Licurici de ianuarie-februarie 2009 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Ziua buna la toata lumea!

Ne-au mai trecut si noua mucisorii ... numa' ne-am pierdut bunul obicei de a dormi 5 ore neintrerupte noaptea... azi noapte bebe s-a trezit la 3.33 fix () si din nou la 6 si un pic... sa vedem cum merg lucrurile noaptea asta.

O multime de sarbatoriti azi: Daria de Criss, Ioana de Olgavart, Alexandru de Micola, Stefan de Carmen Marieta, Isabella de Dobreclaudia. LA MULTI ANI sa creasca cu totii mari si sanatosi, cu cei dragi mereu pe langa ei

Am vazut pozici de bebici frumosi de tot, Arianna care intr-adevar a crescut frumos, Victor de Crisspoliss, Aidan de Miere, Daria de Selene, Alecsandra de Ttenzika

Miere . La 3 luni jumate Mister Mister are ochi albastri "cicoare" (nu albastrul ala tulbure de bebelus), se vad cat de cat aici:

http://s307.photobucket.com/albums/nn283/darkbendis/Lachlan%202%20months%20and%20older/?action=view¤t=IMG_0472.jpg

Chestia e ca eu am ochi caprui verzui, iar tata lu' bebe ochii verzi (avem matusi, bunici, veri cu ochi albastri sau albastri-verzui) deci teoretic ar trebui sa i se schimbe culoarea la ochi... sau nu? Mai am o amica a carei fetita e blondina cu ochi albastri, in timp ce ambii parinti sunt sateni cu ochi caprui...deci cine stie? Numa' grija asta sa o am... ce bine va fi

Vad ca voi fetele deja discutati despre potty training... noi va trebui sa povestim cu Lynn, childminder-a lui bebe, sa vedem impreuna cum vom face, caci jupanul va sta la ea acasa de dimineata pana venim noi de la servici. Oricum, tipa are vreo 16 ani de experienta de lucrat cu copilasii, sunt sigura ca vom gasi impreuna metoda cea mai potrivita pentru bebe mic. Imi place ideea de "direct la toileta" cu seat reductor, dar vom vedea.

Aalina, dupa cum vezi, conform unora capu' se spala acoperit, sa nu se ude . Ce ti-e si cu binevoitorii care dau sfaturi bune-bune e care nu le cere nimeni si pe care nu au decat sa le urmeze chiar ei, daca le plac asa de mult Ar fi tare fain sa ne intalnim in vara

Selene, sa te simti bine alaturi de tatal Dariutei (frumoase pozici cu voi!)

Oana, mie nu mi se pare ca bebe al tau e prea mic. Mister Mister la 3 luni si cateva zile avea 6.430 kg (alaptat exclusiv), deci cam tot acolo. Iar daca pediatrul nu se streseaza... incearca sa nu te stresezi nici tu Daca ai lapte indeajuns e pacat sa intri cu lapte praf, zic eu. Sa stii ca daca ii dai sa bea formula inainte sa-l pui la san va bea mai putin de la san, si asta va duce la scaderea productiei de lapte. Eventual fa invers... intai san si apoi lapte praf. La fel, daca ii dai o masa de lapte praf, e o masa pe care sanul va "intelege" ca nu mai e nevoie sa o produca... si din nou va duce la scaderea productiei. Bineinteles, tu stii mai bine cum puteti sa va fie voua mai bine si mai comod Eu iti recomand sa le intrebi si pe fetele de la Alaptatul Help-Line, ele sunt foarte pricepute si intotdeauna incearca sa ajute

Delia, ma bucur ca i-a revenit apetitul lui David. Ce sa-i faci, si ei ca noi... nu totdeauna avem pofta de mancare in fiecare zi, nu?



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)

Am tot editat si iar editat da' pana la urma am reusit sa pun linku' al corect pentru poza lu' Mister Mister Goblinu' cel cu ochi albastri al lu vikingu' de tata lui

"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_vr spune:

Multumesc ptr sfaturi fetelor...probabil am devenit si eu putin paranoica....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Wow, Miere! Am numarat 50 de fete-cucuiete cu bebelusii lor, doua clase copii ar fi iesit! Multumim pentru rabdare si cuvintele dragute! Bine ca Aidan doarme mult! Noi tot 3 mese pe noapte avem, iar ziua nenumarate, deci mai mult citim!Nici bble meu nu mananca in fiecare zi la fel, are zile in care mi se pare ca mananca fff putin, dar a doua zi isi revine. Poate au si ei zile mai proaste, cu colicii si altele. Atat timp cat ia in greutate nu vreau sa ma stresez si cu asta.Noi folosim batista bebelusului doar seara dupa baita, dar nu a fost niciodata racit pana acum. Daca ar fi cazul am folosi-o de cate ori ar fi necesar!
IrinaC, eu ii pun ser intr-o nara culcat pe o parte si apoi aspir si apoi il intorc pe cealata parte, ii pun ser si aspir. Sa inteleg ca nu fac bine! Tu pui ser in amandoua narile, apoi acoperi gurita cu mana, pe spate fiind copilul si apoi il ridici si ii aspiri narile? Am inteles bine?Alina, multumim pt sfaturile cu diversificarea, eu ma bazez pe ele, deoarece si pediatra noastra vorbeste f repede si recomanda sucurile la 2 luni si jumatate, deci nu se pune!
Astept si alte fete cu sfaturi, eventual cele care mai au copii si care se pricep, si pe IrinaC, evident.Mami de bebe Alexandru, 05.02.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Copiez si aici placinta ca sa putem trage de urechi fetele care lipsesc la apel

Da, ciufik, hahaha, feelengul meu era ca o sa nasc mai devreme si neaparat repede! Cred ca era vorba de al doilea copil, hihi!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pentru ca astazi am avut ceva mai mult timp liber, am citit capitolele din odisee, capitolele pe parcursul carora am nascut (vreo trei ca m-am intins cat o placinta gratie sistemului american medical). Si pentru ca demult mi-am dorit sa scriu un mesaj de multumire pentru sustinerea care mi-ati aratat-o atunci, dar din lipsa de timp am amanat, de fapt mesajul asta as fi vrut sa fie postat inainte de Sarbatorile de Pasti, dar cum niciodata nu e prea tarziu….

In primul rand vreau sa va multumesc tuturo pentru ca existati si ati avut o contributie importanta la farmecul celor 9 luni (in cazul meu vreo 10+;). Uite cum a trecut timpul….

In al doilea rand vreau sa va rog sa ma iertati daca si cand v-am suparat cu gura mea mare;)asta mi-i felul, spun omului in fata, cateodata prea direct…si dupa aceea imi pare rau. Dar asta sunt: ori ma iubesti ori ma urasti…oricum intentiile mele au fost bune, mai trebuie sa lucrez la maniere.

Asadar , in speranta ca nu voi uita pe nimeni,MULTUMESC:

Dalmei, mamica de licurici luptator, sa iti traiasca minunea Daria-Maria si sa creasca mare. Daria este un exemplu pentru noi, un pui de om cu o vointa cat un munte.

IuliaCris, mamica de frumusete Carla Maria, cea pe care am asteptat-o cu totii! Sper sa fie bine puiutza, si sa scapati repede de ham, ti-am admirat-o recent, e o dulcica. Iti multumesc mult pentru incurajarile de la nastere!

Cris 30, prietena mea draga, mamica de Daria Julia, care a vut o sarcina grea si o nastere usoara si care acum are o floricica de fetita, voinica si frumusica! Iti multumesc pentru sfaturile tale si pentru ca ti-ai facut intodeauna timp pentru mine.

Daiopri, mamica de Tudor si de motan;, posturile tale m-au binedispus intotdeauana, esti o inspiratie pt mine si iti multumesc ca mi-ai descreti fruntea de atatea ori. Sper sa iasa testul de maine bine, ma gandesc frumos la tine!

Dark Bendis, scriitoarea mea favorite;), mamica de Lachlan Marius, si posesoare de matze, zgatii catzaratoare, te citesc cu placere si te admir pentru tactul si rabdarea de care dai dovada. Ar trebui sa iau niste lectii de la tine

Ioana, mamica de Lucas si Mati, doua minuni de baieti si o minune de mamica, gata intodeauana sa ma ajute cu o vorba buna, m-a scos din depresia postnatala (yep, am avut si din aia, si inca una rea de tot, plangeam de sarea camesa de pe mine). Iti multumesc mult de tot si promit sa imi fac mai mult timp sa vorbim! Te pup, esti un model pentru mine!

Andre-ea, mamica de Ilinca si de Tudor, copilasii tai sunt norocosi sa aiba o asemenea mama. As vrea sa te cunosc si in realitate.

IrinaC, mamica de Andrei Alexandru, minunatul doctor al odiseei noastre, intotdeauna on call, multa rabdare mai ai…cred ca o sa fii un medic minunat, sper sa fii ghiocelul care o sa faca primavera in coruptul system medical din Romania. Te admir foarte mult!

Aryia, mamica eroina, de Miguel Adriano, stim ca nu ai prea mult timp, dar chiar iti ducem dorul, ne mai aduceai cu picioarele pe pamant;)

Rein, mamica de Calin Ioan, multumesc pentru cuvintele si incurajarile tale, inainte de nastere, cand rabdarea mea era la limita, ….sa stii ca ai avut dreptate…Aidan chiar recunoaste melodiile pe care I le puneam in burtica.

Lisa79, mamica de Ana ciufulita, petrecere frumoasa la botez si Casa de Piatra! Mi-au placut mult invitatiile! Sper sa vorbim cat de curand la telefon, stiu ca sunt restanta si la capitolul acesta.

Crisspolis, mamica de Victor Martin, te-am admirat pt determinarea cu care ai nascut natural, si felul in care iti respecti hotararile, ai un character tare ca piatra, Victoras trebuie sa fie mandru cu o asemenea mamica.

RoxanaZ, mamica de zana Eva si zmeu Patrick, iti multumesc pentru timpul pe care ni l-ai acordat, ne e dor de tine sit e vrem mai des pe la noi, sper ca totul este bine cu tine!

Billy-Billy, mamica de Ana-Maria cu ochi ca peruzeauza, am vazut ca nu ai mai intrat, sper ca nu esti suparata pe mine, imi cer iertare daca ti-am gresit cu ceva.

Leditia care s-a mutat in casa noua si care lipseste de la apel. David Christian este o minune in viata ta, stiu cat de mult ai luptat pentru acest copil!

Selene Bunny, mamica de Daria Nandini, sper din tot sufletul sa iasa soarele si la tine pe strada, si sa te impaci cu taticul Dariei.

Justme 25, mamica de Narcisa, treci mai des pe la noi!

Ciufik, mamica frumoasa de Andrei, intotdeauna am te-am admirat cat de relaxata esti!

Alina 1976, mamica de doua printese, Sabina si Ana, frumoase foc, multumim pentru ca iti faci timp si pentru noi, sfaturile tale intodeauana sunt appreciate.

Naty, mamica de zane, Nadia si Ioana, sper sa iti repari laptopul mai repede, ne este dor de tine!

Ada Coman, mamica de fetite Karina si Daria, intotdeauna cu o vorba buna pentru toate fetele!

Ira Liza, mamica de Eliza, cu posturile tale lungi si alambicate, dar cu niste retete minunate;)

Szmonic, mamica de Agnes, cam rarut pe la noi, te asteptam cu drag mai des!

Tuchi 123, mamica de Bogdan, cu o sarcina grea, grea, dar cu o vointa de fier. Ai avut mult curaj mamico si acum ai o minune in brate.

DeliaFairais, mamica de David, te descurci minunat, te rog sa nu mai ai dubii, fiecare mamica e cea mai buna mamica pt puiul ei!

Alinuk, mamica de doi printi, Andrei si Teo, iti multumesc pentru materialele trimise, mi-au deschis noi orizonturi!

Mara95 cu voinicutul Andrei Stefan, sa o tineti tot asa.

Eli, mamica de Florence si Stefan, sedere placuta in Romania!

Iris2002, mamica de buburuze Nathalie si Francesca, imi lipsesc postarile tale, te rog fa-ti timp mai des si pentru noi!

Asparagus, mamica de Lucas, ai niste poze minunate. Felicitari sotului tau.

FlowerBee, mamica dulce si delicate de Alexia Maria, sper sa scapati de problem, ai o minune de fetita.

Micola, mamica de Alexandru, te admir pentru hotararea si determinarea cu care ai continuat alaptatul. Alexandru e norocos cu o asa mama.

Carmen Marieta, mamica de Stefan grabit, te asteptam mai des pe la noi.

Anca, mamica de Andrew , mult noroc cu serviciul, sa iti traiasca puiul, e un frumusel.

Ttenzika, sper ca nu te-ai suparat pe mine, te asteptam sa umpli pagina de smiles

Spic de grau, mamica de Clara, sper ca nu mai aveti probleme si ca totul a reintrat in normal.

Porumbita, mamica de Robert Nicolas, si pe tine te asteptam mai des si vrem si poze cu minunea din viata ta.

Anuc, mamica de Filip Andrei, o dulceata de baiat, asteptam poze mai des cu el.

Fil-Lily, mamica de Arianna - Scufita Rosie,mi-a placut mult costumasul ei!

Anculet, mamica de Alexandra Maria, te asteptam si pe tine mai des, si mai ales, vrem fotografii.

Veronica75 mamica de pletoasa Alice, copilul cu cel mai frumos par din lume! Iti multumesc pentru incurajari si galerie!

Bebelusi, fotomodelul odiseei noastre si totodata bucatareasa desavarsita, sa va traiasca Vlad Mihai sis a va lumineze viata.

Yashy mamica de baietei frumusei, Luis si Luka, cu ochii ca migdalele!

Ingrid70, mamica de Alexandru Ioan, iarna nu-I ca vara, nici placenta ca pifteaua;)), m-am amuzat cand am citit capitolul in care IuliaCris iti spunea diferenta intre placenta si sac amniotic.

Jasmi, mamica frumoasa de Iulia, vino mai des pe la noi, cu participare directa, nu doar cu deschidere de capitol, pt care iti multumim.

Cami-Antonia, mamica de Antonia Ioana, iti admir bunul simt si rabdarea, sunt convinsa ca esti o mama minunata pt Antonia!

Crisspy, mamica de Razvan Andrei, iti multumesc si tie pt incurajari!

Cristi2003,mamica de Stefan Carol , cu postarile ei scurte, dar intotdeauna amuzante!

Edinutza, mamica de Ahinoua, ne-ai parasit de tot, eu sper ca esti bine si va bucurati de noua casa!

Aalina, mamica de Fabian, categoria grea, cea mai usoara nastere, mi-a placut mult optimismul tau, esti un exemplu pt noi.

Dya-dy, mamica de Maya, sa-ti traisca minunea, mai vrem fotografii cu ea, iarta-ma ca nu prea am timp de messanger acum, dar o sa ma revansez.

Tuturor, vreau sa va spun ca ma bucur ca v-am cunoscut intr-o lume virtual si sper ca intr-o buna zi copilasii nostri sa se joace impreuna! Sa ne ajute Dumnezeu sa crestem oameni buni si cu sufletul curat.
Numai bine!




www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Legat de faptul ca nu sta copilul decat cu mine, daca se intampla sa mataie si sa nu fiu in preajma ii strig "vine mama" si se linisteste, evident eu trebuie sa apar repede. Ei bine intr-o zi ii striga hotarat tati "vine mama" si copilul nu il credea pe cuvant si continua sa mataie

Tot din ciclul peripetii invatata sa legan carutul inainte si inapoi si sa il batzai zdravan ca sa doarma copilul m-am trezit de cateva ori in supermarket ca balanganeam cosul de cumparaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ciufik, legat de plansul in masina, ii bate cumva soarele in fata? Uneori sunt deranjati de soare, daca nu ai geamul fumuriu ai putea sa iti instalezi niste "shades". si sa-i pui o jucarioara, desi nu e recomandat sa mergi cu manerul la scaun dat in fata (in caz de accident ii intra copilului direct in fata).
Si mie imi era teama sa conduc cu Aidan in masina (lui ii place foarte mult, dar tot il mai ia cate un plans isteric, mai ales la drum lung. Am invatat sa il ignor si sa ma concentrez numai la drum (in nici un caz nu trebuie sa te intorci spre el, fie si numai pt doua secunde). Exista niste oglinzi speciale care se ataseaza la scaunele din spate, in care se poate vedea copilul (si tu pe el si el pe sine si in felul acesta ii trece plictiseala).

Alina ce tare e Fabian, nu se lasa pacalit prea usor.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Aalina, eu m-am surprins uitandu-ma la CSI si balanganind bouncerul cu piciorul... in timp ce bebe dormea la tati in brate



Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

No, amu sa va iau pe rand daca tot nu dorm, desi baietii mi-au dat o pauza si asculta Vivaldi. Saracu' tati tot incearca sa il mituiasca cumva sa stea si cu el nu de alta dar incep sa il suspectez ca il pisca pe ascuns de urla copilul asa

La multi ani sarbatoritilor de astazi.

Criss eu incerc sa ii fac baita mai tarziu. Daca ii fac la 20 doarme foarte bine dar isi baga iar masa de 12-1. Daca reusesc sa o lalai pana pe la 21 atunci mananca in jur de 3.

Carmen legat de soacra eu sunt o fericita. Pana acum nu si-a vazut nepotul si daca o fi ca la Dorian pe care l-a vazut la 1 an si 2 luni...mai dureaza. Sfaturi a mai dat ea pana acum prin telefon dar sotul meu si le-a pastrat pentru el. Iar mama eventual zice o data dar nu ma bate la cap. Si in general imi respecta parerea. Dorian e mare dar si acum daca e la ea si are dubii ma suna sa ma intrebe cum vreau sa ii faca una sau alta. Asa am obosnuit-o de la inceput, a stat cu noi vreo 6 luni inainte de a merge eu la serviciu si s-a invatat.
Ca sa nu iti mai faci nervi - ignor- cred ca e cea mai buna metoda. Si daca e ceva de zis sa ii zica sotul tau. E altfel cand vine de la propriul copil.

Roxanaz ma bucur ca mai avem vesti de la tine.

Ciufik e bine sa ai copil care sa doarma in carut si in masina. Iti zic eu ca imi amintesc de la Dorian. Am facut cand avea el 6 luni drum de 12 ore fara probleme. Si de atunci cam 3-4 astfel de drumuri pe an. E adevarat ca mergeam noaptea si cand ajungeam noi eram rupti si el vesel si binedispus da era bine. Cand a trebuit sa mergem ziua mereu am avut diverse jucarii noi si carticele care sa il atraga. Dar nu am mers niciodata singura cu el. Eu stateam in spate si il amuzam pe copil cand nu dormea sau cand se plictisea. Daca ai putea sa ii atarni ceva jucarii ca sa aiba ocupatie poate ar ajuta.

Dark bine ca au trecut mucisorii, las ca va invatati voi sa dormiti la loc. La vara cumnata-mea am inteles ca va fi plecata i august vreo 3 saptamani. Daca vizita voastra la Cluj nu se suprapune cu perioada aia eu una abia astept o plimbare
Mai eu abia ma adaptez la ideea de schimbat iar scutece si voi deja vreti sa ma gandesc la olita????? Pentru cele cu baietei sa stiti ca scapam mai repede cel putin cand fac pisu' Doar ca trebuie o perioada sa le amintim ca mai sunt si fete in casa si sa lase capacul

Ingrid si noi suntem din cei care mancam cand avem chef ziua si inca destul de des. Da cum ia in greutate nu ma stresez. Legat de diversificare eu o sa astept pe la 6 luni. La Dorian am inceput mai devreme ca el a primit si completare. Am inceput cu suculet. Mere, morcov si parca si un pic portocala. Pe rand si apoi combinate. Apoi i-am bagat pireul de fructe pana am inlocuit o masa.
A urmat supa de legume. Bagate tot asa cate una la interval de cateva zile si abia dupa o vreme si carnita de pui. Mai tarziu si carnita de vita. Tot asa incet am inlocuit inca o masa de data asta cu supita si piure de legume. Pe rand am bagat branzica, untul, oul, iaurtul, pestele si ficatelul. Din pacate nu imi mai amintesc exact in ce ordine. Oricum pana la 1 an le avea bagate pe toate. Carne de porc nu a primit.
Eu am evitat pana la 2 ani si sarea, zaharul si dulciurile. Nu mai zic de alte minuni din comert, sucuri acidulate etc.
Dar am avut noroc de copil intelegator care nu imi cerea decat ceea ce il invatasem sa primeasca. Preferam sa ii fac in casa tarte si prajituri.

Miere iti doresc sa ti se implineasca visul la a doua nastere si sa treaca repede repede ca la mine

Fetelor mai aveam patanii de astea dar daca nu vi le povestesc pe moment uit Ma duc ca se pare ca s-a culturalizat destul odrasla ca macane. Uite de aia nu dorm eu ca numa bine cat ma chinui sa adorm il apuca pe el chematul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Pai cred ca a doua nastere o sa fie rapida, ca cica nu mai am voie sa incerc nastere vaginala, doar c-section si cu aia ma rezolva repede (doar dc nu mi-or iesi intestinele pe afara cum s-a intamplat la prima, de au durat operatiile 5 ore brrrrrr).

Da' io tot vreau sa incerc si vaginal, am fost atat de aproape...i se vedea parul copilului!

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album

www.eklipsse.net/gallery/" target="_blank">FineArt gallery

Mergi la inceput