Sonohisterografie ( Sonohysterogram )

Sonohisterografie ( Sonohysterogram ) | Autor: arinna

Link direct la acest mesaj

As dori cateva pareri despre sonohisterografie. Din cate imi dau seama in Romania se apeleaza mai mult la HSG (histerosalpingografie) .Trebuie sa fac sono in Canada, am trecut si prin HSG , laparo,IA, sarcina extraterina(decembrie). Am citit un mesaj, cum ca ar fi mai dureroasa decat HCG. Pt mine HCG nu a fost relevanta, nu s-a vazut mai nimic din cauza fibroamelor f mari dar nici nu m-a durut deloc-cu exceptia instrumentelor introduse, foarte derajante( senzatie de usturime, abia asteptam sa scap)
Stiu ca se face ecografie cu solutie salina si ca rezultatele sunt mult mai bune decat la HSG ( asa mi-a spus medicul), se vad sigur cavitatea uterina si trompele. M-ar interesa cate ceva din experienta voastra.
Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angel33 spune:

arinna Am facut sonohysterografie si HSG, din experienta mea pot sa-ti spun ca sono a fost la fel ca ca HSG. Simti ca presiune in uter, pentru ca e destul de plat in perioada cand se face sono (ziua 7-10 a ciclului). La HSG am avut crampe, etc. la sono a durut acolo, apoi am fost ok, puteam sa si conduc daca ma lasa sotul.
Fii fara grija ca o sa fie bine.
Am o intrebare pentru tine, pot sa-ti scriu pe PM?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Angel, multumesc , sigur ca poti sa-mi scrii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica9 spune:

arinna eu am facut sonohysterogram in Canada, nu a fost dureros decat putin si dupa n-am avut nimic. Dar mare lucru nu s-a vazut, a aratat ca si cum trompele ar fi fost blocate amandoua si dupa asta am facut laparoscopie la care trompele erau ok, permeabile. Deci nu stiu daca are rezultate mai bune, dar incearca, nu dureaza mult si nici nu e foarte dureros, cel putin la mine asa a fost.

Monica mami de Rebecca (2008.02.15) si 6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Monica, multumesc pentru raspunsTocmai am facut-o saptamana trecuta.La mine a fost oarecum diferit... am facut si histerosalpingografie, nu m-a durut deloc, cred ca nu a introdus substanta bine pana la urma ca acel Dr m-a dzamagit de multe ori si intre timp l-am si schimbat ;nu s-a vazut mare lucru, apoi a urmat laparo, mi-au zis doar ca o trompa e infundata si ca fibroamele sunt f mari. La sono insa a fost cumplit de dureros dar ca rezultat, trompele ar fi ok chiar si cea operata iar fibroamele nu ar deranja f rau o sarcina.Pana la urma nu stiu ce sa mai cred, am trecut prin atatea si nu stiu care e situatia reala.
Dupa sono, la 2 zile m-am ales cu o hemoragie f puternica si am dat telefon la clinica, mi s-a spus ca se intampla des sa ai ciclu dupa(chiar daca am facut-o in ziua 16 a ccl)dar azi e a 4-a zi de sangerari abundente si nicun semn sa se opresca.Ciclul de obicei era abundent la inceput si apoi se diminua, acum e invers.Dupa sono 2 zile am avut doar pete maronii apoi picaturi de sange curat si "dezastrul" de acum.Niciodata nu am fost asa daramata, cu atata pierdere de sange, la 2 saptamani dupa celalat.Am citit pe alte forumuri, de lb engleza si doar doua persoane spuneau ceva de ciclu.Pe de alta parte, la riscurile sonohisterografiei se mentioneaza infectii, sangerari puternice si se recomanda sa contactezi medicul in aceste cazuri. Nu mai stiam ce sa cred, daca e ciclu e oricum mai linistitor dar e ff abundent, cu crampe si stari de sfarseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Offff, arinna! Iti urez sa-ti revii cat mai repede!!! De ce a fost mai rau la sono decat la HSG? E vreo diferenta la procedura in sine? Eu ma tot bag la subiectele astea si intreb pt ca am o prietena care a avut (ca si mine) SEU si vroia sa faca HSG. Nu s-a hotarat (nici eu n-am sfatuit-o, pt ca nici eu n-am facut si nu sunt de acord cu aceasta procedura) si ma intreba de sono. Eu nu stiu nimic despre asta, asa ca de-aia asteptam sa vad ce ziceti. Deci pare ac e la fel de invaziva si de bartbara ca si HSG si tot nu stii exact care e treaba...
Deci, e vreo diferenta la procedura sau tot asa se intampla, ca si la HSG?
mult si iti tin pumnii sa treaca repede efectele si sa iti rezolvi problemele!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
poze Laurash

Mergi la inceput