Bobocei de septembrie - octombrie 2008 (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Carla de Anca (7 lunite!!!!)
Tudor de Simo
Mario de MaryB
Radu de Onutzu
La Multe lunite puiuti dragi

Am fost la de dis de dimineata (am fost primii, nu mai mergem asa, a fost expeditiva), diagnostic Anorexie nervoasa, a zis ca imi scrie pe hartie si imi pune parafa daca asta vreau (probabil paream indignata). Inca n-am reusit sa ajungem la 8 kg, e atat de greu, cred ca sarbatoresc cand face 8 kg. Are 7990 kg si 68 cm, la caput are 44 cm, iar fontanela din ata 1/1
Nu mai are infectie, e sanatos, cica ii apar dintii de jos nu vad nimic. In 3 saptamani a luat 390 de grame si a zis ca e bine.
Luam in continuare vitaminele alt medicament nu are ce sa imi dea. Telina nu punem in supa ca e prea acida (nu i-am zis ca deja am pus). Tine tare la schema ei de diversificare la care au lucrat 7 dr asa ca n-o sa ii spun exact ce ii dau eu baiatului ca sa nu sara in sus (nu ma abat tare ca e o schema basic, de bun simt, dar daca ii dau supa la 6 seara si nu la 14 nu cred ca are nimic, sau o avea?!!)

In rest ne-am plimbat si eu am mai cheltuit niste banuti ca a venit primavara, nu ma las pana nu golesc cardul si atunci sa vezi....ca tocmai prin mai cred ca imi vin banii

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

hhhmmmm, noua nu ne-a mai intrat in casa niciun ban de pe 1 ian cand tati a ramas fara job iar mie nu mi-au venit banutii inca

Si uite-asa nu am luat nici frumosul scaun de masa pe care pusesem ochii si nici scaun de masina si nici... si nici...

Ultima solutie ar fi sa ma intorc eu la job.

Off, bine macar ca suntem sanatosi. O scoatem noi la capat.

Poze Harri Alexandru (10-sept-2008)
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Babymom, ma bucur ca am putut fi de ajutor. Avocado e unul din “no-cook baby food”, asa ca eu il pasez in blender dupa ce-l curat de coaja cu putin lapte si iese untos si foarte hranitor. Eu mananc avocado in salate, si-mi place mult dar aseara adevarul e ca atunci cand am vazut amestecul ala verzui, am zis ca nu voi avea nici un success cu el. Culmea e ca voinicul meu l-a hapait hamesit de nu-mi venea nici mie sa cred. Butternut squash-ul e unul din speciile de dovlecei, Iata o demonstratie de cum arata si www.youtube.com/watch?v=PRl-jjG2bYY" target="_blank">cum se scobeste, iar rutabaga arata ca o ridiche uriasa.

Eva, ai dreptate cu apa din steamer, nici eu nu o folosesc. Daca mi se pare ca e prea gros pureeul obtinut ii adaug putina apa fiarta eventual separat.

Tzitziri, a propos de conduita eu in toate cartile consultate am citit ca nu trebuie isistat cu o anumita mancare. Poti sa o reiei dupa cateva zile, dar in nici un caz copilul fortat. I legatura cu chisturile, imi pare rau sa aud ca ai pierdut un ovar, si in acelasi timp e extraordinar ca ai putut ramane insarcinata asa repede.

Ankussa, ce dulce e Vladutzu’ si am vazut ca nici okisorii nu s-au schimbat…tu de ce nu te arati un pic ? Stai numai ascunsa asa ?

Piolica, ma bucur sa aud ca sinteti pe drumul cel bun, nici u ma asteptam la altceva de la Elsa . Si asa e cu gusturile, bebelusii nu au papilele gustative dezvoltate, asa ca legumele sint la fel de tasty ca si altceva.

Musette
, multumim de aprecieri . Cand va vedem tustrei si pe voi ?

Cristineescu, felicitari pt. diversificare…vis-a-vis de soiuri de mere, noi mancam cu succes Royal Gala si Golden Delicious….cica Granny Smith ar fi prea dur pt. gustul bebeilor.

Boo, si noi tot asa sintem cu cerealele in special alea de orez….am cumparat de ovaz acum sa vedem cum le va primi si pe alea.

Joy, i-auzi la balerina cica TA-TA….esti pregatita si de un flacau acum ? Ca asa se spune cica…

Fiimea e de azi si ea in vacanta, asa ca the more the merrier ….fun complet ce sa mai?! Aaaa….. iar uitam….s-a schimbat iar parola de la contul comun, sau am eu probleme la logare ?

Cristina

le bébé Chris Anthony

noi, www.flickr.com/photos/khristin107/sets/" target="_blank">poze mai noi si AOB

“Arguing with a student is like mud wrestling with a pig – you both get dirty and the pig likes it".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaia.nevia spune:

Azi doar un CUCU! timid de la Raducu. Nu am apucat sa-i pozez pe amandoi...

Acu fug la ei, intru mai tarziu (sper )


Ada, mama de baieti:
Teo (10 aprilie 2007) si Radu (22 octombrie 2008)
povestea nasterii ; my blog
Topic: mama... de mai multe ori! ; Topic: nu renunta! Informeaza-te!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

cristinescu imi pare rau pentru problemele financiare, dar cum tu ai spus, sanatate e cea mai importanta
cu infectia urinara...am fost la un dr, incepuse sa pape din ce in ce mai putin, prima suspiciune a fost de infectie urinara si asta a fost, am facut de 2 ori urocultura si au iesit 2 chestii diferite, se pare ca tratamentul urmat le acoperea pe amandoua. Am luat Sumetrolim 3,5 ml/zi timp de 10 zile+biotics si am refacut urocultu = ok
Si Mikul are un tremurat, e mai mult decat un fior, e tremurat de-a dreptul dar n-am reusit sa asociez cu pipi, tremuratul inca il mai are, desi infectia a trecut....nu stiu ce-i cu el

Am uitat sa va zic, dr a observat ca e putin strabic

Joy felicitari pentru TATA a auzit-o tati?

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CD27 spune:

Moni Felicitari pentru cuculetz

Mami de Mikul Robert Constantin
http://community.webshots.com/album/567717346vFUaEH

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

CD si mie mi se pare ca Razvan se uita un pic stramb...dar din cate stiu e ok la bebelusi, adica trece cu timpul...
cat despre anorexia nervoarsa...pai asha se vb cu o mamica?
e cel mult anorexie...
oricum, a luat bine in greutate!
nu te mai stresa pe problema asta...detaseaza-te un pic de subiectul mancare si concentreaza-te pe altceva...pe plimabri, pe joaca...
Ada, e ff frumos caruciorul! si eu tot Ct02 am pt Razvi si am primit unul sport tot de la chicco, de la finutul meu. arata ca jumate din ala al tau:)

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristineescu spune:

CD, si ce ti-au zis despre tremurat? Cu strabismul nu-ti face griji pana la un an. Si noi avem un usor strabism. Nu te stresa.

Khristin
, hai ca esti simpatica. M-ai bagat in ceata cu soiurile de mere

Poze Harri Alexandru (10-sept-2008)
http://family.webshots.com/album/567137447KvLEdN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

am fost si noi la dr. Razvan e ok, cum stiam de fapt...m-a intrebat ce si cum mananca...asha ca ma vb eu mai mult ca ea si a zis ca e ok!
imi tot zicea ca pt 8 luni e cum arata....si eu ii tot spuneam ca facem 7 luni...
binainteles ca Razvan era ff atent la ea cand vorbea (ca-l avea in brate) si era numai zambete!
sta mult mai bine in fundulet si e si el f incantat!
cantarit de ea, avea 9240, cu body si pampers pe el
eu l-am cantarit sambata seara dezbracat si avea 9150 g, dar intotdeauna au existat diferente intre cantarul nostru si al ei...


blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudinna spune:

cristineescu, imi pare rau pt situatie financiara...cred ca multa lume se restrange in perioada asta...
si noi ne abtinem de la muuuuulte lucruri...
iar daca e ok sa te duci tu la serv si sa intre tati in CIC...e o solutie, grea, dar este!

blog in scutec,poze noi cu bebelushul
Razvan
mamica de Florin Razvan (14.08.2008)

Mergi la inceput