Bucurii de sept-oct 2006 (161)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna! Eu scriam dincolo... ca nu mi se deschide capitolul, pana mi-am dat seama ca pot s-o iau si pe ocolite Asa ca iata-ma, fara timp, am citit in diagonala, si abia acum reusesc sa scriu cate ceva.
Roxana, sper sa rezolvati cu medicul pana la urma, am citit despre asistenta aceea, macar trebuia sa va lase in pace, si sa nu va dea sperante daca nu era pregatita sa va ajute. Sanatate Dariei!
Andreea, sanatate multa lui Sebicu!!
Lexi, incearca metoda Roxanei, poate renunta Maria la palmute; in acelasi timp ai putea sa-i spui ca te supara gestul ei si ca nu-l tolerezi, ca la voi in casa nu sunt admise gesturile astea...
Pufy, Moni, ma pun pe vizionat pozele voastre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Pufi, frumosi is pufisorii tai!! Dar te-am admirat si pe tine, in pozele de la serviciu.
Moni, vazut Cosminuta, e o dulce! Si Narcisa il calareste pe taica-su de-l rupe Cuibul de viespi nu l-am putut vizualiza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Ziua buna, dragutelor! Hop...si eu! Am avut un weekend foarte plin si, nu am mai avut timp sa intru pe forum. Sa traduc si reteta tortului. Totusi, am vazut ca, Eni, a finalizat sarcina, pe care mi-am asumat-o. Mercic, Eni!
Am fost, sambata, cu Mitzu la film, la Madagascar 2. A fost prima oara pentru Mitzu, cand a pasit intr-o sala de cinema. Si, desi, la inceput am fost cam sceptici...ma gandeam ca, Mitzu nu are sa stea locului, se va plictisi etc...am riscat. Ne-am spus. Dac nu o intereseaza filmul si nu are stare, iesim si gata. Pierdem banii pe bilete dar...asta e. Dar, surpriza! Mitzu a stat cuminte, a fost pur si simplu atrasa de acest film animat (de asta l-am si ales pe acesta). In sala erau numai copii, de varste mai marisoare.. Eu si cu sotul meu eram singurii adulti. Dar, ne-am simtit si noi super. Vai...cat era de draga, Mitzu! Statea pe scaunel, cu popcorn in manuta si cand era un pasaj muzical, aplauda, canta si ea etc. Cata bucurie pentru ea! Ultimele 10 minute din film, a devenit mai agitata. ceilalti copii din sala, incepusera sa se tot foiasca, probabil se duceau la toaleta, de la atata suc... Si, Maria, hop si ea, sa patruleze prin sala! Dar, am reusit sa o pacalim! In timpul filmului ii explicam ce se intampla, ne-am inteles bine, in concluzie! Si, cand am iesit de la film, ne-am oprit la spatiul de joaca. Acolo, e clienta veche! Sambata, I-am cumparat un set de plastilina si o casuta (tip cort) si...duminica am avut activitate, nu gluma! Am modelat la plastilina....oho...! Atasez si niste poze!

Lexi, imi pare rau sa citesc ca, ai avut un weekend neplacut si ca Maria e bolnavioara. Multa sanatate!cat despre, palmute... Credeam ca numai eu am parte de asa ceva! si Mitzu, ma loveste cand ii interzic ceva...si, dupa cum am am mai spus, i-am mai tras si eu palmute la fund, dar am incetat sa fac acest lucru, cu ceva timp in urma...cand m-a lovit, la fund, ca am varsat o cutie cu lapte in bucatarie. a fost prima oara cand a dat in mine. Si de atunci...Nu stiu...Incerc sa-i explic ca nu e frumos, sa evit sa mai ridic tonul la ea etc. Nu o face tot timpul, doar cand ii interzic ceva si, probabil, neavand alt mijloc de "razbunare" da in mine. O data, m-am ghemuit la nivelul ei, sa-i explic ca nu e frumos si ea, hop, m-a prins de falca. Nu stiu de unde a depsrins acest lucru, caci niciodata nu am i-am facut asa ceva. Jur! A intervenit sotul...culmea, pe el nu-l loveste. Si el e mai "dur" , adica, el ii interzice mai des. Probabil ca, mie mi-a prins punctul slab si... Repet, Maria nu a facut din asta un obicei, dar are momente cand ma loveste. Nu stiu...poate cand are sa mai creasca si are sa inteleaga..cum ai spus si tu...cum sa inteleaga un copil de doi ani jumatate, sa-i fie rusine? Eh, asa sunt fetitele noastre, abunda de personalitate...Ma rog...Hai, ca va! Multa sanatate...

Monique,din pacate nu pot sa deschid pagina cu prajitura. "The page cannot be found"... Cred ca sunt delicioase...Iar, in poze, Cosmi e minunata, ca intotdeauna dealtfel!Si tortul...!
Intrebare, daca nu te superi... De unde ai luat masuta, pe care servea masa, Cosmi? Caci si eu caut...Initial, sambata, am vrut sa-i cumparam masuta, si cum nu am gasit, i-am luat casuta si setul cu plastilina. Va

Pufy, nostime pozele cu pustii...sunt scumpici! Pozele cu palaria si stetoscopul... No comment...

Martha,am tras cu ochiul la pagina lui Darius si, implicit, la poze! Frumusel foc! Sa-ti traiasca!

Va dragelor si dragutilor! Multa sanatate tuturor!

www.totsites.com/tot/maria-elena" target="_blank">Maria-Elena, un vis frumos devenit realitate!!!
"Omenirea datoreaza copiilor tot ce are mai bun de daruit..."
Ioana, mami de Maria-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Am sters o parte din mesaj, fara sa vreau...Asa ca, revin

Xandrine, cu mare placere! Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor (cu tradusul retetei)! fetele!

Beatrix ...nu mai dai nici un semn?

Gata! Va
!

www.totsites.com/tot/maria-elena" target="_blank">Maria-Elena, un vis frumos devenit realitate!!!
"Omenirea datoreaza copiilor tot ce are mai bun de daruit..."
Ioana, mami de Maria-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

va salut si va pupic cu drag din Londra
sper... cand ajung acasa sa citesc numai de bine!







***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

seara buna fetelor

n-am prea intrat pe forum si sincera va spun ca ma doare sufletul sa va citesc si sa vad ca problemele copilasilor Daria si Sebi nu s-au rezolvat (Mexxa si Roxana, sa ma iertati daca nu v-am mai intrebat sau sunat in legatura cu problemele Bucuriilor, nu am facut-o pt.nu ca nu m-ar interesa DIMPOTRIVA dar nu pot sa mai suport vestile proaste, ma revolta toata situatia asta cu sistemul sanitar din Romania, eu personal am avut de tras de pe urma lui...daca as fi avut parte de medici buni in momente cheie acum eram cu adevarat fericita, dar asta e viata, nu poti sa le ai pe toate, si uite asa, evit vestile proaste pt.ca ma apuca depresia)

Mai nou m-am apucat de "bricolat" ...fac bijuterii "hand-made" din plastelina speciala, am postat si pe un site (il gasiti la semnatura)...e un mod de a ma deconecta de la cotidian

Vladone e un nadravan si a devenit si obraznicut, chiar neascultator. L-am intrebat zilele trecute "Mai, tu ma asculti ? Cu cine vorbesc eu?" iar el mi-a raspuns instant "Cu peretii"
Alta data l-am certat ca isi tot baga mana in gura si se iritase (il curatasem eu cu servetele umede dar vreau sa-l dezvat de acest prost obicei)...in fine, i-am spus ca m-am suparat pe el si daca nu inceteaza il pedepsesc cand ajungem acasa (urla si tipa de bezmetic cand suntem in public, incerc sa-l ignor dar se uita lumea la noi ca la circ si probabil zic despre mine ca-s o ignoranta ca nu il bag in seama si nu-l cert, dar evit s-o fac in public, doar ii atrag atentia sa se linisteasca, dar nu prea functioneaza. In fine, ma roaga sa nu ma supar pe el si dupa ce se potoleste si ii trece starea de agitatie, ma intreaba "Gata, ti-a trecut supararea mami ?"
Deci, cu alte cuvinte, ma da gata cu expresiile lui, e super istet, nu doar reproduce niste expresii, le foloseste atunci cand trebuie. Oricum, voi avea "viata grea" cu el, de asta mi-am dat deja seama, nu o sa-mi fie deloc usor.
Cand ii mai spun, ca il trimit la el in camera daca mai face vreo prostie, imi raspunde cu tupeu "ba eu te trimit pe tine in camera mea" sau "taci !!" sincera sa fiu, ma socheaza uneori
Cand il mai cert, isi ridica mainile in fata mea, ca si cand ar spune "Talk to the hand"....deci cam asta face....daca la 2 ani jumate imi face asa, mi-e groaza sa ma gandesc ce-o face pe la 4-5-6-12 ani.
Sanatos sa fie, ca ne-om descurca noi si cu o astfel de "zgatie-nazbatie" (asa il alint eu)

Va tzuc pe toate, sa aveti grija de voi si de Bucurii


Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul
FancyBijoux

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Neata... e gata ...plus o portie de CUIB DE VIESPI.

Ramo pana la Londra.

Yoana am vazut-o pe Maria ce frumos se joaca cu plastelina. A mea a imprastiat-o prin toata casa asa ca am renuntat.
Masuta am luat-o din Dragonul Rosu cand a implinit 2 anisori.

Pufy frumosi pufisorii si mamica.

lexi da am tuns-o putin, cand ne-am schimbat look-ul amandoua. Daca ai sti ce ma enerveaza " calareala" aia. Aseara chiar a cazut pt ca era obosita si vroia sa-l calareasca pe tati si s-a dezechilibrat. Ne-am speriat groaznic.

Lilina Vladone e un nazdravan. Si Cosmi are replici asemanatoare de ramai mut cateodata, nu stiu de unde le-or scoate.



1 Anisor2 Anisori
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:



Am supravietuit unei raceli puternice, de fapt au fost doua viroze una dupa alta, a doua mai grea, probabil si din cauza organismului slabit ca urmare a primei viroze. Acum doar eu si cu Daria suntem putin mai rau, barbatii si-au revenit mai repede.

Roxana si Mexxa - multa sanatate la copilasi! Tare rau imi pare pt ce vi se intampla si ma mir a mia oara de puterea de care dati dovada!

Lexi nici eu nu cred ca gestul Mariei este urmare a acelor palme la fund incasate de cateva ori. Eu cred ca e un gest instinctual. Si Vladut mai are faze din astea. Ce fac eu in cazul asta - evit sa-i spun ca a facut rau, ca e urat, ca e nepoliticos, nu vreau sa simta ca-i reprosez ceva. Vreau sa-l fac empatic in schimb, iar pentru asta incerc sa-i explic cum ma simt eu. Incerc sa previn, apucandu-l de mana inainte sa primesc o palma de la el, sau daca nu am reusit, il iau de mana imediat dupa aia si ii spun: ma doare! Nu te las sa ma lovesti pentru ca nu-mi place! Daca mai incearca, avand un acces de furie pe mine, continui cu aceleasi cuvinte. Renunta el in final. Eu cred ca e important sa le comunicam sentimentele noastre in legatura cu anumite fapte ale lor care incalca limitele tolerantei noastre. Nu mai pot dezvolta ideea, s-a trezit DARIA. poate revin mai tarziu.

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Am revenit, nush pt cat timp, e cam maraita Daria, are si motive.

Vazut si eu pozele cu familia Pufy-sorilor. O mamica mandra si fericita cu ceea ce face si pufysorul mic exersand de zor meseria mamei.

Pozele Monicai nu am reusit sa le vad inca. No gata,iar nu pot sta...

Mami de Daria (21.04.2008) si Vladic (17.10.2006)
Vladic
Daria

"We do not stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."

Author unknown

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Cristina, multumesc pentru sfat. Am sa incerc sa-l pun in aplicare. Insanatosire grabnica!
yoanna, frumoase pozele cu Mitzu, s-a distrat frumos in weekend!
Eu ieri ingrijorata fiind de starea Mariei am fugit de la servici cu o ora mai devreme. Din fericire nu a mai facut temperatura (oricum s-a indopat cu struguri albi, ceea ce e bine) si era foarte vioaie si jucausa. Deci speram sa fie bine, mai ales ca aici de vreo 2 zile e vreme frumoasa si ar fi tare pacat ca tocmai acum sa fim nevoiti sa stam in casa.
Apropo de imprastiat jucarii prin toata casa, de 2 saptamani tot strang la jucarii de prin diverse colturi, aseara m-am bagat pe sub canapele sa recuperez diverse mingiute, baloane, piese de lego, etc. Vreau sa va spun ca toate jucariile cu care Maria am observat ca nu prea se mai joaca, le-am aruncat sau, pe cele mai bune, le-am pus deoparte pentru alti copii. Chiar azi am dus la ghena vreo 2 masinute in stare perfecta, o motocicleta luata de Mos Nicolae si alte cateva flecustete. Efectiv nu mai suport sa vad mormane de jucarii prin toata casa si sa stiu ca nici nu se joaca cu ele, macar. Doar de jucariile noi mi-e cam mila, de ex. nu m-am indurat sa arunc niste figurine din lemn (ratusca, ursulet, pisica si iepuras) pe care trebuie sa-i imbraci cu diverse hainute. I le-am luat acum vreo 2-3 saptamani convinsa fiind ca-i vor placea. Nici nu s-a uitat la ele. In schimb i-am luat de curand o carte cu puzzle si facem si desfacem puzzle-urile alea si de 6 ori pe zi...
Lilina, super haios Vladone, ca de obicei. Frumoasa preocupare, mie imi place mult sa crosetez, sa cos, sa brodez...dar timp nu am deloc, din pacate. Tare mult m-ar relaxa o astfel de activitate...
Adina, Roxana m-a rugat sa-ti transmit ca a ajuns pachetul si-ti multumeste mult. Isi cerea scuze ca nu poate intra pe forum! Iti multumesc si eu!


de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute

Mergi la inceput