Burtici fericite de septembrie-octombrie (30)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

neata
lispseste omu o zi si gaseste 2 capitole
ieri am fost plecata la sat la recoltat
aseara muream de spate ca am stat 2 ore aplecata
si in plus cred ca am luat si o raceala ceva ca au fost cativa raciti si tuseau direct la mine in fata
ce pus mana la gura

hai ca ma bag la citit

katerina ma bucur ca s-a terminat cu bine amniocenteza , am intrat ieri putin special sa vad cum a fost , multumesc mult ca ai intrat sa spui , stai cumintica in pat daca asa a spus dr

adela de alexia maria ( 13.01.2007 )

17+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Roxxy, Bia, MangaGirl, Santorini : Multumesc de urari si de primirea calduroasa
Bia: Ce frumos ar fi :) Eu pe Alex l-am nascut mai devreme (pe la 35-36 saptamani), poate cine stie BB nou o sa stea mai mult in burtica.
Mimika: pune mana si mananca ca nu e de gluma Si sa ai tot timpul in geanta ceva de rontait si apa. Eu am gasit niste covrigei vanilati si am tot timpul o punguta in poseta sa pot sa rontai ceva cand ma ia cu lesin. Oricum nu prea pot sa mananc cine stie ce la o masa ca nu incape si tot timpul mi-e foame.
Multa sanatate burticilor care au racit si sa se faca bine cat mai repede.
Despre dureri... am avut si la sarcina anterioara, am si la asta asa ca iau no-spa la 6 ore. Si mai iau si Utrogestan (cred ca asa ii zice). Mai ia cineva?
Ieri am clacat si pentru ca nu mai incapeam in nimic si ma durea burtica de la toti pantalonii, chiar daca ii purtam descheiati la primul nasture (pe cei in care mai reuseam sa intru), m-am dus sa-mi cumpar niste pantaloni si dupa o zi intreaga de umblat si enervat am reusit sa gasesc aseara la mothercare (in plaza) niste blugi in care ma simt super fain si sunt super bucuroasa. Mi-am mai luat si niste dresuri pentru gravide si niste sutiene ca si aici duceam lipsa. Acum mai imi trebuie niste tricouri cu 1-2 numere mai mari si gata, pot sa ma fac cat de mare trebuie :)
Eu inca nu m-am ingrasat (cantarul arata la fel) in schimb m-am latit si mi s-a marit burtica.
Programarea la ecografie o am pe 8 aprilie asa ca mai am de asteptat 2 saptamani.
Gata v-am pus la curent cu toate cele ma duc sa mai si muncesc.

Maria
Alex (5 mai 2004) si BB nou 9+
http://cealalta-realitate.blogspot.com/
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Buna dimineata!

Felicitari mamici cu fetite in burtici! Intr-adevar se pare ca fetitele se anunta primele, insaeu fac galerie si pentru baieti ca
avem mare nevoie de ei

Mimika ma bucur ca ai reusit la examen. De acum principala ta preocupare cred ca va fi viitorul gemeneilor Ai mare grija cu scaderea tensiunii/glicemiei ca nu e deloc de glumit cu astea!
Fetelor mancati bine dimineata pentru ca aceasta ar trebui sa fie una dintre mesele principale, asimilate bine de organism. Eu nu plec de acasa fara sa mananc bine, ca altfel mi-e rau, ma simt groaznic pe stomacul gol, parca nici nu ma pot concentra (si mai trebuie sa si conduc vreo 14 km pana la serv.).

Mangagirl tu te duci la acelasi stomatolog de stat mereu? E posibil sa faci o consultatie la altul, daca acesta nu ti-a inspirat incredere? Poate altul te consulta altfel, iti face tratamentul adecvat... zic si eu. Despre anestezie, daca el a zis ca e safe.. atunci e safe.

Biaz eu am avut carnet de gravida si am fost luata in evidenta ca graviduta la medicul meu de familie. In acest carnet imi trecea toate analizele la care dr. de fam. ma trimitea, dar si dr. ginecolog care mi-a urmarit sarcina scria masuratorile de la echo si recomandarile ei pe viitor. In acest carnet sunt cateva detalii despre tine si familia ta, despre situatia ta sociala, daca e sarcina cu risc, recomandari pt femeia gravida, nasterea pe scurt si alte chestii utile. Daca dr. de familie nu ti-l da, e bine sa i-l ceri, poate asa ii bati obrazul

Monica tot nu ai scapat de gasca de supervizori? te asteptam cu drag la taclale!

Ellenuta au trecut durerile?
Nu e tocmai ok sa vi se intareasca burtica de pe acum, luati no-spa pentru ca este antispastic si relaxeaza musculatura striata a uterului. Contractiile "de exersare" Braxton Hicks apar mai tarziu, in ultimele doua luni de sarcina si sunt nedureroase si de durata f scurta, precedand adevaratele contractii de nastere care sunt intense si de durata.

Sotul meu e racit cobza, cu nas infundat si dureri de gat. E a doua oara iarna asta cand pateste asta si sper din tot sufletul sa nu ma contaminez si eu ori Rares ca am incurcat-o.

Panda, pazza, cristina unde sunteti??


Ramona

Bebita din burtica 12+

Rares - puiutul mamei (8 nov. 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Vad ca tot vorbiti de hainutze ptr gravidutze. Am si eu o intrebare: ati vazut pe unde ati fost si masuri mai mari? La mothercare oare? Stie cineva? Eu plec de la masura 48-50 deci de la astea in sus? Ca la toate magazinele unde am intrat pana acum abia mi-am gasit o bluza si o pereche de pantaloni care nu ma incanta foarte mult!

13+
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy80 spune:

Neata, burtici.

Iulika, intaritul burtii inseamna contractii. Ai grija si stai linistita si neaparat spune-i doctorului tau de acest lucru.

Fetelor, eu nu am avut niciodata carnet de gravida. Eu merg intotdeauna la doctor cu tot dosarul (analize, ecografii, inclusiv retele prescrise).

Roxxy, mami de Matei scump si drag (29.11.2007) si cu piciulina roz 15+





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninia spune:


Neata si de la mine!
Felicitari mamicilor pt. printese!!!.
Mai, Mary, te cred ca nu mai poti de fericire, stiu ca iti doreai tare tare mult fetitza(din cate am citit io).
In legatura cu durerile de burta si eu le am , insa mai mult seara, cand burta mi-i umflata de numa. Chiar am cateodata si intepaturi , intr-o parte sau in alta. L-am intrebat pe dr. si mi-a zis ca durerile in jurul burtii sunt normale , este din cauza ca placenta se intinde,creste.. aici are o denumire specifica durerea asta... Dr. mi-a facut oricum control sa vada daca placenta sta bine , si cica nu este vre-o problema.
Of ca deja mai uit din cuvinte. Dar voi ma scuzati , nu-i asa?Stau de 7 ani in Belgia, peste tot vb. flamanda in afara de baietel, cu el vb rom. Dar na, cu el nu pot face conversatii de oameni mari..Bine ca m-am lipit de voi , las ca imi revin eu, incet incet!!

VA pe toate si va doresc o zi cat mai frumoasa!

Ninia mamic de Mathias (15.03.2006) si 16+
POZE POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaG spune:

Citat:
citat din mesajul lui alex25

Vad ca tot vorbiti de hainutze ptr gravidutze. Am si eu o intrebare: ati vazut pe unde ati fost si masuri mai mari? La mothercare oare? Stie cineva? Eu plec de la masura 48-50 deci de la astea in sus? Ca la toate magazinele unde am intrat pana acum abia mi-am gasit o bluza si o pereche de pantaloni care nu ma incanta foarte mult!

13+
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

de la mothercare eu mi-am luat marimea 12, dar aveau si 16 si 18. Si am mai vazut si la Debenhams (cred ca asa se scrie, nu-s sigura) in mall in Vitan blugi frumusei dar tot marimi mari - 18. Eu am fost f suparata pentru ca tot ce vazusem ieri era de la 16 in sus si pana si 42 pe care l-am vazut la rococo (langa piata sf gheorghe) era imens pentru mine (deci eu nu stiu cum pun ei marimile astea pe haine).
Am mai vazut (si vreau sa ma duc zilele astea sa-mi iau) colanti pentru gravidute la mothercare si vreau sa imi caut niste bluze mai lungi pana la jumatatea distantei dintre fund si genunchi (nu's ce am azi parca am uitat tot ce am stiut vreodata).


Maria
Alex (5 mai 2004) si BB nou 9+
http://cealalta-realitate.blogspot.com/
http://www.copaculdehartie.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninia spune:

Imi explica si mie careva ce-i ala no-spa?!

Gata acuma fug la cumparaturi , cat e strengarul la gradi ,ca, cu el , cam dificil sa fac si cumparaturi.

Ninia mamic de Mathias (15.03.2006) si 16+
POZE POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex25 spune:

Buuuun, sar'na de informatii, deci motrhercare scrie pe mine!

13+
Da Doamne sa ne nastem sanatosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biaz29 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninia

Imi explica si mie careva ce-i ala no-spa?!

Gata acuma fug la cumparaturi , cat e strengarul la gradi ,ca, cu el , cam dificil sa fac si cumparaturi.

Ninia mamic de Mathias (15.03.2006) si 16+
POZE POZE


No-spa e un antispastic foarte comun in Romania si care se recomanda gravidutelor pentru relaxarea musculaturii abdominale si impotiva durerilor datorate acesteia.

Am schimbat si noi semnatura astazi.

Bia mamica lui Busici (24 mai 2005) si15+

Mergi la inceput