Doctori de care sa te feresti (4)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns geoedi spune:

un doctor de care SA NU TE FERESTI!!
DNA DR PARJOLEA GABRILEA - MATERNITATEA BUCUR
FFF BUN MEDIC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Valentina Vargolici.
Nu se pricepe la ecografie deloc, mi-a zis ca am copilul mic si a avut peste 4 kg la nastere, ca nu are cordonu in jurul gatului dupa ce alti doi au spus ca-l are...il avea, ca pot sa nasc natural...am nascut prin cezariana la dilatatie 10 pentru ca era bebe prea mare.
Dupa nastere am mai gasit mamici care au mai trecut prin experiente nefaste cu ea.
Trebuie talent pentru medicina ori dansa nu-l are desi e bine intentionata si draguta cu pacientele.
Ocoliti-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skinyy spune:

Dragi viitoare mamici, nu faceti cumva greseala mea sa va alegeti ca medic pentru sarcina pe Cirstoiu Monica de la Spitalul Universitar( Municipal) ca sa nu patiti ce am patit eu.Pe perioada sarcinii nu am avut probleme deosebite, asa ca nu am deranjat-o deloc pe telefon, am fost mereu la consultatii programate si am contribuit la buzunarul dumneaei ca toata lumea.Spre sfarsit pentru ca mi se apropia termenul si aveam dureri am mers de urgenta la spital sa ma vada-cum chiar ea imi spusese.Aici surpriza,mi s-a spus ca nu se stie daca ma va vedea ca are prea multe paciente; a trebuit sa astept pana la finalul programului cand in sfarsit m-a primit.M-a consultat in graba si chiar violent(efectiv am simtit ca mi-a ranit vaginul), apoi mi-a spus rastit ca nu am nimic,sa nu o mai deranjez fara programare si sa cer sa ma vada medicul de garda inainte, apoi mi-a intors spatle.
Mai mult ca sigur din cauza stresului psihic si fizic provocat a doua zi m-au apucat dureri foarte mari si am venit iar la spital, am fost vazuta de o asistenta care mi-a zis ca o sa nasc in cateva ore,a vorbit cu doctorita mea si aceasta nu o sa vina, prin urmare nu se stie daca am cu cine sa nasc.Inutil sa va precizez stresul si zbuciumul prin care am trecut atunci cand trebuiau sa fie cele mai frumoase momente din viata mea.Pana la urma unui profesor din spital i s-a facut mila de mine si a acceptat sa ma asiste.Nasterea a fost foarte grea, iar copilul nu a tipat si a trebuit dus la reanimare.Medicul mi-a spus ca asta s-a intamplat din cauza ca aveam placenta praevia si trebuia sa fac cezariana, dar el nu a stiut, trebuia recomandarea dr. Cirstoiu, care nu a facut-o.Cat despre aceasta, ce sa va spun a venit pe patul meu de spital, m-a privit in ochi cu indiferenta si mi-a zis ca ar fi vrut sa vina la nastere, dar am nascut prea repede!!!va dati seama cata degradare umana!!!
Pana la urma mi s-a zis ca copilul este bine dar la iesirea din spital mi s-a recomandat cu fermitate sa-i fac control neurologic.
Si apoi au inceput grijile si noptile de plans si indoieli daca copilul meu va fi bine, pentru ca pana la 1 an jumatate a fost suspect de retard psihomotor.Cu nenumarate sedinte de kinetoterapie si tratamente, acum la 2 ani merge bine si d-abia a ainceput sa vorbeasca, dar toata viata ma voi teme sa nu recidiveze.
Eu nu vreau sa lansez acuzatii si nici sa etichetez cu epitete pe doctorita Carstoiu Monica, am povestit doar faptele asa cum au fost ca altcineva sa se poata feri.Eu una daca as fi citit asa ceva sigur nu as mai fi ales-o ca medic si as fi facut foarte bine.
Nu o recomand si nu as mai merge la ea nici sa fie ultimul medic de pe pamant!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mys spune:

Trebuie sa va feriti de dr. BASILE PASCAL de la Polizu, CF2 si clinica Romar.
Eu l-am avut ca medic in 2010 cu primul copil, ma duceam numai la privat unde plateam minim 150 lei, niciodata nu m-a chemat la spital sa fac vreo eco sau consult.
Deci dupa ce am platit zeci de milioane pentru serviciile lui, ecografii 2D, 3D etc, si bebe a fost mereu "foarte bine, sanatos", bebe s-a nascut cu o tumora maligna de aproape 5 cm in abdomen (intre coloana si rinichi, deplasand rinichiul in lateral) si cu o metsataza in coloana pe 4 vertebre!!! PE CARE AR FI TREBUIT SA LE VADA LA ECOGRAFIE !!! (asta daca avea ochii deschisi)
Bebele meu, Matei, este bine ACUM, dupa 4 cure de chimioterapie si 2 operatii, din care ultima in Franta (anul asta)si totusi azi dupa aproape 1 an si 7 luni de chin tot nu am scapat complet de tumora, mai exista un rest tumoral de 2 cm langa coloana dar este BENIGN!
Tumora lui Matei a fost descoperita accidental in prima saptamana de viata la o ecografie banala, cand m-am internat cu el in ziua a 4-a de viata (dupa maternitate nu am stat nici 24 de ore acasa) deoarece avea icter pronuntat si era foarte deshidratat.

Concluzie : FERITI-VA DE DR BASILE PASCAL !!!

15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina_282012 spune:

Pt viitoarele mamici, de evitat ar fi Dr Adrian Berindan, care in momentul in care am ajuns la urgenta la Sp Municipal cu o sangerare in sapt 22 nici nu a binevoit sa raspunda la tel... Sau la mesaje si tin sa precizez ca a fost sunat timp de cateva zile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fabiola.mami spune:

Fetelor, indraznesc sa va intreb pe voi: unde imi recomandati si mie sa fac un examen ginecologic si recoltare si analiza pentru secretii vaginale?
multam fain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Eu n-o sa mai calc cu siguranta pe la dr. Emilia Muraru de la Medicover. Prima data am fost la ea nestiind ca e o acritura fara pereche. A doua oara m-am programat la ea desi stiam cum fusese data trecuta, doar ca era singura dr. disponibila in ziua aia si zilele imediat urmatoare (in preajma liberului 1Mai) iar eu eram cu 2 teste de sarcina pozitive in mana (in conditiile in care sansele sa raman gravida erau foarte mici din punctul meu de vedere, iar eu eram total nepregatita de sarcina) si vroiam sa aflu care daca testele sunt corecte, sau logica mea cum ca "n-are domle cum sa fie" . Vreau sa spun ca am ajuns acolo bou si am plecat vaca, dupa ce m-a consultat pe masa mi-a intins o hartie cu niste analize de sange si o trimitere catre ecografie. Eu o tot intrebam daca sunt insarcinata sau nu, iar ea ma ignora total. Pana la urma am ridicat putin tonul si atunci a zis "nu e asa mare". Dumnezeu stie la ce s-o fi referit, ca m-am ridicat si am plecat val-vartej. Nu contest faptul ca poaaateee dpdv profesional doamna o sti ce face, dar la atitudine sta tare prost. Si nu e ca si cum ar fi avut ceva personal cu mine, pentru ca mai stiu cel putin 3 persoane care s-au dus la ea cu probleme diferite si au fost tratate cu acelasi sictir.
Apoi am ajuns la dna dr. Gero Vasilik (tot la medicover) care mi s-a parut un inger pe langa acritura. M-a consultat, mi-a explicat ce si cum, m-a linistit, mi-a raspuns la toate intrebarile, dar cel mai important pentru mine la momentul respectiv, intai si intai m-a felicitat pentru ca urma sa devin mama. A fost grozav sa te simti cumva apreciata, dupa ce fusesei tratata ca un animal gestant la medicul veterinar, care n-are nevoie de explicatii, ca oricum nu intelege.
Urmeaza sa nasc cu dna dr. Gero, asa ca o sa mai intru apoi cu un update. Pana acum insa nu am avut ce sa-i reprosez.

Ema de 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa1234 spune:

jhvSJAHFf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns skinyy spune:

Pentru ca Dumnezeu mi-a aratat ca am gresit cand am scris aceste randuri ma simt datoare sa revin si sa indrept.Greseala nu consta in faptul ca povestea nu ar fi fost adevarata, ci motivul pentru care am scris-o a fost unul urat: razbunarea, care mi-a intunecat constiinta si m-a facut sa prezint lucrurile denaturat, din dorinta de a-i face rau doctoritei.
Este o vorba inteleapta care spune totul e bine cand se termina cu bine, dar totusi povestile trebuiesc spuse ca oamenii sa poata invata, eu trebuia sa spun povestea dar in mod drept,si aici am gresit.Imi pare rau pentru asta, imi cer scuze fata de doctorita si ii doresc mult bine.
Ce am invatat eu din asta e ca desi ideal ar fi ca doctorii, pe langa tratamentele medicale atat de necesare sa ne spuna si o vorba buna, nu trebuie sa uit ca sanatatea personala si a copilului vine in primul rand de la Dumnezeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elfcupistrui spune:

Stie cineva ceva de Badea Georgeta,de la Municipal?

faith trust and pixie dust.

19+ Oliver

Mergi la inceput