Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (80)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona
...asa sunt eu intorc optiunile pe toate fetzele.
La pompa de alaptat mi-au trebuit 2 luni: cand ma decisesem intre Avent si Medela, a aparut optiunea cu Ameda.....in sfarsit merg pe Ameda, sper sa fie optiunea cea mai buna. O sa o cumpar saptamana asta ce vine.

Anamona, exact asa fac si eu. Imi place sa ma informez din timp si sa stiu toate avantajele si dezavantajele, ca atunci cand trebuie sa ma decid in legatura cu un lucru sa fiu convinsa ca am ales ce e mai bine. Uite, de ex. dupa ce s-a nascut Victor, am inceput sa studiez deja oferta gradinitelor din oras, ca sa stiu unde sa-l inscriu cand va fi vremea .
Sotul meu rade de mine si spune ca sunt nehotarata, dar nu are dreptate - pur si simplu ma decid mai greu pt. ca si informarea asta cere timp, nu?


Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Claudinna, l-am vazut pe Razvanel in leagan! Baiat mare, ce mai, cum sta el acolo! Iar dormind pe umarul tau m-a topit ...
Luminita, eu i-am dat o singura lingurita, o singura data, lui Gruia Lassbaby si a facut a doua zi.
Preety, nu am folosit 'aparatelul' decat o singura data, ca sa-l testez, am aburit un morcov si l-am blenduit ... la mixare am mai adaugat apa ca sa se faca mai bine, initial doar il maruntise intr-un fel. Noi suntem abia in ziua 2 a diversificarii si am inceput cu suc de morcov pe motiv de kk rar (nici macar nu pot spune ca e constipat, ca atunci cand face, foarte rar, kk e tot moale - babymom, se pune la constipatie asta?)

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Din pura curiozitate deschid odiseea de noiembrie decembrie 2008, si o mamica povestea cum a fost la un seminar organizat de Nestle in care pediatrii invitati povesteau cum pentru bebelusii alaptati la san nu este indicata alaptarea de noapte

Bineinteles ca Nestle are tot interesul sa scada lactatie mamicilor si sa le cumpre lor lapte praf! .... imi e SCARBA nu atat de multinationalele astea lipsite de scrupule cat de pediatrii astia care spun orice pentru un pummn de arginti.

Anamona e intr-adevar revoltator - trist, dar... adevarat. De aceea eu imi sfatuiesc, de cate ori am ocazia, prietenele, cunostintele si pe oricine are "urechi de auzit", sa filtreze bine toate sfaturile legate de intreruperea alaptarii, ce vin din partea medicilor de familie, ca nu se stie ce Aghiutza ( Nestle ) i-a ispitit.

Mi s-a intamplat si mie sa vina reprezentantul de la firma X si sa-mi propuna un targ - pt. fiecare mama convinsa sa treaca pe laptele praf promovat de ei, eu primesc 10 euro. Iti dai seama ca i-am refuzat vehement; e impotriva principiilor si a convingerilor mele sa fac asta!

Daca te hotarasti cu boicotul, te sustin. Vin pana-n Bucuresti daca trebuie!

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Apropos de chestia asta cu seminarul Nestle.
Citisem mai demult la ei pe site ca se angajeaza sa nu faca in nici un fel reclama la lapturile sub 6 luni, pentru ca sustin alaptarea si faptul ca laptele de mama in primele 6 luni este atat de important.
Exista si un industry agreement pe tema asta.

In concluzie, sunt foarte curioasa cat de mult stie Nestle (firma) de aceste mici targuri, mite, ofertutze si discutii care bulverseaza mamele si distrug increderea in naturaletea alaptatului la cerere.
Pariez ca nu prea... sau daca da, la cel mai mic val s-ar spala pe maini de persoanele care "au gresit" atat de grav politicii companiei....



LE. Daca ati observat, de ex in reviste (super bebe, baby, etc) se face masiv reclama la Aptamil. Dar nu au pus nicio poza pentru Aptamil 1... doar pentru 2. La 1 se vede cutia, dar nu si cifra de pe ea... Clar, huh?

Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babymom75 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula
... kk rar (nici macar nu pot spune ca e constipat, ca atunci cand face, foarte rar, kk e tot moale - babymom, se pune la constipatie asta?)

Nerantula, nu, nu se pune - e kk normal pt. un bebe alaptat.
( azi am avut brusc o revelatie in legatura cu nick-name-ul tau - lipsind virgulita de sub litera T, imi suna... asa cumva cunoscut, dar nu stiam de ce; azi mi-am dat seama ca e titlul unui roman de Panait Istrati - am I wrong? )

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Ma bag si eu la un boicot Nestle!

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidestefan



Fetelor ..nu stiu daca s-a scris..se stie ..sau s-a discutat ..dar una din conditiile de baza in DIVERSIFICARE este ca bebe sa fie infometat.


pare sa faca sens ce zici, posibilitati mai mari de succes atunci cand da semnale ca ii este foame. Pentru bebelusii alaptati la cerere functioneaza acelasi principiu? Ma gandesc ca semnalele lor ca vor la san pot sa insemne si ca vor putin confort.

Alta intrebare: dupa introducerea completa a mesei de fructe+cereale, se mai da lapte?
Dar daca adminsitrezi fier la acea masa?

cand mama e la servici,bebelusii alaptati la cerere vor avea nevoie de tot atatea mese de lapte ca si atunci cand mama statea acasa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui babymom75

Citat:
citat din mesajul lui Nerantula
... kk rar (nici macar nu pot spune ca e constipat, ca atunci cand face, foarte rar, kk e tot moale - babymom, se pune la constipatie asta?)

Nerantula, nu, nu se pune - e kk normal pt. un bebe alaptat.
( azi am avut brusc o revelatie in legatura cu nick-name-ul tau - lipsind virgulita de sub litera T, imi suna... asa cumva cunoscut, dar nu stiam de ce; azi mi-am dat seama ca e titlul unui roman de Panait Istrati - am I wrong? )

Mama lui Dragos (04.10.2008) si a lui Victor (12.09.2003)




Nu ai gresit cu id-ul, Nerantula e, de fapt, Nerantzula ... mi-a placut mult personajul, mult

Revenind la kk de bebe alaptat, stiu ca tu mi-ai zis ca Victoras face o data la 8-9 zile, dar asa a facut de la inceput? Ca Gruia pana acum 3 saptamani facea minim o data pe zi, si dintr-o data s-a 'inhibat' ... ma tot gandesc si la vreo explicatie psihologica, oi fi spus eu ceva in legatura cu kktul lui de nu mai vrea sa-l dea afara? Dar nu-mi amintesc, m-am straduit oricum sa nu fac asta ..

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Multa sanatate copiilor bolnaviori: Mihnea, Daria, Alex...

Nerantzula :) in wrap poti monta cupilu cu spatele la tine si nu mi se pare ca ar sta cumva incorsetat. Uite aici.

Legat de faza cu Nestle, e urat rau de tot, dezgustator, revoltator. Am mai auzit de faza asta...

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:

Citat:
citat din mesajul lui anamona

Citat:
citat din mesajul lui mamidestefan



Fetelor ..nu stiu daca s-a scris..se stie ..sau s-a discutat ..dar una din conditiile de baza in DIVERSIFICARE este ca bebe sa fie infometat.


pare sa faca sens ce zici, posibilitati mai mari de succes atunci cand da semnale ca ii este foame. Pentru bebelusii alaptati la cerere functioneaza acelasi principiu? Ma gandesc ca semnalele lor ca vor la san pot sa insemne si ca vor putin confort.

Alta intrebare: dupa introducerea completa a mesei de fructe+cereale, se mai da lapte?
Dar daca adminsitrezi fier la acea masa?

cand mama e la servici,bebelusii alaptati la cerere vor avea nevoie de tot atatea mese de lapte ca si atunci cand mama statea acasa?


Anamona, si Gruia e alaptat la cerere si mananca putin si des, il pun la san foarte des si el lipaie uneori vreun minut, alteori papa serios, insa nu avem intervale mai mari de o ora intre un ... pus la san si altul (ca nu intotdeauna se poate numi alaptat). Singura chestie pe care o pot face in legatura cu ce a spus Lidia (si e logic ce a spus) e ca, dupa aproape o ora de pauza, sa-i dau altceva decat lapte intai, apoi sa vin cu sanul, daca e solicitat.

Intrebarea cu serviciul cred ca trebuie reformulata, parerea mea e ca nevoile lui bebe in general sunt constant in opozitie cu mersul la servici al mamei

www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput