Burtici fericite de septembrie-octombrie (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loremunteanu spune:

Neata!
Crissbebe, la Roni, l-am simtit o singura data la 18saptamani si apoi abia la 20saptamani a inceput sa-mi dea semne vagi... Asa ca... Bebe e inca mic, nu trebuie sa-ti faci griji. Cand o creste, ai sa-l simti si ai sa vezi atunci ca n-o sa te lase sa stai cum vrei tu....

Cu miscarile lui bebe. Se zice ca daca ai placenta pozitionata anterior, bb se simte mai tarziu/greu (adica esti mai cu prefix ), daca e posterior, se simte mai repede, mai tare, etc... Eu si la prima sarcina si acum am avut/am placenta anterior, deci sunt mai nesimtita... Dar si cand mi-o da picioare...

Cu toxoplasma... Teoria zice asa... Larvele raspunzatoare de boala, ies in kk pisicii... In cazul asta te poti imbolnavii daca pui mana pe kk si apoi bagi in gura. Nimeni, nu face asa ceva...
Apoi, exista risul de a intra in contact cu larvele, daca gradinariti, daca nu spalati bine legumele si fructele. Chiar si pe DC exista un articol despre asta... Cautai pe net si o sa vedeti ca nu pisicile sunt cele mai raspunzatoare (daca pot sa zic asa) de imbolnavire ci legumele/fructe, insuficient spalate sau carnea care nu e bine pregatita (se refera la fripturile in sange). Eu nu am imunitate (imunitate, inseamna cand IgG este pozitiv) si am si pisica de 3ani si eu ma ocup de igiena ei... Oricum pisica mea nu iese afara, deci n-are cum sa intre intr-un teren minat cu vinovatii...


Pupici la burtici.


Loredana 15+ Roni-Cristian08.02.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamar78 spune:

Nu am mai scris de ceva timp dar sunt la zi cu cititul. De vina e vremea frumoasa de afara si curatenia de primavara dar parca nici nu am avut tragere de inima sa scriu.
Am inceput sa am cosmaruri cu serviciul pt ca mai am 6 saptmani si ma intorc dar si pt ca tocmai ma aflat ca au facut ceva manarii cu postul meu in sensul ca eu nu mai figurez in organigrama. Dar nu-mi fac probleme pt ca nu au ce sa-mi faca, eu am postul asigurat, treaba lor cum o scalda. Asa sper eu ca o sa fie bine ca daca nu procesul ii paste si le mai cer si daune morale pe motiv ca streseaza o gravida.
Iulika, e adevarat ca daca ai muncit mult timp noaptea iti si este greu sa treci la munca de zi dar in RO e prevazut in legislatie ca o gravida nu poate fi obligata sa lucreze noaptea. La voi ce beneficii se ofera gravidelor?
Biaz, cum de ai timp draga de copil, de doctorat si pe deasupra sa mai fi si asa activa pe forum? Tu esti mamica vegetariana? Ai avut dreptate, nu cred ca ai facut pofta la nimeni cu mancarea de linte.
Astazi iar si-a facut puiul meu cucui la cap. Ma doare sufletul cand pateste ceva dar eram in spatele lui si am am avut ce sa fac. S-a impiedicat de ceva si a dat cu capul de o bara metalica de la tobogan.
Sa aveti vise frumoase!

13+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

Mi-am amintit ca si eu la prima sarcina asteptam ca dupa primele miscari sa-l simt in continuu Nu-i asa... La inceput il simti rar, dar recupereaza spre sfarsit cand e ca titirezul.
Vad ca bebe2 e la fel de activ cum era bebe1. E la fel de sensibilos, cum ma aplec sau il imping usor (de ex. cand stau picior peste picior) raspunde instant. Uitasem ca se poate plimba in voie la varsta asta, imi aminteam doar lovituri in partea stanga, ca asta era partea preferata a lui bebe1.
Emy10 parca tu te plangeai de dureri in partea dreapta? Si eu le am din cand in cand. Le-am mentionat in treacat doctorului si a luat-o in serios. M-a cam speriat, daca mai persista durerile vrea sa-m faca ecografie locala. Aseara iar le-am simtit, azi nu.

Diana 18 saptamani si Peter (3 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Fetelor va multumesc pentru parerile si trairile voastre... Stiu ca suna aiurea dar daca nu am mai fost pana acum insarcinata nu stiu fiecare pas si fiecare miscare...si sincer imi este rusine sa o intreb pe d-na dr. toate prostiile mele... Ma ajuta foarte mult faptul ca pot vb cu voi si ma puteti sfatui...

15 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissbebe spune:

Fetelor eu am plecat la ca oricum vad ca nu mai este nimeni pe aici.. asa ca ne auzim maine... si noapte buna voua si bebicilor vostrii

15 + cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

hei trezirea

hai sa ne bem cafeaua

ma bag la citit si revin

adela de alexia maria( 13.01.2007 )

19+ cu razvan - andrei

baietelul lui mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moni_iulia spune:

Citat:
citat din mesajul lui loremunteanu
Cu miscarile lui bebe. Se zice ca daca ai placenta pozitionata anterior, bb se simte mai tarziu/greu (adica esti mai cu prefix ), daca e posterior, se simte mai repede, mai tare, etc... Eu si la prima sarcina si acum am avut/am placenta anterior, deci sunt mai nesimtita... Dar si cand mi-o da picioare...

Buna dimineata!
Eu il tot simt pe bebe de o saptamana si din ce ziceati mi se parea ciudat ca-l simt asa devreme. Se pare ca ati gasit si explicatia: am placenta pozitionata posterior. Chiar asa e ca mi-a explicat dr la morfo I ca am sanse mari sa se ridice ca e pozitionata fundic si de obicei din pozitioa aia se ridica. Eu ma gandeam ca-s foarte micuta in burtica desi am destule kg si ca d-aia il simt.

Iulia 13+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Neata burtici!
Am vazut ca ati tot vorbit de miscarile bebelui. La mine inca nu e cazul, fiid in sapt a 12 a si la prima sarcina. Eu sunt insa foarte multumita ca am apucat sa il vad ieri la ecograf si era agitat.
Va doresc o zi excelenta.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui diamar78

Biaz, cum de ai timp draga de copil, de doctorat si pe deasupra sa mai fi si asa activa pe forum? Tu esti mamica vegetariana? Ai avut dreptate, nu cred ca ai facut pofta la nimeni cu mancarea de linte.
Astazi iar si-a facut puiul meu cucui la cap. Ma doare sufletul cand pateste ceva dar eram in spatele lui si am am avut ce sa fac. S-a impiedicat de ceva si a dat cu capul de o bara metalica de la tobogan.
Sa aveti vise frumoase!

13+ si mamica strengarului David 25.05.2007

Doamne ajuta pe toata lumea!


Buna dimineata tuturor! Sa va fie ziua buna si scurta la treaba fiindca vine iar o perioada de odihna!

Diamar, nu stiu exact ce sa-ti raspund. Eu nu sunt o persoana foarte activa si saltareata, dar imi place foarte mult ceea ce fac si cred ca singurul raspuns adevarat este ca Dumnezeu mi-a dat putere, un sot grozav care imparte totul cu mine si un copil intelegator si usor de crescut (cel putin uneori! ) Cat despre statul pe forum, deoarece in semestrul asta am aranjat sa am un singur curs (mi-am mutat totul pe sem I) pentru a lucra la teza de doctorat, stau foarte mult la calculator si tin si forumul deschis. Asa ca in loc sa ma ridic sa ma dezmortesc la o pauza, hop mai dau o raita pe forum. De aia sunt pe aici. A... si am uitat sa spun ca nu sunt o gospodina model. Asta contribuie mult. Cand va aud pe voi de calcat .... Eu calc doar camasile si pantalonii sotului cand nu si-i calca el.
Da, sunt vegetariana si eram sigura ca nu o sa starnesc pe nimeni cu mancarea mea de linte dar am vrut si eu sa ma laud macar o data.

Imi pare rau pentru puiutul tau. Si noi am patit-o o data cu baietelul rau de tot de ne-am dus la spital asa de tare ii crescuse un cucui cat jumatate de cap. Dar trece repede! Medicul lui mi-a zis la chestii dintr-astea cu vanatai si cucuie mai mari sa-l dau cu Hepatrombin. Dispar repede.

Acum ma duc si eu pe la bucatarie. Azi fac bors de sfecla rosie si mancare de ciuperci. Sper sa nu-mi reprosati ca va fac greata.

Bia mamica lui Busici (24 mai 2005) si17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Buna dimineata burtici!!!Si eu acuma imi beau cafeluta si va citesc!
Am vazut ca scriati de miscarile lui bebe...eu inca nu le-am simit, desi am 2 in burtica, dar am rabdare...am inteles ca pana la max 20 sapt trebuie sa ii simti...

Vik, si eu te-as ajuta cu mare drag cu bucataria dar si eu sunt "varza" la gatit. Am stat in casa cu bunica si mama si nu ma lasau sa faca nimic...iar acum platesc pt "domnia" mea.

KIKI 14+ cu

Mergi la inceput