Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Ups a ajuns la 8cm waw!!

Hai Cristina!!!

38+ cu Maria Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

HAI CRISTINA!!!

Olga 37+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

8 cm diltatie, dupa epidurala. Am sunat-o si era bine, dar incepuse sa fie dureros. Doamne ajuta! In ritmul asta in jumatate de ora ne da vestea ca a nascut
Hai Cristina!

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Am uitat sa zic ca suntem in revenire de forma: azi ne-am dat jos din pat si am mishunat pe holurile spitalului, iar maine plecam acasa daca totul e in regula. Avem ceva probleme cu suptul... nu prea stim nici una din noi ce si cum...dar bunavointa exista, asa ca speram sa depasim momentul.



Ajunse acasa, revenim cu pozici.

Denisa-Madalina fericita de Adela-Marisa
Anul acesta Iepurashul n-a adus cel mai pretios cadou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Mamici voi folositi ( la bebelusi evident ) suzeta ???Eu nu am vrut sa-i dau dar ma gandesc ca o mai apuca plansul la plimbare sau seara inainte deculcare si poate ar fi de folos


Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez




Noua ne-au cerut obligatoriu suzeta inca din spital. Bebe are reflex de a suge si de multe ori nu vrea lapte, vrea doar sa suga. De aceea regurgiteaza, ca papa peste masura, sau are colici ca baga in stomacel lapte proaspat peste laptele care a inceput sa se digere.
Tu de ce nu vrei sa-i dai?

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79

Fetele eu caput...gata nu mai rezist febra nu scade, psihic nu mai pot...crted ca sanatoriu este salvarea mea...
Nu am stiut ca este atat de cumplit......nici macar o secunda...sunt legata de pompa ca in lat...nu o mai dau jos din mana...sanul ma junghie, febra ma omoara, copilul vrea sa ma simta si sa-mi auda vocea...sotul nu-l prinzi toata saptamana acasa...singura nu mai pot duce..decat cu mama.As vrea sa ma evapor sa dispar....

Florinela

Scuza-ma, incepusem sa-ti raspund, cand tocmai am primit sms de la Cristina Curea.
Mami, nu te deprima asa. Stiu ca e greu, daca eu nu stiu.
Mulge sa eliberezi sanul. Eu am pompa electrica si facea vid pe san si era foarte confortabila, facea singura treaba si puteam sta in orice pozitie. Cu febra chiar nu stiu ce sa spun, doctorul e cel mai in masura sa spuna, dar cu bebe e ok sa isi doreasca sa-ti auda vocea, tu esti toata lumea lui acum, esti legatura lui cu mediul inconjurator, ii dai siguranta, ii dai liniste. Uitat-te la el, oricat de greu ar fi si gandeste-te ca asa nu te iubeste, nu te va iubi nimeni niciodata. Spunem uneori "mi-as da viata pt copilul meu" Dar copilul nu iti cere viata, uite acum iti cere toata atentia ta. Fiecare e eroina la inceput (fuecare e erou in propria lui viata, spunea frumos, sotul meu). Incurajeaza-te ca e o perioada care trece, nu va fi asa pana la majorat. Solutii nu prea am, daca nu ai ajutor cat de mic sa te odihnesti, fizic te cred si te ibnteleg ca esti epuizata. Dar daca te deprimi nu o scoti la capat. Fa o baie calda, trage o criza de plans cu capul sub perna, apoi incearca sa te gandesti la ce ti-am scris mai sus. Nu ai cum sa pleci in lume acum, caci toata lumea ta este mogarleata aia care iti cere ajutor.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Novus - nu e chiar ca la colici cu parturile fiindca le mai trage si prin somn. Cred ca-s chestii diferite. La noi fiind si kaki o data la 2 zile... mai suferim...
Vroiam sa iti mai raspund la ceva. Pediatrul mi-a zis ca nu imi da voie sa il plimb in marsupiu pana la 3 luni, cand isi tine singur capul.

Cristina (Curea)

Silvia - cred ca ati gasit solutia cea mai buna. Eu il pun la san inainte de fiecare completare si rezultatul e ca nu ma prind niciodata daca a terminat de halit sanul au ba. Si ma stresez cumplit cu asta.

Monica mami de CRISTIAN

CASA LU' BEBE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lysbeth spune:

Shtiam eu ca tre galerie
Fetele care ati mai nascut... printre simptome a avut cineva si ?
De azi dim tot ce mananc dau afara in maxim jumatate de ora. Nush de la ce e dar sigur nu e de la bb3 cum zicea cineva

39+ Damian Codrut Andrei
AMR 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ayla21

Citat:
citat din mesajul lui novus

Mamici voi folositi ( la bebelusi evident ) suzeta ???Eu nu am vrut sa-i dau dar ma gandesc ca o mai apuca plansul la plimbare sau seara inainte deculcare si poate ar fi de folos


Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez




Noua ne-au cerut obligatoriu suzeta inca din spital. Bebe are reflex de a suge si de multe ori nu vrea lapte, vrea doar sa suga. De aceea regurgiteaza, ca papa peste masura, sau are colici ca baga in stomacel lapte proaspat peste laptele care a inceput sa se digere.
Tu de ce nu vrei sa-i dai?

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Sincer nu stiu de ce eram contra, din ce am mai citit, cum ca ar crea dependenta ca nu ar mai suge bebelusul ca lumea

Mamica fericita de Alexandra (03.03.09)

www.flickr.com/photos/31088780@N05/?saved=1" target="_blank">Suntem trei muschetari

www.rockyou.com/show_my_gallery2.php?source=ppsl&instanceid=135273896" target="_blank">Invitatie botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus
ca ar crea dependenta ca nu ar mai suge bebelusul ca lumea

Aste-as povesti babesti. Chiar acum vorbram cu Joanna la telefon.
Alex a avut suzeta cand era bebe, si din povestile lui, a fost legat de ea pana la o varsta destul de mare, cat nu-mi amintesc acum, 2 sau 3 ani, in orice caz intelegea, cand i-a spus mami lui ca a furat-o cioara si se certa cu ciorile sa-i dea suzi inapoi. Dar cu suzeta la gat nu l-am luat de sot. Asa si Luana, sigur n-o marit cu suzeta in gura. Reflexul de a suge este ceva normal la bebelus, si ce sa suga? Multi sug pe san doar de dragul de a suge. Iar inca o cheastie, am mai spus-o in alt capitol, au ajuns cercetatorii la concluzia ca ar ajuta la impiedicarea mortii subite.
Dar voi cititi pe bliogul ala ceva? Ca daca nu, eu nu mai scriu.

Monica sotie si mama fericita

E primavara, e lumina, e caldura, e zambet, e iubire, e VIATA!

Mergi la inceput