Despre vaccinuri-intre minciuna si adevar

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aldaesme spune:

Eu sunt nervoasa...rau...

Pentru ca eu urmez schema de vaccinare si fac si vaccinuri care nu sunt in schema. is din partea mea poa sa zica cine ce o vrea, eu sunt sigura ca pentru fata mea asta e optiunea cea mai buna asa cum a fost si pentu mine la momentul la care a fost.

Insa sunt nervoasa ca s-a imbolnavit acum inainte de un an, inainte sa ii pot face vaccinurile de bolile astea mai micute de la ...copii de peste un an nevaccinati, fiindca iubitii lor parinti considera ca nu e necesar, ba mai mult considera de bun gust sa isi duca copii in comunitati in care altii urmaresc schema. Uite de asta sunt nervoasa...

Da din partea mea juma de lume sa nu isi vaccineze copii..da' sa ii tina in casa sau in comunitati cu copii nevaccinati. Si mi se rupe daca va apucati de aruncat cu borcane (intr-un stil bine cunoscut dealtfel...diplomatic ii zic unii, ipocrit altii) eu nu ma simt bine ca mi-e copilul bolnav de o boala impotriva careia este un vaccin pe car enu am putut sa il fac fiidnca inca nu a ajuns la varsta la care trebuie din cauza unor ignoranti!

Da stati pe-aproape ca la un moment dat s-or intalnii si cei nevaccinati cu bolile respective...sunt curioasa care va fi reactia parintilor la suferinta copiilor...Ce o sa prefere, doua zile de febra sau doua saptamani de febra....plus frica in san sa nu apara suprainfectii sau complicatii. A, nu stiati? Si banala varicela poate sa se termine cu complicatii serioase...ce sa mai spun de celelalte.

Acestea fiind spuse va doresc santate maxima si faceti ce e mai bine pentru copilul vostru, dar sa nu uitati ca nu traiti intr-o bula sterila!

Esme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Nervi, frica, amenintari... eu nu intru in caruselul asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre28 spune:

Buma tuturor. Sunt mamica unei fetite de 1 an si 1 luna. Tocmai ne-am primit si noi portia de vaccinuri. Cu o zi inainte de vaccinare am auzit si eu povestea despre vaccinuri, si sincer am inceput sa am dubii si eu in leg. cu eficienta lor. De atunci mi-a mai aparut inca un semn mare de intrebare deasupra capului. Oare care este adevarul?
Atatea studii se bat cap in cap ca sunt derutata complet.
Voi cunoasteti oameni din cercul vostru care nu au fost vaccinati deloc si sunt bine merci? Eu da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

MissParker, toata lumea de pe forumul asta iti cunoaste optiunea (obsesiva) imptriva vaccinului .OK ,este alegerea ta ! Pe mine ma deranjeaza ca ai facut din asta misiunea vietii tale.
Te-ai intrebat cumva - ce se intampla daca in urma "propovaduirii" atat de agresive ,o mamica te crede si copilul va avea de suferit?

Senzatia pe care o lasi este urmatoarea : astepti la colt ,apare o mamica sceptica sau isi pune intrebari si hop apari cu link-uri care ,desigur sunt total impotriva vaccinului.

Eu as avea mustrari de constiinta , mari ,mari de tot .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Andre din tot ce am citit eu pana acum cred ca adevarul e undeva la mijloc. Vaccinurile au efectele lor adverse dar au si beneficii.

Eu cred teoria conform careia afecteaza/slabesc sistemul imunitar dar mai cred ca si copilul, daca are conditii de viata propice, reuseste sa-si reechilibreze sistemul imunitar. De asta probabil este si aceasta perioada intre vaccinari. Asta cu conditia sa nu fie bombardat cu tot felul de vaccinuri inutile.

Concluzia mea e ca trebuie mers pe moderatie (ca in toate celelalte aspecte ale vietii, de altfel) si anume: nici sa respingi schema obligatorie (ca s-a vazut de-a lungul timpului ca e f benefica) dar nici sa bombardezi copilul cu toate vaccinurile care apar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sheannamp

Bolile autoimune nu sunt noi si nici nu au inflorit peste noapte direct proportional cu vaccinurile.
Ele sunt doar mai bine si mai frecvent recunoscute si diagnosticate.
La fel si autismul.

Observ insa ca lumea se sperie si isi vaccineaza copii doar impotriva bolilor pe care le vad la televizor
Lumea uita de variola (eradicata, e adevarat, destul de dur) si de cum se murea pe capete datorita ei. Sau erai desfigurat.
Lumea nu stie de encefalita post-rujeolica (eu stiu si exemple reale)
Ca nu se da la teveu.

Oricum, repet inca odata, exagerarile nu sunt bune. Una e sa nu te vaccinezi de hepatita A daca stii normele elementare de igiena si alta e sa refuzi sa iti vaccinezi copilul antipolio sau antirujeola.
Mai ales daca traiesti in Romania, si nu in incubator
Pe urma, daca tot esti anti-vaccin pai fii coerent. Alege sa nu te vaccinezi chiar daca te duci in Africa. Ca doar sa mori e mai usor decat sa faci o ipotetica boala auto-imuna pe care oricum, genetic, erai predispus sa o faci mai devreme sau mai tarziu.



Si totusi hepatita A e o boala nasoala.
Eu sunt pentru moderatie, cum zice ary, dar de hepatita A am vaccinat copilul. In schimb nu am vaccinat-o de gripa.
Nu am vaccinat-o nici de varicela (dar asta mai mult din nestiinta ... adica nu-i pe lista de obligatorii si nu m-a dus capul), asa ca varicela a facut-o. Am scapat deja dar pe moment, cand a facut copilul varicela, m-am cam suparat eu pe mine ca n-o vaccinasem. Mai ales ca varicela a luat-o si sotul meu si la el a fost mult mai nasol, cu febra 40,9C, cu foarte multe bube care il si dureau, nu numai ca il mancau, ma rog, nasol la peste 30 de ani ...
Eu daca ma hotarasc sa nu fac un vaccin (nu din lista de obligatorii, chestii extra) ma gandesc foarte serios si ce se intampla daca nu face boala respectiva in copilarie ci la 30-40 de ani. Oreon de exemplu. Sau hepatita A.

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ary_v
Eu cred teoria conform careia afecteaza/slabesc sistemul imunitar dar mai cred ca si copilul, daca are conditii de viata propice, reuseste sa-si reechilibreze sistemul imunitar. De asta probabil este si aceasta perioada intre vaccinari. Asta cu conditia sa nu fie bombardat cu tot felul de vaccinuri inutile.



Vaccinurile nu slabesc sistemul imunitar decit in perioada vaccinarii. Singurul fel in care sistemul imunitar e afectat dupa vaccinare este in mod pozitiv, in sensul ca apar anticorpi produsi dupa vaccin.

Functioneaza in felul urmator: vaccinul contine virusi atenuati sau morti, in cantitate foarte mica, dupa vaccin "sistemul imunitar" produce anticorpi automat pentru a lupta cu acei virusi. Anticorpii ramin o perioada mai lunga sau mai scurta de timp in corp, iar cind copilul ia contact cu acel virus de la altii, in loc sa se imbolnaveasca anticorpii pe care ii are il protejeaza. Unii fac boala dar o forma mult mai usoara.

"Sistemul imunitar" este exact mecanismul asta in care exista anticorpi contra agresiunii unor virusi. Noi avem cu totii o gramada de anticorpi, pentru virusi de gripa de exemplu. Anticorpii se formeaza pe durata intregii vieti, pentru asta copiii mici sint foarte vulnerabili pentru ca nu au suficienti anticorpi care sa ii protejeze. Pe masura ce copiii cresc se imbolnavesc din ce in ce mai putin pentru ca isi formeaza anticorpi si devin imuni.



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro
Despre Andrei

Donati 2% din impozit pentru Andei

Fundatia EUROMANIA, CUI 12947122, Bd-ul Ion Mihalache, Nr. 327, Bloc 12, Sc. D, Etj. 4, Ap. 114, Bucuresti,
Cont: RO89 RNCB 0086 0046 6770 0002, BCR Sucursala Grivita




Sa ne rugam pentru Emma, zilnic orele 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Sirimie, foarte frumos ai explicat

Eu nici nu mi-am pus problema sa nu vaccinez copila intentionat, nu mi-as ierta niciodata sa pateasca ceva grav din cauza refuzului meu.

Fac o paranteza: DC este atat de important alaptatul in primele 3 luni de viata ai bbului ? Nu pentru a dobandi anticorpii de la mama, prin laptele matern, pana isi incepe si el constructia imunitatii ? Anticoprii astia, din lapte, din vaccinuri ajuta imunitatea.

Parerea mea e ca toate trebuiesc facute cu masura, extremel nu sunt niciodata bune.



Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Citat:
citat din mesajul lui andre28

Buma tuturor. Sunt mamica unei fetite de 1 an si 1 luna. Tocmai ne-am primit si noi portia de vaccinuri. Cu o zi inainte de vaccinare am auzit si eu povestea despre vaccinuri, si sincer am inceput sa am dubii si eu in leg. cu eficienta lor. De atunci mi-a mai aparut inca un semn mare de intrebare deasupra capului. Oare care este adevarul?
Atatea studii se bat cap in cap ca sunt derutata complet.
Voi cunoasteti oameni din cercul vostru care nu au fost vaccinati deloc si sunt bine merci? Eu da.

Studiile se bat cap in cap, dar mai mari sanse au studiile sponsorizate de producatorii de vaccinuri, asta e clar. De aceea oponentii vaccinurilor sunt din start dezavantajati. Si totusi ei sunt din ce in ce mai multi, din ce in ce mai multi medici ridica semne de intrebare grave asupra vaccinarii.

Si la mine tot cu dubii a inceput. Si am citit foarte mult pe tema asta in timpul sarcinii. Am citit, m-am informat, apoi mi-am ascultat instinctul. In clipa cand ratiunea a invins frica (mi-am spus "Asta nu e o decizie care trebuie luata pe baza de frica, ori propaganda pro-vaccin lucreaza cu frica masiv"), mi-a fost clar totul. Si decizia s-a impus de la sine. Iti doresc sa poti vedea si tu ce simpla e decizia in clipa cand elimini din ecuatie elementul frica.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui MissParker

(mi-am spus "Asta nu e o decizie care trebuie luata pe baza de frica, ori propaganda pro-vaccin lucreaza cu frica masiv"), mi-a fost clar totul. Si decizia s-a impus de la sine. Iti doresc sa poti vedea si tu ce simpla e decizia in clipa cand elimini din ecuatie elementul frica.



Nu o sa obosesc sa-ti repet, MissParker: este oribil ceea ce faci!!!! Oribil!!! Oribil, revoltator si iresponsabil!!!

Pentru asemenea cuvinte spuse unei mamici despre care nu stii nimic, despre al carei copil nu stii nimic, meriti sa-ti fie inchis contul!!!

Repet, indemnurile tale nu isi au locul pe un site despre copii.

De altfel, iti voi raporta mesajul.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitză" :-)) - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput