Emma a plecat... |Condoleante|

Raspunsuri - Pagina 44

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Sincere condoleante familiei.

Emma a avut in jurul ei o familie minunata; o mamica si un tatic plini de dragoste si devotament, rude, prieteni... iubire.

Ma priveste strengareste din coltul stang al ecranului si ma cheama la Carnaval... Si nu stiu cum, acolo, in timp ce dansam, am intrebat-o ce sa le scriu lui mami si lui tati. Si Emma parca a devenit Micul Print. Si parca mi-a spus la ureche ca Oamenii Mari trebuie sa sa invete sa nu mai fie atat de seriosi; sa inteleaga odata pentru totdeauna ca daca au ingrijit cu dragoste o floare dragostea asta nu pleaca nicaieri; este la nesfarsit in univers, in jurul lor, peste tot. "Simplu, vezi?". Si eu o cred.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

Pentru Aida ,Laci si buni ,sunt cu sufletul alaturi de voi,de aceea vreau sa va dedic niste versuri:
Acum cand vi se pare ca totul s-a sfarsit
Acuma cand durerea pare un infinit
Un inger printre ingeri,priveste printre nori
Si spune niste vorbe:

Eu v-am ales pe voi!
Oriunde-n asta lume
Oricat am cautat
Nu am gasit niciunde
Un camin mai cald.
Ati fost atat de tandri
Atunci cand m-am nascut
Si zi de zi iubirea
A crescut tot mai mult,
Dar a venit durerea
Ce greu ne-a incercat
La voi a-nceput grija ,
Intr-una ati alergat
Sa-mi fie mie bine
Si asta stie oricine.
Pe mine pana la urma
M-a tintuit la pat,
Pe voi...v-a macinat.
Dar nu regret o clipa
Pe voi ca v-am ales
Ati facut pentru mine
Tot ce era omenesc.
De-aceea acum cand eu
Nu am mai vrut durere
L-am rugat pe Dumnezeu
Sa ma duca printre stele.
Insa tot pe Dumnezeu
L-am mai rugat ceva
Sa nu va lase singuri
Dupa plecarea mea.
Sa va rugati la ingeri
Caci inger sunt si eu
Iar pruncul ce-o sa vina
E trimis cu voia lui Dumnezeu
Ca sa va umple casa
Ce goala e acum
Si sa va intareasca
Pe urmatorul drum.
Mie mi-e bine aici
E cald,sunt flori,verdeata.
Si aici durerea nu mai e
Nu imi brazdeaza fata.
Am sa va fiu alaturi
La bine si la greu.
De-aici din cer spre voi
Voi trimite-un curcubeu.
Asa cum spune lumea
Mai mult nu s-a putut
Stiu asta si va spun
Ca va iubesc mult,mult,mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anidaz spune:

http://embed.trilulilu.ro/source/go2player.php?type=audio&hash=28ea6d32f7f71b&userid=davyd_stelistu&src=hi5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

A fost odata ca niciodata....
Au fost...o kissulina,otrompetica si o rochita...si multe flori....

A fost odata o Mama. Si avea viata ei. Numai ca pierduse pe undeva culorile si nu gasea un sens. O viata frumoasa...dar fara culori...
Intr-o noapte, Dumnezeu i s-a aratat in vis.Si a intrebat-o:"De ce esti atat de trista". Mama i-a spus. Dumnezeu a ras usor, dand ingaduitor din cap:"Scumpa mea, iti voi da culorile de care ai nevoie. iti voi da cerul azuriu, verdele frunzelor,rosul aprins al inimii, galbenul florilor de primavara...Atat doar, cand voi avea nevoie de ele, va trebui sa mi le inapoiezi."

Dimineata, mama nu-si amintea nimic din visul ei, nici vocea lui Dumnezeu, nici promisiunea pe care ea i-a facut-o. Simtea doar o imensa fericire in suflet. In acea dimineata, pasarile cantau, iar cerul i s-a parut de un albastru mai intens.

In acea zi a aflat ca ea, Mama, urma sa primeasca cel mai de pret dar, un Copil.

Bucuria era fara margini, iar Tata i-o impartasea.

Lunile au trecut...Si s-a nascut Ea.Lumina ochilor lor, bucuria fara margini a doua vieti frumoase, dar, pana atunci, fara culoare...

Plina de viata, le impartea zambete, cantec, lumina, flori, culoare. In fiecare zi.
Fetita a primit in dar o trompetica si de cate ori unul din ei era trist, ea suna voios din trompetica si le alunga gandurile negre.

Si s-au bucurat Mama si Tata si au iubit-o nemasurat....

Ar trebui sa scriu aici..."si au trait fericiti pana la adanci batraneti"...pentru ca asa se termina fiecare poveste...dar aceatsa este o alta poveste...Este o farama de viata, este o farama de iubire, o farama de culoare...o bucata de suflet...

Timpul a trecut, iar Dumnezeu s-a aratat din nou in vis si a intrebat-o pe Mama daca si-a gasit culorile viata ei. "Da, Doamne, sunt atat de fericita, iar viata mea are acum un sens". Dumnezeu i-a zambit si a sarutat-o pe frunte."Ingheata clipa asta in inima ta si sa ti- amintesti vesnic. Culorile sunt in sufletul tau"

A doua zi, Mama s-a trezit amintindu-si promisiunea facuta lui Dumnezeu. Stia ca-i va fi greu, dar mai stia ca nu este singura.

Si i-a luat copilei ei dragi, de ramas bun, o rochita alba, cu flori, o rochita de inger, ca sa se imbrace cu ea cand se va intalni cu Dumnezeu...

Numai ca pe masura ce se apropia clipa despartirii, ii era tot mai greu sa renunte la Fetita ei cu ochii de foc si se agata cu disperare de firul de viata din ea...Si inca o zi...si inca o zi...

Dar apoi a inteles...

A strans-o in brate pentru ultima oara, i-a sarutat obrajii, i-a mangaiat ochii...si a lasat-o sa zboare zambind cu un sir de fluturi albi, spre cer..in rochita ei alba cu flori...intr-o zi de primavara...

Si din cand in cand, printre nori,se aude o trompetica sunand pentru ca Mama sa-si aminteasca sa vada culorile din viata ei...

In rest...flori...multe flori...

Epilog

Scumpa Mama,

Cineva m-a invatat odata ca Dumnezeu ne trimite mereu cate un semn prin oamenii simpli de langa noi. O vorba, o privire, un suras...
Voi, tu si pretioasa EMMA,mi-ati intarit acest lucru. Prin voi,mi s-a aratat Dumnezeu, m-a invatat sa fiu Mama, sa iubesc, sa ma bucur, sa imi gasesc culorile...sa traiesc.

Suntem dezamagiti, ne pare rau ca a plecat, dar ne inselam!!!Emma este o invingatoare!!!!Emma a invins moartea!!!A pacalit-o!!!I-a furat din timpul ei, si-a ras de ea trompetind si incapatanandu-se sa traiasca.

Priviti poza! Nu este cea a unei invingatoare?

Ma plec in fata ta, EMMA, ma plec in fata ta, Mama!

mami Ruxandra, in plina formapentru Andrei Tudor,cel mai nazdravan

poezici pentru mamici si pepenasi
www.agonia.ro/index.php/author/0010820/index.html" target="_blank">poezii mai serioase
Andrei Tudor- minunea noastra -The Story

...inseamna
ca infinitul si-a gasit limite
ii zarisem grimasa
zvarcolindu-se-n catuse de fier
aripile sunt inutile acum
chiar si cenusa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matusa14 spune:

DUMNEZEU SA O ODIHNEASCA IN PACE!nu cred ca sunt cuvinte care sa poata exprima durerea .Condoleante sincere familiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

daca mie mi se stringe inima si pling orideciteori vad subiectul, bietii parinti trebuie sa fie sfisiati, rupti...

sa va dea Dumnezeu puterea spre a merg mai departe!

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdutah spune:

Sincere Condoleante!

Dumnezeu sa va dea putere ...

Imi lipsesc cuvintele ...

Dumnezeu sa o odihneasca si sa o pazeasca in ceruri !

Magda Matei 9.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

Aida scumpa si draga, te imbratisez si ti-as da soarele de pe cer daca asta ar putea sa-ti incalzesca sufletul. Tare, tare te imbratisez.
Licu meu drag, ce dor mi-e de tine. Dar te port in in inima mea in fiecare clipa care vine si pleaca. Esti iubire calda si blanda la mine in suflet. Te iubesc, dragule.





Emma este iubire in sufletul meu.




Feelings.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Asta seara sunt mesagerul Aidei...

Va multumeste frumos pentru toate gandurile bune...
Va citeste...dar din pacate inca nu poate scrie...inca nu se poate aduna.
Ii este dor de Emma si i se rupe sufletul de durere.
E ca o sufocare...
Va cere iertare ca nu poate scrie ...
Va pupa si va imbratiseaza pe toate...
Special pentru Marius, Diarux si Anidaz, din partea Aidei, multumiri si
Va transmite ca a plans citind gandurile voastre!


Cu acordul Aidei, am realizat, acest film.
Pentru Aida si pentru voi...cei care o purtati pe Emma in suflete!

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Povestea unui Licurici!







BLOG DC-Impreuna Timisoara


Caut cu lumanarea orice:)) ...uneori chiar gasesc!



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43322&whichpage=1" target="_blank">Povestea printesei mele
POZE CU NOI

www.youtube.com/watch?v=yvdFw3VNJHM" target="_blank">Povestea dintelui pierdut:)), www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=4910d596eade3d31e723cf" target="_blank">Christmas 2007 by INES, www.onetruemedia.com/shared?p=222b88dcea173192314fc3&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montaj INES, www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=228e2d97ca6a85170ac141&source=browse" target="_blank">Sweet memories

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Doris....
Doamne, ce copil frumos si vesel




www.bebelissimo.com/" target="_blank">Bebelissimo

Mergi la inceput