Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (83)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Citat:
citat din mesajul lui CD27

Dar ce are daca ii dau masa de pranz(aka crema de legume eventual cu carne) seara? e de rau?
cine a inceput cu carnita ii da zilnic la bb? (eu asa am inteles din hartzogaraia de la dr) mai cu seama ca mi-a zis sa nu-i mai dau fier desi are anemie (a zis ca fierul e posibil sa-i taie pofta de mancare)

Alexa si pe mine ma intereseaza cum e cu sfecla, poate ii dau in loc de fier (desi fiarta mi se pare yacs, si eu trebuia sa iau impotriva anemie, suntem o famile de anemici)

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH


cred ca ti-a zis de carne zilnic tomai pt aportul de fe... fug s-a trezit.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutza spune:

Eva, Piolica am vazut ca vorbeati despre smantana in pireul/supa de legume. Aici se recomanda o lingura de ulei de masline, tocmai pentru ca are grasime si ei au nevoie de putina grasime. Am citit si rezultatul unor studii despre pireurile la borcan, cele cumparate si de asemenea la cele care au iesit cele mai bune, se zice ca singura buba e ca au prea putina grasime si se recomanda adaugarea unei lingurite de ulei de masline.

fericita mami de Anna (17.10.2008)

Piersicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Nausica, babymom inca o data si multumesc

M-am pompat dupa vreo 2 ore de nefolosire a sanului respectiv.
Sfatul cu mutatul pompei e excelent.

Ce mai ziceam in acel post e ca Thea a halit cu lingurita aproape toata cantitatea - pierderi vreo 10ml cred. Reflexul cu limbutza pare sa se fi diminuat considerabil atunci cand a fost vorba de laptic bun. In fine masa cu lingurita a fost doar de control asa, o sa revin la exercitii cu vreo 10 zile inainte de intoarcerea la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Noua de carne ne zisese ceva de genul de 3 ori pe saptamana. 30g pana la 8 luni, apoi zilnic, cam 50g. Dar nu in zilele cu ou (numai galbenus pana la 1 an, si albus dupa)

Teo a avut multa vreme masa cu carne pe la 12-1. De-odata s-a sucit si n-a mai vrut (a fost perioada aia cu ora 18, nu va zic cat m-am chinuit... i-am scos carnea, am schimbat-o, am facut si incercat variate mancaruri.. nu nene, nu vroia si pace la 1 mancare gatita...). Si de-o vreme s-a intors la loc.

Cand "terminasem" sa zic asa diversificarea, avea 5 mese pe zi. Acum are 3 si o gustare. Dimineata branza (multa, 120g) cu cereale, sau biscuiti sau un fel de chec si pere/mere de la borcanel, la pranz, cand o fi el, mancarica cu carne, legume si orez de ex, cand se trezeste ori o fructa, ori iaurt cu biscuiti, si seara ori ca dimineata, ori cereale cu lapte, ori clatite cu branza sau sandwich...
Nu i-am dat zilnic carne. Din cand in cand legume+orez, paste, mamaliguta... bolognieze la borcan... etc.


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Citat:
citat din mesajul lui CD27

Giuli cand te trezesti, cat mai tarziu sper, sa imi zici si mie daca ai pus carnita in legume si ai pus la frigider/congelator pentru mai multe zile, n-am introdus inca ou (nu prea am de unde sa iau proaspete) si nu stiu exact cum sa fac cu carnea ca mi-e peste mana sa fierb zi de zi cate un cubulet mic de carne timp de 2 ore, am inceput cu gaina ca am avut una mareeee de la tara

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH


CD, eu pentru Teo fac acum la steamer o bucata de pui (muchiuletzii de care v-am povestit ) 2 linguri de orez, broccoli sau conopida, fasole verde sau spanac, cartof. Cand ii servesc, zdrobesc bine cu furculita, altfel nu mananca.
Imi ajunge de 3 mese, si tin 3 zile in frigider, acoperit, pe raftul de sus. Frigi al meu raceste zdravan, daca pun chestii lichide (ex iaurt, ciorba) pe raftul acela, ingheata.

Cand era Teo mai mic, imi gatea mama la oala minune, carne si legume si ceva zeama, le blenduia, le impartea in pahare avent si le tineam la congelator. Cam 6 ieseau, si dezghetam 1 pe zi.

Edit. am fost in vizita la o prietena care gateste. Spre deosebire de mine, ca nu... Are si cuptor, normal, pe gaze... tot spre deosebire de mine. Avea ciorba (adica legumele acelea care plutesc in zeama aceea acra si gustoasa....) si la tava la cuptor aripi si copane de pui, cu cartofi si morcov.
A mancat Teo cu doua maini, si ciorba, si ceapa, si cartofi, si pui bucati, doar pielea i-am dat-o de-oparte. Se mira prietena mea ca tin copilu nemancat. Iar acasa daca gaseste pui bucata in mancare, sau fasie mai maricica, il alege cu limba si-l scuipa in palma. Pt ca e mai tare?! Pt ca e mai atos?! pt ca nu e gustos?! pt ca e acasa?! habar nu am...


Nadina, da, in mai sau late April as vrea si eu sa merg. Hai sa vedem ce si cum de cazare.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Anamona, eu scoteam dintr-un san minim 125ml, cam la 2 ore dupa supt. Daca nu sugea deloc (Teo in primele 2luni nu a supt deloc) scoteam 180, cam asa, si ma mulgeam sa zicem de 3 ori pe zi minim.

Dar nu e o regula... si asa cum a fost mult, s-a si dus dintr-o data... asa ca... nu face statistici. Ce scoti, hop la congelator.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutza spune:

Nikolici imi pare tare rau de rezultatul pozitiv la analiza. Tin pumnii sa treaca repede cu tratament .

Lumi hunii tau in scaunele sunt superbi si parca ar astepta sa vina comanda . Exact scaun din acela vreau si eu sa cumpar.

Va doresc tuturor o noapte cat mai linistita si cu treziri cat mai rare, fug la culcare caci pic de somn.

fericita mami de Anna (17.10.2008)

Piersicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

anamona e k cat ai scos. cand ma mulg patesc idem cu senzatia de san gol. insa pe masura ce mulgi vei vedea mai rar situatii ca asta.

mi-am stricat mobilul si al sotului nu are romana deci nici t9 e un cosmar sa scrii asa- iar la pc e o tst ciudata de cauciuc- vad ca mananc litere la greu

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

gata? toata lumea la somn? cred ca ma bag iar langa anda-

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sabinel spune:

vad ca discutati de salina.noi vrem sa mergem la tg ocna, soata acolo s-a tratat de astm cand era pustan. eu sper ca fata sa-mi semene, ca barbata-miu tare e sensibilos si pretentios la mancare si nu numai. mancarea soacra-mii intotdeauna e buna. aceeasi mancare facuta de mine nu prea e buna. ma mai descarc si io...ce sa fac?

nasterea strumfitei mele
piticania creste
_
„Mamelor, în mâinile voastre tineti salvarea lumii”. Lev Tolstoi.

Mergi la inceput