vitaminele in sarcina

vitaminele in sarcina | Autor: ddia17

Link direct la acest mesaj

buna burtici de mamici!
sun o graviduta de 4 saptamani... maine de fapt merg la dr pt prima ecografie...am o intrebare: CARE LUATI ELEVIT/ALTE VITAMINE??
un alt medic mi-a prescris insa sunt speriata de mine si de pofta de mancare pe care am dobandit-o!
pupici si asdtept pareri..

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Buna ddia17 , eu am inceput sa iau acid folic din sapt a 8 ... tu poti sa iei de pe acuma , il ajuta foarte mult pe bebelus , apoi am luat Centrum Materna 2 sapt , fero-folgama 2 sapt si acum am 23 de sapt si iau iar Centrum materna . Acum depinde si de cum iti ies analizele . Iti doresc o sarcina usoara .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

Buna sunt insarcinata in 12 saptamani.Doctora la care sunt mi-a prescris 2 luni la rand doar fier si calciu.Este groaznic deoarece ma simt f balnata de la ele+ constipatie.Ce ma nedumireste pe mine este ca de ce nu mi-a dat si mie nici un fel de vinamine.Sunt in 3 luni ar trebui sa iau si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.n spune:

Buna eu am luat din luna 3 Centrum Materna si dr. la care sunt mi-a prescris sa il iau si dupa nastere 3 luni.Pofta de mancare nu am avut mai mare decat aveam inainte, doar dulciurile sunt atractia principala.Iar de ingrasat am luat 12kg.

38+ cu Maria Natalia
Vine barza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea_24 spune:

Buna,

Mie mi s-a prescris la inceput Vitamina E si Acid Folic, apoi Fier, apoi Calciu urmat de Centrum Materna iar Calciu, iar Fier si Centrum Materna... Depinde si de dr. si de ceea ce considera dr. ca e necesar... Am o cunostinta la care i s-a prescris doar Vitamine si atat.

Deea, 36+ cu bebel mic Darian Rafael

Deea, 37+ (dupa echo) cu bebel mic Darian Rafael

Vine bebelul
Cel mai frumos dar! http://bd.lilypie.com/KlIap2.png

cateva poze cu noi http://www.flickr.com/photos/deea_24

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna

eu am inceput sa iau acid folic cu 2 lun i inainte de proiectul bebe. apoi din sapt 4-5 am inceput cu ELEVIT (care contine si acid folic). in primele 5-6 luni nu am luat decat 1-2 kg in greutate apoi in irmatoarele 3-4 luni am luat cam 22 kg!!!

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Nu stiu de ce s-a incetatenit ideea asta ca daca esti gravida, pac, musai sa iei vitamine din primele saptamani! Doar in primul trimestru, chiar la inceput, se fac niste analize, nu? De acolo rezulta cat Fe ai, cat Mg, cat Ca etc. Daca stai bine cu toate valorile, de ce sa bagi in tine vitamine numa asa?! Un doctor responsabil ar trebui sa prescrie vitaminele astea in functie de fiecare gravida, nu la gramada:"esti gravida, baga Elevit sau Centrum Materna". In plus daca mananci sanatos poti sa-ti mentii valorile constante pana prin trim. II-III, cand intr-adevar se diminueaza si atunci (in functie de urmatoarele analize!) se pot lua vitamine. In rest, tot ce-i in exces strica.
Iar in primele saptamani eu stiu ca e suficient acidul folic (imp. spinei bifide, nu de altceva) si eventual Ca, ca previne starile de slabiciune.

38+Sophia-Diana
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuza_zuzi spune:

Buna,
Si eu iau de 2 saptamani acid folic. Saptamana viitoare voi primi analizele si atunci dr, dc va fi cazul, imi va recomanda vitamine.
Sut de parere ca trebuie neaparat sa le prescrie medicul numai daca ai carente, dar asa...dar pt sustinere...nu prea sunt de acord. Din cate am nteles, fac si super pofta de mancare...

6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_ellia25 spune:

buna..eu am 26 de saptamani,dar nu sunt in tara,aici mi-au dat acid folic de cand au aflat ca sunt insarcinata,cand am mers acasa doctora de acolo mi-a prescris centrum materna neaparat,dar cand am venit inapoi aici mi s-a interzis sa mai iau..au zis ca asta inseamna doar kg in plus(si asa am destule)si ei fac test de urina in fiecare luna si dc e nevoie o sa iau dc nu..nu..dar problema e ca am citit ca in acesta perioada ar trebui sa iau fier si iod..stie cinevaa ceva despre asta?ca astia nu mi-au dat si am citit ca e foarte indicat in acesta perioada!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorica78 spune:

Buna fetelor,

Doctorul meu mi-a dat acid folic in primele saptamani, iar din saptamana 18 mi-a dat fier (tardiferon). L-am intrebat daca nu ar fi mai bine sa iau Centrum Materna sau Elevit si mi-a spus ca nu e indicat, pentru ca ingrasa. Mai mult, in timpul sarcinii se trateaza doar simptomele induse de sarcina, nu deficiente de dinaintea sarcinii.

Sarcina usoara tututor viitoarelor mamici
23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

eu am luat elevit din sapt 7 continuu,acum sint in 15 si mi-a corectat carentele de dinainte de sarcina!si o sa iau pina la nastere,probabil.si ma felicit ca am inceput cu vitaminele,ca bebita e bine dezvoltat.Initial si eu am zis ca nu voi lua vitam.dar am luat si ma simt bine.

Mergi la inceput