Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(109)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Bun gasit, mamici si burtici! Mai mult mamici pe aici, burticile incearca sa profite de ultimele zile 2 in 1?
Tare-as vrea si eu sa ma plimb, e o vreme superba afara, insa soldul ma doare in continuare, si merg ca o baba...adica schiop. Shasa, chiar n-am sanse sa scap inainte de nastere? Tu de ce esti suparata? Astenia de primavara sau ai alte motive? Ca nu ai mai scris de ieri mai nimic...
Fetele, e grav ca inca nu am facut bagajul? M-am gandit in schimb foarte bine ce pun in el Azi am schimbat si noi semnatura, emotiile cresc...
V-am -at, o dupa-masa frumoasa!


Ana-Maria

37+
AMR 3 saptamani


Eu zic sa pui mana sa ti-l faci imediat. NU stii cand si cum te-apuca asa ca e f bine sa fii pregatita. Nu ti l-ai facut in sensul ca stau toate imprastiate prin casa? Ti-ai achizitionat tot ce-ti trebuie?

Olga 36+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Salutam cu respect! Inca 2 in 1. Nu am mai scris, dar am citit tot. Eu inca sunt in agitatie maxima cu intorsul cu susul in jos al casei in asteptarea bebelinei. Sper sa reusesc sa termin... cat ma mai tine colul. Pierd dop pe bucatele...



Denisa-Madalina 37+ cu Adela-Marisa
AMR 3 saptamani (teoretic)
Anul acesta Iepurashul ne va aduce cel mai pretios cadou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

salutare

florinela - dar de ce te mulgi? stii cum e, se creeaza un cerc vicios, sanul produce mult, bb nu suge tot, tu mulgi ca sa golesti si sanul produce si mai mult. eu am ales sa ii respect ritmul copilului, nu am mult decat o singura data(de nebuna ca sa vad eu cat lapte am)dar in rest il alaptez la cerere si este perfect, e adevarat ca bb suge cate o ora, o ora si jumatate dar goleste amandoi sanii si nu am nici o problema. doar ca de cele mai multe ori curge ushor sanul din care nu mananca bb, dar doar la inceput. la noi in spital a fost o doamna f dragutza, consilier pt alaptare, cred ca poti apela la ea pt niste sfaturi. intra pe www.attct.ro




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

aris, si io-s exact la aceaasi "formula" ca si tine, dar nu ti se-ntimpla sa panichezi si sa zici "vai, ce ma fac daca intr-o zi nu ajung la timp acasa" (esti plecata pina in oras si ai prins aglomeratie pe drum), o rezerva nu e rea niciodata... eu nu indraznesc sa ma mulg pentru ca am "productia " mare, pisica mea maninca o masa la un sin si am ajuns ca pamela anderson, am mingi, nu tzitze , asa ca daca mai incep sa si mulg o sa trebuiasca sa trimit la piata, vorba Nikoletei (chiar ce-o mai face Niko de nu mai intra pe-aci?).
florinela, exista "aparatori" de pus la sin, ca sa nu patezi hainele, pe o parte sint de vata si pe ailalta e ceva plastic, sa nu traverseze.

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

salutare

florinela - dar de ce te mulgi? stii cum e, se creeaza un cerc vicios, sanul produce mult, bb nu suge tot, tu mulgi ca sa golesti si sanul produce si mai mult. eu am ales sa ii respect ritmul copilului, nu am mult decat o singura data(de nebuna ca sa vad eu cat lapte am)dar in rest il alaptez la cerere si este perfect, e adevarat ca bb suge cate o ora, o ora si jumatate dar goleste amandoi sanii si nu am nici o problema. doar ca de cele mai multe ori curge ushor sanul din care nu mananca bb, dar doar la inceput. la noi in spital a fost o doamna f dragutza, consilier pt alaptare, cred ca poti apela la ea pt niste sfaturi. intra pe www.attct.ro








Aris, nu am mameloane, am un san mare si foarte greu, cat despre alaptare, la spital unde am fost eu o singura asistenta a fost foarte draguta si a incercat sa ma ajute (pacat ca am prins-o in doar 2 ture si era foarte ocupata)...copilul nu poate sa apuce sanul, e prea mic..am incercat mamelon de silicon, pompita pentru format mamelon, am facut mastita, am pus pe sot sa traga (si nici el nu a avut putere de suctie...) se chinuie mititelul meu, trage, plange, dar daca nu e sfarc imi face basiucuta si rana pe mamelon ..dar nu in dreptul sfarcului.
Singura sansa sa-l alptez...pentru ca lapte ammmmm, mulg 220 ml la 3 ore, este pompa electrica, pastram la frigider, apoi papa la biberon.
Sunteti fericite ca puteti alapta la san...eu nici la biberon nu-i pot da..cand plange de foame mie mi se umfla sanii si-mi curg...fug repede sa ma mulg...si sotul ii da lui papa la biberon.Asta e Dumnezeu sa-mi dea forta si rabdare si la bebe sanatate, ca vom depasi si momentele astea.


Voi cum va descurcati cu mucusorii?, folositi pompita? sau altceva?

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui olishka

Salutare!!!

Gata, m-am facut frumusica, ca sa fie bebe mandru de mamica lui in spital


Olga 36+ David


o poza ne pui?

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

aris, si io-s exact la aceaasi "formula" ca si tine, dar nu ti se-ntimpla sa panichezi si sa zici "vai, ce ma fac daca intr-o zi nu ajung la timp acasa" (esti plecata pina in oras si ai prins aglomeratie pe drum), o rezerva nu e rea niciodata... eu nu indraznesc sa ma mulg pentru ca am "productia " mare, pisica mea maninca o masa la un sin si am ajuns ca pamela anderson, am mingi, nu tzitze , asa ca daca mai incep sa si mulg o sa trebuiasca sa trimit la piata, vorba Nikoletei (chiar ce-o mai face Niko de nu mai intra pe-aci?).
florinela, exista "aparatori" de pus la sin, ca sa nu patezi hainele, pe o parte sint de vata si pe ailalta e ceva plastic, sa nu traverseze.

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose






pai fara aparatori, as merge cu laptele siroaie (termin de muls si daca fac un dus, tasneste ca la cismea), le imbibam cu lapte si nu fac fata, termin o cutie de 60 in 5 zile.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Numai copilul nu poate suge si pace am tinut sanul cu mana am strans intre degete...nu trage si pace..ii curge aiurea pe langa gura, ca daca nu e sfarc, izvorele sunt aiurea pe mamelon.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Citat:
citat din mesajul lui florinela79


pai fara aparatori, as merge cu laptele siroaie (termin de muls si daca fac un dus, tasneste ca la cismea), le imbibam cu lapte si nu fac fata, termin o cutie de 60 in 5 zile.

Florinela


se spune ca patrunjelul si macrisul diminueaza productia de lapte, ai incercat sa papi?

Filles du Sud cu Izia, famille Dragoon

Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia4 spune:

Felicitari Dyana27, Dodo-pui si SimonaMami! Sa va creasca puii mari si sa aveto o viata frumoasa alaturi de ei!

Am cam tras chiulul zilele astea. Buburuza mea imi ocupa tot timpul si-mi ia toata energia! Chiar daca mai am momente linistite, nu-mi vine sa fac altceva decat sa stau in pat si sa privesc in gol..Nici la tv nu pot urmari ceva..

Florinela, si eu ca si tine mulg cu pompa, asa ca te inteleg ca ti-e greu. La mine e si mai rau ca nu am lapte destul si trebuie sa-i mai fac si completare dupa ce papa de la mine

off..din pacate nu mai poy scrie ca plange buburuza

Silvia - mami fericita de Amalia

http://picasaweb.google.com/dragos2406/PatruAmaliaMaria

Mergi la inceput