Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

Fetelor, cine imi da si mie parola pt site-ul ghioceilor?

Hai Simona si Cativ , nasteri usoare va doresc!

Fetelor, eu sunt tare ametita, bebelina mea e agitata de la colici, nu mai gasim leac, i-au descoperit si o anemie si ii dam fier, care o cosntipa si uite asa dam dintruna in alta. Mai nou are program nu numai dimineata de la 5-6, dar si toata ziua, de nu pot nici sa ma odihnesc, nici sa fac altceva, ma invart numa in jurul ei. Offf, abia astept sa treaca perioada asta


Mami de Ana Bianca




Si la mine a fost grea perioada de acomodare. Si nu doar la primul bebe. Sa sti ca eu am fost asa debusolata chiar si la bebe 2. Ma dadeam cu capul de pereti cand il vedeam ca plange si cand vedeam ca nu pot nici un pipi sa fac linistita Dar a trecut si am uitat-o ca si pe durerile nasterii. Vei vedea ca este minunat cand se vor linisti colicii, cand veti avea un program, si mai ales cand vei putea iesi cu ea afara. Acolo trec si colici, si bazdacei. Mie mi-au priit iesirile afara cu amandoi. Inca ptuin sa se indrepte vremea si ai sa vezi ce bine doarme afara in carut, iar mami sta pe banca si vorbeste cu alte mamici sau pur si simplu sta si se odihneste

FlorinTeodorBB3 - Petru - 38+

10 ZILE PANA LA DPN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Hola tufete,

De cind am nascut tare defazata ma simt aici pe DC: sint tot timpul "in intirziere", in urma cu "stirile", intru prea tirziu pentru a sti noutatile "la cald" etc. Insa, sa stiti ca eu ma straduiesc sa va citesc in fiecare zi si sint alaturi de voi.


Bebe Ian e cumintel, desi au inceput colicile. Azi i-a cazut buricul. Acum face nani si dupa amiaza, daca se opreste vintul il scot la plimbare.

Am niste intrebari pt. fetele cu bebe mic:
1. Dupa ce i-a cazut buricutzul, l-ati mai dat cu ceva in zona?


Noua ne-a cazut buricutul in a 9 zi, i-am dat 2 zile cu baneocin pudra, pentru ca sangera putinel.

Citat:

2. Mie mi-au spus sa-i dau papa DUPA ce-l schimb dar nu reusesc pt ca e flamind tare cind se trezeste si plinge. Voi cum procedati.


Eu o schimb inainte de masa chiar daca urla ca din gura de sarpe.Am incercat odata dupa masa regurgitat asa ca incerc sa suport niste chiraieli si sa-mi perfectionez tehnica de schimbat sa dureze cat mai putin.

Citat:

3. Cum arata lohiile si la cit timp dupa nastere se "instaleaza"? Eu inca singerez. E normal?


Lohiile la inceput sunt exact ca sangele menstrual apoi devin roz. Dureaza cam 6 saptamani, dar am inteles ca pot sa fie perioade in care scurgerea se opreste si apoi incepe din nou.

Citat:

4. De la cite zile/saptamini ati folosit batista bebelusului sau pompita pt. nas?


Eu batista inca nu am folosit-o, dar stiu mamici care inca din prima saptamana au avut nevoie, in schimb am folosit pompita tot in prima saptamana pentru ca Ina era cam fonfonita.

Citat:

5. Baita cind ii faceti? Seara? Inainte sau dupa papa?


Baita o facem seara, inainate de masa, dar cu concert bineinteles caci tipa de foame. Nu stiu ce sa fac sa se trezeasca cu 20 minute mai devreme. Am trezit-o intr-o seara si dupa a fost asa de agitata ca am zis ca nu mai fac asta, o las sa se trezesaca cand vrea ea.





Carmen 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns curea spune:

Hai Simona Mami curaj mai ai un pic cu fiecare contractie suportata sa te gandesti ca drumul pana la bebe se scurteaza....

Aceleasi majorete si urari sunt si pentru cativ.


sap.39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenada spune:

FELICITARI DODO PUI! Bine ai venit Isabela, sa fii sanatoasa, cuminte si norocoasa.


Simona

cativ

Carmen 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui shasa

Mesaj SIMONA MAMI
"DILATATIE 5-6. S-AU DUS ZAMBETELE!"

Shasa, am sunat-o sa vad, si nu e chiar asa. E inca optimista si poate zambi.
Iar durerileeee, ei astea sunt normale. Simona e inca o lectie, ca trebuie sa va concentrati pe WOW si sa nu tineti prea mult la AU.

Hai Simona!


Doamne ajuta sa scape repede!
Am asa niste emotii pt ea, de parca nu am trecut prin asa ceva de curand.

Noi ne pregatim de plimbarica, este asa o vreme frumoasa la noi. O sa iesim toti 4 afara. Shasa, a venit primavara si pt mineee!!
Doamne iti multumesc! Sunt atat de fericita, ii iubesc asa de mult pe toti ai mei, ma simt implinita ca o am pe Luana, Doamne ajuta sa fie in curand si Claudiu al meu , chiar e cu adevarat primavara cu soare in sufletul meu!

Monica sotie si mama fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmenada

FELICITARI DODO PUI! Bine ai venit Isabela, sa fii sanatoasa, cuminte si norocoasa.


Simona

cativ

Carmen 35+


Hai cativ!

Carmen, bine ai revenit! Mi-e atat de dor de tine!!!!!

Monica sotie si mama fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Buna ziua fetele.Vad ca ati aflat de Simonamami ca este la nascare

Hai Simona
dar a fost faza tare rau ca zapacita mi-a trimis mes:Membrane rupte, contractii urate, urme de muscaturi pe maini"....na, ce sa inteleg eu de aici dc nu cunosteam numarul???...Am crezut ca sotul si fratemiu fac misto de mine de pe vreun nr, am verificat, am vazut ca nu sunt ei si trimit mesaj:"cine esti? faci misto?ce muscaturi??" si-mi trimite zapacita mes ca-i Simona si ca muscaturile le are din timpul controlului pe masa

7+

Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ayla21 spune:

Am sunat-o pe Dodo pui.
I-am arata pozele lui Claudiu pozele Isabellei, ca asa i-am promis, si a spus ca e draguta. Si vrea sa fie si ea fetita lui.

Monica sotie si mama fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Buna dimineata

In primul rand sa scoatem agitatele:

SimonaMami

cativ
Nastere usoara!!!!!

Shasa tu cand mai dormi? Caci am vazut ca esti de dimineata pe-aici...iar eu abia acum am reusit sa ma trezesc...

anamariame si eu am cateodata durerea de sold despre care vb. Cred ca trece dupa nastere. Sper.

In Buc vremea e tare uratica, asa ca nu-mi ramane decat sa stau in casa astazi.

Va

Olga 36+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Felicitari noilor mamici!!!!!!

Hai Simona si Cativ!!

Eu am fost ieri la control - si se pare ca de cezariana nu scap, e programata pe 9 aprilie la ora 12 :) Si pana atunci sa stau f cuminte

Alina.n, se pare ca Mihnea (daca nu ne razgandim) al meu vine inaintea fetitei tale :)

Am si eu o mare rugaminte - pentru fetele care stiu - despre ce pasi trebuie urmati dupa nastere. Stiu ca in 2007 (in Bucuresti) trebuia sa -

1) iei negatie de la sectorul in care ai nascut - ca nu ai luat trusou
2) sa te duci la sectorul in care locuiesti pentru:
- certificat nastere
- cerere pentru prima de nastere
- cerere pentru trusou bebe (cu negatia)
- cerere pentru alocatie copil

A ramas cumva la fel? Sau s-a schimbat ceva?

Anca 37+ & Manu 02.06.2007

www.helpsonia.com" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia

Mergi la inceput