Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vulpitza2004 spune:

Buna fetelor,

Va urmaresc mereu pe site. Am gasit atat de multe informatii utile - pentru care va multumesc.
Eu sunt la prima sarcina - avem acum 13 sapt. De ieri (sambata) am o senzatie de urinat continuu si usturimi mai tot timpul. Toata noaptea nu am putut dormi cu toate ca m-am infofolit bine - inclusiv un sal gros in jurul taliei si al burticii.
Acum de dimineata am facut o baie calda, baia ceva mai calda cu galbenele jos si mi-am facut ceai diuretic pt gravidutze + ceai de oregano.
Acum la o ora dupa baie si ceai sunt ok.

Ideea este in felul urmator: sunt ingrozita de luat antibiotice (sunt si farmacista si stiu ce efecte adverse au atat locale cat si sistemice). Un alt efect antibiotic fara reactii adverse este medicina hiperbara. Nu stiu insa daca si pt gravidutze este recomandat (stiu ca este ok pt IUGR). Voi afla informatii curand si va spun si voua. E pacat sa ne indopam cu medicamente. Odata ca ne scade imunitatea, dar face rau si la bb.

Numai bine si multa........... sanatate! Feriti-va de raceala si gripa! (eu iau Oscillo cate 1 flacon pe saptamana de la inceput sarcinii si nu am racit pana acum).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana2011 spune:

buna..mi au venit si mie analizele si tot o infectie urinara am...astept acum sa ma duc la doctor sa vad ce mi spune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Vulpitza: hai la odiseea de martie-aprilie!

Sa stii ca mie mi-a interzis dr. de fam. sa iau chiar si oscilloccocinum in perioada de inceput a sarcinii,acum am citit si eu prospectul si am vazut ca nu are nici o contraindicatie si ca e bun inclusiv si la bb micutzi,asa ca nici nu mai siu ce sa zic...

Maria 15+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Buna mamici,
si eu ma confrunt cu infectie urinara inca de la inceputul sarcinii! Am infectie cu E colli. Cand eram in 8 saptamani doctora ginecolog mi-a prescris in urma antibiogramei zinat 500 mg 2/zi din 12 in 12 ore timp de 10 zile. Dupa tratament am refacut analiza de urina si infectia disparuse.Acum sunt in 23 de sapatamani si la analizele pentru trim 2 mi-a aparut iar infectie cu E colli tot in urina!!!Acum mi-a prescris amoxicilina 500 mg 4/zi , 2 din 12 in 12 ore.Si mie mi-e teama de antibiotice dar am incredere in doctora mea. Ma intreb daca aceste bacterii afecteaza bebele in caz ca iar recidiveaza peste o luna, doua. Voi ce stiti fetelor?
va pup si sanatate!

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riss spune:

buna burtici, sunt insarcinata in saptamana 26 si am o infectie urinara f urata, medicul mi-a prescris Zinnat....sunt la a4a zi de tratament si ma simt mult mai bine, am avut niste dureri groaznice de spate si burta...iau si 3 no-spa pe zi iar seara utrogestan,cam multe pastile dar sper sa fie bebele sanatos, asta e si ideea...va pup UM 4.04.2009, DPN 9.01.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Am uitat fetelor sa va spun ca eu nu am nici un simptom...parca nu as avea nimic, ma simt perfect. Mi-e si teama sa iau atatea antibiotice......dar ce sa facem, asta e viata!
Pupici.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolcris22 spune:

Azi termin si eu cu antibioticul, dupa 14 zile de tratament! M-am saturat , am luat 56 de pastile si ma gandeam cu groaza sa nu-i fac rau lui bebe.
Sper ca totul e bine si ca infectia a disparut!
Pupici

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samaria spune:

Nicolcris:cred si eu ca ar trebui sa nu mai ai nici o problema!!!
Mama, 56 de tablete?!Chiar ca ai fost chinuita... si sa auzim de bine!

Maria 17+
Mami de Sammy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Off Nicolcris cate pastilute!!
Am luat si eu Ampicilina (5 zile) si Uricol tot pt o infectie urinara. Am fost sfatuita sa beau f multe lichide. Deocamdata e in regula dar sper sa nu recidiveze.

Mami de + !



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

Un om are mare nevoide de ajutorul DVS. Va rugam ajutati-o pe Alina! (cumnata mea) Mai are o singura sansa - ULTIMA!!!


www.alinadonescuumanitar.blogspot.com


Da-ti mai departe va rog!!!

SPUNETI O RUGACIUNE PENTRU ALINA - operata pe creier SI ADRIAN - sa aibe puetere sa o ingrijeasca
Camelia Costea: DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput