Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 32

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Multumesc fetelor pentru ganduri! Si eu abia astept sa ma fac bine, ca m-am saturat!!

Eliana, wo-hooo-hooo... Saraca de tine, ia-le incet, pe rand, si-o sa vezi ca o sa-ti iasa toate ca la carte! Doar stii tu cum se face!

Ela, bun venit! Sunt maricele ghemotoacele tale din burtica dar, cum spunea si Laura, e mai important nr de saptamani in burtica mamei, decat greutatea. Lasa, nu te grabi, fiecare burtica abia asteapta sa-si tina puiutii in brate si, pe urma, sa vezi ce dor o sa ti se faca de burtica ta mare... Stai mult in pat si ai grija sa te gaseasca Iepurasul tot asa, in formatie 3 in 1!

Laura, ce momente superbe petrec strumfii tai la bunici! Iar tu povestesti asa de frumos...
Imi aduc aminte de copilaria mea, la tara, in satul bunicilor mei si mi se strange sufletul cand ma gandesc ce departe sunt acum (400km) si nu pot sa le duc si eu pe buburuzele mele, sa aiba si ele parte de experiente dinastea atat de frumoase si de folositoare, cum au strumfii. Bine faci ca-i duci, Laura, si lasa-i sa alerge toate ganganiile si toate animalutele , lasa-i sa mute ce vor ei prin curte, sa experimenteze si sa exploreze fiecare coltisor, pentru ca asta e adevarata experienta de viata la varsta lor si ceva mai frumos si mai bun pentru ei, la varsta asta, nici nu exista!
Abia astept sa vina vacanta, pentru ca mi-am propus sa mergem si noi (tine-i Doamne sanatosi pe bunici! ) si sa stam cel putin o luna vara asta, la tara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Neatza..fetele
Dalina multa sanatate
Ela bun venit si sarcina cu nastere usoara
Eu sunt o fericita..ma descurc de minune si fara mama..si fara bona...adik nah..eu consider ca faptul ca ma descurc singura cu 3 copii pana vine sotul de la lucru..chiar e o realizare..daca mai reusesc uneori sa pun si la spalat, sa fac ceva de mancaream scapat de colici dupa cum se prevede, sau sunt f slabi si nu ii mai sesizez euoricum..flacaii mei dorm de vreo cateva zile foarte bine si ziua si noaptea si adora sa stea la aer curat

Bogdana cu Catalin si Vlad+ Andrei Luca -15.12.2006

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 3in1 spune:

Buna ziua dragi mamici si burtici!

Dalina, multa sanatate!

Ela, bine ai venit! Odihneste-te ca sa-i ti in burtica copilasii inca putin.

Elyanne iti admir curajul. Esti de 3x mamica, muncesti, mergi la facultate si mai si inveti sa conduci. Mai ai timp sa dormi?

Mamicilor cu experienta, va rog sa raspundeti la cateva intrebari.

1. Pana la ce varsta ati folosit sterilizatorul? Stiu ca e indicat pana la varsta de 6 luni, dar noi inca il mai folosim.
2. Cum au invatat copii vostri sa mestece? Ei le-am cumparat biscuti de la Nestle si mananca destul de bine, dar nu vor sa mestece si alte mancaruri. Am incercat sa nu mai dau mancarea prin blender, dar pitica mea isi baga mainile in gat daca simte bucatele de mancare.
3. Cum sa fac sa bea apa din biberon sau din canita cu cioc?
"Beau" apa cu lingurita dupa masa de pranz, dar in rest nu vor. Laptele meu e pe terminate si vreau sa incerc sa le dau noaptea apa. Se trezesc destul de des noaptea plangand si se consoleaza numai cu san. Dar nu prea mai am lapte.
4. Piticul meu merge tinut de manute. I-am luat niste ghete care ii tin glezna, dar e prea cald acum pt a le incalta. Mai am o pereche de adidasi, dar nu au taloneta si talpa e destul de rigida. Ce ziceti sunt buni adidasii sau nu, tinand cont ca acum invata sa mearga?

Deocamdata nu mai am alte intrebari. Daca mai aduc aminte de ceva va stresez. Multumesc pt raspunsuri.

Va doresc o zi insorita!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1

Buna ziua dragi mamici si burtici!

Dalina, multa sanatate!

Ela, bine ai venit! Odihneste-te ca sa-i ti in burtica copilasii inca putin.

Elyanne iti admir curajul. Esti de 3x mamica, muncesti, mergi la facultate si mai si inveti sa conduci. Mai ai timp sa dormi?

Mamicilor cu experienta, va rog sa raspundeti la cateva intrebari.

1. Pana la ce varsta ati folosit sterilizatorul? Stiu ca e indicat pana la varsta de 6 luni, dar noi inca il mai folosim.
2. Cum au invatat copii vostri sa mestece? Ei le-am cumparat biscuti de la Nestle si mananca destul de bine, dar nu vor sa mestece si alte mancaruri. Am incercat sa nu mai dau mancarea prin blender, dar pitica mea isi baga mainile in gat daca simte bucatele de mancare.
3. Cum sa fac sa bea apa din biberon sau din canita cu cioc?
"Beau" apa cu lingurita dupa masa de pranz, dar in rest nu vor. Laptele meu e pe terminate si vreau sa incerc sa le dau noaptea apa. Se trezesc destul de des noaptea plangand si se consoleaza numai cu san. Dar nu prea mai am lapte.
4. Piticul meu merge tinut de manute. I-am luat niste ghete care ii tin glezna, dar e prea cald acum pt a le incalta. Mai am o pereche de adidasi, dar nu au taloneta si talpa e destul de rigida. Ce ziceti sunt buni adidasii sau nu, tinand cont ca acum invata sa mearga?

Deocamdata nu mai am alte intrebari. Daca mai aduc aminte de ceva va stresez. Multumesc pt raspunsuri.

Va doresc o zi insorita!




Andrea, mami de Abigel &Tamas (24.03.2008.)


http://picasaweb.google.ro/treiinunu/AbiTami


1. Eu nu am avut sterilizator, am fiert biberoanele si tetinele. Am facut-o pana pe la 1 an, chiar mai mult.
2. Nu am avut o 'tehnica' speciala, le-am dat pus si simplu bucatele de biscuit, paine, mar in mana. Mancarea o psama cu furculitza si taiam marunt cu cutitul, dar nu era chiar pasta. Sa stii ca am auzit de copii care pana spre 2 ani mancau numai mancare pasata pt ca se innecau si vomau de la bucatelele mai mari. Eu personal nu stiu sa fie o tehnica anume prin care ii poti invata.
3. Daca ai cum, te-as sfatui sa nu le dai din bibe, ci din canitza normala, canitza cu cioc, din aia cu pai... alternative sunt mai multe. Stiu copii care nu au pus niciodata gura pe biberon, de la san au trecut la canita si le e foarte bine. Ai mei si acum sunt innamorati de biberon si nu reusesc sa-i fac sa bea laptele din altceva. La gradinita beau lapte dimineata din canita, acasa nu. Alte lichide le beau cu cana, dar o sa stam cu biberoanele de lapte la culcare pana mergem la scoala din cate vad eu .....
4. Descultz! In casa, lasa-i numai in sosete. Pe afara, da-le incaltaminte adecvata temperaturilor: adidasi, sandale.



Copii mei de ieri au catzel Asta le lipsea... Le-a luat tata un catelus mic, aseara era razboi daca sa-l bage in casa sau nu. A ramas afara ... dar nu se stie pt cat timp . Oricum o sa ramana catelul la ai mei, nu am cum sa-l aduc la bloc.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi

Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1
1. Pana la ce varsta ati folosit sterilizatorul? Stiu ca e indicat pana la varsta de 6 luni, dar noi inca il mai folosim.
2. Cum au invatat copii vostri sa mestece? Ei le-am cumparat biscuti de la Nestle si mananca destul de bine, dar nu vor sa mestece si alte mancaruri. Am incercat sa nu mai dau mancarea prin blender, dar pitica mea isi baga mainile in gat daca simte bucatele de mancare.
3. Cum sa fac sa bea apa din biberon sau din canita cu cioc?
"Beau" apa cu lingurita dupa masa de pranz, dar in rest nu vor. Laptele meu e pe terminate si vreau sa incerc sa le dau noaptea apa. Se trezesc destul de des noaptea plangand si se consoleaza numai cu san. Dar nu prea mai am lapte.
4. Piticul meu merge tinut de manute. I-am luat niste ghete care ii tin glezna, dar e prea cald acum pt a le incalta. Mai am o pereche de adidasi, dar nu au taloneta si talpa e destul de rigida. Ce ziceti sunt buni adidasii sau nu, tinand cont ca acum invata sa mearga?




1. Noi am folosit sterilizatorul pana pe la un an si trei luni (atunci am plecat o luna din tara si nu l-am mai luat dupa noi.) Dar si pana atunci nu l-am mai folosit chiar de fiecare data, le sterilizam doar o data pe zi sau la doua zile, cum "nimeream" si eu..
2. Eheeeiii.... la capitolul asta nu vreau sa te sperii dar... noi si acum suntem codase! Si e vina mea!
Sa detaliez un pic: din dorinta de-a manca bine, cand vedeam ca nu papa/ scot din gurita mancarea pisata cu firculita si carnita tocata cu cutitul mai mare, le puneam repede-n bol si le faceam cu robotul (dinala vertical), nu cumva sa nu-si termine bebelinele lu' mama portia si sa raman nemancate cum trebuie in ziua respectiva!.. Azi asa, maine-asa... si ne-apropiem de trei ani si ele nici acum nu papa ciorbitele cu legume tocate, decat pasate marunt-marunt cu furculita! (am mai evoluat, in doi ani, de la mancarea-pasta la cea pasata cu furculita! ). E ciudat, pentru ca, daca le dau un snitel sau gratar in manuta, il papa. Daca le dau un sandwich, musca si-l papa. Dar daca, intr-un fel de mancare, sunt mai multe consistente (intelegi ce vreau sa zic ) inghit zeama si scot bucatelele!...
Pe de cealalta parte, sora-mea, care a patit la fel cu baietelul cel mare, la fetita (1 an si trei luni) nu i-a facut niciodata mancarica pasta! Serios, i-a pasat totul bine-bine doar cu furculita, iar acum nici asa nu-i mai prea face! Vreau sa-ti spun ca papa mazarea boabe (doar spre sfarsit i-o paseaza un pic, ca oboseste ), ceea ce la ale mele e complet exclus!
Cum a reusit? Cand n-a vrut, a lasat-o-n pace, sa faca foamea. La masa urmatoare a papat de-a recuperat si masa precedenta..
Eu am mai reusit la ale mele cu bucatele de biscuiti (la inceput marunte, apoi din ce in ce mai mari) puse in iaurt. Se si inmoaie, dar nu prea tare si sunt si consistente diferite, ceea ce le-a obisnuit ca, daca gasesc bucatele prin mancare, sa mestece si sa-nghita, nu sa scoata-afara.
3. noi am invatat de mici sa bem apa, nu stiu cum e sa nu vrea.. dar ce am observat a fost ca cel mai mult le-au placut canitele alea cu pai (roz cu galben si albastru cu verde) de la Primii Pasi, cred. Si beau apa mai mult de dragul de trage din pai. Le dai in manute cand sinteti la plimbare, in carucior si beau cand vor, cat vor...
4. Stiam ca cel mai bine e sa fie descult piciorusul cand invata bebe sa merga. Dar sa stii ca exista si sandalute asa, mai inalte, care sustin glezna, nu doar pantofiori. Noi dinalea am avut.

Na, ca m-am intins ca guma! Sper sa-ti fi folosit cumva raspunsurile mele..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Eu iar sunt acasa, c-am vorbit incontinuu doua ore (am avut lectii de predat) si apoi n-am mai putut sa ma opresc din tuse, asa ca am fost trimisa acasa . In rest e ok, nu mai am alte simptome, ma simt bine, doar ca, daca incerc sa vorbesc, m-apuca un puseu de tuse de ma lasa fara aer!

Bogdana, Nota 20 de la noi!!
Cu trei copii, sin-gu-ra...
Nu vreau sa par ipocrita dar.. mai ganditi-va, fetelor, si la voi! Stiu ca e placut, ca e multumitor, asa am fost si eu... muream de drag... pana am cazut, pur si simplu, de pe picioare! Si-apoi am vazut ce-nseamna sa ai ajutor. Macar o zi pe saptamana, daca are cine sa vina sa-ti faca treaba si/sau sa stea si cu copiii, ca sa mai poata si mama sa respire un pic, inseamna enorm! Dar sa fii in priza ora de ora, zi de zi, luni la rand... te-ajunge oboseala si surmenajul cand ti-e lumea mai draga...
Bogdana, sa nu ma-ntelegi gresit... Stiu si te cred ca-s cumintei boboceii, dar eu aici militez pentru drepturile mamicilor!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Buna seara mamici.
Am onorea sa va anunt ca:"Au sosit ghioceii,3450 si 3300 gr,scor apgar 9,sunt cea mai fericita mamica"Andreeea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui oaana

Buna seara mamici.
Am onorea sa va anunt ca:"Au sosit ghioceii,3450 si 3300 gr,scor apgar 9,sunt cea mai fericita mamica"Andreeea.


felicitari Andreeea ! refacere rapida si mult laptic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui 3in1
Mamicilor cu experienta, va rog sa raspundeti la cateva intrebari.

1. Pana la ce varsta ati folosit sterilizatorul? Stiu ca e indicat pana la varsta de 6 luni, dar noi inca il mai folosim.
2. Cum au invatat copii vostri sa mestece? Ei le-am cumparat biscuti de la Nestle si mananca destul de bine, dar nu vor sa mestece si alte mancaruri. Am incercat sa nu mai dau mancarea prin blender, dar pitica mea isi baga mainile in gat daca simte bucatele de mancare.
3. Cum sa fac sa bea apa din biberon sau din canita cu cioc?
"Beau" apa cu lingurita dupa masa de pranz, dar in rest nu vor. Laptele meu e pe terminate si vreau sa incerc sa le dau noaptea apa. Se trezesc destul de des noaptea plangand si se consoleaza numai cu san. Dar nu prea mai am lapte.
4. Piticul meu merge tinut de manute. I-am luat niste ghete care ii tin glezna, dar e prea cald acum pt a le incalta. Mai am o pereche de adidasi, dar nu au taloneta si talpa e destul de rigida. Ce ziceti sunt buni adidasii sau nu, tinand cont ca acum invata sa mearga?

Deocamdata nu mai am alte intrebari. Daca mai aduc aminte de ceva va stresez. Multumesc pt raspunsuri.

Va doresc o zi insorita!




Andrea, mami de Abigel &Tamas (24.03.2008.)


http://picasaweb.google.ro/treiinunu/AbiTami


1. nu am avut sterilizator
2. le-au iesit primii dinti la 15 luni, asa ca le-am tot pasat pana tarziu; s-au invatat incet incet cu mancare zdrobita
3. le-am dat apa direct cu canita cu capac; le-am 'alaptat' noaptea pana nu s-au mai trezit o saptamana; apoi intr-o seara la culcare le-am dat biberon in loc de san; dupa vreo luna au vrut sa stea in picioare in patuturi sieu sa le tin biberoanele, asa ca urmatoarea seara nu le-am mai dat la culcare, ci inainte de a le pune in pat
4. le-am tinut cu ghete care tin glezna au invatat sa mearga bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oaana

Buna seara mamici.
Am onorea sa va anunt ca:"Au sosit ghioceii,3450 si 3300 gr,scor apgar 9,sunt cea mai fericita mamica"Andreeea.


Uaaauuuu!!! FELICITAAARII !Asa gemeni mari la nastere, mai rar. Bravo! Sa fiti sanatosi!



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202008&page=14" target="_blank">Clipe de viatza - gemei pupaciosi

Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput