Seychelles, recomandari si ganduri de calatorie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Cristina

nu ai poze ?

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Midori spune:

da si eu vreau sa vad.
te intalnesti asa cu testoasele in apa?

hahaha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Eu am gasit aici un filmulet, poate va place :
http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3f236706a7722d1f53d0d2


Mihaela Zaharia
www.parenting.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Cristina, sa-mi spui cum ti s-a parut Maldive. Eu am fost in noiembrie pe insula Meeru, pt ca Maldive are 200 de insule locuibile, dintre care nsh cate sunt introduse in circuitul turistic. Nu-i f. scump: 1500 de Euro cazare, mancare. Insa avionul costa tot atat, 3 ore pana in Londra si dupa aceea schimbat spre Maldive-10 ore.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrice75 spune:

Din filmuletul prezentat de tine, Linda, nu-i deloc diferenta intre cele doua insule: Seychelles si Maldive. Doar de pret poate
Am cunoscut candva o tipa care era originara din Seychelles si venise sa-si caute un loc de munca in Romania. Intr-adevar, oamenii de pe aceste insule sunt f. saraci.
Nisipul este extrem de fin si alb si Oceanul este turcoaz, apa este extrem de limpede..Toate barurile, restauranetele au nisip alb drept podea, se merge descult. Lumini diafane se intalnesc peste tot pe insula, printre palmieri.peste 100 de ani, Maldive va disparea sub ape daca se continua in acelasi ritm cu incalzirea globala.Presendintele statului Maldive care este in aceasta functie de prin 1970+, a tinut o conferinta sub apa, ca semnal de alarma.Intalnit si filmat tot felul de vietati :lilieci, crabi, rechini, pisici de mare,delfini,soparle, pasari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Citat:
citat din mesajul lui Crinutz

Eu cred ca un concediu nu merita atatia bani oricat de frumos e acolo, decat daca ai super venituri...ceea ce e cam rar. Pai de banii astia, 7000 lire(euro) imi fac super concedii in europa in locuri poate la fel de frumoase, imi iau si o masina si mai raman si cu ceva....Vad ca pana acum o singura persoana a scris ca a fost, cred ca nu-si permite prea multa lume luxul acestui buget normal.

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"


http://community.webshots.com/user/Crinutz - Grecia 2006/2007

Ba eu cred ca merita si dublu!Depinde unde si depinde si de ocazie...Noi am platit mai mult decat dublu pt luna de miere.Si mi se pare aiurea sa imi spuna cineva ca NU S-A MERITAT.Si ca NICI UN CONCEDIU nu merita!!!!Cred ca eu care am fost acolo stiu daca s-a meritat sau nu.Si eu cred ca da.
Cam cat crezi tu asa ca ar costa un concediu de peste 30 de zile (ma refer in cazul lunii de miere)intr-o locatie exotica(sau in mai multe in cazul nostru)?Iar pt 2-3 zile nici chiar o sapt nu se merita se te duci atata distanta.
Una e sa spui ca nu iti permiti tu sau ca nu isi permit x la suta dintre romani si alta e sa spui ca cei care merg intr-o locatie mai exotica (cam toate sunt scumpicele sa stii.) au aruncat banii aiurea cu alte cuvinte....


Depinde ce iti doresti de la viata.Mie nu imi trebuie 5 masini asortate la vestimentatie, nici 7 case.Aporpos, sper sa nu te superi , dar ce masina e aia de o cumperi noua cu ce iti ramane din 7000 GBP dupa ce ai platit cateva ?! concedii in Europa?Si spui ca iti mai raman si bani?!

La noi o mare parte din buget este pt vacante.Unele mai ieftine altele mai scumpe.Fiecare cu filozofia lui de viata.Eu consider ca , cu asta ramanem.
Nu m-as fi simtit mai bine daca in loc de o casa (in care nici nu apuc sa locuiesc ca suntem mereu plecati la post in alta tara) as avea 3 si nici o vacanta facuta.Si la un moment dat vom avea si o a doua, ca o investitie mai mult.Insa nu stresez pt asta.Si o masina imi ajunge.Da... ar fi frumos sa ma am una ..si sotul ar vrea un Ferrari, da stii e mai frumos in vacanta...
Cat despre concedii in Europa, cum spunea si Cristina, nu se merita.Plus ca am vazut toata Europa, ce sa fac, sa o iau de la capat?

Si ontopic gasesti cazare si cu 75USD / noapte.Uite linkul:

http://www.tropicalislandsuites.com/seychelles/home.html?gclid=CJq5q4LnjJ8CFVVu4wodwA8lIw

Daca si asta e prea scump eu nu stiu ce sa zic,cum zicea cineva inaintea mea, fara suparare,poate ca ar trebui sa te orientezi catre alte destinatii.


Errie's mummy

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

E adevarat ca si bugetul conteaza (si, din pacate, vad ca la romani se tot reduce cu criza asta ), dar mai conteaza si daca iti doresti cu adevarat sa ajungi intr-un anume loc, iar odata ajuns acolo, ti se va deschide cu siguranta pofta de calatorii. Eu una intotdeauna am renuntat la alte lucruri in favoarea calatoriilor exotice, din punctul unora de vedere am cheltuit mici averi...ei si? in sufletul meu am ramas cu averi care nu pot avea pret...

Si ce aveti cu miliardarii? Sint si ei oameni ca si noi, acum, fara sa ma laud, acum vreo 8 ani cand am ajuns eu prima data in BVI/ British Virgin Islands, undeva in Caraibe, stateam pe aceeasi insula cu Tom Cruise, tot pe acolo are o insulita/ Necker Island/ si miliardarul Richard Branson, iar la bar stiti cu cine m-am conversat absolut natural? Cu Morgan Freeman....E interesant sa vezi cum coexista acolo miliardarii cu noi, ceilalti, "pirlitii" ...si cand te gandesti ca atunci aveam doar cash in buzunar, nici macar un card, na, si tot eram in Caraibe! asa ca se poate!

Seychelles si Maldive sint si ele pe agenda mea viitoare, sper sa nu ma dezamageasca (ca dupa BVI e cam greu sa imi mai placa ceva) , deocamdata mi-e dor rau de tot de BVI, insa mai astept putin sa mai creasca piciul. Eu personal ador calatoriile individuale, pun degetul pe harta si acolo ma duc, turismul de masa nu e pe gustul meu.

Calatorii placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Hai sa nu mai comparam realitatea „mea” cu a „ta”, bugetele, etc, au existat si vor exista intotdeauna saraci si bogati, nimic nou sub soare.
Cand vorbim de locuri exotice, e normal sa ne coste mai mult decat daca ne-am duce undeva pe continentul nostru si, in general, transportul costa cel mai mult, nu cazarea.
In concluzie, e adevarat ca si bugetul conteaza (si, din pacate, vad ca la romani se tot reduce cu criza asta ), dar mai conteaza si daca iti doresti cu adevarat sa ajungi intr-un anume loc, iar odata ajuns acolo, ti se va deschide cu siguranta pofta de calatorii. Eu una intotdeauna am renuntat la alte lucruri in favoarea calatoriilor exotice, din punctul unora de vedere am cheltuit mici averi...ei si? in sufletul meu am ramas cu averi care nu pot avea pret...

Si ce aveti cu miliardarii? Sint si ei oameni ca si noi, acum, fara sa ma laud, in urma cu ceva ani, sa fie vreo 9 ,cand am ajuns eu prima data in BVI/ British Virgin Islands, undeva in Caraibe, stateam pe aceeasi insula cu Tom Cruise, tot pe acolo are o insulita/ Necker Island/ si miliardarul Richard Branson, iar la bar stiti cu cine m-am conversat absolut natural? Cu Morgan Freeman....E interesant sa vezi cum coexista acolo miliardarii cu noi, ceilalti, "pirlitii" ...si cand te gandesti ca atunci aveam doar cash in buzunar, nici macar un card, na, si tot eram in Caraibe! asa ca se poate!

Seychelles si Maldive sint si ele pe agenda mea viitoare, sper sa nu ma dezamageasca (ca dupa BVI e cam greu sa imi mai placa ceva) , deocamdata mi-e dor rau de tot de BVI, insa mai astept putin sa mai creasca piciul. Eu personal ador calatoriile individuale, pun degetul pe harta si acolo ma duc, turismul de masa nu e pe gustul meu.

Calatorii placute!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bluel spune:

Scuze, observ ca s-a trimis mesajul in triplu exemplar, nu din vina mea si nici nu-l pot sterge....poate ne ajuta moderatorii, s epare ca sint ceva probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_ghind spune:

mi-ar placea

Mergi la inceput