Doctori de care sa te feresti (4)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

luys,
iti multumim mult pentru urari si pentru sfat.
problema nu este ca nu ne cunoastem zilele fertile ; eu personal imi cunosc corpul si stiu cand sunt la ovulatie chiar si fara test.
Fiecare dintre noi a povestit o experienta neplacuta sau chiar tragica in legatura cu un medic in care si-a pus sperante si chiar si-a lasat viata in mainile lui.
Am citit mesajul tau in legatura cu prietena ta. Parerea mea este sa nu mai stea nici macar o zi acasa , sa se duca urgent la un medic pt. ca nu este de joaca . Este posibil ca in urma chiuretajului sa- i fi ramas resturi in ea. Daca are frisoane asta inseamna ca are si febra , iar asta nu poate sa fie decat o infectie care poate da in septicemie si poate sa se termine nasol pt. ea.

Multa sanatate si neaparat la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luys spune:

Draga mea Elenusa,n-o lua ca si ceva personal,am spus-o la modul general,pt fetele care nu stiu acest lucru.
Sincera sa fiu,si poate spre rusinea mea,eu nu stiam de aceste teste.Iar daca ai un ciclu dereglat.... "nu-ti suna ceasul ca sa-ti spuna zilele fertile " .
In legatura cu experientele neplacute care le-a avut fiecare...scuza-ma...eu n-am trecut printr-o experienta neplacuta,eu o pot numii trauma pe viata.
Si ca sa vezi ca nu am ceva personal cu tine,si nici nu m-am trezit vorbind singura pe aici,citeste printre primele pagini la acest subiect,si-ai sa intelegi prin ce-am trecut si eu.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saddie spune:

Citat:
citat din mesajul lui suzilonghi7

NU va duceti la dr. Stelian Pana de la Filantropia. Pe langa ca m-a tratat mizerabil mai de fiecare data cand ma duceam la el, ultima mea interactiune a fost atat de jenanta si de traumatizanta, ca a trebuit sa-mi caut alt doctor cand aveam 37 de saptamani. Tipa la mine ca sa vin la spital nu mai devreme de momentul in care o sa am contractii la 7 minute, iar eu eram pe cale de a naste in orice moment. Noroc ca am luat decizia de a ma duce la Regina Maria si cred ca fost cea mai buna solutie pe care o puteam lua.


imi pare rau ca ai avut o experienta nefericita cu dr. Pana. eu am nascut anul trecut in august cu el si totul a decurs f. bine. e adevarat ca are momente cand e mai abrupt dar cu mine s-a comportat f. bine. cel putin in ultimele saptamani de sarcina (am ajuns pana la 41+) ma vedea din doua in doua zile si pe masa si ecografic. cand am intrat in travaliu venea la mine cam din jumate in jumate de ora, verifica monitorul pt bb, mai si glumea daca vedea ca sunt chinuita tare de dureri. pana la urma am ajuns la cezariana si operatia a fost impecabila, mica, situata f. jos si cu recuperare rapida iar bb fara nici o problema la nastere, perfect sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui luys

Doamne cata indiferenta,cata lipsa de bun simt. De fapt...de ce ma mir.Am o prietena care a ramas gravida.Nu s-a simtit deloc bine in primele luni de sarcina,si sa prezentat la maternitate.Cei de acolo i-au spus ca are o sarcina cu foarte mari probleme,si daca-l pastreaza si daca face avort,problemele sunt aceleasi,ba mai mult...si copilul poate avea probleme dupa nastere.Fata,de frica,a optat pt avort.Era gravida in 2 luni.Problema e alta...dupa ce i-au prezentat toate riscurile,dupa ce a facut o serie de controale la toti dr din maternitate,intr-un final nimeni n-a vrut sa se bage sa-i faca avort,si-au plasat-o ca pe o minge de la un dr la altul.Intr-un final a ajuns la cea mai josnica doctorita din acea maternitate,care "n-are mama,n-are tata" , se baga la cele mai grave cazuri,neinteresand-o viata pacientei,decat banii care-i primeste.
Si uite cum draga mea prietena,ai baga o caruta de bani in buzunar acestei individe,care pe langa faptul ca se poarta cu ea ca si cu utimul animal de pe strada,o chiureteaza pe viu,si la 2 ore o da afara din spital,ca sa nu se afle de acest caz.
Si ca sa n-o mai lungesc,in momentul de fata,la 5 saptamani de la avort,ea nu se simte deloc bine,are frisoane,dureri groaznice de burta,iar ciclul nu-i mai vine.
Asa ca...ACESTIA SUNT DOCTORII DIN MATERNITATI,DOCTORII CARE-AR TREBUI SA AIBA GRIJA DE NOI,NU SA NE NENOROCEASCA PE VIATA PT NISTE AMARATI DE BANI !!!





Sunt momente in viata, in care oricum ar sta corpul, sufletul e in genunchi !



De ce anume nu voia nimeni sa ii faca acel chiuretaj? Disgravidia emetizanta in forma sa severa este indicatie de intrerupere a sarcinii, iar riscul unei sarcini cu fat malformat este explicat mamei, medicul ii expune posibilitatile si opinia medicala, iar mama hotaraste daca pastreaza au nu sarcina.
La 2 luni nu vad ce ar fi putut sa fie de s-au speriat toti medicii.
Apoi, chiuretajul se face doar cu anestezie locala sau daca pacienta doreste, cu anestezie generala.
Deci ca i l-a facut "pe viu" nu este nici o problema, asa e procedura.
Prietena ta ar trebui sa mearga urgent la un medic deoarece s-ar putea sa aiba Endometrita.
Ciclul vine la 4-6 septamani de la chiuretaj.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capshumik spune:

Buna!
A nascut cineva cu Dr Alina Oprea? este la Medlife si cred ca si la Municipal...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

De ce nu cauti pe google? Ai putea afla mai exact unde este si apoi sa cauti pe suibiectul dedicat cate unui spital

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badeioane spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariel_7000

operatiunea in sine a durat 10 min. restul timpului am asteptat ca fraierii sa-si bea cafeaua si sa fumeze tigara (26/12/2007)

bullshit! doctorita respectiva nu a fumat in viata ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeeeeeee spune:

Sunt noua pe forum ... sunt din Pitesti ...
sunt insarcina in 34 de saptamani (merg la dr. Buzatu) si as vrea sa stiu daca a nascut cineva la Spitalul Judetean Arges ... cum e personalul, cum se poarta cu tine, ce trebuie sa imi pun in bagaj?
Si daca stie cineva ceva de saloanele cu plata ...


Astept raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adiorpetit spune:

elenusia,

referitor la ce am povestit, nu a fost nici un apropo, ci doar am dorit ca lumea sa cunoasca partial si pe scurt povestea mea. S-ar putea sa ai dretate referitor la recomandari si eu am fost la multi doctori recomandati si nu a fost sa fie,insa penru persoanele respective le-au fost de ajutor. Parerea e mea e ca fiecare are destinul si doctorul ei. Eu iti doresc tie si tuturor viitoarelor mamici sa aiba parte de copii minunati si sanatosi, asa cum am avut eu parte si astfel ii multumesc inca o data celui de sus pentru comoara noasta Dria Anastasia.

O zi minunata va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenusia spune:

buna adiorpetit
iti multumesc pentru gandurile bune, ce nume frumos ati ales pentru printesa voastra Dria Anastasia ; sa va traiasca si sa va umple viata de bucurii. Asa este , fiecare cu destinul lui si toate se vor implini pe aceasta lume atunci cand va sosi ceasul.
eu imi astept cuminte randul
si sper cat de curand viitoare

si numai bine

Doamne ajuta-ne pe noi toate sa ne implinim visul de a ne tine intr-o zi copilasul in brate.

Mergi la inceput