ cu baby Rafael-Ioan

Mergi la inceput