Alergie si rinita, intrebare tratament!

Alergie si rinita, intrebare tratament! | Autor: danielac

Link direct la acest mesaj

Am dus-o pe fetita mea la alergolog si ne-a spus ca are rinita si i-a dat tratament de 3 luni cu:

Aerius tablete
Nasonex - spray nazal

Problema e ca ea are 7 ani jumate si a luat pana acum Aerius sirop, si medicul l-am informat, dar a zsi neaparat tablete... cand am ajuns acasa am citit prospectul si scrie ca tabletele sunt de la 12 ani... ce sa fac?


Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

io stiu ca siropul de Claritine e f bun la alergii.


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Ori mergi din nou la medic si-l mai intrebi o data, ori il schimbi pe sirop si urmaresti daca dozarea de ultima data isi face la fel efectul.

Noi alternam Claritine cu Aerius in fct de simptome.

Multa sanatate !



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)


"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Aerius, si sirop si pastile contin aceasi substanta: desloratadina. Difera concentratia per ml/pastila si forma de adminitrare. Cati ml lua inainte de sirop?
Pe prospect la sirop scrie copii 6-11 ani - 5ml/o data pe zi, asta ar insemna (1 ml sirop contine 0,5 mg desloratadina) 2,5 mg. Iar o pastila are 5 mg desloratadina. Deci nu prea e logica motivatia doctorului. Cat lua inainte? O pastila inteaga, sau 1/2 ti-a prescris acum?
Si ai mei, sotul si baietelul iau aerius, de aceea am intrat la subiect.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evora spune:



Danielac, daca i-a prescris un comprimat intreg de Aerius/zi, atunci probabil ca intentia era sa-i mareasca concentratia de substanta activa.
Logic ar fi fost sa-ti explice de ce i-a schimbat siropul cu tablete, dar cum comunicarea cu pacientul e marea problema a medicilor din Romania, nu ma mir ca n-a catadixit sa se faca inteles!

Eu vreau sa te intreb altceva, fetita ta acum a fost diagnosticata cu rinita alergica? Te intreb asta pt ca ai spus ca si pana acum a mai luat Aerius sirop.
Diagnosticul i l-a pus pe baza testelor pt depistarea alergenilor, adica din sange sau cutanate?

Dr ti-a explicat ce e cu Nasonex-ul asta?

Referitor la antihistaminice, ti-a spus ca exista unul mai scump dar care nu e hepatotoxic, asa cum e Aeriusul luat pe termen lung?

Te intreb toate lucrurile astea, pt ca si eu am o fetita alergica, de aceeasi varsta cu a ta(te-am citit si pe la "Bobocei...") si chiar imi pasa de felul in care sunt tratati copiii alergici in Romania. Si sincer iti spun ca un dr care nu explica pacientului pt ce ii da un anumit medicament, ce efecte are pe termen lung(mai ales in cazul copiilor) nu-mi inspira deloc incredere. Lucrurile astea sunt valabile cu atat mai mult in cazul unui alergolog, ca el devine o constanta in viata copilului, nu te duci o data si gata.

Sanatate va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Evora, Claritinul si Aerius sunt hepato-toxice, ca eu nu stiam. I-am dat linistita copilului! Si care ar fi acel siropel mai scump si mai bun, sa intreb si eu medicul daca le putem schimba?


Ajutati-l pe Mihaita:
http://paul-mihaita.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemora spune:

tate tate-s "hepato toxice".

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Niciodata nu mai poti fi atat de aproape de un copil ca atunci cand l-ai alaptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Aerius, si sirop si pastile contin aceasi substanta: desloratadina. Difera concentratia per ml/pastila si forma de adminitrare. Cati ml lua inainte de sirop?
Pe prospect la sirop scrie copii 6-11 ani - 5ml/o data pe zi, asta ar insemna (1 ml sirop contine 0,5 mg desloratadina) 2,5 mg. Iar o pastila are 5 mg desloratadina. Deci nu prea e logica motivatia doctorului. Cat lua inainte? O pastila inteaga, sau 1/2 ti-a prescris acum?
Si ai mei, sotul si baietelul iau aerius, de aceea am intrat la subiect.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.



Pai Aerius sirop a luat inainte al prescriptia unui dermatolog, ii dadeam numai atunci cand era cazul... lua 5ml de sirop.
acum e prima data cand am mers la alergolog si printre altele i-am spus ca a luat aerius sirop si in momentul cand ne-a recomandat aerius a zis ca neaparat pastile... ideea e ca atunci nu stiam ca pastilele sunt peste 12 ani...


Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Citat:
citat din mesajul lui evora



Danielac, daca i-a prescris un comprimat intreg de Aerius/zi, atunci probabil ca intentia era sa-i mareasca concentratia de substanta activa.
Logic ar fi fost sa-ti explice de ce i-a schimbat siropul cu tablete, dar cum comunicarea cu pacientul e marea problema a medicilor din Romania, nu ma mir ca n-a catadixit sa se faca inteles!

Eu vreau sa te intreb altceva, fetita ta acum a fost diagnosticata cu rinita alergica? Te intreb asta pt ca ai spus ca si pana acum a mai luat Aerius sirop.
Diagnosticul i l-a pus pe baza testelor pt depistarea alergenilor, adica din sange sau cutanate?

Dr ti-a explicat ce e cu Nasonex-ul asta?

Referitor la antihistaminice, ti-a spus ca exista unul mai scump dar care nu e hepatotoxic, asa cum e Aeriusul luat pe termen lung?

Te intreb toate lucrurile astea, pt ca si eu am o fetita alergica, de aceeasi varsta cu a ta(te-am citit si pe la "Bobocei...") si chiar imi pasa de felul in care sunt tratati copiii alergici in Romania. Si sincer iti spun ca un dr care nu explica pacientului pt ce ii da un anumit medicament, ce efecte are pe termen lung(mai ales in cazul copiilor) nu-mi inspira deloc incredere. Lucrurile astea sunt valabile cu atat mai mult in cazul unui alergolog, ca el devine o constanta in viata copilului, nu te duci o data si gata.

Sanatate va doresc!


eu am dus-o pe Diana la alergolog deoarece in fiecare primavara ii apar pe obraji si pe doua degete d ela maini niste pete/bubite care sunt mai intai rosii apoi se algesc... in fine, dar anul asta ii dade-au si mancarime... pana anul asta am fost cu ea doar la dermatologi si au zis ca e detrmatita atopica... ii treceau o vreme cu aerius sirop si o crema...

Am mers la alergolog saptamana trecuta si i-a depistat o rinita persistenta(??)usoara pentru care ne-a recomandat 2 luni jumate de Aerius pastile (1 pastila pe zi) si Nasonex spray (1 puf dimineata si unul seara in fiecare nara), dupa care ne-a pus sa facem un panel de teste alergologice si IgE-urile...

Am fost dupa rezultate luni seara si i-a iesit alergie maxima la mucegai si valori mai mici dar peste 1 (intre 0 si 6 sunt valorile), la un alergen existent in praful de casa si la laptele pasteurizat.
Mi-a spus ca trebuie neaparat sa facem alte teste pentru a depista acum care spori din mucegai determina alergia , mai ales ca aceasta apare numai primavara... dupa care vm vedea ce vom face (spunea ca n crede ca vom putea evita vaccinul de desensibilizare la mucegai, ca i-a iesit extrem de crescut (6).
cam asta e.
oricum dupa Paste vom merge pentru aceste teste asa ca o sa o mai intreb atunci.

Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danielac

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Aerius, si sirop si pastile contin aceasi substanta: desloratadina. Difera concentratia per ml/pastila si forma de adminitrare. Cati ml lua inainte de sirop?
Pe prospect la sirop scrie copii 6-11 ani - 5ml/o data pe zi, asta ar insemna (1 ml sirop contine 0,5 mg desloratadina) 2,5 mg. Iar o pastila are 5 mg desloratadina. Deci nu prea e logica motivatia doctorului. Cat lua inainte? O pastila inteaga, sau 1/2 ti-a prescris acum?
Si ai mei, sotul si baietelul iau aerius, de aceea am intrat la subiect.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.



Pai Aerius sirop a luat inainte al prescriptia unui dermatolog, ii dadeam numai atunci cand era cazul... lua 5ml de sirop.
acum e prima data cand am mers la alergolog si printre altele i-am spus ca a luat aerius sirop si in momentul cand ne-a recomandat aerius a zis ca neaparat pastile... ideea e ca atunci nu stiam ca pastilele sunt peste 12 ani...


Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Repet, e vorba de dozaj si de forma de administrare, de nimic altceva.
La copiii sub 12 ani e mai greu sa inghita pastila, de aceea la bebelusi si copii mici se dau medicamentele sub forma de suspensie.
Dar nu corespunde dozajul decat in cazul in care medicul a considerat ca trebuie recalculat. Ceea ce nu cred, caci totusi o pastiluta are 5 mg, si daca ea lua inainte 5 ml sirop care inseamna 2,5 mg inseamna ca i-a dublat brusc doza. Dar o jumatate de pastila inseamna la fel cat 5 ml sirop. Eu zic sa continui cu sirop ca pana acum, caci si daca ar fi sa-i creasca doza, tot ii poti masura siropul, care nu e nici rau la gust si e usor de administrat, si neaparat inca o vizita sau un telefon la dr sa ceri lamuriri. Nu-i mari doza pana nu esti sigura ca e necesar.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui danielac

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Aerius, si sirop si pastile contin aceasi substanta: desloratadina. Difera concentratia per ml/pastila si forma de adminitrare. Cati ml lua inainte de sirop?
Pe prospect la sirop scrie copii 6-11 ani - 5ml/o data pe zi, asta ar insemna (1 ml sirop contine 0,5 mg desloratadina) 2,5 mg. Iar o pastila are 5 mg desloratadina. Deci nu prea e logica motivatia doctorului. Cat lua inainte? O pastila inteaga, sau 1/2 ti-a prescris acum?
Si ai mei, sotul si baietelul iau aerius, de aceea am intrat la subiect.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.



Pai Aerius sirop a luat inainte al prescriptia unui dermatolog, ii dadeam numai atunci cand era cazul... lua 5ml de sirop.
acum e prima data cand am mers la alergolog si printre altele i-am spus ca a luat aerius sirop si in momentul cand ne-a recomandat aerius a zis ca neaparat pastile... ideea e ca atunci nu stiam ca pastilele sunt peste 12 ani...


Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Repet, e vorba de dozaj si de forma de administrare, de nimic altceva.
La copiii sub 12 ani e mai greu sa inghita pastila, de aceea la bebelusi si copii mici se dau medicamentele sub forma de suspensie.
Dar nu corespunde dozajul decat in cazul in care medicul a considerat ca trebuie recalculat. Ceea ce nu cred, caci totusi o pastiluta are 5 mg, si daca ea lua inainte 5 ml sirop care inseamna 2,5 mg inseamna ca i-a dublat brusc doza. Dar o jumatate de pastila inseamna la fel cat 5 ml sirop. Eu zic sa continui cu sirop ca pana acum, caci si daca ar fi sa-i creasca doza, tot ii poti masura siropul, care nu e nici rau la gust si e usor de administrat, si neaparat inca o vizita sau un telefon la dr sa ceri lamuriri. Nu-i mari doza pana nu esti sigura ca e necesar.


God took the strength of a mountain,the majesty of a tree,the warmth of a summer sun,the calm of a quiet sea,the generous soul of nature,the comforting arm of night,the wisdom of the ages,the power of the eagle's flight,the joy of a morning in spring,the faith of a mustard seed,the patience of eternity,the depth of a family need.Then God combined these qualities,when there was nothing more to add,he knew His masterpiece was complete.And so,He gave him to me.



multumesc de raspuns. asa ma gandeam si eu sa fac pana ajung din nou la dansa.

Donati cei 2% catre Asociatia "Inima Copiilor"

Mergi la inceput