Licurici de ianuarie-februarie 2009 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Neata!

Nadia are diaree II dau ceai de menta cu smecta, sper sa se rezolve curand.
De abia constatam aseara ca si-a facut un program, pe care il respecta cu mici variatii, cand azi noapte nu a dormit de loc (cred ca o durea burtica)
Sunt nauca rau...
Acum ma duc cu Ioana sa vad un restaurant pt. botez.

floryela noi avem probleme de reflux - o tin dupa masa mult la orizontala si apoi o pun pe plan inclinat.

venerata si eu am avut inre-o zi o sangerare, cam la 7 saptamani de la nastere, am crezut ca mi-a venit ciclul, dar nu a fost asa.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

bebelusi intrebai de hainute. Si cele pentru botez si cele pentru dupa baita i le-a cumparat nasa din Austria de la H&M cand inca nici nu se nascuse. Pe atunci nici nu stiam cat de mare o sa fie nici cand facem botezul si i le-a luat marimea 74. Ne temeam ca vom inota in ele dar ne-am incadrat binisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

porumbita si eu am intrebat mai de mult de Rotarix dar nu mi-a raspuns nimeni ... nici eu nu stiu ce sa fac cu el. Prevenarul il amanam si noi dupa 1 an.

bebelusi eu n-am de ales cu intorsul la servici si cred ca toate fetele care se intorc devreme sunt in aceeasi situatie.
Reactia la vaccin e normala, nu te ingrijora.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Anuc eu zic ca e al meu cuminte, dar al tau vad ca e "mana cereasca". La mine rar doarme singur, cand il legan nu pot sa spun ca stau cu orele, dar trebie sa il legan putin...Oare eu l-am invatat asa?

Medicul nu a zis sa incep sa i-o scot de acum, a zis sa incerc sa fac asta in timp. Probabil ca si-o scoate singur dar a zi sa il "ajut "si eu dandu-i ceai

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Fetelor din ce faceti lumanarea bebelusului (voi sau nasa)? Eu as vrea sa o fac din lalele si frezii, sau numai din lalele. Ati mai vazut undeva???Nu stiu daca vor tine lalelele....sau cum va arata....ati vazut vreodata????

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

bebelusi Ioana si-a scos singura masa de noapte pe la 3 luni jumate (ca si tiza ei, fetita de anuc). Eu zic sa nu ii dai ceai pentru ca dupa aceea nu va mai manca noaptea dar va vrea sa bea ceai si tot se va trezi.

Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)

NOI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Am inteles, mersi Naty.

Acum lamuriti-ma cu lumanarea de botez din ce flori o faceti? Cum?

Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ciufik spune:

In ceea ce priveste vaccinurile, eu mi-am spus parerea la un mom dat, le voi face numai pe cele obligatorii.

Bebelusi, eu am vazut buchet de mireasa din lalele si arata tare bine. noi am avut lumanarea cu iris+trandafirasi albi - f frumos, asa au ales-o nasii.
Cu privire la ceai, nu sunt de acord sa-i dai copilului alaptat nimic altceva pana la 6 luni, da' asa sunt eu mai "extremista". De ce sa ii scoti masa de noapte? Cred ca mi-as face numai procese de constiinta dc m-as duce cu el la "revizie" si mi-ar spune ca nu a luat cat tb in greutate. Eu zic "slava Domnului" ca mananca acum, ca nu stii ce timpuri ne asteapta cu diversificarea, macar sa aiba de unde da jos .

Naty - offf, de la constipatie ati ajuns la diaree?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_vr spune:

Eu la botez am avut lumanarea cu cale albe si trandafiri albastrii..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttenzika spune:

'salut gagici
Beyyyyyyy..ce ti si cu soacrele asteaieri m-a disperat,pana acum ma dispera cu caciula,am tercut de faza asta,a vazut ca nu are cu cineacum ma ia cu mainile reci,deci:
sughite-ii e frig
stranuta-raceste
tuseste-raceste
mainile reci-ii e frig
infasoar-o ca o sa aiba picoarele strambe,
daca regurgiteaza a mancat fortzat,si ii e greatza
apa de baie e prea rece,sa o fac mai calda
cand o dau cu ulei dupa baie sa nu o tin complet dezbracata
sa ii fac ceai de chimion,ca ea asa o facut(degeaba ii explic ca ceaiurile de pe piatza contin chimion)
sa incep sa ii dau lapte de vaca ca e mare are 2 luni..pana aici..cand am inceput sa racnesc odata:
''mai lasati-ma dracului in pace(era si socrumiu),ca fata are 2 luni si de cand am iesit din maternitate tot asa am grija de ea,nu constipata,nu diaree,nu racita,etc''.....a facut niste ochi..nu se astepta sa reactionez asa,eu care pana acum vb frumos cu ea,si acum efectiv am urlat,nu gluma,dar am cedat nervos,pana si sotzu s-a speriat
Azi dimineatza si-a cerut scuze,sper ca o inteles sa ma lase in pace
Fetele,care a-ti facut vaccinul de care a-ti facut???medicul are la cabinet PENTAXIN-225lei,a-ti auzit ceva de el???sa il fac cel gratuit sau strain???
Si pe mine si Adi,daca ne-ar vedea cineva cum ne strambam la fata,s-ar imprastia pe jos
Miere,multumi pentru filmuletze,
Bebelusi,si Alecsandrei i s-a inrosit vaccinul,si umflat,apoi a trecut


mamica de Alecsandra
filmuletele noastre
mami si tati:http://picasaweb.google.com/ttenzika/ExportedVideos?authkey=Gv1sRgCNbSwPjgj870Aw#5314436898010221810
Povestea nasterii:http://picasaweb.google.com/ttenzika/ExportedVideos?authkey=Gv1sRgCNbSwPjgj870Aw#5314439140786058706
http://picasaweb.google.com/ttenzika/BebeAlecsandra02#

Mergi la inceput