Cozonac la masina de paine

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

gogosel, nu stiu de ce a putut sa nu creasca. eu am facut cozonac la masina, si cu drojdia uscata dizolvata, si pusa ca atare. oare nu erau ingredientele reci...?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Am incalzit laptele cu zaharul, untul l-am pus topit, plus ca nu a crescut nici bagat aluatul in cuptor. painea iese f bine cu lapte in loc de apa si drojdia nedizolvata, insa la aluat cu unt si oua...nu creste. e adoua oara (am mai facut anul trecut)
acum incerc cu drjdie proaspata. sa vedem. am facut maia.
multumesc de raspunsuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

succes. trebuie sa iasa... am mai avut esecuri din astea.. pur si simplu zeii bucatariei nu era acolo cu mine

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

Multumesc, Roxana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

Am incercat reteta data de Osna. A iesit un cozonac delicios. Chiar m-am speriat cat de mult crestea in masina, l-am scos mai repede, apoi crestea in tavi de curgea pe langa. N-am facut maia, doar am pus ingredientele la temperatura camerei si laptele usor caldut. Am redus un picut cantitatea de zahar (am pus 150g),am adaugat vanilie in aluat, am pus in nuca: zahar, rom si rahat dupa ochi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha81 spune:

BELLEANE mie nu mi se deschid reteta de la Osna. Te rog posteaz-o tu cand ai timp! Multumesc anticipat!

pozeBianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

reteta Osnei pentru cozonac mai jos:

eu la masina de paine framant si dospesc aluatul de cozonac,apoi il umplu si coc la cuptor.reteta asta o fac de 4 ani de cand am masina de paine,este pentru 2 cozonaci:


250ml lapte
200g unt topit 1min la microunde
200g zahar
putina sare
4 oua
1kg faina
1 1/2 cub drojdie(45g un cub aici,pt 500g faina)proaspata

se pun in masina in ordinea scrisa,prg de ALUAT care la mine tine o ora jumatate(framantat si dospit) apoi imparte in 4 si se umplu cu mac sau nuca,ruleaza si impletesc cate 2.cozonacii pun in tava lasa sa dospeasca 40min si apoi ung cu galbenus si coc.se pastreaza excelent si 4-5 zile tinuti intr-o punga.


Mie mi se pare ca nu-i lipseste nimic. A iesit super. Am folosit faina pentru cozonac marca Carrefour si drojdie proaspata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Citat:
citat din mesajul lui BELLEANE
o fac de 4 ani de cand am masina de paine,este pentru 2 cozonaci:





ce capacitate are MP?

eu am una de 1 kg, si mereu faceam cozonacul (framantat si dospit)dintr-o reteta cu mai putina faina, si nu imi ieseam chiar 2 cozonaci, adik ori 2 mai lesinati ori unul mare si grasun(cum imi place) , ptr ca reteta o am cu 600 gr faina....de aceea intreb de capacitatea MP, ptr ca reteta asta, cu 1 kg faina m-ar salva de munca in plus, de framantat de doua ori, mai ales in perioada sarbatorilor, cand este musai sa fac mai mult de 1 cozonac.


SOACRA MARE

Vine Mos Nicolae, Hai la portocale !

Ajuta-l pe Mos Craciun sa vina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

si mie mi-e pofta de cozonac asa ca ma de gand sa risc sa ma apuc, dar as vrea sa fac aluatul la masina si sa-l coc in cuptor. Ce n-am gasit este la ce temperatura se coace (eu am cuptor electric) si cat se tine la cuptor? eventual si pe ce raft? pls help

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belleane spune:

capaciitatea masinii mele e de 1,5kg

Mergi la inceput