Mamici fericite cu mai multi copilasi (11)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita spune:

eu parca nu mai am rabdare, mi se pare asa mult pana in octombrie cand trebuie sa nasc. azi mi-am facut bagajul pt spital, parca ma simt putin mai aproape de eveniment. abia astept sa-l tin pe bebe in brate

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Adita, tu mai ai putin -- eu mai am 5 luni pana ajung si eu mamica de 3 copilasi. Si eu abia astept, o sa fiu asa mandra sa ies cu ei afara, mama-mama :)

Felicitari pentru cei 5 -- atatia as vrea si eu, dar dupa cat de cumplit a debutat sarcina asta, nu cred ca il mai "pacalesc" pe tati de inca unul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Am incercat sa imi pun si eu semnatura -- postez doar de proba sa vad daca se vede.



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Adita, pai nici nu mai e asa de mult. Ce e o luna, sa vezi ce repede trece, si te vezi cu baietelul in brate. I-azi gasit deja nume?
Freedelia bucura-te de perioada aceasta. e asa frumoasa. Pe urma o sa-ti liseasca. Stiti deja ce e bebele? Voi locuiti in china? Se spune sexul bebeilor la eco?? aici nu-ti prea spun inaite de 20 sapt.
Miha, pana la urma scaldatul s-a produs in curtea scolii, cica s-au strupit cu frutunele cu apa, au avut pe acolo ceva jocuri de apa, bazinase. Asa mi-a povestit David. Daca asa fi stiut ca sunt in curtea scolii m-as fi dus sa-i vad.
Eliana, las ca-i bine si la noi la mare. Acum in sept probabil nu va mai fi nici asa inghesuiala si nici calduri asa mari. Si eu prefer marea in septembrie. Din pacate aici nu e vacanta in aceea perioada. Noi vom incerca sa mergem in Spania din 5 octombrie. E undeva nu departe de Barcelona deci nu ma astept la balaceala. doar timp frumos, caldut, sa stau sa nu fac nimic, copii sa se joace in nisip si sa zburde pe langa noi


Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006)

Poze noi.....cu noi



Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Mira, da, locuim in China, dar nefiind Chinezi, nu mergem la spitalele chinezesti, asa ca avem parte de tot ce am avea in America. De data asta insa, nu vreau sa aflu sexul copilului, avand cate unul din fiecare m-am gandit ca ar fi frumos sa imi fac o surpriza.

In China nu au voie sa spuna sexul (la spitalele Chinezesti) pentru ca acolo inca este o preferinta enorma pentru baieti, si multe familii recurg la avort chiar la o varsta avansata a sarcinii daca afla ca e fata. Asa ca e interzis -- afla la nastere ce e. Si, din pacate, sunt foarte multe abandonuri de fete, mai ales la tara.

Eu abia astept sa vina bebe 3, ma simt asa de meseriasa acum, dupa 2 copii, cred ca le stiu pe toate asa ca sa te tii ce super mama o sa fiu Mereu mi-am dorit o casa plina de copii, pacat ca sunt sarcinile astea atat de grele la inceput...



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

aoleu, sa ma fi vazut pe mine la al treilea copil, ca ma credeam experimentata. si in maternitate, cand mi l-au adus in salon, ma apuc sa-l schimb ca facuse caca. imi iau eu aproape un scutec si pachetul de servetele umede, il sterg si cand sa-l impachetez face iar, pe scutecul curat. si il sterg iar si ma intind dupa alt scutec, si face iar.si iar. si am tinut-o asa cateva minute, de ma trecusera toate transpiratiile si nu mai stiam unde sa ma intind mai intai, dupa servetele, dupa alt scutec, eram vraiste si nu-mi venea sa cred ca nu ma descurc sa sterg un copil la fund

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

freedelia eu si mandra ta suntem nascute in aceiasi zi

adita hai ca mai ai un pic ... trece repede timpul ...

Noi plecam duminica la mare... si evident ca nu pot pleca linistita... nu s-au mai imbolnavit de 5 luni, iar marti dupa-amiaza Mihai a facut febra, 39 ... fara muci, tuse, vreo masea sa iasa (au iesit toate) sau sa fie stricat la burtica... nu vomita, nu era pleostit... doar febra... In plus, febra scadea fara sa-i dau antitermice... iar crestea... si tot asa pana miercuri pe la pranz...
Evident, pediatrul lor in concediu ... am mers degeaba pana acolo... ii tinea cineva locul, dar avea pacientii ei, pacientii dr. nostru... pus pici la vaccin... am renuntat ... Iar de atunci nu a mai facut nici febra, nici altceva... Dar eu tot nu's linistita Sa faca febra atat de mare de al deshidratare? E singurul motiv care s-ar potrivi...



Eliana cu Elena (23/10/04), Andrei & Mihai (03/03/07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Macrina spune:

Elyanne, poate fi febra de 3 zile, atat a tinut? Ai mei mi-au facut asa ceva, pe rand, la diferite varste. Eu zic sa te bucuri ca a luptat corpul lui singur si n-a mai dat si la altii
Dar tine un ochi pe el sa urmaresti alte simptome..Rubeola a faut? Febra a fost mare? Are ganglionii mariti pe undeva?

Adita, hai c-ai fost tare
Din gama mamica la al treilea copil care face prostii, va prezit experienta mea:
imi aduce fata, al 3-lea copil, dupa ce am nascut, care era naclaita pe cap.. Si eu intreb gingas daca a dat-o pe cap cu Cutaden , avea vernixul ala, nici macar n-o curatasera, deh, asa e pe la noi.. Dar am ras dupa aia de mine singura, ce fata desteapta sunt!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna seara! N-am mai apucat sa intru, de vina este criza ... de timp. Pana dupamasa sunt la lucru, apoi stau cu copii pe afara pana tarziu. Ce va mai fac copilasii? Cum va mai impacati cu ei? Eu in fiecare zi imi cultiv rabdarea si vad ca da rezultate, toti suntem mai calmi, doar ca ... am observat; copii mei nu aud prea bine, doar cand vor, aici mai avem de lucrat. In rest asteptam scoala, de anul asta fiecare pleaca la lucrul lui
Freedelia si Adita sarcini usoare si bebelusi sanatosi!
Petrean cum mai sunteti? Ce ati mai facut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Adita, am ras cu lacrimi -- eu la primul copil tin minte ca prima data a trebuit sa il schimb cand am venit acasa. Si cand sa ma apuc, m-a palit asa o frica. Eu nu mai vazusem copil asa mic. Cel mai mic pe care il vazusem era un copil la biserica, venise mama lui cu el la 40 de zile. Mi se paruse ingrozitor de mic. Si trecusera ani buni de atunci. M-am luat o panica, asa ca sotul din dotare l-a apucat oe bebe cu O SINGURA MANA (am crezut ca lesin) de ambele picioare, l-a ridicat, l-a sters si i-a pus scutecul. Iar eu -- spectator

Sa vedem cum o fi acum -- am o prietena aici care tre sa nasca azi-maine si abia astept sa ma duc la ea, sa imi reamintesc cum e sa ai bebe nou-nascut

Visez la cum o sa fie dupa ce vine bebe, cand o sa trimit copiii la scoala si pana la ora 3 o sa ma duc cu bebe la masaj -- sa stau intinsa cu bebe in brate si sa imi maseze picioarele... ce vis frumos...



13+, John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006)

Mergi la inceput