Mamici de zmeurici de iulie - august 2009 (35)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragele mele, revin si eu dupa o pauzaaaa fortata, stiti prea bine ca nu lipsesc eu de pe forum doar asa.
Dar sarcina merge bine,fetitele cresc, burta creste ca am ajuns si eu la 95 cm.
Si acum partea nasoloala: sunt cu imunitatea la pamant. M-am luptat cu febra peste 38 si am invins. De cateva zile sunt cu gatul in pioneze sau mai bine zis parca as avea pioneze in gat. Nu dorm noptile din cauza ca nu pot sa respir: gat iritata, nas infundat, tuse seaca. Asa ca ziua la serviciu sunt zombi. Cred ca doar la vara o sa-mi mai revin. Si daca eu nu mananc toata ziua fructe/citrice .... clar nu e din cauza asta. Am citit ca imunitatea scade in timpul sarcinii tocmai din cauza sarcinii. Organismul sa nu respinga "corpul strain" scade imunitatea. Deci asta e.
Elena, Adriana, doar asa virtual sa nu se ia raceala.
Legat de kg puse cele + 5 acum s-au facut + 4,5 .
Aaa, si nu e pacaleala.


21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Alinutza- am trimis un mail Muffinutei, dar pana acum nimic, nici un raspuns; sper doar sa fie bine si sa fie undeva unde n are net; nici Moni n a mai scris, ce o fi cu ea?
Moni, Moni!!!raspunde la apel ...unde esti?

am vazut ca fetelor ca scrieti despre nasterea normala si cea prin cezariana, desi dr. meu inca nu mi a dat unda verde pt. cezariana, n as vrea sa mai nasc natural, pt. ca la prima nastere era, sa mor si eu si bebelusul; pt. ca si la prima sarcina pana la 7 luni am facut progesteron inj.si m am internat cu dilatatie 2 cm si dupa 8 ore de travaliu in care am prmit doze din ce in ce mai mari de medicam. pt dilatatie,aveam 4 cm, copilul era deja cu capul angajat spre iesire, si nu putea iesi, ca n avea pe unde, de cezariana nu mai putea fi vorba, asa ca m au taiat f. mult; 6 fire in interior si 6 la exterior, ce ziceti de asta ? si toate datorita progesteronului, care e bun sa sustina sarcina dar uite ca in unele cazuri(cam in majoritatea, de fapt) impiedica dilatatia la nastere;copilul meu n a avut decat un vas de sange spart la ochisor, care confirma ca el a suferit la nastere si care din fericire s a resorbit intr o luna; ;la fel a patit si verisoara mea, la sarcina obtinuta prin FIV si careia nu au vrut sa i faca cezariana, ca cica, sa nasca natural si a stat de vineri pana marti internata, si cand au vazut ca nu se mai poate si ca n are dilatatie decat 2 cm, i au facut cezariana, iar fetita care are acum 1 an jumatate are si acum pete vinete, pe coloana, la manute si pe fontanela; asta e parerea mea, sunt si eu adepta lucrurilor naturale, dar acolo unde se poate;
in legatura cu celulele stem, eu sunt pro recoltare insa sper sa nu fie doar reclama;
in legatura cu sanii- o fata intreba ce culoare are lichidul, care este de fapt colostru,mie imi curg de pe la 16 sapt. dar nu f. rau si nu este chiar incolor acest lichid, ci un picut opac;



Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit... sapt.20 cu Daria, INIMA, A INIMII MELE!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Uite ca a aparut si Moniland . Multa sanatate!

Pupcici!
Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Am actualizat si semnatura. De azi intram in saptamana 24 .

Daria, sunt aici .

Cu nasterea eu as prefera cezariana, dar inca nu am deschis subiectul acesta cu dr. La cate anastezii am avut ce imi e ca mai fac una. Ma gandesc ca poate ma lasa astia (dr.) sa nasc natural si atunci ma incurajez ca nici o femeie nu a murit din cauza durerilor de nastere.

Am vazut ca discutati de mancare. Sper sa-mi vina si mie pofta de ceva, de orice. Ieri am mancat: biscuiti, o portocala, un mar, o banana, un pahar de lapte caldut si biscuiti cu miere, un mar si la cina o portie mica de cartofi fierti si apoi prajiti.
Acum ca citesc cate am mancat... dar nimic consistent. Azi am mancat o portocala sa vedem pana la cina cate fructe mai bag in mine.
Am remuscari ca nu mananc mai multa carne, dar ma gandesc ce fac femeile care sunt vegetariene. Clar isi iau din altceva proteinele. Si totusi mananc graterele de pui dar mai rar, ca deh... fetitelor nu le plac alte carnuri.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

'neatza! sint un zombi, nu am dormitsi acum ma simt de parca sint dusa...am adormit pe la 12, m-am trezit la 3 si am iesit la buda si s-a zis cu somnul meu
si mai e si vremea asta ploioasa, ah, ce as fi stat acasa sa .

alina, si eu am vazut lucrusoare cu cranii de om, culmea, lucrusoare de nou nascut si nu mi-a venit sa credastept si eu pina pe 6 sa imi confirme echo (stiu ca amnio e ff relevanta, dar tot mai sper ca a scris acolo masculin in loc de feminin) si pe urma voi face si eu ceva shopping. deocamdata am luat o pereche de sosete/botosei draguti. m-am obisnuit oricum cu ideea destul de mult, facem combinatii de nume caci nu gasim ceva sa ne placa suficient.

bb e miscacios tare, imi place f mult senzatia. si acum se joaca, si desi se simte f bine si la mina e tare delicat.
are un program f exact, ca si Rebecca. eu nu am simtit niciodata ca m-ar trezi din somn, am impresia ca daca eu dorm doarme si el. cind ma trezesc dimineata incepe si el la putin timp, tot drumul spre servcici ma gadila si vad ca inca nu a adormit, pe urma mai are pe la prinz o repriza, asa, cam la intervale de 2-3 ore misca.

si eu sint destul de sentimentala acum, daca ma uit la filme orice gest mai cald intre oameni ma induioseaza. m-a induiosat chiar si un gest intre soacra/nora intr-un film

despre stari de panica pot spune ca nu am avut niciodata, am fost foarte calma in ceea ce priveste sarcina. totusi la prima sarcina aveam niste fix-uri: foloseam doar hirtie alba la baie de ex. insa la prima sarcina sotul a devnit f panicat, dupa ce la 28de sapt am avut o pierdere ciudata de lichid neidentificat. in fiecare noapte se scula in fund, ma pipaia bine si patul sa vada daca totul este uscat, si se culca la loc. dimineata nu isi amintea nimic si asa l-a tinut pina am nascut.
am stari insa legate de cum ma voi descurca dupa din toate punctele de vedere, cum va fi cu 2 copii, daca unul va fi bolnav si trebuie sa fuga doar unul din noi la spital si celalalt acasa, etc. cu unul singur e mult mai usor.

Lorellay, cind ai inca un copil acasa se schimba situatia.
la prima sarcina faci doar daca ai chef ceva, ai timp pentru tine, numeri saptaminile pina la nastere, etc.
la a doua deja se schimba lucrurile, primele luni cind zaceam de rau si vomam zi de zi as fi vrut sa fiu undva singura sa nu ma chinuie nimeni. nu puteam gati, nu puteam manca, nu aveam chef sa ma joc, aveam migrene, etc.
acum lucrurile stau excelent caci ma simt minunat, doar varsaturile dimineata dar alea sint ceva natural deja. conteaza mult cum te simti fizic. cind ajung acasa si ea vine de la gradi, ma asteapta ca pe un cires copt, este topita dupa mine. o sa vedem cum va fi dupa eveniment.

elena, daca sint intepaturi inseamna ca lucreaza pe acolo diverse, se pregatesc. daca sint mai dureroase spre anus, sa nu fie contractii. daca ai uter retrovers, asa se simt. eu aveam din astea (dar dureroase!! de ma opream in loc) cind eram pe ciclu si de citeva ori in sarcina asta si precedenta. si am mai simtit la fel cind am avut gaze dureroase care salasuiau pe acolo.

si eu am inceput sa iau Mgb6, 2 pe zi, caci imi amorteau mainile si incepusera sa mi se zbata ambii ochi in acelasi timp; vad ca au incetat dupa prima zi de cura.


Patricia s21 si Rebecca 05.02.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Cornelia.

Urez si eu LA MULTI ANI!!! cu sanatate si fericire berbecutelor din martie.

Elena, foarte frumos caruciorul pentru copilasii tai. Dar varianat pentru doua fetite e prea incarcata, prea mult scris si ma uit la el si ma ia cu dureri de cap. Deci mai caut. A, si burtica ta e superbaaaaa.

Micaalsa, vai cate lucrusoare superbe pentru bebelusul tau. Bravo! Mi-ar place sa-i pot rasfata si eu cu asa ceva, dar clar nu am unde sa le pun in casa/apartament. Asa ca la noi va fi doar strictul necesar.


23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Fetelor am si eu o intrebare.
De vreo doua zile simt uneori niste intepaturi usoare intre picioare. Parca sunt mai mult situate in dreptul anusului. E posibil sa fie contractii? Poate ca am pus o intrebare stupida dar chiar nu ma pricep.

elena +22
Burtica mea la 20 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!




nu sunt contractii elena,si ru am avut la prima sarcina intepaturi,e din cauza ca bebeii tai apasa in jos,sunt 2,mai greuti si de asta intepaturi
stai linistita,nu e nimic grav.


pozici
vine BEBE 2
Ebonee (02.10.2007)
Melissa (09.08.2009 DPN)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

buna burtici
eu sunt super obosita ieri am umblat toata ziua cu cumnatamea la analize si in oras dupa patuturi ,caricioare si toate alea.am mai cumparat hainute lui denis creca ii place la cumparaturi ca ieri cand intram in magazine era asa de activ.descarc pozele si sper sa le pun diseara
a si aseara m_a scos si sotul la cinema am ajuns acasa la 1 noaptea si am adormit la 2,ce bine ca nu trebuie sa ma duc la munca

monica mamica in devenire+26denis stefan
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica2008 spune:

aha am uitat fetelor de ieri
moniland insanatosire grabnica

monica mamica in devenire+26denis stefan
doamne ajutane sa avem bebici sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Si ca sa nu ziceti ca nu fac nimic, am actualizat lista sarbatoritelor pentru luna aprilie .

Si pe mine ma doare burta, incepe pe lateralul ei, coboara durerea sub burta si urca pe cealalata parte. Deci toata burta, dar zic ca la mine sunt ligamentele care se intind.

23+

Mergi la inceput