Stefan

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Acum am citit topicul tau. Ce imaginatie are Stefan! Imi place tare mult. Sa iti traiasca baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Mai anuco, eu nu am mai citit pana acum topicul tau, am ramas uimita. Parte din operele de arata ale lui Stefan le stiam ... la unele, puteai sa imi dai test de inteligenta ca nu ghiceam ce e

Acum eu prezic ca fii-tu se va face mare arhitect, are o imaginatie, beton.

tre se ma apuc si eu sa dezvolt latura asta.

Cate seturi de lego aveti, 1 sau 2?

Iriss mami de Yvonne-Maria (05.02.2007) si David-Alexandru (08.08.2008)
www.dropshots.com/iriss277" target="_blank">Poze
Aventurile strengaritei Yvonne
BLOG

Bazar pt Sonia si Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

seturi de lego avem muuulte...vreo 4 sau 5, dar sau mai spart din ele. Am inceput cu o punga mica pe care i-am facut-o eu cadou la 2 ani, apoi incet incet...de cate ori mergeam in oras el cerea lego pe motiv "mami nu imi ajung piesele!" si asa sau adunat o gramada...si tot nu-i ajung
Insa in ultima vreme le combina cu piesele de lemn, care si alea sunt o gramada, tot asa..."mai vreau ca nu-mi ajung!!"

In schimb...nu cere alte jucarii...fff rar, acum avem perioada cu tot felul de monstruleti, insa, de cele mai multe ori ne spune ca "eu pot sa-mi fac orice jucarie vreau!din lego!"

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara03 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ana_a
"eu pot sa-mi fac orice jucarie vreau!din lego!"



asta-i cea mai tare faza!



copilasul special

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mara de la noi!

Iata ca revin si eu dupa o scurta pauza, din cauza de lipsa acuta de timp Am mai prins in poze una alta....desi nici timp de poze nu prea am avut, prea ocupati fiind cu joaca. Mai ales ca acum si Matei se joaca cu noi si eu tre sa stau intre ei, sa nu rastoarne Matei ce construieste Stefan Grea munca! Insa devine din ce in ce mai usoara, pentru ca mezinul....a inceput sa inteleaga ca nu trebuie rasturnate Doar musai sa le atinga nitel. In plus....il imita pe Stefan, se straduieste si el sa cladeasca si pune cuburi unul peste altul sau imbina piese de lego.Stefan este hotarat sa-l invete sa faca si el ceva numai sa-l lase in pace , asa ca joaca devine tot mai interesanta cand ii vezi cum comunica , cum ii explica Stefan lui Matei ce trebuie sa faca si cum se amuza de el ca nu poate sa puna o piesa de lego peste alta....

Bun, deci sa revenim la ultimile constructii:

piramidele din Egipt iar dupa vreo juma de ora sa gandit ca ar putea sa-si faca si Sfinxul langa piramde.A "lucrat" la el destul de multisor ca are inauntru o "camera secreta" unde a vrut sa puna o "statuie", a trebuit sa-l faca de 2 ori ca nu-i incapea omuletul statuie

Intr-o seara auzind o discutie despre tragedia avionului prabusit, si-a facut un avion de pasageri

Acu 2 zile ma uitam la clipurile cu Michael Jackson, a fost foarte impresionat de scena, sa apucat imediat sa-si faca propria scena cu Michael Jackson in concert unde chestia aia galbena din spate reprezinta focul de artificii. Nu prea gasea decoruri pe gustul sau a tot facut si refacut scena Desi a avut unele mai reusite, asta a preferat-o pentru final, si asta a trebuit sa o pastram ca amintire in poza Nu ma lasa sa-l pozez cand vreau eu, numai cand este "gata" chiar daca mie mi-ar fi placut altele...na fost chip sa fac cum vreau eu

Asa...acu sa vedeti ca nici tat'su nu-i mai breaz ca nu degeaba traieste copilul cu impresia ca tati poate sa-i faca orice din plastic, lemn sau sarma ca doar cu ceva scule de cioplit sau banda scotch se poate face "orice" daca vrei....asa zice Stefan.
Intr-o duminica dimineatza vine de la minimax hotarat ca vrea sa-i faca tati un craniu de dinozaur....ca a vazut el cum copii de acolo aveau de facut o lectie pentru a doua zi....
Si tati sa apucat de "cioplit" dupa indicatiile lui Stefan, cu fierastrau si alte scule....si la final, a iesit o chestie chiar interesanta :craniu de dinozaur aproape gata iar aici finalul - cum trebuia sa fie facut

Ieri toata ziua a construit masinile din desenele animate "Cars" insa nu am apucat sa le pozez, poate reusesc astazi, le-a facut "foc la spate" chestia care la impresionat cel mai tare din tot desenul animat.O sa revin si cu masinile mai pe seara.

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

masinile cu foc la spate inspirate de la desenele "cars"

proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Minunate! Pozeaza, arhiveaza, scaneaza, pastreaza. TOT! Sunt absolut minunate si ai un Stefan deosebit .

Astept sa ne zici cum e la noua gradi, cand incepeti?


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

mina si multumim de aprecieri

cu gradi...ai atins un punct super sensibil....Stefan de 2 zile imi tot spune ca ii este dorrr de copii de la camin, ma intreaba cand incepe caminul...ca se plictiseste acasa....imi este si groazaaa ca zilele sunt lungi si greu mai trec cand sunt amandoi cu mine si nu avem prea multe de facut....
Asteapta cu drag noua gradinita cel putin asa mi-a zis, dar abia din septembrie vor incepe asa ca...toata vara nu stiu ce vom mai face acasa!!
saptamana viitoare mergem la Colibita si nu mai are rabdare, ar merge oriunde numai sa nu stea acasa.

In fiecare zi ma intreaba: "mami, dar nici un copil de 5 ani nu vine la noi???eu cu cine sa ma mai joc???" Ma si apuca plansul uneori ca nu pot sa stau non stop cu el si are momente si el cand vrea copii de varsta lui. Noroc ca macar de 2 ori pe saptamana cel putin tot il mai viziteaza vreun copil, insa niciodata nu-i deajuns si intodeauna se lasa cu plansete la despartire....

Revin mai pe seara cu niste dinozauri mititei, o familie intreaga numai sa imi fac putin timp sa le pun pe site.



proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Dupa cum am promis familia de dinozauri si in plus un dinozaur cu aripi

Intr-o sambata dimineatza ma uitam la pozele cu ratustele din concurs, si desi eu nu am mai participat niciodata la vreun concurs de poze cu copilasii, il intreb pe Stefan, asa mai in gluma, daca poate sa-si faca o ratusca din lego El isi construia un castel si era super busy. Sta un pic si se gandeste, dupa care imi spune: "Binenteles ca pot!am nevoie doar de 3 piese mari rosii si multe piese galbene!si pot sa-i fac si ochi, cred ca albastrii!" si deja avea in manuta 2 piese mici albastre. Si sa pus pe treaba In final si-a zis ca ar putea sa-i faca si niste pui la mamica ratusca si ia facut din niste piese de lego mai mici. Dupa ce a facut rata mare eu l-am tot bazait la cap sa-i faca si aripi eu:"pai nu-i faci niste aripi?" el: "nuuuu!!!tu nu stii nimic!Nu-i fac aripi!asa imi place!asa ramane!si o sa le pun si apa in jurul lor ca un fel de lac..."
Si uite asa am intrat si noi in concurs, i-am spus dupa ce ne-au acceptat pozele ca ar putea sa castige un premiu, dar nu a fost foarte impresionat
O sa revin cu poza cu ratustele mai tarziu ca acum sunt pe laptop si poza este in calculatorul mare.


proud mummy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

www.amazon.com/s/ref=nb_ss_t?url=search-alias%3Dtoys-and-games&field-keywords=geomag" target="_blank">ceva zilele trecute. sunt piese care se cupleaza prin magneti, mai sunt si alte branduri, de exemplu www.amazon.com/Magnext-100-Count-MagnaCase-360/dp/B00175IAV8/ref=amb_link_5200682_28?pf_rd_m=ATVPDKIKX0DER&pf_rd_s=center-6&pf_rd_r=1RW22SHRBGQS0HNPSE2Z&pf_rd_t=101&pf_rd_p=470293291&pf_rd_i=166092011" target="_blank">Magnext, dar Geomax e cel mai sigur, la celelalte au fost retrageri de pe piata. plus genul www.amazon.com/Zometool-Creator-2/dp/B00000ISWQ/ref=pd_sim_t_4" target="_blank">asta.si Sonia ar construi toata ziua, i-am luat recent si piese de Lego standard, in afara de blocurile pe care vad ca le prefera Stefan. si mai sunt altele care au ca niste dinti de plastic, www.amazon.com/Bristle-Blocks-Twirl-Tots-Bin/dp/B000H396TG/ref=sr_1_9?ie=UTF8&s=toys-and-games&qid=1247119101&sr=1-9" target="_blank"> preferatele ei acum.

ti le arat ca idee, cand va dori Stefan sa exploreze si alte tipuri de materiale de constructie. si daca mai stie cineva si-altele, eu sunt bucuroasa sa aflu.

il admir enorm pe baietelul tau special, sunt in totala adoratie ce imaginatie frumoasa are si cat de persistent in pasiunea lui.

Mergi la inceput