Cauzele opririi din ev.a sarcinii (Leiden+MTHFR) 5

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns profa spune:

miki,ai vazut ca nu e capat de tara?Ma bucur ca te-ai linistit!O sa fie bine,o sa vezi.Iar acid folic,de 5 mg,la farmacie costa 1,20Ron cutia cu 30 de tablete.N-am stiut de Naturamix,eu cu tot cu transport am dat peste 100 de ron pe B12,atat doar ca nu e ciancobalamina,ci e metilcobalamina,adica e gata transformata vitamina asta pt. a putea fi direct asimilata in organism,probabil de-aia e mai scumpa.Tie ti-a recomandat cineva 50 mg B6 sau asa ai gasit tu informatiile?Complex din ala de vitamine B din care mi-am luat eu este si in varianta de 50 mg pt. fiecare,eu am citit undeva,nu stiu daca tu ai postat sau altcineva,ca e necesar 100-200 mgB6.Si oricum,B-urile sunt vitamine hidrosolubile,dupa ce faci pi de cateva ori se cam duc,se acumuleaza ff putin in organism.Si am mai citit in mai multe articole,ca e f. importanta hidratarea...asta e problema mea maaare,ca nu prea pot sa beau apa...
Auzi,miki,dar stii la ce ma gandesc eu acum?Tie ti-a zis sa iei heparina doar din luna a 4-a,dar uite,eu,care am numai MTHFR,am luat data trecuta aspirina,e adevarat ca doar un aspenter,dar in sapt. a 5-a deja era oprita in evolutie,si in octombrie am patit la fel...eu o sa iau heparina imediat dupa ovulatie,m-am tot gandit,nu vreau sa risc...Sunt curioasa ce-ti va spune Uscatescu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

miki-miki,ma bucur ca esti increzatoare.
pai ,acum fuguta la dr Uscatescu.merg si eu la ea sapt viitoare,cred.a ramas sa-i trimit un mail ca sa-mi spuna in ce zi sa ma duc sa nu gasesc puhoi de lume la usa ei,dar mai intai trebuie sa-i fac o vizita la gine sa-mi dea trimiterea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

miki multumesc din suflet




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floricik spune:

Buna.
Fetele intru si eu pe graba sa va intreb cum sa fac sa ajung la Dr.Uscatescu ? Am trimitere de la dr meu pt Fundeni si tare as vrea sa merg maine, mai ales ca am zi libera.
Credeti ca ma primesc asa fara sa fac o programare? Nu am mai fost niciodata si am mare nevoie sa ajung pt ca sunt gravi in 6 saptamani. Pana acum totul bine...dar eu stiu ce va fi ?

Multumesc.

6+

http://bd.lilypie.com/iQIrp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danny1 spune:

deci e completa echipa iar.inapoi in formatie.nu am gasit B12, azi.mai scormonesc.nu aveau decat injectii.hi?in rest.....de toate.eu iau pt trombo aspenter si dipiridamol.scrie ca e pt trombo.e la indicatia doct.se ia si in sarcina.scema de trat e asa:1 aspenter sau trombo ass/zi+1 tb*2/zi de dipiridamol.ca tratam adjuvant in trombo mai este si wobenzim.si de asta pap.si antiagregarplachetar.astea pe langa B-euri.
miki, imi place stilul povestilor.

mami de Amira, medaliata cu argint la concursul de dans


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_85 spune:

floricik,ti-am trimis PM cu nr de tel al asistentei dr Uscatescu.Vorbeste cu ea si stabileste o zi in care sa mergi.Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Profa Medyn Forte are B6 45.57 mg si cum este rec pt MTHFR eu am dedus ca asta e doza care imi tb. Ii aratai si lui gine prospectul de la Medyn si nu zisa ca e putin B6 si dc nu mi-l procur pe asta sa iau injectabil din farmacie.
Tratam meu dat acum de gine e de 3 thrombo ass/zi dar dc Uscatescu zice altceva se va schimba.
Apa e f imp, i-am povestit hematoloagei ca acum 2 ani in vara au inceput durerile in zona pieptului si mi-a zis ca din cauza deshidratarii si ca tb sa beau f multa apa. Si Zadori rec multa apa pt ovare dar si pt placenta.
Deci fetelor retineti APA CAT PUTETI!!!
Danny bine ca adusasi iar vb de wobenzim ca uitasem, nestiind de ultima mutatie nu am bagat-o la creieras. Tb sa ma doc de ac wobenzim.
Mihaele cu multa placere.
Criss85 te rog frum dc ai adresa de mail a dr Uscatescu sa mi-o dai si mie pe PM. Cam in cate zile se obt o programare?





Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Mikisor, ma bucur ca esti mai bine psihic. Bineinteles ca le vei tine sub control pe nemernicele de mutatii.


Dar acum mi-ai bagat mie mortu-n casa. Sa le fac sau sa nu le fac? Precizez ca sarcina mea nu s-a oprit din evolutie, ca fetitele mele erau in totala miscare si veselie la 18 saptamani cand le-am vazut ultima oara, adica o ora inainte de a fi coborata in sala de nasteri (au fost expulzate din cauza hemoragiei si contractiilor uterine). Cand le-am vazut dupa, la binecuvantarea religioasa - erau ...perfecte.

Credeti ca are rost sa fac analizele astea (ar fi destul de delicat, as trece peste opinia unuia dintre cele mai reputate centre de hematologie din Europa - iar fara prescriptie de la ei nu pot sa fac analizele) in conditiile in care eu nu am practic antecedent de embrion oprit din evolutie?

Daca voi credeti ca da, spuneti-mi, ca vad eu cum naiba le fac (pe furis:). Oare medicul de familie poate sa prescrie analizele astea?


Am luat aseara B12, fiole buvabile, de azi bag.


---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Luca sfatul meu e sa le faci pt ca e ceva suspect cu deficienta ta de B12. Poate faci o vizita in Ro si le faci la Synevo, rezultatul ti se da pe mail in 15 zile lucratoare. MTHFR+Fact V Leiden te costa 470 ron (pt MTHFR se trimite sangele in Germania. Mutatia poti sa o ai dar sa nu se activeze, dc stii ca o ai at iti tb o monitorizare permanenta prin anal de sange dar si ecografic. Uite, Danny are o fetita sanatoasa , nu a avut nici o pb cu sarcina iar acum a aflat ca are MTHFR (mutatia C677T genotip heterozigot si mutatia A1298C genotip homozigot).
Cumpara-ti Medyn Forte (2/zi) din Fr pt ca tb sa iei tot ac complex B6+B12 si acid folic. Cica administrarea doar a unei vit din ele duce la lipsa alteia.
Anal nu le poti face sub un alt nume ? Sau sa le faci la un alt laborator?
Da, sunt mai optimista dar mai am un hop mare de trecut, SA RAMAN !!!




Miki Anul asta pun de-un pui ( sau doi )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Miki Miki

Luca Luca..eu zic sa le faci ..nu se stie niciodata...si apoi eu din experienta proprie nu-mi mai ajunge doar opinia unui dr.sau unui centru specializat pe o ramura....am pierdut prea multi ani si sarcini sa realizez ca doctorii merg pe o idee(un diagnostic) si cind mai pierzi o sarcina te mai controleaza si de altele...

Numai bine tuturor

Mergi la inceput