Nou stil de viata (265)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Tzuni, ma bucur ca ati trecut cu bine peste interventie.
ClaudiaH!



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005 si Ilinca- 09.01.2009
am tot ce am visat

Delu Prichindelu'
Prichinduta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salut!
ClaudiaH, la multi ani cu sanatate!
Tzuni, ma bucur ca a trecut cu bine, m-am gandit la voi, pup micutza curajoasa!
Anda ma rog marti pt tine sa fie bine!
Violeta bine ca esti maritata, nu trebuie sa iti faci griji pt urmatorii 7 ani! eu zic ca sunt prostii superstitiile astea, nu cred in asa ceva!
Ruxandra da, tare bine e, imi place de nu mai pot!
Hopes mie cam frica de ochii curiosilor cand parchez sa nu fac vreo prostie, da stiu ca incet-incet vine si asta, azi de ex am fost mai degajata decat ieri.
Carmen, ieri am mirosit parfumuri si m-am gandit la tine!
Laura te si eu!

tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Tumpi multumesc, ma bucur ca esti bine si ca postezi iar...e bine cumnatul tau?
la noi e soare, ar trebui sa spal ferestre, dar copii vor afara si am si de calcat mult, mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaser spune:

Salut!

Ce bine imi sta cu porcu` ala pe prima pagina...dar tot fac o praji azi

Violeta sper sa treci cu bine de control si dordia sper sa ai zile mai umane la lucru...cand citesc ce vi se intampla voua ma bucur ca m-a uitat D-zeu in concediu.

Azi nu pot sa merg la sport din pacate...s-a programat husband la dentist...Ce m-a enervat...a mai fost si ieri...acum merge zilnic si eu nu am cu cine sa las copiii.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Buna dimineatza!

Tzuni ma bucur c-ati trecut cu bine peste interventie. pe Meri curajoasa si pe mami puternica. Eu m-am cam pierdut cand a iesit Bella din operatie.

Violeta, Doamne Ajuta ! sa iesi cu bine dupa inspectie. Cat despre oglinda, zau ca n-ar trebui sa te mai gandesti la ea. Eu am spart una cand eram in liceu si exact dupa 7 ani m-am maritat. Nu stiu daca-i coincidentza sau ce, dar zau ca nu mi-a mers rau deloc in acesti ani.

Dordia, Doamne Ajuta! sa fie mai bine cu acest nou inceput (sef, colegi).

ClaudiaH . Si toate dorintele sa-ti devina realitate.

Anda multumesc ca ti-ai amintit de prajiturica mea. Aporpos de asta am in casa ceva caise uscate, stafide albe si negre, nuca, Se poate face ceva dulce cu aceste ingrediente?

Vik esti bine?

Mephala ai toata stima si respectul meu.

Claudia felicitari si lasa c-o sa vina si parcarea , ai sa vezi.

Hopes gandeste pozitiv.

Gabita pe unde esti?

Marilena multumesc de tratatie. Eu m-am servit c-o halba de apa cu o lingura de miere si-o felie de lamaie, pe stoimacul gol, 2 feliute mici de paine cu zacusca si o cana de cafea. Ce program ai azi?





Cuba 2008

EMMA INVINGE cancerul



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Tzuni, ma bucur ca operatia a decurs bine. Ce face Meri, cum se simte, are bandaj la gurita?

Crys, mamei tale!

Anda, asa sa fie...

Pe mine ma bate asa un gind sa ma tund...dar mai spre vara...simt nevoia de o freza mai "lejera".

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzilici spune:

Citat:
citat din mesajul lui Delidana

Pe mine ma bate asa un gind sa ma tund...dar mai spre vara...simt nevoia de o freza mai "lejera".

www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

I saw something in your eyes and I wanted it for myself - Dave Gahan


Te gandesti la vreuna anume?

Cuba 2008

EMMA INVINGE cancerul



Zuzilici de Isabella Maria (21.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISCOSTY spune:


Tzuni, ma bucur ca a iesit totul bine Cum este Meri acum?
Delia, multumesc mult Am cea mai buna mama din lume si o iubesc enorm. Si eu asi vrea sa ma tund, dar la mine este mai complicat fiindca parul meu este ondulat si nu prea am cum sa-l tund. Ma mai gandesc....Tu la ce freza mai "lejera" te-ai gandit?
Violeta, si eu iti tin pumnii sa fie bine
Anda, si eu voi fi alaturi de tine marti.
Claudia



Crys si Dany

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Buna.

Tzuni, Slava Domnului c-ati trecut cu bine peste interventie. Tare infricosatoare mi se pare anestezia generala, brrr!
Pupici lui Meri si tie, mamica puternica.

Anda, vom fi cu gandul alaturi de tine marti. De asta am notat pe prima pagina, sa ne amintim si sa te sprijinim.

Hopes, imi pare tare rau, dar stiu ca esti puternica si ca vei gasi repede alt loc de munca.

Claudia, zi repede: ce parfumuri ai mirosit?

Tumpi, ma bucur ca esti binisor, .

Zuzi, multumesc.

Criscosty, mamei tale, sa fie sanatoasa!

ClaudiaH, mai treci pe la noi altfel te uitam cu totul, .

Delia, ai prezentat proiectul, a fost ok? De fapt, sunt convinsa ca a iesit ft. bine, .

Violeta, cel mai bun sfat il primesti de la duhovnicul tau. Discuta cu el, iti va prinde bine.

Ruxi, hai la semnat condica. Cum ti-a fost ziua?

va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Ruxi: hey, wake up, respira adanc, zambeste
Tumpi: iti scriu in romana ca o scriu aici nu pe blog:

Blat:
52 g de migdale
53 g de fistic
75 g de zahar pudra
25 g de faina
125 g ou (2 mari)
92 g albus (aprox 3)
35 g zahar
15 g unt topit si racit

Se unge o tava de aprox 25/ 35 de cm cu unt, apoi se pune hartie de copt. Se incinge cuptorul la 185 de grade.

Migdalele si fisticul trebuie facute praf intr-un food proccessor. Se amesteca apoi cele 2 cu zaharul pudra, faina si ouale si se bat cu mixerul aprox 5-8 minute pana isi cresc volumul, si se intaresc putin.

Apoi se bat albusurile spuma, se adauga zaharul si se bate pana albusurile devin lucioase si tepene.

Se adauga untul in primul amestec, se incorporeaza usor. Se adauga apoi jumate din albusuri si se incorporeaza f usor, apoi restul.

Se coace aprox 12 minute - cand il apesi usor cu degetul isi revine repede la forma.

Piureu rhubarba

la aprox 200 g de rubarba adaugi 65 g de zahar (brun), cateva linguri de apa, si spices (eu prefer scortisoara, cardamon si pastaie de vanilie). Pui pe foc apa, zaharul si spices. Cand fierbe, dai la mic, adaugi rubarba si o lasi la foc mic pana se inmoaie.

Mousse de rubarba

250 g de puree de rubarba
20 g zahar - optional in functie de cat de dulce e piureul
5 g foi de gelatina
250 g frisca

Incalzesti jumate de puree cu zaharul. Inmoi gelatina in apa. Amesteci gelatina in pureeul incalzit. Adaugi restul de puree. Apoi incorporezi frisca.

Pui mousseul peste blat, pe care il poti insiropa cu lichidul in care ai fiert rubarba.
Dupa ce pui mousseul bagi in congelator.

Jeleu de capsuni

300 g de puree de capsuni
60 g zahar (mai mult sau mai putin in functie de cat de dulce iti place)
5 g foi de gelatina

Jumate din puree il incalzesti cu zaharul. Inmoi gelatina. O amesteci cu pureul cald. Il aduci si pe pureeul rece. Pui peste mousseul inghetat si mai bagi inca o data la congelator

Frisca cu ciocolata alba

200 g friscs
100 g ciocolata alba topita pe bain mare

Adaugi 1/3 din frisca peste ciocolata topita si racita. Cand e incorporata adaugi restul.

Se pune peste jeleul de capsuni si se ingheata.
Se taie inghetata si se lasa cam 30 de min in frigider inainte de a o servi.


SAU

Poti folosi pureeul de mai sus ca si topping pentru orez cu lapte/ budinca de tapioca/ inghetata.

SAU

Prajitura cu rhubarba caramelizata

Makes one 10-inch round cake, about 12 servings

Fructele

50 g unt
100-150 g zaqhar
650-700 g rubarba

Praji

210 g faina (poti folosi o parte integrala)
6 g praf de copt
4 g bicarbonat
putina sare daca folosesti unt nesarat
125 g unt
130 g zahar (brun)
vanilie
2 oua mari
120 ml iaurt
60 ml lapte
scortisoara sau anason



Preincalzesti cuptorul la 175 grade.

Topesti untul intr-o tava de 24-26 cm diametru (in care o sa coci prajitura). Adugi zaharul pe toata suprafata si lasi pe foc mic 3-4 minute. Iei de pe foc si aranjezi bucati de rubarba pe toata suprafata tavii.
Amesteci intr-un castron: faina, praful de copt, bicarbonatul si scortisoara.
In alt castronel amesteci laptele si iaurtul.
Bati untul cu zaharul pana devine cremos. Adaugi vanilia. Apoi adaugi cate un ou si mixezi bine dupa fiecare. Adaugi 1/3 din faina, apoi 1/2 din amestecul lapte-iaurt, iar 1/3 faina, restul de lapte-iaurt si apoi restul de faina. Sa nu amesteci prea mult ci doar pana se incorporeaza. Toarna amestecul peste rubarba si coace aprox 45 de min (testeaza cu o scobitoare).


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
http://andaoana.wordpress.com/
http://flickr.com/photos/32304863@N04/

Mergi la inceput