Rugaciune ortodoxa pt. a dobandi prunci (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vvvvv spune:

buna seara, va rugasem pe 5 martie sa ma primiti si pe mine in randurile voastre si sa ne puneti si pe noi pe lista familiilor in rugaciune pentru dobadire de prunci, va multumesc din suflet suntem pe lista!Am inceput sa imi revin, dar ma framant ca nu stiu ce sa mai fac in continuare, asa curand un nou Fiv nu pot face si asta datorita costurilor, banii sunt dramuiti inca de cand ridicam salariile, in primul rand este banca, plata utilitatilor si apoi ce mai ramane, ne pusesem mari speramte in acest Fiv stangand banut cu banut + un mic imprumut la banca atat cat nea mai permis salariile. Nu vreau sa ma pling, doar ca vreau sa spun ca nu mai intrevad o noua interventie intr-un timp atat de scurt! Am 41 de ani, impliniti in februarie 05-2009, si ca o ironie pe 5 martie am primit raspuns negativ, atunci am plins, ai iar am plans, si ma framantam stiindu-mi situatia, neexplicandu-mi de ce nu a fost reusit cand totul a mers bine, stiind ca noi din punct de vedere medical suntem ok, cand prof si dr cocei erau multumiti ca la varsta noastra suntem mai bine ca altii mai tineri, in fine, asta a fost , am intors pagina.
Am intors pagina, dar ce sa fac in continuare?,data de 5 martie a picat intr-o joi, vineri m-am dus la servici,izbucniri in plans, durere, sambata la fel, vreau sa va spun ca fumam, fumam cam tare pana acum a jumatate de an, cand am inceput sa le raresc si sa fumez tigari mult mai slabe pentru ca pur si simplu nu puteam sa le las, aveam un tremur in maini si corp, eram iritata tot timpul, pe perioada tratamentului nu am fumat mai mult de 3 tigari pe zi dar tot am fumat, asa, in data de 8-03-2009 a fost ultima tigara fumata, pur si simplu le-am lasat, cineva imi dadea putere, pe data de 11-03-2009 am facut sfestanie, pe 12 am inceput sa postesc si sa ma rog.
Si eu ma suparasem pe Dumnezeu si il intrebam ce rau mare am facut?, ce pacate platesc?, daca se bucura ca sunt asa daramata?
Apoi am zis ca asa a fost sa fie!
Vreau sa spun ca am crezut si inainte cu tarie in rugaciuni, ma duceam la biserica, dar nu mereu, ci atunci cand simteam, desi in ultimul timp nu ma mai duceam cu aceesi frecventa dar aveam mereu gand bun la Dumnezeu. In aceasta vineri am simtit prima data, dupa incident sa merg in biserica, sa ma rog sa aprind o lumanare, sa dau un acatist.Cred cu tarie ca bunul Dumnezeu, Maica Domului, Sfintii Ioachim si Ana,Sfantul Nectarie v-a face o minune si pentru noi!
Va multumesc inca o data ca va rugati si pentru mine, si eu ma rog pentru voi, Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Citat:
citat din mesajul lui bubu73

Alina, te inteleg perfect,DD sa te aiba in paza.

ieri am primit si eu vestea ca sarcina s-a oprit in evolutie, aveam cam 6-7 sapt. Cat m-am rugat sa fie bine, of...sau poate n-am facut-o suficient...am sufletul sfasiat imi doream asa de tare...
dupa un FIV nereusit anul trecut, acum se intamplase natural...mai bine nu se intampla decat asa o durere.
am zis ca este un dar de la DD, insa...mi l-a luat asa de repede...imi este asa de greu sa trec peste toate.
mersesem la preot cand am aflat si primisem dezlegare sa postesc miercurea si vinerea, dar fara carne in tot postul, acum trebuie sa merg si la chiuretaj marti.
Offffff...am cazut intr-o pasa...nu vreau sa vorbesc cu nimeni si nici sa vad pe nimeni, m-am izolat, am momente cand ma urasc asa de tare.
inainte de a afla ca sunt insarcinata incepusem sa citesc biblia, incepuse sa-mi placa tare mult, le tineam pe noptiera langa pat, in fiecare zi citeam cate putin...acum nu stiu de ce ma comport asa, am ascuns toate carticele de rugaciuni...ba da stiu de ce ma comport asa, sunt tare suparata, mai ales pe mine.

DD sa ma ajute sa trec cat mai repede.

Multumesc bubu . Si pe tine sa te aiba Dumnezeu in paza, si sa iti dea putere sa treci peste aceasta durere.. Eu zic sa iti faci un set de analize, sa vezi care a fost cauza. E prima sarcina?

Nu tb sa te izolezi sau sa nu vb cu nimeni, eu am ajuns la conluzia ca: "stie Dumnezeu ce face".
Ai zis ca ai ascus toate cartile bisericesti inclusiv Biblia, prin asta dai de inteles ca esti suparata si pe Dumnezeu, stiu ca e dureros, f dureros, dar nu avem ce sa facem, TREBUIE sa trecem peste toate incercarile vietii, iar prin asta Dumnezeu ne "incearca", sa vada daca suntem tari sau slabi, cand ni se intampla cate ceva tb sa mergem la biserica, sa cautam sa ne rugam cat m mult, sa nu ne pierdem speranta..

Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste aceasta durere. Iti doresc sa fii tare pt ziua de Marti. Te imbratisez si te . Ai grija de tine.


ALBUM
Asa creste IOANA!

6 si 2 maselute - 10.03.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanact spune:

Ma treceti si pe mine pe lista? (am incercat, dar nu am reusit cu id-ul meu).
Numele sotului (daca tb): Pr Ciprian si fetita IOANA cu DPN:11.01.2008.

Multumesc.



ALBUM
Asa creste IOANA!

6 si 2 maselute - 10.03.2009
ALINA de IOANA (11 Ianuarie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pogonici1977 spune:

va recomand cu mare caldura cartea SFANTUL INCHISORILOR de Valeriu Gafencu....e deosebitaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mvb spune:

Bubudaca trebuie sa stii ca o sa-ti spunem toate in cor sa nu iti pierzi increderea si nadejdea in Dumnezeu. Noi, oamenii, suntem atat de pacatosi ca nu trebuie nici o cllipa sa IL intrebam cu ce am gresit si de ce ne-a dat tocmai noua sa trecem prin asa ceva. Trebuie sa ne rugam si sa acceptam tot ce ni se da. Si in rugaciunea zilnica "Tatal nostru" spunem la un moment dat "facase voia TA, precum in cer asa si pe pamant...".
Asa e viata, si miere si venin.
E foarte dureros sa pierzi un copil, indiferent de varsta sarcinii. E SFASIETOR! si nici un cavant si nici o persoana nu poate sa iti aline durerea ce-ti sfasie sufletul. De aceea trebuie sa nu incetam a ne ruga. Sa stii ca BB-lushul tau drag are nevoie de rugaciunile tale.
Sfatul meu pt tine e sa iti pastrezi neintinata credinta in Dumnezeu, pt ca EL o sa te ajute inmiit. EL doar ne incearca iubirea pt credinta nostra.
Sa mergi sa te spovedesti si ai sa vezi cata putere si curaj iti va da Dumnezeu. Nu uita ca toate se fac dupa Sfanta Voia LUI.
Asa am acceptat si eu mai usor durerea si suferinta mea imensa. Doar credinta si rugaciunile m-au ajutat sa trec peste acele momente dureroase si sa nu-mi pierd mintile.
Sa stii ca te iubim si ca suntem cu toatele alaturi de suferinta ta.
Te imbratisam cu mare dragoste,




MONICA, mamica ingerasului din ceruri DENIS CRISTIAN IONUT (23.12.2008)

Doamne, asculta-ne rugaciunile si binecuvanteaza-ne cu copii sanatosi pe noi si pe toti parintii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

draga bubu, iti sunt alaturi si eu.
imi pare tare rau ca treci prin acesta cazna. nu e deloc usor. ma gandesc la ce a spus preotul astazi la biserica si anume "ca noi, pacatosii, cand vom fi destul de vrednici sa ii spunem lui Domnul ca de azi nu mai traiesc eu, ci Domnul traieste prin mine, atunci Dumnezeu va suferi si se va bucura laolalta cu noi si prin noi. si spuse preotul ca atunci chiar de vom fi palmuiti, vom fi nevoiti sa intoarcem si celalalt obraz. si a mai spus ca cel mai mare dusman al nostru, suntem noi insine. cand ne e bine, uitam sa multumim, cand ne e rau, hulim si acuzam pe El."
cine a trecut prin ce treci tu bubu acum, stie cum intra fierul inrosit adanc in inima si lasa urma vesnica. fiecare la randul nostru, am plans, am urat, am aruncat sudalme, am culcat icoanele, am ascuns cartile de rugaciuni... dar, fara voia mea, acolo unde le-am ascuns, aruncam fugar privirea. si, cel putin in cazul meu, rana s-a adancit in inima si mai mult prin ceea ce am facut cu cele de la Domnul, crezand in nestiinta mea cat sunt de indreptatita sa le fac. si parca ma chemau... incet, cu frica si parca fara sa vreau, m-am intors la El, am ridicat icoanele, am cautat cartea... intai, am privit cu repros si acuzare si am asteptat zile si nopti sa aflu DE CE... apoi, alaturi de voi, am regasit o stare de oarece bine. nu am uitat, nu ma doare mai putin acum, nu. doar ca simt ca este alaturi de mine. nu stiu sa va explic in cuvinte ce s-a intamplat cu mine, cu sufletul meu de fapt, de la inceputul postului. marturisirea pacatelor si statul de vorba cu un preot de ce ne framanta, Doamne, face asa de bine la suflet.
bubu draga plange-ti copilul, lasa-ti durerea sa curga...
preotul mi-a zis ca nu a fost pedeapsa ce ni s-a intamplat, ca doar El stie ce face. as vrea sa te pot ajuta, dar nu am cum, caci ajutorul va veni numai si numai de la tine, cand vei fi pregatita, cand vei regasi acel "ceva" al tau care sa te faca sa vrei sa mergi mai departe. te imbratisez cu mult drag.


VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

bubu, cred ca sunt de prisos cuvintele noastre, dar sa stii ca aici ai sa gasesti intodeauna persoane care te vor asculta. suntem alaturi de tine, daca vrei poti sa ne lasi numele tau de botez sa te trecem in listuta si sa te pomenim la rugaciune.

ioanact, bine ai venit alaturi de noi si sunt convinsa ca fratiorul sau surioara lui Ioana o sa vina atunci cand va randui Bunul Dumnezeu, tu stii mai bine ca noi ca nimic nu este intamplator in fata lui Dumnezeu.
M-am uitat in albumul tau si am admirat-o pe Ioana care e o bombonica, dar m-am bucurat tare mult sa-l vad si pe parintele Ciprian care este chiar sotul tau, eu am fost colega in scoala generala cu Ciprian si Mihai. Multe salutari parintelui si ii vom fi recunoscatoare daca ne va pomeni si listuta noastra la rugaciune.

21+

Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

vvvvv, ma bucur tare mult ca in postul Pastelui ai reusit sa-ti gasesti o linistea sufleteasca si ti-ai pus nadejdea in Sfintii Parinti si in Sfantul Nectarie, incredinteaza-i rugaciunea ta Sfantului Nectarie si minunate daruri vei dobandi

21+

Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipicah spune:

Bubu,sa te intareasca Maica Domnului si sa te mangaie.
Sa te mangaie si marturisitorii de la Aiud,ce ne-au daruit o minune la conferinta de la Iasi, sa-ti tamaduiasca ranile sufletului Sf.Nectarie,ce azi ne-a daruit o bucurie.
Plecand mai tarziu la Sfanta Liturghie,ne-a oprit din drum uriasa aglomeratie de la una din manastirile unde mergem de obicei,aparand si o mare ispita pe traseu.
La o alta sf.manastire, unde ne-am oprit,cand venise momentul sa ne impartasim fetita (facem asta saptamanal),preotul ne spune ca nu o impartaseste daca a mancat. Dupa spusele altor preoti,inclusiv pr.Calistrat sau pr.Iustin,copiii pana la 7 ani se impartasesc oricum.
M-am trezit fredonand "Bucura-te,Sfinte Ierarhe Nectarie...".
Ii spun sotiei : hai repede ca ne asteapta Sf.Nectarie s-o impartasim pe Ioana!.
Am ajuns la biserica ....exact cand incepea momentul impartasirii! Toate au mers apoi in mod minunat!
Mi-am amintit de o problema spusa de Hapymum:rugaciunea pentru cei de alte religii. Din cate stiu,pot fi amintiti in rugaciunea personala,dar nu pot fi pomeniti la Sf.Liturghie,ca si eretici,cum nu pot fi pomeniti cei ce traiesc in pacate grele (necununati,...). Stiu asta de la Sf.Man.Petru Voda,Sf.Man.Secu,Sf.Man.Sihastria,Sf.Man.Dobrovat.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caciantoni spune:

Doamne ajuta!

sinaxarul de azi.....

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/martie/martie23.htm


Mergi la inceput