Mamici in Germania (12) Emma invinge cancerul

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

La faza cu limba vorbita de copil - nu prea as vrea sa ma bag in discutie .
Noi nu stim destula germana cat sa invatam copilul o limba corecta. Am fost luna trecuta la un curs la Familienzentrum - "Eine Familie - Mehrere Sprache" si concluzia a fost ca parintii sa vorbeasca cu copiii limba care le e lor cea mai familiara SAU limba pe care o vorbesc cu cea mai mare placere (pt parintii bilingvi). Spuneau ca trebuie delimitat spatiul - ex: acasa vorbim romana, in parc vorbim germana, sa spun copilului cuvintele uzuale si-n romana si-n germana (lingura, pantof, baie etc), si sa nu-mi fac probleme, ca o sa invete el la gradinita....

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m0oniik spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiriki

Monik, vezi sa nu mai dormi si joi . sarcina usoara in continuare. Nu stiu ce sa zic cu venitul Ti-am spus la tel. as veni, depinde de bau-bau ( hihihi). Eu intru in Co. din 20 aprilie. Mai vorbim. Multumesc pt. urare. Sper sa-mi treaca repede si sa-mi revina simturile ( alea de nesimtita inca le mai am ).
.
De vinerea asta pana sapt viitoare sambata voi fi singurica , dar oricand esti binevenita
Eu merg sa fac peste

Monik 25+ www.onetruemedia.com/my_shared?z=36bbff5725b03576dc3f95&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Monik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angipangi spune:

buna searaaaaa
Monik sunt bine ,multumesc la fel
cu vorbitul ce sa zic, eu vb ce stiu in germana si romana si ce nu stiu numai in romaneste.


teodorade angi pangi28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU
teodora




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Mey fetelor,copiii nostrii sunt destepti,si de ar avea de la cine ar putea sa invete si 5 sau mai multe limbi deodata.asa ca nu va faceti griji,cat mai multe cu atat mai bine ca acum e timpul lor.mai tarziu cresc si au alte treburi.
Si acum sa-i multumesc celei care a scos la suprafata ,,subectul bizniz,,,asa ceva
O seara placuta va doresc,merg sa-mi pun ciorapii de lana la naftalina si tricoul cu miros de ceapa sä-l agat de geam...poate vine vara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Trischa bleib ruhig diese zeiten sind schon vorbei,lasa ciorapii unde sunt si tricoul la fel,pe noi nu ne deranjeaza ba dimpotriva,eu mai si lucrez in bucatarie,asa ca mirosurile ce nu se prind de-acasa se iau de la servici,am destule,vreti si voi? Dora ne dai si de la tine cateva bitti,bitti.
Monik nu stiu nici eu ce sa zic cu venitu,sa-mi parasesc slujba de manager familiar,mai vb!
Miki tu chiar ti-ai luat bilet,pana un de Mosbach-Neckarelz,ca am gasit o gara mai aproape de unde voi pleca maine spre Mannheim.
Mariana nu am inteles bine ,scuze,credeam ca e in concurs .
Merg sa strang de prin casa,is rupta de obo dar seara nu pot dormi si dimineata idem ca voi rusinica nu ma pot trezi.
Va süsse träume.

EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Wieder Ich ,va dau cafeaua apoi o tund din loc si nu stiu cand ajung



EMMA AIDA CIOLAC INVINGE CANCERUL


www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna
'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m0oniik spune:

Neazta
haideti la cafea ,ceai, nectar ce doriti, eu nu stiu ce-i cu mine sunt rupata de obo , dupa ce a plecat sotu la munci am zis ca ma ridic din pat daca nu iara adorm si azi am scoala .
Claudia - sa ai drum bun si o zi frumoasa . Lasa ca mai vb noi , azi trebuie sa termin Casa si banca , maine la cump pt baietii astia , mai trebuie sa trimit un pachet in RO ce deja trebuia sa ajunga dar nah sti tu .... , vineri de impachetat ; deci voi fi destul de ocupata , dar dupa aia 1 sapt RUHE hipiye ,ai avut dreptate o sa-mi faca bine si inca cum .
Sa aveti o zi frumoasa si calda , aici iar va fi pana la 17 g ca si ieri

Monik 25+ www.onetruemedia.com/my_shared?z=36bbff5725b03576dc3f95&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Monik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m0oniik spune:

Ahhh am vrut sa scriu 17 grade si nu grame , mai dorm

Monik 25+ www.onetruemedia.com/my_shared?z=36bbff5725b03576dc3f95&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poze Monik

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui mikiriki

Am uitat. Noi am fost in Altona prin 2004. As vrea sa mai mergem anul viitor, tare mult mi-a placut acolo.
Ii mai spun neamtzului pe unde vreau sa merg si-mi da replica: acum de cand le-ai cunoscut pe fetele alea ( adica voi) te-ai tot duce

Miki


Miki, tu vorbesti de Altona din Hamburg? Pai de ce astepti pana anul viitor, de ce nu vii anul asta????
Hai maaaaaaaa
m0oniik si tu zici ca esti treaza, puiule? Sigur?
Clau spor la treaba, ca pe mine ma bantuie o leneeeee..

Cat despre ''iarba-dracului''...nu mai zic nimic, ca ma enervez.

Va pup si o zi frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Neata buna si multumesc de cafea!
MIRILUTA,iarba....zici???daca ai ceva de zis descarca-te aici,ti-am spus ca putem face schimb de experienta.eu sunt relaxata ca nu-i in raza mea pe o supr de 1400 km,dar te ajut cu drag.ma urc in masina si vin la tine mi-o arati de la distanta si o prelucrez.

Mergi la inceput