INSEMINARE [35]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Fetelor, eu am fost la consultatie in AT; am fost directionati catre FIV. Stiti ca eu scriam si aici si la FIV Europa, insa a venit momentul sa ma mut cu totul acolo.

Va urez din inima bafta maxima la toate! Sa ne vedem curand la Odisee!

toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amir10 spune:

Fetelor, care sunteti din Bucuresti si aveti atatea variante de dr si clinici la dispozitie, nu va lasati pe mana unor dezinteresati si invechiti - cautati dr buni si care sa investigheze bine problemele voastre. Nu concep asa ceva, cum adica inseminare fara echografie? si cum a vazut stimabilul Ancar ca ai foliculi, ca raspunzi bine la stimulare? stiti ce grav este o stimulare fara monitorizare eco?
poti face hiperstimulare cu torsiune de ovar si chiar rupere, se poate ajunge la operatie si sa va scoara ovarele de tot / doamne fereste. Si mai dati si o caruta de bani pt asta!!!, mai bine faci trat de capul tau...
Dankutza , se prea poate sa ai aiba dr. ta dreptate, ca face pregnyl si la 2 ore inseminare, eu te sfatuiesc suplimentar sa prestezi la 36 - 38 de ore de la Pregnyl ca sa prinzi momentul optim. Sa iti spun de ce: schema cu Pregnyl chiar functioneaza, eu simt ovulatia foarte bine si am ovulat la 36 de ore de la injectia cu Pregnyl. Spermatozoizii intr-adevar traiesc si pana la 5 zile, dar de ce sa risti, o mare parte din ei se pierd pana la drumul spre trompe, chiar cu inseminare, alta parte mor in mediul intern...Pe de alta parte, ovulul traieste doar 24 ore. Si mai este o chestie, pt a preveni malformatiile genetice si avorturile spontane (cauzate de malformatii genetice) e bine ca ovulul si spermatozoidul implicati sa fie "proaspeti", pt ca materialul genetic se deterioriaza in timp.
Asa ca de asta majoritatea dr. aplica schema de 36 ore inseminare dupa injectia cu pregnyl. Plus ca spermatozoizii preparati pt inseminare traiesc mai putin, 6 ore.
Ia in considerare ce ti-am scris si poate sa ai mai multe sanse.

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

amir10, multumesc pentru sfaturi. Data trecuta am facut inseminarea la 2 ore dupa injectie, dar am si prestat cam la 36 de ore (pentru mai multa siguranta). Asa ca nu stiu cand am ramas gravida. Dupa injectie sau la 36 de ore dupa? Cert este ca am oricum in plan sa prestez la 36 de ore, asta ca sa fiu sigura.

Referitor la durata de viata a spermatozoiziilor in uter/trompe sunt un pic cam confuza. Cezara zice ca traiesc chiar si 3 zile, preparati fiind. Eu nu stiu ce sa zic. Am incredere in ea pentru ca e o dr buna si in plus se duce pe la tot felul de conferinte unde vorbeste cu alte capete luminate din domeniu si vine cu ultimele gaselnite din domeniu.

Sper ca maine cand o sa ma duc la dr, sa am endometru cum trebuie si sa fi crescut foliculul cum trebuie.

Amir10, inca o data multumesc.

Beatriz multa bafta

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Fetele unde sunteti?
Cosi? Sensibila? Eva? Dedu? de ce nu mai scrietiiiii?
Eu sant in asteptare nu am nici o simptoma, poate nici nu trebuie sa am...zic eu...insa..mi-ar placea sa am!!!
Va pupic..si mai treceti si pe-aici!!
Crisa

http://tt.lilypie.com/FanDm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

CrisaS – stai linistita ca o sa se prinda si trebuie sa crezi, nu e neaaparat sa ai semen sunt femei care nu stiu ca sunt gravid mult timp. Eu personal nu am mai scris pt ca am avut ceva mai palpitant de trait. Adica sa nu se inteleaga gresit nu ca forumul nu ar fi important pt mine.
Insa am avut un test pozitiv pe 16 martie si asteptam sa am confirmarea de la Dr Moisa ca sad au vestea pe forum. Ideea e ca la eco nu s-a vazut nimic si oricum incepuse déjà o chestier maronie, ca o mucoasa. Atunci Dr Moisa mi-a spus sunt 3 posibilitati : oricreste mai greu (aveam déjà 5 saptamani sau ar fi trebuit sa am), ori e oprita in evolutie, sau e pe langa adica extrauterina. Aveam toate simptomele, somnolent la greu, dureri de sani si mani mariti (acum am inteles cu trebuie sa se simta saracele fete dup ace isi pun silicoane) si ma rog tot tacamul, cu greturi si schimbari de dispozitie. Ei oricum pana seara chestia maro s-a transformat in CM si au inceput niste dureri de nu pot sa va descriu. Nu puteam sa stau in nici o pozitie, nici in sezut, nici culcata, nici in picioare, noapte a trecut vazand fiecare ora ca de dormit nu am putut dormi evident din cauza durerilor. Am luat no spa recomandat in sarcina dar nu ma ajuta bsolut deloc. Dimineata am fost la giulesti sa imi fac beta, dar nu pot sa va spun cum am ajuns la giulesti cuce dureri si ce stare, plus ca doamnele de la recoltare erau f speriate ca lesin acolo. In fine Dr Moisa ca apoi m-am oprit la ea mi-a zis ca iau orice de durere ca este un avort menstrual si nu se mai poate face ceva. Bineteles mi-a spus si ca poate fi o extrauterina si ca o sa ne lamureasca beta si ca oricum ea trebuie sa se lamureasca de ce s-a produs avortul pt ca aveam un super endometru marti si nu intelege cauza. Ei oricum idea e ca pana la pranz m-am linistit si am inceput sa elimin niste chestii sinister pe care nu vreau sa le descriu ca mi se face mie rau. Am facut si azi beta si ieri mi-a iesit 6.09 si azi 4.65. Deci s-a dus. Moisa m-a asigurat ca nu e extrauterina si a ramas sa ne vedem cand se opreste CM.
Asa ca vedeti eu am fost foarte ocupata. :(

Dankutza – multa bafta iti doresc si sa se prinda luna asta.

A eu cand am facut ultima inseminare mi-am facut Pregnylul cu 1 ora siceva inainte de IAD si uite ca s-a prins. Dar aveam 2 folicul 1 de 22 mm si 1 de 20 mm. Unul pe dreapta unul pe stanga.

Oricum pup la toate fetele si va doresc spor la burtici

In asteptarea unui bebel ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

Mai SENSIBILA!!!! Ce ghinion, imipare sincer rau!!! Off ce greu suntem incercate:((
Eu nu inteleg de ce se pierd sarcini...foarte multe femei pierd...
Si ieri am auzit de la o tipa care saraca vroia..a ramas...avea 7 saptamani si s-a dus sa auda inimioara si nu a mai auzit-o i s-a spus ca s-a oprit din evolutie culmea nu a eliminat-o...a chiuretat-o ..a doua zi ca era f bine prins.Nu mai inteleg nimic! Ai grija de tine.Cu ce ai facut stimulare de ai facut asa foliculi grasuni?
De COSI stie cineva ceva?
Mi-e dor de ea!
Va pupic
Crisa

http://tt.lilypie.com/FanDm5.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soricica spune:

buna ziua fete dragi,
va urmaresc pe toate de peste 3 ani , insa abia acum mi-am facut curaj sa scriu.am participat din umbra la reusitele si nereusitele voastre, am semnat petitia din septembrie anul trecut, am plans cand am vazut repotajul de la pro tv legat " o viata ca o durere continua".si eu am aceasi poveste ca voi toate.am facut o inseminare in urma cu doi ani la cfrII, din pacate nereusita.anul acesta sotul se va opera de varicocel si ne reapucam de treaba.va doresc o zi plina de bucurii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sensibila spune:

Stimulare am facut cu Ovamit 1/2 pastila seara din ziua 3 timp de 10 zile. Asa mi-a prescris dR mOISA SI A FOST FOARTE BINE. Siam mai luat Siofor 1000 mg 1 pastila/zi dar 1/2 dimineata si 1/2 seara, insa asta permanent.

Am citit pe net ceva de pierderea de sarcini, poate mai lumineaza si pe altii pe mine doar m-a linistit putin pana se opreste CM si ajung la Moisa sa vedem ce si cum.
"Cauza producerii avortului spontan in primele trei luni de graviditate este aproape intotdeauna o anormalitatea cromozomiala ceea ce inseamna ca embrionul nu este tocmai bine format iar natura are in acest sens o rezolvare logica si anume : produsul de conceptie se opreste din evolutie si atunci este eliminat .

O sarcina este formata dintr - un sac embrional si embrionul care intr – o sarcina normala se dezvolta pana la stadiul de copil . La o pierdere de sarcina de multe ori se formeaza numai sacul embrional fara embrion , de fapt exista si un embrion dar care insa inca din faza de inceput nu – a evoluat tocmai bine . Deci embrionul nu se dezvolta sau nu creste mai departe din cauza unor anormalitati ce au avut loc la momentul formarii acestuia . Cauza este de cele mai multe ori o anormalitate cromozomiala . Nu este vorba despre o anormalitate ereditara asa incat nu are nici un fel de consecinte pentru urmatoarea sarcina "

Si cam asta am citit pe mai multe siteuri si sper ca asa sa fie.

De Cosicel stiu eu. Este bine doar ca este in concediu si intra mai rar. De luni cred ca o sa o avem iar printre noi

In asteptarea unui bebel ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosicel spune:

Buna!

Am aparut si eu, oaia ratacita.

Ufff, Sensibila, bine ca te pot auzi la telefon, ca altfel cred ca innebuneam. Si acum ma apuca bazaitul la ce-ai patit, mai ales ca imi promisesei ca vom avea bebe unul dupa altul. Asa ca te astept luna viitoare!

Crisa - eu zic ca-s bine, sambata ajung la eco la dr Moisa (care ma stie ca blonda creatza si agitata - iti dai seama ce parere i-am facut bietei dr!), insa intru rar pe net (azi e prima data de luni sau marti) pt ca l-am chemat pe tata sa ma ajute cu niste reparatii la apartament si efectiv nu am timp. Nici eu n-am facut eco in aceeasi zi cu inseminarea, iar pregnylul l-am facut cu cam 23 de ore inainte de inseminare, dar nu uita ca aveam foliculul dominant de 17mm, deci era evident ca nu avea cum sa se sparga in doar cateva ore. Asa ca nu te mai gandi la diverse! Fiecare reactioneaza diferit! Iar tu, peste o saptamana ai sa ne dai vestea cea mare!
Ceva semne? Cam dupa 10 zile sanii durerosi, dar suportabil si o usoara greatza dupa ce beam suc. A, plus oboseala, somnolenta....

Stiu ca intru mai rar, cel putin acum, dar as vrea sa adaug fetele noi pe listutza de aspirante. Imi permiteti? Imi dati datele voastre? Clinica si medicii?

Beatriz - ne parasesti? Deja mi-e dor de tine. A, stai ca vreau sa-mi cer scuze: am recitit ultimul email pe care ti l-am trimis si-am niste greseli de ortografie infioratoare! Ufff, nu-s asa agramata, dar cred c-am scris pe fuga si am papat niste 'i' ('senzati' mi-a ramas intiparit in memorie si ma rusinez si acum!) plus inversari de litere.... Sa stii ca astept sa-mi spui cum a decurs intalnirea cu austriecii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Sensibila imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Dupa ce am citit ce ti s-a intamplat, am retrait episodul din ianuarie. Tot avort menstrual. Tot la 5 saptamani. Of, Doamne! Vezi si tu partea plina a paharului - macar ai ramas insarcinata. Asta nu e de colea! Probabil ca a fost ca la mine, o anormalitate cromozomiala. Fati si tu analizele astea:

- AC. ANTI-CARDIOLIPINICI IgG - 40 lei (rezultat in 14 zile)
- AC. ANTI-FOSFOLIPIDICI - 40 lei (rezultat in 7 zile)
- ANTICOAGULANT LUPIC - 50 lei (rezultat in 5 zile)

Singura clinica unde se fac toate cele trei analize este Medlife. Ale mele au iesit negative, semn ca a fost o anormalitate cromozomiala pana in final.
Oricum capul sus si iau de la capat

Pupici

Mergi la inceput