Piticodromul de Sept - Oct 2005 (220)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Oana, imi pare rau, sper sa se vindece repede Iosua. Nu am experienta in astfel de sitatii, nu stiu ce ar trebui facut, poate stiu celelalte mamici.
Nicole, ce mai faceti?

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Adevarat a inviat!!!

Ioana, ce ma bucur ca scrii!
Rolele le-am luat din Carrefour, sunt intr-o gentuta cu accesoriile aferente, costa putin ca nu sunt cine stie ce. O sa ma uit ce scrie pe ele daca scrie ceva, acum le-am bagat in boxa ca nu prezinta interes. Dinu nici nu s-a uitat la ele cand a vazut ca au 3 roti, a incercat doar cu ale lui iar cu Sa am o problema legata in primul rand de proba, adica nu pot sa-l scot din ghetele de iarna, exact ca si anul trecut, am fost sa-i iau pantofi si s-a crizat tare ca n-a vrut sa probeze, iar cu rolele la fel, le vede ca pe niste incaltari cred ca eu il indemnam sa-si puna rolele si el zicea ca vrea ghetele...

Oaana, eu as crede copilul, nu cred ca ar inventa asa ceva!

Mimsi, sanatate! Cum sa te uitam?

Noi ne-am tinut de vizite, au spart gramezi de oua si au mancat tone de dulciuri, nu stiu ce ma fac cu dulciurile astea...Iepurasul le-a adus tot felul de oribilitati, de monstri, ca astia le plac, Gormiti, Bakugan si altii...
Am ceva probleme si cu statul pe calculator, imi scapa din mana baietii astia, ce mai tura-vura!
Ma bucur ca suntem sanatosi, eu una atat imi doresc! M-a afectat foarte tare tragedia recenta de pe DC si...ce sa mai zic...atat!

Va pup pe toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Antonia, multumesc de info. Imi amintesc de anul trecut ca Sa nu vroia sa renunte la ghete. La mine Sma e 'disperata', cere incontinuu role, si n-as vrea sa o scot afara cu cele inline, mi se par periculoase pentru picioarele ei ca niste scobitori.

Singurul lucru pe care i l-am aratat Mirunei la calculator e cum sa-si aleaga filmulete cu Chip & Dale pe youtube.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Eu am colorat ouale, decoratiile (stickere) i le-am lasat lui Peter. Bineinteles ca l-am batut la cap sa aiba grija sa nu le sparga, iar dupa ce ne-am intors de la biserica la 1 noaptea a trebuit sa insistam ca sa le ciocneasca
In legatura cu incaltamintea noua... o-ho-ho... tocmai am avut a 2-a surpriza a anului (dupa testul de sarcina pozitiv) cand Peter a cerut sa probeze noile sandale pe care vroiam sa le ascund si sa i le dau cand il prind in toane bune. Ieri vroia sa iasa afara cu manusi si caciula, partea buna e ca intelege argumentele solide, gen 25 de grade afara
Oaana, imi pare rau, nu stiu sa te ajut, mie mi se spune absolut totul, intotdeauna sunt prezente 2 profesoare si un parinte. Peter e considerat cel mai obraznic, uneori impinge copiii o data sau de 2 ori intr-o zi din diverse motive. Impins usor, gen da-te mai incolo ca nu incap sau hei, ce faci, mi-ai luat jucaria, in nici un caz nu cade copilul din picioare. Si ma ia profesoara principala deoparte sa-mi zica ca e obraznic si sa incerc sa-l indrept. Si-l iau deoparte si-i fac teoria.

Diana 19 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Hristos a inviat!
Ce bine imi pare ca va regasesc tocmai pe prima pagina, ca vad mamici care mai ies d edupa perdeluta. Sper ca ati avut sarbatori frumoase, cu lumina multa si liniste sufleteasca. La noi...ca la romanu' plaecat de acasa, dar a fost bine. Am vopsit oute, am avut iepuras, pasca, miel, musafiri si tot ce trebuie pentru o atmosfera frumoasa, calda.Nu am avut familia, si asta nu e usor. Azi m-am intors la munca cu daruri pt colegi.Am fost as afericita ca s-au bucurat ca niste copii de oua vopsite si de povestile mele despre Romania. Joi avem o masa coomunitara unde le voi prezenta si alte minunatii culinare de pe la noi.
Noi suntem bine, am petrecut frumos, de la o casa la alta. Iaris s-a bucurat de doi iepurasi, nu puteam s anu facem asa, in saptamana cu Pastele catolic am avut iepuras pt ca la gradi povesteau ce a primit fiecare, iar acum cand a auzit de PAste,iarasi , primul lucru la care s-a gandit a fost IEPURASUL.
M-a distrat foarte tare pt ca in timp ce lipea niste stickere pe oua, ma intreaba"mami, dar Iepurasul vine si transforma toate ouale astea in oua de ciocolata? waw, ce de ciocolata!!!!!".I-am spus ca nu, ca IApurasul vine sa verifice daca am vopsit oua, ca isi alege unul si ca lasa un cadou si ciocolata ascunse prin casa.Nici nu stiam ce sa ii spun, pt ca nu stiu exact ce le spune lor la gradi si nici cum e traditia de fapt.A doua zi a cautat outele de ciocolata si a gasit o mare parte, si mai are inca, nu le-a descoperit pe toate.A primit o Biblie a copiilor din Romania, dar scrisa intr-un limbaj greoi pt cata romana stie el.Incerc sa o adaptez, dar e foarte greu sa gasesti cuvantul potrivit. Copiii vostri merg din placere la biserica? Acum eu ma spovedesc aici, dar noi nu mergem constant, duminica de duminica.Mergem cand avem timp, cand il putem convinge, si de obicei cand mergem la biserica ramanem sa mancam in oras, doar asa il convingem sa mergem.El spune ca se teme de Doamne.Nu inteleg exact de ce anume se teme, de preot, de atmosfera, de picturi.Nu inteleg ce anume il sperie, dar un lucru e cert, cand mergem stam o jumate d eora, niciodata mai mult. Inca nu am reusit sa il conving ca e de bine mersul la biserica.
Oana, nasoala treaba, si eu tind s acred copilul. Dar doamnele alea ce naiba pazaeu acolo, ca eu in locul tau intram in ele.Aici, la fel ca si in cazul Dianei, mi s espune ce face, cand cade, cand e zgarait ,cand e pedepsit si de ce.Noi am avut problema cu masa de dimineata.El acasa isi bea doar laptele dimineata pt ca vrea sa manance cu "les amis".Masa se serveste intre 8 jumate-9 dimineata.Mihai ajungea cu el la 9 fara 20 si o madame care e acolo dimineata il trimitea direct in clasa ca "prietenii tai au terminat d epapat".Si s anu crezi ca am stat cu mana in san. Le-am luat pe toate la intrebari pe acolo si educatoarea lui m-a asigura ca va verifica in fiecare dimineata daca Iaris a prins masa si ca daca nu i-o va servi personal.Vreau s azic ca de a doua zi nu a mai fost cazul sa intervina educatoarea directa ca madame era pus ain tema si l-a asteptat pe IAris si i-a dat sa pape,dupa care l-a condus la clasa.
E de neconceput sa aiba loc un accident si variantele sa fie diferite de la copil la educatoare.Eu il cred pe copilul meu, la varsta asta nu stiu sa minta, iar cand mint infloresc atat d emult incat nu poti s anu iti dai seama ca e minciuna, si sunt chestii inofensive. IAris a fost zgariat de doua ori la gradi pe fata de acelasi copil, iar varianta lui era aceeasi cu a educatoarei. Imi pare rau pt voi si va doresc sa se vindece repede manuta.Urat pt un educator sa spuna"poate a cazut"...urat, foarte urat, eu as face o plangere direct la inspectorat, pe mine nu ma duce mintea decat direct la tinta.
Va tzuc, va citesc maine de la birou.Acum la somn cu mine.

Mary, mamita lui Iaris(18.09.2005)
"La liberté est le droit de faire ce que les lois permettent"
de aici incolo alte poze noi cu noi
www.totsites.com/tot/iaris" target="_blank">paginuta lui Iaris
Mozart
www.youtube.com/watch?v=XrA2ooglvGc&feature=related" target="_blank">Evangeline

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Diana, daca ne-ai spus ce e bb2 si am ratat anuntul, te rog sa ma anunti sa recitesc mai cu atentie paginile din urma.
Marinela, nici Miruna nu vrea sa intre in biserica, spune ca e intuneric si de-aia nu-i place. Mai ales de cind a vazut in filmul Alba ca Zapada ca printesei ii era frica in padure din cauza ca era intuneric.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Ioana, joi am ecografia de 20 saptamani la care aflu sexul lui baby. Ieri ziceam unor mamici ca banui 90% ca e baiat pentru ca e foarte activ, 2 din ele au izbucnit in ras si mi-au spus ca nu stiu nimic. Ele au fete. I-au dat sperante sotului
Asa e, unele fete sunt foarte active?

Diana 19 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

De 2 ani jumate astept ziua de azi : l-am dus pe Peter la o evaluare super-specializata si mi l-au declarat copil absolut normal. Se pare ca el e unul dintre foarte putinii copii care trebuie sa invete cate o limba pe rand, asa ca m-au pus sa vorbesc in urmatoarele 3 saptamani doar in engleza si mi-au promis ca voi vedea rezultate impresionante.
Gandirea simpla o stapaneste foarte bine in ambele limbi, pentru gandirea complexa trebuie sa-i ofer cate o limba pe rand.
Am avut 2 ani foarte grei, nu intram cate 2 luni pe forum ca sa nu ma sperii de performantele celorlalti copii, acum m-am linistit

Diana 19 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valen spune:

Diana, sa ne tii la curent cu performantele lui Peter; si Sarah tot simplist interpreteaza unele situatii desi eu banui ca nu gandirea ei este simplista ci doar exprimarea. (lucru de inteles) Ioana, am vazut-o pe Smaranda si nu-mi vine sa cred ca e asa de mare (frumoasa ma asteptam sa fie). Auzi, da' sigur e Smaranda, ca aduce perfect cu Miruna mica. Oana, sanatate multa lui Iosua!! Apropo de lovituri, Ines mi-a tot aratat ieri ca au lovit-o copiii in cap si i-au facut buba, numa' ca a spus in franceza de-am zis c-o mananc. Va dati seama ce fete mari am, daca si Ines a inceput sa-mi povesteasca de la gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Valen, ai dreptate, nu m-am exprimat corect.
Nu gandirea e simplista, ci exprimarea. Peter e un "problem solver", ceea ce imi sugereaza ca e istet.
Sunt convinsa ca asa e si la Sarah.
Bravo lui Ines!

Diana 19 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput