FIV in Austria

FIV in Austria | Autor: OneFineDay

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

M-am gandit sa deschid un subiect nou ptr noi "austriecele" adica noi cele care am facut sau urmeaza sa facem FIV /ICSI (si alte metode) in Austria, ptr acele dintre noi care care am luptat si am reusit sa avem un sau chiar doi dar in aceeasi masura ptr noi cele care urmeaza sa facem FIV ptr prima oara in Austria sau acele dintre noi care dupa multe incercari nu ne dam batute si am ramas pe baricade !

Cred ca ar fi extraordinar sa impartasim ganduri, idei, experiente, sa ne ajutam unele pe altele, sa vorbim despre diferitele clinici, diferitele tratamente, s.a.m.d.

Scurt despre noi: stam in Suedia si incercam sa avem un bebe de 4 ani. Avem 5 FIV-uri la activ facute aici in Suedia, fara nici o reusita. Avem nesuferitul diagnostic "infertilitate inexplicabila" adica suntem sanatosi si totul e OK dar nu am ramas niciodata gravidutza. Mi s-au facut toate analizele posibile , singurul lucru care s-a descoperit si care nu o tocmai ok e ca am anticorpi TPO (impotriva tiroidei) dar din pacate nu prea au ce sa-i faca-...

Ne-am hotarat sa mai incercam O DATA si apoi mergem mai departe cu adoptia.

Vom face un IMSI si Polar body la clinica Wunschbaby in Viena in Iulie.

As vrea mult de tot sa fiu in legatura cu voi cele care ati fost la Wunschbaby sau la alte clinici in Austria.

Fac o lista cu acele dintre voi pe care v-am gasit aici pe forum, dar va rog sa completati lista daca am uitat pe cineva. Si sa completati cu detalii si info despre voi.

Trisia -


Ioana78-

Goggy -

Beatriz -

capi -

Arina21 -

Cristal 1995-

karinutza-

Elenada - La Wunschbaby

Li_am -

OneFineDay- primul FIV /ICSI la Wunschbaby in Iulie (al 6-lea in total, 5 ICSi in Suedia fara resultat)



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

aici le gasesti pe fetele care au facut in Austria..
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135261&whichpage=16

probabil ca stii..
bafta multa!!!

luptatoarea mea

"Stelele care cad, nu pier
Stelele care cad se duc pe un alt cer"!!!


Miauu sunt Ema sunt blanda si nu zgarii Miauuu

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou !!! Avem TELEDON !!!


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

OneFineDay - eu merg la wunschbaby, si postez la subiectul FIV Europa; acel subiect a inceput chiar ca fiind FIV Austria si a evoluat intre timp - cu votul fetelor a luat un nume mai sugestiv

acolo ne gasesti pe toate de pe lista ta, doar ca nu scriem toate f des; in capitolele din urma am intalnit f multe info utile despre experienta fetelor la wunschbaby si la alte clinici din AT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

va multumesc mult beatrix si Liana dar ideea era sa ne adunam doar noi "austriecele " aici si sa putem sa ne impartasim experientele intre noi. Pe FIV Europa sunt foarte multe, intr-adevar, poate prea multe ca sa mai poti sa tii socoteala ....

Ideea mea era asadar sa fie acesta un topic unde sa putem sa discutam strict despre Austria si sa comparam clinici, tratamente, medicamente, simptome, stimulari, teste pozitive de graviditate ;-)s.a.m.d.

Va pup si va astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

OneFineDay, in primul rand vreau sa spun ca parerea mea despre Wunschbaby sper sa nu influenteze decizia nimanui. Intentia mea nu este nici sa incerc sa schimb pareri in legatura cu aceasta clinica sau personalul ei si nici sa critic pe cineva. Este o parere pur personala
Am fost la consultatie la Wunschbaby la Dr Ana Fischelmaier si desi sunt foarte multe fete carora le-a placut de ea, eu am o parere diferita. Consultatia a fost ok, Ana F foarte draguta, zambitoare, serviabila, intelegatoare, etc.
Ceea ce mie nu mi-a placut este faptul ca Dr Ana F nu este ginecolog, este medic de medicina generala si are o competenta pe medicina traditionala chineza. Am facut consultatia, am plecat acasa cu schema de tratament, am luat de acolo niste medicamente, dar retetele pe care le-am primit au fost parafate cu parafa dr Fichtinger. Ana F nu are competenta sa prescrie medicatia pentru FIV si totusi la fetele din Romania merge, nu conteaza. Nu neg faptul ca Prof Fichtinger vede dosarul si este de acord sau nu cu tratamentul, dar asta dupa ce tu ai facut consultatia, ai plecat acasa poate cu medicatia cumparata si/sau tratamentul inceput
Este adevarat ca exista pe forum o reusita a Anei F, dar nu e suficient.
Am venit acasa, am inceput tratamentul si nu mi-a mai venit CM. Dupa multe telefoane si mail-uri catre clinica, catre Ana personal, intr-un final primesc un raspuns: "hope you are doing fine during this busy time of Christmas" CM ...... o sa vina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

pisic77 multumesc mult de mesaj. Eu cred ca e foarte bine ca scrii si impartasesti cu noi experientele tale, tocmai asta era si scopul topicului. Eu zic ca parerea ta e obiectiva si m-am gandit si eu un pic la competenta ei, dr Ana. Numai ca din cate am inteles eu de la alte fete eu nu lucreaza singura ci sunt o echipa intreaga si daca reuseste sau nu nu e doar meritul/vina ei ci sunt mai multi factori care influenteaza...Noi am facut 5 FIV-uri aici in suedia la cele mai bune clinici, avem cauza neexplicabila, si tot nimic. deci pana la urma....nici nu mai stii ce sa crezi.

In primul rand vreau sa te intreb- ti-a venit CM pana la urma? in ce stadiu esti- mai faci tratamente sau ?

Ce medicamente ti s-au prescris? A fost primul tau FIV? Voi ce cauza aveti?

Nu am mai primit dupa aceea nici o explicatie de la Dr Ana, de ce nu ti-a mai venit CM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

OneFineDay, intr-adevar, la inceput Dr Ana F nu conducea singura de la cap la coada un ciclu FIV. Ea se ocupa de primirea pacientelor, sedinte de acupunctura, supraveghere, etc, dar in nici un caz de consultatii ginecologice, ecografii transvaginale, prescriptii de medicamente. Dovada ca ea nu are dreptul sa prescrie medicatia este faptul ca retetele mele nu au fost parafate cu parafa ei, ci cu cea a Prof Fichtinger. Marea ei calitate este ca este o foarte buna vorbitoare de limba engleza. Si ceilalti din clinica vorbesc engleza, dar nu la nivelul ei. Si atunci a fost repartizata sa lucreze cu cuplurile de straini care vin in clinica. La inceput, ea lua parte la discutiile dintre medicul ginecolog si pacienti, care se desfasurau in engleza si era translator. Ulterior, cand multe cupluri de romani au luat cu asalt clinica, a inceput sa fie lasata sa conduca singura niste consultatii pentru care dupa parerea mea nu are competenta. De exemplu, atunci cand am fost eu la consultatie, toate cuplurile care asteptau in holul de asteptare de la intrare erau straini, inca un cuplu de romani, doi negrii si niste indieni. De ce oare?
Sunt convinsa ca Prof Fichtinger sau alti colegi de clinica ai Anei F au supravegheat initial recomandarile date de ea, dar nu mi se pare normal sa faci un ciclu de tratament FIV condus de un medic de medicina generala. Asa ma pot duce la medicul de familie si sa-i cer sa-mi dea ce medicamente crede el ca ar fi mai potrivite.
In ceea ce priveste cazul meu, cred ca a fost mult peste competenta Anei F. Am un caz dificil, valori hormonale nasoale, un singur ovar si rezerva lui e pe sfarsite. Greu.....
Da, a fost consultatia pentru primul FIV
Da, CM a venit pana la urma dupa o perioada de dereglari nasoale.
Acum iau AC si aste4pt toamna pentru primul FIV
De Austria nu vreau sa mai aud, iar de Ana F asemenea.
Ma deranjeaza insa ca noi romanii suntem tratati peste tot ca si cum am fi din lumea a treia. Pe noi poate sa ne trateze oricine se nimereste. Noi nu ne ducem sa-i dam in judecata pentru nereusite sau tratamente gresit conduse, noi nu facem reclamatie ca un medic de medicina generala a prescris medicatie FIV. Nici macar in Romania nu zse intampla asa ceva. Oricat de ignorant ar putea fi medicul cu care faci FIV este totusi un ginecolog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

Pisic, in primul rand vreau sa-ti zic ca-ti tin pumnii ptr la toamna sper sa fie bine si sa uiti de experienta ta neplacuta.

E foarte interesant ce zici tu, am sa fiu si eu mai atenta si poate am sa cer sa intalnesc un doctor cand mergem in vara.

Ceea ce pot sa-ti zic doar e ca eu sunt casatorita cu suedez si avem nume de familie suedez si pasapoarte suedeze deci nu stia ca eu sunt romanca ;-) Mie mi s-a parut ca au o etica profesionala la care nu am nimic de comentat si cred sincer ca nu se face diferenta ca suntem romani sau rusi sau nordici.

In schimb ce cred eu e ca sunt PREA SCUMPI de trei ori mai scumpi decat aici in Suedia de exemplu.

Si ca recomanda sa faci toate tehnicile lor - IMSI, polar body, samd numai ca sa platesti bani grei. Ahhh dar sper ca astea sa fie doar niste preconceptii de-ale mele si sa nu fie asa. Ptr ca ptr noi asta e ultima speranta.

A facut careva dintre voi IMSI si/sau Polar body, fetelor? unde sunteti?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisic77 spune:

OneFineDay, mie de exemplu nu mi-a recomandat Polar Body. A zis ca nu este necesar. De ce? Nu stiu. Pentru ca nu am nici o analiza genetica facuta. Poate s-a gandit ca daca nu am sarcini pierdute nu este necesar. Asa ca nu pot sa spun ca mi-au recomandat sa fac ceva pentru ca este scump.
In plus eu i-am zis ca vreau sa stau acolo pe perioada stimularii, ca vreau sa fiu supravegheata de ei si mi-a zis ca nu este necesar.
Dar ideea era alta, nu ca am fost tratata asa pentru ca sunt romanca si sunt din Romania, pentru ca dupa cum vezi, tot ea a consultat si alte fete, care nu veneau din Romania
Cum ar fi de exemplu ca eu, sa zicem ca sunt medic de familie si te chem la mine la spital sa te operez de hernie de disc sau de torsiune ovariana. Te-ai da pe mana mea? Eu la asta m-am referit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OneFineDay spune:

ok pisic77 inteleg punctul tau de vedere.

Si eu am sa le cer sa fiu sub observatie dupa ET si as vrea sa stiu daca vreuna dintre voi care ati fost la Wunschbaby ati facut la fel.

As vrea sa stiu ce administreaza ei de obicei dupa ET?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Pisic77 sa inteleg ca in opinia ta Dr Ana este o incopententa. Mai ai putin si o compari cu femeia de serviciu.
Mie dr Ana mi-a fost recomandata de un doctor ginecolog foarte bun din Viena si care practica aceasta meserie de multi ani. NU cred ca mi-a recomandat-o pe Ana pt ca sunt romanca si a suntem tratati ca in lumea a treia asa cum spui tu. DR care mi-a facut recomandare de origine romana.
La Wunchbaby nu se ocupa o singura persoana de un caz.
eu am facut punctia cu doctorita Liebhart si doar et-ul cu Dr Ana.
Cat despre profesionalismul lor nu am ce comenta.
La prima consultatie Dr Ana ne-a luat fiecare analiza in parte si ne-a vorbit de ea. Ne-a explicat foarte clar unde sunt probleme.
Cred ca reusita me-a s-a datorat si profesionalismului anagajatilor din aceasta clinica.
NU am fost un caz usor de infertilitate.
Eu am sindromul ovarelor polichistice iar sotul meu are astenoteratospermie severa.
Noi am facut IMSI si cred ca a ajutat foarte mult.

Sunt deacord ca fiecare cu parerea lui dar sa zici ca un doctor care face fiv e tot una cu medicul de familie e prea mult.
Pun pariu ca dr Ana le da clasa tuturor medicilor din Romania in materie de fiv.

Stiu acum o sa ziceti ca sunt subiectiva ca am reusit.


elena +24
Burtica mea la 22 sapt
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput