Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Miki........am pierdut 4 sarcini...si in urma chiuretajelor m-am ales cu sinechii uterine/sdr Ascherman....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki-miki

Luca analizele sunt de Biologie moleculara - PCR si cred ca te poate ajuta.




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )


Ce inseamna PCR?

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Liliana iarta-ma, acum mi-am adus aminte. Pot sa te trec pe prima pag?
Luca PCR = Reactia de polimerizare in lant (polimerase chain reaction) Mai multe aici : aici




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

azi, ca tontolica, le-am cumparat fara B12 ca nu era si Omega3, ca am uitat.la noi, la cluj,analizele se numesc metabolismul folatilor si trombofilia in sarcina.si se fac la lab de genetica.spre ca e bine.ca scria la factorul Leiden v-negativ.deci, l-o fi inclus.bine, ca sunt speciala.mutanta.bata-ma vina, sa ma bata.eu am inteles ca hemocisteina e o enzima.si wobenzim are treaba cu enzimele.de aia, poate, influenteaza trombo.
fetelor, eu ieri, din cauza de nebunie de sarbatori, am ramas fara medic.si cu o zi inainte, in loc de 2 tab de acid folic, am luat numai una.de ieri dupa-masa pana acu niste dureri de picioare......umblam ca baba schiloada.acu m-au lasat ca azi-dimi am luat tratam shoc, prescris?asta o fi.tulai, o fi mai rablagita decat credeam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Girls, probabil intrebarea mea e naiva, dar o pun. Faptul ca am inceput sa iau B12 nu imi va perturba rezultatul la analizele alea, cand voi ajunge sa le fac, nu?

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu stiu ca nu, dar poti spune bioloagei ca iei B12. MTHFR este o anomalie genetica si deci anal nu are cum sa fie infl de B12 .




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

luca, nu influenteaza ac anal.asa cum a zis miki.influenteaza dca faci folatii si homeocisteina, cred.





mami de Amira, premiata cu argint la concursul de dans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Uite ce am gasit
Efectele expunerii la examene ecografice #351;i dezvoltarea infantil#259;Cu toate c#259; ecografia este foarte utilizat#259; în perioada prenatal#259;, nu exist#259; studii care s#259; evalueze siguran#355;a pe termen lung în ceea ce prive#351;te dezvoltarea infantil#259;. Un studiu
randomizat publicat de curând a avut ca subiec#355;i femei gravide care au fost împ#259;r#355;ite în dou#259; grupe: la prima grup#259; femeile erau supuse unei unice ecografii în cea de-a 18-a s#259;pt#259;mân#259; de sarcin#259;, iar la cea de-a doua grup#259; au fost f#259;cute cinci examene ecografice cu doppler ombilical între s#259;pt#259;mânile 18-38. Rezultatele acestui studiu vin s#259; demonstreze augmentarea inexplicabil#259; a cazurilor de
retard de cre#351;tere la grupul II. Autorii studiului au #355;inut sub observa#355;ie ace#351;ti copii cu vârste de 1, 2, 3, 5 #351;i 8 ani, excluzând gemenii sau copiii afecta#355;i de anomalii congenitale. 85% dintre copii au fost examina#355;i la vârsta de un an, 75% dintre ei fiind reexamina#355;i la opt ani. Concluziile studiului au ar#259;tat c#259; expunerea repetat#259; la examene ecografice în cea de-a doua parte a perioadei de sarcin#259; poate fi asociat#259; cu o reducere a cre#351;terii fetale, dar
dezvoltarea fizic#259; #351;i mental#259; a acestor copii nu difer#259; semnificativ de a celor supu#351;i la un examen ecografic unic. (Lancet)


EDIT: scuze pt diacritice, le scot deseara ca nu am timp acum. Ma duc sa ma fac frumoasa, nu ca nu as fi. Textul e luat de aici : http://www.pharmakon.ro/inc/arhiva/2005_04/stiri.pdf




Miki Anul asta pun de-un pui
DOAMNE AJUTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

Fetelor,am intrat sa va doresc,celor care sarbatoriti Pastele,sa aveti sarbatori frumose si linistite.Eu am facut ultimele cumparaturi,mai am o gramada de pregatit,maine dimineata plecam la tara,si ne intoarcem luni seara sau marti dimineata.Asa ca va pup,va doresc sa va bucurati de sarbatorile astea,iar la urmatoarele sarbatori de Paste,sa ne tinem bebicul in brate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,eu acun 2 ani cand am avut nevoie sa merg al Fundeni,am sunat,la nr. pe care l-am gasit pe net,am spus aca sunt insarcinata in sapt. a 5-a si am suspiciune de trombofilie,si am putut sa merg a doua zi dimineata.Trenul mi-a ajuns pe la 6,am luat un taxi pana la Fundeni,ca e in celalalt capat al Bucurestiului,si,inainte de 7 eram la analize.La intoarcere,am luat un autobuz care m-a lasat in centru,ca am mai vrut sa-mi clatesc ochii.Tu ai facut fiv-ul la Szeged sau in tara?Crezi ca ar fi bine sa iau acum Omega 3,tinand cont ca sunt deja in ziua 3 si azi incep Puregonul?Cate sa iau?
Lucaluca,noi am facut MTHFR la laboratoarele Synevo,care au trimis probele spre prelucrare la Institutul de genetica din Munchen.asa cum au zis si fetele,este o mutatie genetica,poti sa dai cautare pe net sa afli mai multe detalii,cu ea te nasti,nu este influentata de tratament.Doar daca iti faci dozarea folatilor,a homocisteinei si a vitaminelor,astea da,sunt influentate de tratament,asa cum am facut eu,si am constatat ca sub tratament am valorile acestora foarte bune.
Liliana_Fi,tie cred ca trebuie sa-ti multumim ca ne-ai indrumat sa ne verificam mutatia MTHFR.Mie,cel putin,nu mi-a zis niciun dr. sa o fac,desi am tot umblat pe la hematologi si pe la ginecologi.Si eu am 40 de ani,4 sarcini porite in evolutie,si eu am avut sinechie uterina,am rezolvat-o histeroscopic,si dupa 3 luni am ramas din nou insarcinata.Din pacate,nu pt. mult timp...Asa ca,mergi inainte,nu vezi ce mobilizare e pe la noi?
danny,cris,mihaele,
Eu ma gandesc ca la mine poate conteaza si faptul ca de 9 ani nu mananc carne,sunt alergica la proteina din carne,am facut niste episoade de alergie atat de urate,ca era sa ma duc intr-o lume mai buna o data...ca principala sursa de B12 o reprezinta carnea...

Mergi la inceput