Intalnire la Cotroceni

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Asa, Rallu. Pai atunci ne oprim. Nu?

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Am spus, cred, de suficiente ori: da, e criza. Da, e buget de austeritate. Da, nu e cel mai potrivit moment. Nu doar pentru actiunea noastra. E un moment nepotrivit pentru orice. Ce naiba sa facem? Sa incetam sa traim. Sa incetam sa luptam.

Chiar nu a picat bine replica aia, desi e adevarata in absolut. Da, e criza. Eu nu am promis nicicand ca vom si obtine ceva. Stiu doar ca am facut tot ce puteam face si voi continua sa fac, in ciuda mesajelor de tipul asta. Dar daca nu cerem, nici macar nu existam. Noi, problema noastra. Infertilitatea.

Fetele astea au rupt din timpul lor sa mearga la intalnire, care a fost chiar lunga si solicitanta, si o vor mai face inca o data sa povesteasca aici.

---------------------------

New pics: http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Rallu, speranta moare ultima.

Sa stii ca si acum se platesc destule. Cand am fost internata mi-am cumparat pana si medicamentele de stomac, pentru ca traind doar cu perfuzii zile intregi aveam nevoie de medicamente pentru stomac.
Nu spun ca trebuia sa fac albumina care era cam 2 milioane/flaconul.
Transfuziile de sange au fost gratuite si glucoza.

Bani sunt, contributiile la fondul de sanatate ar trebui folosite cu cap, nu 800.000 de euro pentru poze cu Mihaela Radulescu in chiloti rosii.



Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Claudia_prea si cu mine am avut intalnire programata cu Dl. Virgil Paunescu, consilier presidential pe probleme de sanatate publica, la Palatul Cotroceni. Am avut acolo o surpriza placuta: pentru a spori eficienta intalnirii, dl.consilier a invitat la intrevederea cu noi si pe un alt consilier presidential - dl.Bujor Bogdan Teodoriu – cel care se ocupa de politici economice si sociale.

Domnii consilieri prezidentiali Virgil Paunescu si Bujor Bogdan Teodoriu considera ca ar fi bine ca legea viitoare de reglementare RUAM sa fie integrata intr-un sistem de politici publice ce privesc cresterea natalitatii in RO, in ideea de a fi aplicata pe termen lung si de a nu fi stopata de schimbari in conducerea politica; ne-au orientat si catre ministerul muncii care va fi matricea pt aceste politici; ne vor deschide ei drumul pt o intrevedere cu reprezentantii ministerului muncii; ne-au cerut textele legilor corespondente din alte tari; sunt deschisi la a ne face lobby si pt a ne deschide usa altor institutii

intrevederea a durat o ora si jumatate, incredibil dar adevarat, cat timp ne-au acordat si cu ce implicare au dezbatut problemele - chiar am dezbatut pe larg problema infertilitatii in Romania si problema declinului demografic. Am dicutat inclusiv despre prejudecatile romanilor privind infertilitatea. Nu am timp acum sa detaliez mai mult, dar domnii consilieri au abordat problemele noastre in stil vizionar, vor sa gaseasca solutii nu doar ca se ne fie temporar decontate cheltuielile, dar chiar sa conlucreze mai multe institutii pt ca decontarea procedurilor FIV si IA sa se implementeze in RO a la longue.

P.S. da este criza, dar va trece si ea usor-usor, insa problema infertilitatii pt unele cupluri ramane; ce sa facem, sa amanam demersurile pt vremuri mai bune? Sa asteptam sa apara si mai multe cupluri infertile procentual? Eu cred ca e mai bine sa le deschidem acum ochii, sa-i obligam sa ia atitudinein favoarea noastra, pana cand nu e prea tarziu si scade po****tia Romaniei in asa fel incat vom intra in alta criza profunda pe veci.

Eu raman in continuare optimista si gata de alte intalniri! In timpul crizei sau imediat dupa ce trece, vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Beatriz, Claudia, ma bucur tare mult sa aud vesti bune! Wow, o ora si jumatete, maraton! Nu v-au luat foc creierasii?
Si pe mine ma intristeaza tot ce aud la tv... imi vine nici sa nu-l mai deschid. In mod clar nu trebuie sa avem asteptari nerealiste, dar poate vom avea si surprize placute, nu doar vesti rele, de la domnii conducatori...


poze www.slide.com/r/dCBFcIkWyT8qTm6zqmE3_Z0Uzm4PEDxK?view=original" target="_blank">noi2
www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank"> campania noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatriz spune:

Felicia - chiar ca ne-au luat foc!

am avut norocul de a da peste doi domni de-a dreptul inteligenti, care au dezabatut problema noastra in mod efervescent;

un alt pas inainte! continuam!

multumim fetelor care ne pregatesc strategic pt intalniri si celor care ne sustin moral!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Bravo, Beatriz si Claudia!! Inseamna enorm ce ati facut pentru campanie, voi si toate fetele care au mers la intalniri.

Cred ca din cauza atator vesti bune primite in ultimul timp poate parea din afara banal ca ne primesc toti consilerii, secretarii de stat etc.

Spera cineva la lucrurile astea acum 1 an? Nu, toata lumea se plangea ca nu se face nimic.

Sa stiti ca in spatele fiecarei discutii cu diversi oficiali sunt multe ore de lucru, oricum mai multe decat se vede pe forum. Fetele trebuie sa pregateasca intalnirea, plus timpul pe care si-l aloca fetele pentru drumuri.
Pentru unii a fost un efort prea mare si sa voteze la Roblogfest.

Eu simt ca e un context favorabil si ca trebuie sa speculam momentul, chiar daca vom obtine mult mai putin decat speram initial. Vor veni si zile mai bune cand vom avea pretentii mai mari.



Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

felicitari pentru astazi. poate ca nu am nici un drept sa spun prea multe, dar eu cred ca orice lucru bun se face cu lupta si perseverenta. acum, e greu oriunde si in orice si pentru oricine... dar va fi si bine. trebuie sa fie si bine. usile se deschid incet, si sunt si oameni care vor sa faca ceva bun referitor la problema infertilitatii in tara noastra. iar ceilalti sau doar o parte din ei, vor ajuta fie din simplu interes politic fie pentru ca efectiv sunt convinsi de necesitatea unor rezolvari in bine.
succes in continuare. asa cum a zis si luca, nu exista certitudinea rezolvarii din prima clipa cand a fost lansata initiativa. dar exista dorinta puternica de a avea un copil - cea mai puternica motivatie, si asa cum a spus elena in interviu la tv, nu trebuie sa fie un lux a avea un copil.
numai bine.


VA ROG FRUMOS SA IMI VOTATI FINUTA LA CONCURS. MULTUMIM DIN INIMA! http://concurs.pampers.ro/profile/28618
_
Asteptand o minune... stau cuminte... cu sufletul la al meu viitor
Alex, hai la mama!
Cand sa vie... ? Repede sa vie...
Infertilitatea. O boala tratata ca atare in Uniunea Europeana. Nu si in Romania!
Au nevoie de ajutor ACUM

www.feminitate.org/" target="_blank">A fi femeie

Amintirea cea mai draga mie
Poze noi cu maruta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Vad ca domnii consilieri sunt persoane foarte importante

Teodoriu Bujor Bogdan

http://presidency.ro/?_RID=pers&id=59&_PRID=dep&pid=7

Virgil Paunescu

http://presidency.ro/?_RID=pers&id=98&_PRID=dep&pid=15

Si sa nu uitam multumiri dnului deputat Sever Voinescu, cel care a intermediat intalnirea.



Infertilitatea este o boala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Felicitari Beatriz si Claudia si mii de multumiri. Tot respectul pentru munca voastra.

[Psj ai dreptate cand zici ca acum un an nici nu visam ca ne va baga cineva in seama si totusi uite ca se intampla.
Nimeni nu a zis ca vom pocni din degete si vom obtine totul.
E o perioada de criza asa si au mai fost si au trecut toate.

Daca stam numai si plange in pumni ca statul nu ne da nici nu ne va da vreodata ceva.
Important e ca am adus in discutie pe scena politica din romania un subiect de care nu se discutase prea mult pana acum si anume infertilitatea.

Eu am incredere ca o data si o data vom ajunge si noi la nivel european dar pt asta trebuie munca multa de echipa nu doar sa ne plangem pe margine cat de greu ne este.









elena +20
Burtica mea la 17 sapt la
Cosulete bebelusi


***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput