Mamici de Albinutze de Mai-Iunie 2009(54)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Si eu am luat mai multe kilograme in trimestrul 2 decat in 3, cel putin prima data. Acum am avut o perioada in care am pus 1 kg pe saptamana, nu stiu cum va fi mai departe.
Miruta, papuci iti trebuie in sala de nasteri si in salon, nu te lasa cu incaltaminte ca afara, oricat de dezinfectata ar fi. O pereche de papuci este suficienta. Eu nu prea folosesc camasi de noapte, iar pe cele din satin si pana la fund nu le iau la maternitate. Data trecuta am folosit 2 rochite, una scurta cu bretele, in care am si nascut, si una lunga fara maneca. Sutien de alaptat nu am folosit, nu stiu ce sa te sfatuiesc. De fapt, nu suportam nimic pe sani, nici o bluzita subtire, greu mi-am pus sutien si tampoane de sani cand am iesit din casa.
Eu prima data n-am folosit burtiera pentru ca mi s-a spus ca muschii trebuie sa se refaca singuri. M-am refacut bine si repede in privinta tonusului muscular, dar am stat cam 2 luni cu niste piele in plus pe abdomen. Acum vreau sa folosesc burtiera sa vad cum este, ca sa experimentez ambele variante.
Saby adoarme cu tati cam o data pe saptamana, in rest vrea cu amandoi, dar cand va fi si cea mica va trebui sa se obisnuiasca sa adoarma cu el sau singura.
Maria, deja nu ma mai minunez de memoria ta , da, Saby se proba cu costumele de baie de la VS de cand era mai micuta si zicea "asta tzatze", "asta fund". Acum suntem cu ea la propozitii elaborate, gen "popuboiul (porumbelul) vine inapoi Saby, papa paine, maine dimineata avem popuboi" sau isi canta cate 2 versuri dintr-un cantec.
Sper sa-ti placa ceva din produsele din pliant, pentru ca preturile mi se par bune. Eu n-am reusit nici sa aduc acasa hainutele mici de la Saby, sper sa mai am timp.



Carla, s.27 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07

Saby in burtica *******poze 15-18 luni *******Burtica bebe2
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Carla...mdaaaa...."frumoasa vizita"..Cred si eu ca sunteti cu totii mult mai nervosi si obositi dupa...Si decat asa..mai bine sa nu va mai viziteze..sau sa isi scurteze vizita macar..nu 7 ore..De-aia zic eu ca mai bine fara ajutor decat cu 7 capete si multe sfaturi nefolositoare..
Hainutele din pliant au si poze si par dragute..dar pana nu le vad si la fata locului nu ma pronunt..
Miruta..aici se dau de la spital camasi de noapte si tot ce trebuie..de acasa trebuie sa aducem doar papuci si halat(optional),atat!!In rest..de la gel de dus pana la prosoape si camasi de noapte primim de la ei!!Burtiera si eu am zis sa imi cumpar pt dupa nastere...de la cine am auzit ca a folosit,am auzit numai de bine..adica au fost multumite..

30+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaalex spune:

Cum spunea Maria si aici poti sa ajungi la spital sa nasti numai cu papuci de casa. Stiu ca am primit tot ce aveam nevoie pt igiena personala din spital, erau sigilate intr-o punguta si aveai de la sapun, pasta de dinti, periuta...etc. De aia nici nu ma stresez cu bagajul de dpital ca nu-mi tr numai pijama ca tampoane si alte minunatii ti se asigura.
Eu am purtat burtiera dupa. La cezariana se da de la spital. Oricum daca nasti natural si ceri la asistenta iti aduce. Pe mine m-a ajutat mult dar acum nu stiu sa zic cum e la o nastere naturala. Oricum nu cred sa fie o avere si merita investitia.


Oana 31+ Mara Ioana si Alex(05.08.2006)
http://picasaweb.google.com/oanaalex21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

[quote]citat din mesajul lui CarlaV


Ce sa mai zic, mi-a luat-o continuu in brate in cele mai incomode pozitii pentru copil, parca n-ar fi lucrat cu copiii mereu, mi-a pupat-o peste tot impotriva vointei ei, acum miroase tot copilul a parfum de baba, si peste toate astea bunica se declara extrem de obosita si cred ca nu mai calca pe la noi inainte sa nasc.


Carla, nu te supara pe mine,trebuie sa fie groaznic cu asa bunici...dar tare m-a distrat faza cu parfumul de baba
Te pup,sper ca restul serii sa fie mai bun.

elena,27 cu +Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicuratze spune:

Miruta,eu am luat azi din piata 2 buc camasi import Turcia,in doua culori,cu o barza pe burta,asta e, dar e bine sunt ieftine,subtiri,si cu gauri pt alaptat.Halat nu am gasit ...erau prea colorate.Papuci am sa iau mai incolo,mai de vara,ca acum am vazut numai captusiti.De burtiera,si eu vrea sa iau, stiam ceva de Sensiblu, la 100 ron.


Apropo de hainute,pt Bucuresti, am gasit body-uri super dragute la Auchan,pret 4-6 ron.




elena,27 cu +Radu (21.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Oanaalex..eu am ramas uimita si cand a fost sotul internat o zi pt operatia la punctul de grasime!La fel..iau dat tot din spital..doar papucii i-a folosit pe cei de acasa..noi aveam un bagajel cu tot ce ii trebuie de acasa,dar nu a fost nevoie sa il foloseasca!I-au schimbat de doua ori pijamalele intr-o zi,pt ca i-a ras din par si cazuse putin si pe bluza de pijama..i-am zis ca nu e nimic,o scutur..dar nu au fost de acord..i-au adus altele...Asa ca nici eu nu ma stresez cu bagajul...

30+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Nicuratze..produse de la Auchan avem si noi aici..mi se par avantajoase la pret si cat de cat bune si ca material,mai ales ca ei cresc repede la inceput si chiar daca se mai modifica ele la spalat,nu e o problema..oricum nu le folosesc bebeii mult timp..Cam asta e parerea mea...prefer sa dau 5-6 euro pe 2 body...si chiar daca le imbraca doar de 3 ori..nu imi pare rau..

30+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruta spune:

Elena ,de unde din piata?De la Big?Sau am incurcat eu borcanele ..parca tu ai zis ca stai prin zona.....nici eu nu vreau de calitate , o sa folosesc doar in spital asa ca nu conteaza....
Carla ,pacat ca vizita mamei tale nu a fost una placuta....
Ce bine de voi Maria, Oanaalex...la noi in romanica e jale cu spitalele..nu o sa ajungem nici intr-o suta de ani la nivelul celor din afara.
Am vazut si eu in Auchan lucrusoare frumoase pentru pitici...si destul de ieftine .O sa testam si noi piata.
Va las ca fetei mele nu-i place azi pe scaun ...cum stau un pic in pozitia sezut se supara si-mi bombardeaza vezica mama,mama.
O seara linistita va doresc si multi !

Mirela 28 minunea mea Antonia Maria

http://jurnaldebebestrumf.blogspot.com/

http://s238.photobucket.com/albums/ff127/miruta/

http://bd.lilypie.com/XKdYp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_bunica spune:

Miruta..pai tot ca romanul m-am dus si eu pregatita la spital...,invatata ca in tara..sa cari de la lingurita ,cana,pana la hartie igienica,prosoape..Sa ai o seara linistita si odihnitoare!!

30+ Darius Nicholas

Buburuza noastra
www.flickr.com/photos/24984384@N08/" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

sal fetela

ma gandeam k o sa gasesc multeeee pagini de citit,ma bucur k nu este asa pt k sunt super-obosita..m-am dus la nani pe la 00:30..iar pe la 04:30 aveam okii cat cepele..si nici k am mai dormitam inceput ziua destul de bine,fara dureri de cap asa cum ma asteptam..dar obs k ma lasa bateriile asa k o sa raspund rpd k sa nu adorm instantaneu1

miruta:saru.mana pt aprecieri..esti o darguta

carla:vazut pozicile..ff interesant sutienul,mi-ar place sa-l pot purta dar nu cred k am vreo sansa...port mar3 la sutien si nu cred k mi-ar sta binecat despre vizita bunicii...obositor tre sa fie mai ales k a durat 7oreSABY k de obicei este o dulcikmulti pt voi!

maria:cum a fost la cursuri?de luni ma duc si eu..abia astept!multi

ely 33+ sapt ....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

http://bd.lilypie.com/Yf15p1.png

Mergi la inceput