Licurici de ianuarie-februarie 2009 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anuc spune:

Irina, stiu, Ioanei tot Colargol i-am dat, dar nu stiam ca si la astia pitici se poate da. I-am pus deja, Doamne ajuta!

Ciufika, offf, suntem muciosii odiseei. Eu deja il alint Mucea pe pitic

Ada
, unde mergeti la bulgari? As da si eu o tura cu copiii pana acolo, dar inainte de concediu. Un fel de preludiu

Dimineata l-am pus pe burta si l-am lasat mai mult. I-am pus albinuta cantacioasa la o oarecare distanta, ca sa o poata si vedea. Dupa ce s-a conversat cu ea vreo 10 minute, a adormit pentru vreo ora si jumate. O sa-l pun mai des asa. Nu mai stiu exact cand am inceput s-o pun pe burta ptr dormit pe Ioana.

Bebelusi, chiar esti mama denaturata. Auzi, sa nu fii pe faza sa redirectezi jetul de pipi...tz tz tz....si fimiu rade dupa ce face cate o prostie gen caca in mana lui mami sau cand trage cate un partz in timp ce-l curat la popou.

La multi ani bebeilor de azi!
maine facem si noi 2 luni!


Anuc cu Ioana mica si BB Filip


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariya spune:

fetelor,la multi ani sarbatoritilor nostri!sa le dea Dumnezeu sanatate muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuulta!
multumesc si va pup pe toate!
Irinuca mi-au dat lacrimile cand am vazut ca ai scris "sufletelul grabit"....sa dea Domnul sa te linistesti si tu!
noi plecam la casa noastra de la munte,zona Campulung Muscel...de-abia astept!sa fiti cuminti pana ma-ntorc,da?
pupaturi maxime tuturor!

amedeo 11ani,annamaria 7 ani,miguel adriano 27/01/2009


sunt o mama implinita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Buna ziua la toata lumea!

la Andrei, Miguel, Calin si Clara

Multi pupici si urari de sanatate la licuricii bolnaviori

Ariya, distractie faina la casa de la munte... sa va simtiti bine

Miere, multumesc pentru feedback exact pe gym cum ai tu am pus si eu ochii, Fisher Price Rainforest... acu' sper sa ajung in week-endul asta la Mothercare sa-l si iau.

Fetelor , multumesc pentru sfaturi apropo de tummy time si alte exercitii pentru bebe, musai tre' sa facem un pic de gimnastica si cu ei, ca doar tinandu-i in patut/bouncer/brate e clar ca nu e de ajuns.

Aalina, tin-te tare fara tutun Se poate! (eu m-am lasat de 5 ani )

Ada, spor la invatat, si multe felicitari pentru organizatul concediului. Si noi am vrea o vacanta la mare, numa' noi trei... poate la anu'. O sa radeti, fetelor, dar in 5 ani de casnicie + 3 de relatie dinainte, noi am reusit sa plecam in concediu "numa' noi" doar de doua ori + 2-3 long week-enduri. In rest... tot in vizita la neamuri (drept ii ca in locuri faine gen Londra, Como, Geneva etc, da' "nu-i tot aia") sau vilegiatura cu tot clanu' (iar in locuri faine gen sudu Frantei sau Toscana da' tot nu ai independenta absoluta sa faci numa' ce vrei). Ce sa-i faci...asta e cand ai familie numeroasa si raspandita pe tot continentu' si nu numai

Cami, plimbare placuta si bafta la "primit banii", sa se rezolve toate cu cat mai putina bataie de cap.

Bebelusi, ce spui tu acolo suna cunoascut , am patit-o si noi de cateva ori la inceput. Acum cand il schimb pe Mister Mister peste "zona cu pricina" pun o bucata de hartie igienica... sa evitam "fantana arteziana". La noi functioneaza...

Care aveti chef sa va distrati un pic... iacata aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=135399
Eu de o ora ma prapadesc de ras... recomad subiectul cu "incendiatul budelor in concediu" da' cica mai sunt si altele... me'c sa mai citesc pana nu se scoala bebe















Dark Bendis
& Hogmanay Baby (31.12.2008)



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

'buna
In primul randpentru Irina,rabdare..o sa treaca si amarata aia de tuse
Dark,in legatura cu statul pe burta nici Alecsandrei nu ii place,dar eu o tin fortzat,o pacalesc cu suzeta
Bebelusi tare faza cu pisu,Alecsandra la fel, cand face pisi atata se batzaie in stanga si in dreapta,ca tot uda,si are un jet zici ce e baietel


Fug sa vad poze bebe


mamica de Alecsandra
filmuletele noastre
mami si tati:http://picasaweb.google.com/ttenzika/ExportedVideos?authkey=Gv1sRgCNbSwPjgj870Aw#5314436898010221810
Povestea nasterii:http://picasaweb.google.com/ttenzika/ExportedVideos?authkey=Gv1sRgCNbSwPjgj870Aw#5314439140786058706
http://picasaweb.google.com/ttenzika/BebeAlecsandra02#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Crisspy ti-am zis ca pentru bubite noi am dat cu Elocom si ne-a trecut in 3 zile. ESTE SUPERBUNA.

Noi am fost in parc cu o prietena care are un bebe de 6 luni. A fost super. E un soare afara.....

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor ce se poate lua in timpul alaptarii pentru durerea de masea???O doare pe prietena mea Cristina rau de tot si nu stie ce sa faca

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

oopsii, cap 7 se terminase, asa k am luat cu copy=paste:

Azi am avut ultima infatishare in procesul meu cu nemernicu' de angajator. Va sa zica iata cat a durat toata magaria: depus actiune la 17.11.08, ramas in pronuntzare pe 26.03.09. Si mai dureaza pana redacteaza astia hotararea, uffff, simt k o iau pe campii , meciul continua

Bebelusi, parca ma rugaseshi tu odata sa iti pove cum a fost cu ITM-ul: le-am expediat 2 adrese, le-am relatat toate cele, iar ITMul mi-a raspuns in esentza "du-te in instantza" - ceea ce si facusem deja, insa atata indiferentza din partea astora de la ITM nu ma asteptam sa intalnesc! nu k as fi sperat cine-stie ce de la ei, insa asemenea hal de raspuns m-a infuriat la maxim atunci! evident, s-au prevalat de termenul maxim in care aveau obligatia sa-mi raspunda, si pt ce?? eh...

mai pe seara sper sa citesc din urma, sunt restanta rau, de cand cu pozele Elizei nu am mai citit nimic.


toata gashca!

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Salutare la toata lumea! si multi pentru mamici si pitici!
Apropo de pitici, eu sunt indragostita de Alexutzu meu, care si-a amintit ca mami are tzitzi si avem mai bine de 24 de ore de cand nu stim ce e ala lapte praf eu i-am facut, dar daca baiatul nu mai poate..se satura de la tzizti si trage iar cu pofta...pai nu era pacat cand lui mami ii curg sanii? am stat cu el cateva ore in pat la mine, cu sanii la dispozitia lui, cum m-a sfatuit cineva LA ALAPTATUL HELP-LINE si A FUNCTIONAT!! Acum sa vedem cat e tine, si daca luam in greutate ca iar sa stagnam sau sa luam doar cate 100g intr-o saptamana nu e bine...macar acum sunt impacata ca daca se mai repeta faza cu strambatul la tzitzi si urlatul cu ea in gurita cnd dam de biberon, avem metode de revenit pe calea cea buna :)

crisspy, sigur e vorba de dermocare, o gasesti la farmacie, e 5 lei. eu din asta am, insa nu am folosit-o pana acum, ca am gasit alta metoda pt bubite: ii pun in cadita de baie un galbenus si pana dimineata dispar..dra pediatra mi-a zis asa..a avut dreptate..si in primele zile cand mi-a zis sa-i fac asa nu am vrut, acum vad ca functioneaza ...
vazut poze noi cu bebei scuuumpi sa-i mananci nu alta

irina, si Alex tseste, dar s-a uitat dra in gatut si nu are nimiec.

cand am timp va povestesc cum a fost la vaccin. acum incerc sa fac putina curatenie cat e Alexafara cu tati ....

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IRA_LIZA spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aalina

Cami si eu am probleme cu salariul ala. Cica si la mine o sa il primesc...candva, nu se stie cand, ...dar nu va fi salariu mediu nici macar al meu va fi doar 1000 lei ca as aau scris ei in contract si daca nu imi convine sa ii dau in judecata




Heheee! Aalina, sho pe ei! nu-i lasa! sa-ti dea banii, mama lor! daca nu - instantza! doar daca nu tzii neaparat la jobu' asa si vrei s-o faci asa, mai soft - ceea ce ma-ndoi k ar tzine, io m-am lamurit k nu se poate DECAT in stil sovietik, cu kalashu' la tampla alora, altfel nu merge! sau mai stii, poate ai mai multa bafta decat am avut eu...

Auzi, da' in ce contract au scris ei chestia asta?? in ala la nivel de unitate, este? vezi k se aplica Ctr Unic de Munca la nivel national, ale carui prevederi sunt peste cele de la nivel de unitate, nu te lasa aburita!!

Bai, nu-ti vine sa crezi ce jigodii se nasc pe lumea asta - doamne fereste, k parca nu-mi vine sa folosesc cuvantul "nastere" in expresie, k il spurc

Ira, mamica Elizei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

bebelushi, in spital imi faceau algocalmin injectabil, deci e voie, ca am intrebat eu. pentru ca doare rau injectia cu algocalmin, imi ziceau asistentele ca pot s-o beau daca prefer asa, ca e ok in alaptat. sper ca ti-a trecut durerea de cand ai intrebat si pana acum...

de Alex 21.01.2009
! Doamne ajuta-ne sa crestem mari si sanatosi! !!

Mergi la inceput