Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (82)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns musettepink spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Citat:
citat din mesajul lui musettepink
Babymom cam ce alimente in afara de lapte(pt ca din asta nu am mai baut)ar putea sa-i faca lui asa ceva?

Musette, de la alimente proteice si alergizante, de ex, oua. Daca ai scos laptele dulce din alimentatia ta si problema persista in continuare, atunci trebuie sa renunti la toate produsele lactate, inclusiv unt.
Am avut o pacienta care la fel a patit, analizele copilului au iesit bune, ea renuntase la toate alimentele cu risc crescut si totusi fetita ei avea ocazional scaune cu striuri mici de sange. Totul s-a terminat de la sine, cand a mai crescut copilul; eu am pus-o pe seama maturizarii tractului intestinal al copilului, care devine mai putin permeabil la alergeni, o data cu varsta.

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




Merci mult!
adevarul este ca unt,smantana, branza si iaurt mananc la greu.
Mai este ceva,data trecuta cand i-a luat sange dr a facut si analiza sa vada daca nu cumva e alergic la ceva.Toate au iesit ok mai putin la cazeina,la care a iesit o valoare de 0.28,ea teoretic pe buletinul de analiza se incadreaza la valori normale dar e singura la care a iesit valoare ,la restul fiind zero.Din ce am citit pe net cazeina e proteina din lapte care se gaseste cel mai mult in branza.....eu cu o seara inainte sa faca el kk cu sange am mancar branza de oaie....sa fie asta cauza sau suna a SF?!Cu dr nu am apucat sa vb pt ca abia acasa am citit ce e cazeina si am facut eu legatura si oricum ce era acolo la spital,abia daca auzeam ceva intre urletele copiilor.Sper ca ai inteles ceva din ce am explicat ca sunt cam ametita.

de Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Mai fetelor voi m-ati bulversat pe mine total cu laptele. Eu pe toata lumea pe care cunosc (prietene, cumnate, verisoare, mame etc) le-am vazut band lapte in timpul alaptarii. Cumnatele mele cumpara baxuri intregi de lapte si beau cel putin 1 L pe zi. Nu am auzit pe niciuna plangandu-se ca face copilul kk cu sange sau ca are probleme de vreun fel... si acum va vad pe voi pe toate ca aveti probleme... sincer nu pre imi explic situatia. Sper s anu va suparati, eu doar intreb

Musette, da, 90% asa ramane numele. Dragos sigur iar al doilea decat sa ne trosneasca ceva asa cine stie... ce ne deranjeaza e ca are multe caractere pt ca si numele de familie e foarte lung. (si naspa )



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 13+ cu (Dragos Alexandru??)
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Bune dimineata!

Musette, tin pumnii si ma gandesc la voi, v-am urmarit din umbra

Multumesc din nou pentru gandurile voastre... azi plecam spre Valcea, era ca pe ce sa iau in calcul varianta autocarul dar se pare ca se rezolva. Noi nu avem masina, insa pentru drumuri programate gasim cate una. Ma apuc sa fac bagajul lui bebe...

Amik nu te pot ajuta cu pantofiori de bebe, nu sunt innebunita si tot timpul m-am gandit ca daca as avea de ales as umbla desculta dar incalt bebe

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

300

luni v-am vazut in tineretului, ne-am petrecut pe aleea principala... mi-a fost jena sa va abordez...erati o adevarata gashka.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andy.p spune:

Buna dimineata.

Musette si tin pumnii sa iasa analizele bine.

Moniimi place tare mult numele

Babymom

Mamide stefan am vrut sa-ti scriu aseara,da m-am luat cu altele..noi la prima consultatie la homeopat am stat o ora inauntru,dr s-a aratat ff interesat de tot legat de copil,ne-a pus o gramada de intrebari si a ascultat cu atentie tot ce i-am spus,nici vorba de plictiseala,nici nu stiu cum a trecut timpul,apoi ne-a spus ce fel de bobite ne da,cum se iau si le-am luat singura de la farmacie.Asta cu Alexia,ca eu cu Andy merg la el de ani de zile si n-am fost odata dezamagita sau expediata.

Amik,Cosmy,Muuh

laura, andy (07.04.2002) &alexia(14.09.2008)
Alexia
Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreutac spune:

Neata mamici!
Profit de faptul ca pitica e la a doua repriza de somn si scriu repede ceva...sper sa nu se trezeasca pana termin.
Sunt super incantata de ea, papa foarte bine, ieri a mancat 50 ml de supita de morcov, pastranac si patrunjel(radacina) si ar mai fi vrut, insa am zis s-o luam treptat. De maine introduc si telina, apoi dovlecelul. Sper s-o tinem asa in continuare.
Babytza, imi pare rau pentru faptul ca traversezi asa o perioada dificila
Ramo, condoleante.
Nocom, sper ca suspiciunea de astm sa fie doar o alarma falsa si Daria sa fie bine in continuare.
Moni, vad ca, cuculetul are si un nume...Dragos alexandru...foarte frumos!
Musette, tin pumnii ca analizele lui Luca sa iasa ok. Eu PAP mi-am facut la Sanadaor, n-a iesit nici bine, nici rau, iau un tratament si repet peste 6 luni.

Andreea, cea mai fericita mamica de Eva - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Da si eu Pap-ul tot la Sanador. A iesit Pap II, TBS inflamator, adica o candida pe care am tratat-o si trebuia sa repet dar am ramas



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 13+ cu (Dragos Alexandru??)
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Musette, zic si eu... clinica IDS se ocupa si cu asta, si aveau pe vremea cand ne trimitea Tutu la ei, un program super lejer, recoltau si sambata, etc....

si numai bine.

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EvaF spune:

Nu pot crede ce am citit


Roxana pentru mama ta. Oooofff, imi pare rau, nu pot spune ca stiu ce simti pt ca as minti. Sunt sigura ca e greu, insa, atat de greu ca nu imi pot imagina. Ma gandesc la tine

Ramo condoleante pentru bunica ta.

Nocom, imi pare rau de Daria, eu sper sa fie un diagnistic hazardat. Daca nu, recuperare usoara, la varsta asta puiul se poate recupera usor, ma gandesc.

Musette, sanatate lui Luca


Revin cu un post despre noi, nu as fi putut amesteca lucrurile.

Eva, mami de Luca Noah (08.09.2008)

Sunt cel mai frumos din Universul acesta



-----------------------------------------------------------------------


The future destiny of the child is always the work of the mother.(Napoleon Bonaparte)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Buna dimineata,

Eu sunt inca speriata caci aseara am avut si eu un episod nu tocmai placut cu Iedu meu.... a facut o criza de plans... nush de la ce, nici acum nu stiu, probabil de la oboseala ca altceva nu are... a plans mai bine de 30 de minute, fara intrerupere, plans isteric...... timp in care eu si tati nu stiam ce sa-i mai facem sa se linisteasca... a adormit intr-un final, epuizat, la mine in brate, gol pusca si lipit tot de mine... n-a dormit asa decat vreo 20 de min apoi s-a trezit cu zambetul pe buze si a papat un bibe de 180ml.... suspectez oboseala, caci nu a dormit mai mult de 2h toata ziua ieri, pe reprize adunate.... of...

Nocom, imi pare rau, sper totusi sa nu fie ceva grav....

Claudinna, multumesc mult, asa ma gandeam si eu, la inceput iarut/branzica si apoi fructe la ora 18.00. Si eu am citit ca e ok cu 2 mese de fructe pe zi, stiu si din experienta altor mamici ca e ok.... Razvanelul smecher si dulce foc!

Si mie imi plac strampii la baietei... doar ca am impresia ca ventilatia nu e chiar ok cu ei, deci nu ii imbrac f des asa.

CD, imi pare rau, dar clar trebuie sa faci ceva. Si te rog, nu mai accepta nimic fara acte, mai ales ca esti cu copil mic.... daca ramai pe drumuri din senin, ce faci??! trebuie sa gasiti, chiar daca pe bani poate mai multi.... of.

Musette, sper din tot sufletul sa fie totul bine... ... asa rau imi pare cand aud de bobocei bolnaviori... mi se rupe sufletul. of.



Luminita de Eduard Mihai si Robert Gabriel - 26.09.2008
_
Am facut mereu doar dupa capul meu si mi-e teama de ziua in care n-am sa mai fiu eu…
poze cu gemenei dulci povestea noastra
GHIDUL MAMEI
Creste bobocelul Edi Creste bobocelul Robi



Mergi la inceput