Gravidute&Mamici de IASI (89)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

La multi ani, Ani!
Sa fii fericita alaturi de cei dragi. Scuze pentru intarziere.

inutsa, si eu dorm fara perna acum si asa am dormit si inainte de sarcina si chiar primele doua trimestre... dar in ultimul....n-am avut alta solutie. Iar ciuperci am mancat.... si bebelina mea e ok.
Sa stii ca eu m-am dus la maternitate sa nasc prin cezariana si am nascut natural... e o poveste lunga, dar nu regret nimic. E bine sa te pregatesti si pentru una si pentru cealalta varianta.

Alina, cartoful bune e foarte bun pentru stomac, dar la adulti. La copiii mici nu e bgun amidonul crud. Si Stefaniei ii place sa se bage cu manutele in pietrele alea...

Ani, un lui Darius sa se linisteasca, ca vad ca nici de ziua ta nu te-a lasat. Bine ca i-a trecut burtica.

Teo, ma bucur ca esti mai bine. Da, e o vorba la romani "de ce sa planga mama... mai bine plange... mama ta" cu care eu nu-s de acord. Stefy nu da jucarii decat la schimb, altfel: "a meaaaaaa" si pace.
Cata dreptate ai... normal ca li se trage de la comportamentul celor din preajma lor. Si la noi... "bataia e rupta din rai...." Sunt satula de astfel de discutii... ca e obraznica ca nu o pui la punct, ca nu o bati... Dar e obraznica mea....iar eu nu-s de acord cu bataia.

mihharo, pentru tine, ca esti o mamica curajoasa.

Zilele astea veneam cu Stefy de afara. Eu urc scarile inainte si ea dupa mine ca asa vrea ea.
Zice: "Tu uci si decui usa, eu vin dupa tine" M-am conformat. Nu urc 3 trepte si zice: " Mami eci cumpa" la care eu... dupa ce mi-am revenit, ca nu ma asteptam la asa un compliment... si mai ales urcand scarile... o intreb: Dar Stefy cum e? la care ea zice:"Stefy e duce".....

Poze din martie 2009

Lacramioara (08.12.1975) mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Lacra e tare scumpica fiicata cu replicile ei!
Eu nu cred ca exista copii "cuminti"! Daca stau locului inseamna ca au o problema! Energia si curiozitatea ii caracterizeza si de asta d-au impresia de obraznici!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 34+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

iuliamultumesc de urare...pt Stefi cea vorbareata si duce....
eu una sunt fff multumita de Darius, de evolutia lui si de energia mare pe care o are, chiar daca ineori ma enervez pe el si zic ca intru in butoi... imi trece repede si revin pe linia de plutire....vorba luialydaca ar fi cuminte am incepe sa imi pun multe semne de intrebare....si sa imi fac mai mari griji... asa pe zi ce trece invatam lucruri noi impreuna.

noi am fost putin afara.. chiar daca vremea e asa cum e... am fost pina la posta... ca trebuia sa duc un plic, sa iau altul si sa iau si alocatia lui Darius.
sper ca miine sa fie frumos afara... ca sa o facem lata

Alina cu Darius Gabriel
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Ani deci asa vrei sa o faceti lata?! Ce gatesti bun?! Maine va fi o maxima de 13 grade si innourat- am vazut la meteo!

Fetelor cochetelor pe unde umblati?! Sau sunteti harnicute (nu ca mine ) si faceti curatenie?!

Noi am fost la plimbare, ceva cumparaturi pentru bebe mic mic (care nu se mai termina!!!) si pentru noi si gata!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 34+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Mihamora, Mihharo un Paste linistit si fericit!
Mihamora nu ne spui cum decurge noua viata de graviduta?! Te credem ca esti ocupata cu pregatirile de Paste, dar asteptam vesti!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 34+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Buna fetelor!
Nu am scris azi decat acum pentru ca am avut o noapte nu prea placuta, m-am trezit cam bulversata, nu am fost deloc in apele mele azi. Am mai mers si la ore azi. Offffffff, naspa ziua de azi. De s-ar termina mai repede
Ia sa vad ce ati mai scris azi

---------------
Inesa [ 27+] cuBianca
http://picasaweb.google.ro/inesa.iacob/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui dr_anca

Inesa nu vreau sa te speri dar trebuie sa iei in calcul ambele variante de a aduce puiul de om pe lume. Iti spun din experienta mea nu din povesti. Eu la 26 de ani am zis ca nu concep sa nasc prin cezariana mai ales ca sunt f activa si doream sa imi reiau activitatea cat mai curand. Am mers km intregi in timpul sarcinii de placere nu de nevoie si aveam o conditie fizica in ciuda dimensiunii de invidiat. La aplecat era mai greu dar la viteza de mers concuram cu sotul meu.
Totul a fost bine dar travaliul a inceput la 2.30 dim cu ruperea membranelor si s-a sfarsit la 19 cu cezariana
Rezultatul a fost un bebe sanatos si o mama fericita dar cu cezariana. La mine poate a fost si din cauza anesteziei epidurale facute la dil. 3-4 dar nu se stie sigur.
Concluzia este ca trebuie sa fi pregatita de orice apare sa nu fi surprinsa sau dezamagita. Am avut si o dr care a stat dupa mine toata ziua si careia ii multumesc pentru tot.

pe toata lumea!

Mamica de cuminte
iulie 2008




Ai dreptate in privinta asta. As vrea sa nasc natural dar stiu ca medicul e cel mai in masura sa dea "verdictul". O sa nasc asa cum o sa fie mai bine pentru bebe pentru ca el e "eroul" acestei odisei Nici nu ma gandeam sa ma incapatanez sa nasc intr-un fel daca medicul mi-ar zice sa nasc mai bine altfel.

---------------
Inesa [ 27+] cuBianca
http://picasaweb.google.ro/inesa.iacob/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia-stefy

inutsa, si eu dorm fara perna acum si asa am dormit si inainte de sarcina si chiar primele doua trimestre... dar in ultimul....n-am avut alta solutie. Iar ciuperci am mancat.... si bebelina mea e ok.
Sa stii ca eu m-am dus la maternitate sa nasc prin cezariana si am nascut natural... e o poveste lunga, dar nu regret nimic. E bine sa te pregatesti si pentru una si pentru cealalta varianta.



Am facut si eu ciuperci si am si mancat Tare bune au mai fost!!!! [vorba aia: lauda-ma gura ca ti-oi da friptura Chiar si acum ma duc sa mananc alt fel de mancare cu ciuperci ca m-au cam epuizat orele de la facultate din seara asta

---------------
Inesa [ 27+] cuBianca
http://picasaweb.google.ro/inesa.iacob/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alynta27

Ani deci asa vrei sa o faceti lata?! Ce gatesti bun?! Maine va fi o maxima de 13 grade si innourat- am vazut la meteo!

Fetelor cochetelor pe unde umblati?! Sau sunteti harnicute (nu ca mine ) si faceti curatenie?!

Noi am fost la plimbare, ceva cumparaturi pentru bebe mic mic (care nu se mai termina!!!) si pentru noi si gata!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 34+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!


Alina am auzit superstitii ca nu e bine sa iei pt bebe inainte de a se naste. Pe mine ma tot toaca lumea la cap sa nu iau nimic copilului inainte de a se naste. Deh, superstitiile astea! Inclusiv sotul zice ca nu ii luam nimic, cu toate ca mie mi se pare cam deplasat. Merg la maternitate numai cu lucrurile de prima necesitate [medicamente, ceva hainute de schimb pt bebe si ce mai cer cei de la maternitate] si apoi ce fac? Asa lauza si cu bebe in brate ma duc prin magazine dupa ce-i trebuie bebelului?

---------------
Inesa [ 27+] cuBianca
http://picasaweb.google.ro/inesa.iacob/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Inesa eu una nu prea am pe cine ma baza in materie se ajutoare, decat pe sot! La David am cumparat cele necesare de inainte! Si tare bine a mai fost! Sotul era toata ziua pe drumuri spital-acasa cu supe, ceaiuri, mancare etc! Daca nu aveam hainutele spalate si calcate de inainte nu stiu cum ma descurcam pe perioada spitalizarii si mai ales dupa! Cand am venit acasa nu eram prea in puteri si mi-au prins bine hainutele stivuite curat din dulapior! Am avut pregatit si patutul de inainte, iar carutul l-am primit pe cand eram in spital!
Acum tu daca ai pe cineva din familie sa te ajute, sa se duca cand iesi din spital sa-ti cumpere patut, carut, hainute e foarte bine si asa! Sa stii ca nu vei fi prea "rezistenta" cand ajungi acasa! Trezitul noaptea din 2 in 2 ore, nesomnul din spital, emotiile primului copil isi vor spune cuvantul! Depinde si cat de superstitiosi sunteti, ca pana la urma voi faceti cum credeti ca e mai bine pentru famila voastra!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si [ 34+] cuMatei
Burtica 2

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David

David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput