Pentru copii (hainute, lapte, cosmetice, etc.) - 9

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Daria Nandini multumesc ca ai postat si aici, ma pregateam sa iti raspund si la pm...

Din pacate exista mai multe fete ca tien, care vor sa ajute si nu mai au curaj, se abtin, sau prefera sa doneze in alta parte din cauza unor suspiciuni...

Nu inteleg de unii useri, care sunt rugati insistent sa nu mai scrie aici, o fac in continuare...

Ddeiutz, nu am nimic personal cu tine, doar ca vreau sa continue acest topic si nu sa se inchida din cauza ta sau a ramonei... va rog a mia oara nu mai va amestecati aici, lasati si pe altii sa mai poata beneficia de ajutorul fetelor...pana nu e tardiv.

PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa Emma, in fiecare zi, ora 13.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Deiutzz,acum cateva zile ai primit un mesaj pe PM in care erai rugata in mod politicos sa te abtii sa mai postezi mesaje la acest subiect macar pentru o vreme .Se pare insa ca pur si simplu bunul simt iti lipseste si simti nevoia sa ti se spuna in fatza!Fata draga , te rugam inca odata sa te abtii,sa te indepartezi de acest topic si sa ne lasi in sfarsit in pace cu imbarligarile si scandalurile tale!Mesajele primite impotriva ta nu au fost de la mariutza_mea asa cum banuiesti tu ci de la multe alte persoane!Asa ca ,te rugam sa ne scutesti!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

daniela, doar o mica precizare: Daria Nandini e numele fetitei mele, eu sunt Selene.

O sa ajut si eu cat ce voi putea, si eu am fost ajutata, cand sarcina mea a intrat intr-o perioada cu probleme (iminenta de avort) si nu am mai putut lucra. Asa cum am spus, insa, vreau sa am minimumul de siguranta ca ajutorul meu - si al altora, de ce nu, va ajunge unde trebuie.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddeiutzz spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Deiutzz,acum cateva zile ai primit un mesaj pe PM in care erai rugata in mod politicos sa te abtii sa mai postezi mesaje la acest subiect macar pentru o vreme .Se pare insa ca pur si simplu bunul simt iti lipseste si simti nevoia sa ti se spuna in fatza!Fata draga , te rugam inca odata sa te abtii,sa te indepartezi de acest topic si sa ne lasi in sfarsit in pace cu imbarligarile si scandalurile tale!Mesajele primite impotriva ta nu au fost de la mariutza_mea asa cum banuiesti tu ci de la multe alte persoane!Asa ca ,te rugam sa ne scutesti!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Nu am vrut sa postez, dar daca a fost vorba de mine, nu am vrut decat sa clarific.
Si am raspuns politicos. Nu au fost "imbarligari". Si nu am zis ca mesajele primite impotriva mea au fost de la mariutza_mea, pt ca stiu de la cine au fost, in mare parte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariutza_mea spune:

imi pare rau ca se ajunge..IAR la astfel de discutii. deaga SELENA as vrea sa discutam in particular sa iti lamuresc unele lucruri..ai citit prindre randuri dar nu ai inteles prea bine. imi pare rau..cred insa ca, asa cum a mai spus cineva pe acest forum, e bine de luat in considerare


Trimis la: - 19/02/2009 : 11:11:06
Am stat mult in cumpana daca sa scriu sau nu, dar m-am saturat sa vasd atatia oameni care se ascund in spatele moniturului si au printre preocuparile de baza sa arunce cu noroi in alti oameni. Eu am cunoscut-o personal pe Ramona. Am vazut o postare de a ei la acest subiec in decembrie, mi-a sarit in ochi ca e din orasul unde am facut eu scoala si am luat legatura cu ea. Va spun ce am vazut eu: un copil singur, care s-a trezit cu 2 copii in brate. Cum si de ce a ajuns in situatia asta, nu suntem noi in masura sa o judecam. Ceea ce e important din punctul meu de vedere e ca nu si-a aruncat copii la tomberon, nu i-a lasat in maternitate si nici nu i-a dat la casa de copii. Sta cu chirie, are grija singura de 2 copii (cate femei de pe forumul asta au unu singur 1-2 copii, le ajuta sotzul, mama, soacra, eventual mai au si bona si tot se plang pe toat drumurile ca sunt obosite si ce greu le este!?), se chinuie sa isi gaseasca de lucru de acasa (und ar putea sa-si lase copii daca ar lucra 8 ore?) ca sa-si poata plati facturile si sa asigure strictul necesar fetelor ei. Cand ne-am intlanit ultima data, venea de la un examen (un alt lucru pt care o admir mult e ca insista sa isi continue studiile, e constienta ca are capacitatea asta si ca are mult mai multe sanse sa asigure un viitor mai bun fetelor ei avand o diploma ina mana cand isi cauta de lucru), avea ochii rosii de nesomn si oboseala (mi-a spus ca invatza noaptea, ziua nu prea are timp). Fetele erau la mama unei colege de facultate care s-a oferit sa stea cu ele cat s-a dus ea la examen. Parintii ei stau aproape de unde locuieste ea acum, dar nu o ajuta cu nimic. Imi spunea incantata ca a vorbit cu tatal ei putin la telefon in urma cu cateva zile.
Eu am dat hainutze si jucarii unor copii a caror parinti au venituri, nu traiesc in saracie crunta, am dat si unor familii care traiau doar din ajutor social si mila vecinilor. Va spun cu mana pe inima ca m-am bucurat mai mult de ce am putut oferi Ramonei, care chiar se lupta pt copii ei, decat unei familii de tigani cu vreo 6 copii turnati unul dupa altul, care traiesc intr-o mizerie crunta pt ca asa stiu ei sa faca, parintii beau de rup, copii sunt invatati sa fure si sa cerseasca de cum invatza sa mearga. Eu o sa continui sa o ajut pe Ramona cand o sa pot. E alegerea mea si nu ma intereseaza absolut deloc parerile altora care citesc 3 randuri pe net si cred ca stiu tot. Eu o admir ca face orice pt a asigura copiilor ei un trai decent. Din ce am vazut aici, la randul ei a trimis lucruri la alte persoane si nu am vazut sa vina nimeni sa spuna ca le-a cerut bani pe acele lucruri. Nu a venit sa va bage mana in buzunar. A cerut, decent, ajutor. Daca vreti si puteti sa o ajutati, foarte frumos din partea voastra. Daca nu, macar abtinetiva de la aruncat cu noroi si vorbe grele. Cand esti la limita fizic si psihic, cuvintele aruncate aiurea de altii te pot rani enorm. Daca nu puteti sau nu vreti sa faceti nimic pt un om sa-l ajutati, macar spuneti o vorba buna. Sau nu spuneti nimic.

sunt persoane de aici care au fost la mine acasa si pot confirma situatia mea..nu una...ci mai multe!

plec capul in fata voastra si daca voi considerati ca e cazul sa nu mai postez, sa nu mai cer si sa nu mai ofer ajutor, o fac... felicitari pt ceea ce faceti voi si imi pare rau ca lucrurile nu sunt clare in ceea ce ma priveste..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

AJUNGE!

Life is something precious so enjoy it and try to take what s good from it!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malinas spune:

Buna,

sunt de la Cozonacei de noiembrie-decembrie 2008 si vin la voi cu o rugaminte.Verisoara mea, care a implinit sambata 19, eleva in clasa a 12, este insarcinata si urmeaza sa nasca in luna iulie. Va avea un baietel si este foarte fericita. Din pacate situatia ei materiala, si a viitorului tata si sot, nu este tocmai roz. Avand in vedere ca ea este eleva nu va beneficia nici de indemnizatie de cresterea copilului, asa ca raman sa traiasca doar din banii lui, care, oricum, nu sunt foarte multi.

Eu am un baietel de 4 luni si toate hainutele ce-mi raman de la el, cele de la 2 luni in sus (cele de la 0-la 2 luni le-am dat pe forum) se vor duce la ei.La fel carutul pentru 0-6 luni, scoica pt masina (nu au masina, dar e buna sa-l poarte pe bebe prin casa de colo-colo) si un leganut.Din pacate insa carutul nu este tip landou si nu poate fi folosit si pe post de patut in prima perioada. Asa ca vin si eu sa va rog, daca aveti un patut care nu va mai trebuie...o familie f tanara din Timisoara v-ar fi foarte recunoscatoare.Stiu ca cer mult, ca un patut este scump si ca puteti sa-l vindeti, dar...am zis ca nu strica sa intreb.

Va multumesc mult.

Un gand bun pt Ginye si Stefanut .

_
"You gotta sing like you don't need the money /You gotta love like you'll never get hurt
You gotta dance like there's nobody watching/ It's gotta come from the heart/If you want it to work" Adam Brand

Alina, mama de bebe David (10 noiembrie 2008)
poze

povestea, povestilor: de la fasolica la soricutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malta spune:

Buna! E minunat ceea ce faceti! Felicitari! Am simtit si eu cat suflet si timp pui pentru asemenea acte de caritate. Dar nu putem ramane indiferenti. Pe langa mamica singura cu baietelul de 8 luni din IASI incerc sa ajut o graviduta sarmana ce va naste peste o saptamana. Si aceasta are nevoi diverse. Nu si-a putut lua nici macar scutece. Cosmetice, bebelusul ei cred ca nici nu va simti vreodata pe pielea lui. Sau vreo jucarie. Las ID-ul meu daca vrea o mamica sa-i dau adresa lor. Nu vreau sa le fac publice.
altamaurica sau altamaurica@yahoo.com
Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Fetelor, am strans cateva hainute, nu multe, deocamdata. Sunt de la 0 la maximum 2 luni si jumatate, spun asta pentru ca stiu de cand nu le mai foloseste Daria mea.

Hainutele pe care le am, deocamdata, sunt acestea:

http://img89.imageshack.us/img89/3056/pict0027n.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/347/pict0029d.jpg

http://img89.imageshack.us/img89/9964/pict0031.jpg

Nu sunt imaginile chiar asa de clare cum mi-as fi dorit, dar ce sa-i faci, daca ma apuca facutul de poze noaptea...

Intrebare: are cineva cumva nevoie de vreunul dintre lucrusoarele acestea acum? Daca nu, le pun la pastrare, pana cand se mai aduna. Eu i-am luat Dariei hainute de toate culorile, am si primit hainute, multe roz, e adevarat.

Toate sunt spalate si calcate. Salopetele roz - cele doua fara maneci, sunt flausate, deci mai grosute.

Daca se impaca cineva bine cu firma Johnson's, am un sampon "No tears" pentru bebe, nedesfacut. Si daca este vreo graviduta / mamica cu ten sensibil, am un spray cu apa termala Avene, nu e mare, e de poseta, dar eu nu-l folosesc, cred ca expira in 2011.

In timp, o sa mai am si alte lucrusoare, chiar si pentru baietei.

Daria Nandini

http://b1.lilypie.com/KfqTp2.png

Am adus pe lume o minune!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cryss26buc spune:

Selene bine ai venit sunt convinsa ca ajutorul tau e bine venit...bravo .Eu am dat aproape toate hainutele si un marsupiu unei fete care ma dezamagit rau am prins o cand le vindea pe net...si ma deranjeaza ca i am dat saci de haine cica era amarata...nu e de aici e de pe alt sait dar nu pot baga mana in foc ca nu are si aici cont..asa ca te sfatuiesc sa ai mare grija cui le oferi.Aici s a tot discutat despre inselatorii si comert virtual ca sa i zic asa si din cauza acestora multi copilasi sufera...si nu e corect.Si eu am fost investigata si pusa pe diferite liste si listute insa eu am zis mereu adevarul sunt fete care ma cunosc si imi cunosc fetita si tot ce am primit am uzat cum s ar zice adica le a purtat rebeca apoi altii si tot asa eu acum ajut 2 copilasi despre care v am mai spus momentan au cam tot ce le trebuie dar peste cateva luni vor ramane mici si voi apela iar la voi.Si daca mi ati oferit hainute atunci va asigur ca le a purtat printesa mea...nu imi permit sa i cumpar multe hainute apelez si la second hand deseori si nu e o rusine...creste foarte repede si imi e greu sa i cumpar lunar.

Mergi la inceput