Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie2009(92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shasa spune:

Si asa aveam o logoree........ Cred ca ma bag in pat sa mai motai putin.
Inainte mai bag si o agitata pt. orice ghiocel care are de gand sa iasa astazi, ca mai mult ca sigur pana intru eu iar pe seara nu mai am cum sa incurajez ci doar sa felicit

Florin 18.05.2002Teodor 01.03.2005BB3 - Petru - 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

Buna dimineata fetelor!

GIGELICAsi OLISHKA raportez ca am avut o seara fara problemele specifice consumului de fasole
Am scapat ... Astazi o mananca tati pe toata ca nu mai am curaj.
Cred totusi ca "reactii" mai violente se inregistreaza la consumul de fasole uscata.

FELICITARI tati de TUDOR si bravo tie ca apari pe forum! Refacere rapida pentru LEELOO.


AYLA, stiu ca BabyEinstein sunt tare iubite de bebelusi. In aceeasi categorie intra si Miffy (desene simple si muzica care place bebelusilor)

SIMINA, ma bucur ca esti bine. Si daca o sa-ti fie putin rau eu tot o sa ma bucur pentru ca e un "rau" mai special. Greturile, ametelile, somnolenta au farmecul lor atunci cand stii ca un samburel mic creste in tine.

Fetelor, am si eu o mare rugaminte la voi : care puteti, trimiteti-mi si mie parola de la mailul comun (inteleg ca cea de la picassa se afla in draftul de la mailul comun, corect?)

Multumiri

OLISHKA, in legatura cu bagajul pentru spital, desi un troler/valiza e mai elegant, cred ca ar fi mai practica o geanta de voiaj (din aia ordinara, din piata sau de la chiosc). Valiza e prea mare iti ocupa mult spatiu in salon, trebuie sa o tii sub pat (sigur nu-ti intra in noptiera!) si in plus s-ar putea sa nu te lase in spital cu ea. Depinde de spital.
Eu ma gandesc sa procedez asa : 1.o geanta obisnuita dar mai incapatoare pentru travaliu si nastere(cu apa, chilotzei, strugurel... cateva chestii);
2.O geanta de voiaj in care sa pun camasi de noapte, halat, vata/tampoane... igienico-sanitare ptr mine(prosoape, pasta de dinti ...) si bebe (pampers, ulei, sapun, baneocin...servetele umede ...etc si ce altceva se mai cere la spital)pe care o aduce ulterior tata.
3. o sacosica cu hainutele pentru bebe si mine la externare (in spitalul unde nasc nu accepta hainute de acasa)-asta vine cu ea la externare, eventual o are in masina sau undeva in casa unde sa stie de ea.
[/left]



37+ Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

SHASA, ma bucur ca e iesit bine la eco. Stai linistita ca bebe e mai mare. De fapt bebelusii mai mari se descurca mai bine dupa nastere. La mine este invers, oscioarele se incadreaza in DPN dar la greutate e cu o saptamana mai mic. Din cele de mai sus putem concluziona ca se v-a naste chiar dupa DPN. Nu e chiar asa, colul este scurtat si sters de prin saptamana 34 si bebele e angajat.
La nastere trebuie sa luam in considerare toti factorii... Daca e asa maricel poate ca face o "instructie" cu colul si il convinge sa iasa inainte de saptamana 42.
Orice ar fi iti tin pumnii![ pup]

37+ Lena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Raaluca ti-am trimis PM.....
Buna dimineata tuturor!!!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Eu am asa o bafta de a vorbi de una singura!!! Zilele trecute am scris un mesaj lung, si pana sa-l trimit s-a inchis subiectul. Ieri iar m-a apucat povestitul si nu stiu stiu ce tasta am atins din greseala, ca mi-a disparut totul. Dar voi sa stiti ca eu va scriu!

Alexa, Eseea si Leeloo, va felicit pentru bebelusii vostri si va imbratisez cu drag, mamici fericite!

manu, cum a fost la eco ieri? A mai crescut cantitatea de lichid?

A, v-am intrebat zilele trecute cum facem cu mancarea in primele zile de dupa nastere. Va multumesc pt raspunsuri, am fost necajita si nu m-a mai preocupat asta, dar m-a distrat sfatul Ionicai cu instruit barbatul. Asta mi-a amintit ca de curand, l-am rugat pe el sa scoata o placinta din cuptor, iar la vreo jumatate de ora asa, nu stiu ce-mi vine sa-l intreb daca a inchis cuptorul de la ambele butoane. Bineinteles, ca stinsese numai unul.

Fetelor, eu cred ca in mare cam toata lumea a trecut de perioada poftelor (pe Simina o rog sa nu citeasca)si v-as ruga sa mai scrieti ce mai faceti voi de mancare, eu nu mai stiu ce sa fac, n-am pofta de nimic anume. Poate daca citesc la voi, fac si eu ceva ce sa mananc cu drag, ca in rest abia mi se duce mancarea pe gat. Azi vreau sa fac mamaliga cu peste si mujdei (ca-i vineri si numai vineri sau sambata avem liber la usturoi). Maine o sa fac dovlecei umpluti. Si gata cu ideile.


34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kea

Eu am asa o bafta de a vorbi de una singura!!! Zilele trecute am scris un mesaj lung, si pana sa-l trimit s-a inchis subiectul. Ieri iar m-a apucat povestitul si nu stiu stiu ce tasta am atins din greseala, ca mi-a disparut totul. Dar voi sa stiti ca eu va scriu!

Alexa, Eseea si Leeloo, va felicit pentru bebelusii vostri si va imbratisez cu drag, mamici fericite!

manu, cum a fost la eco ieri? A mai crescut cantitatea de lichid?

A, v-am intrebat zilele trecute cum facem cu mancarea in primele zile de dupa nastere. Va multumesc pt raspunsuri, am fost necajita si nu m-a mai preocupat asta, dar m-a distrat sfatul Ionicai cu instruit barbatul. Asta mi-a amintit ca de curand, l-am rugat pe el sa scoata o placinta din cuptor, iar la vreo jumatate de ora asa, nu stiu ce-mi vine sa-l intreb daca a inchis cuptorul de la ambele butoane. Bineinteles, ca stinsese numai unul.

Fetelor, eu cred ca in mare cam toata lumea a trecut de perioada poftelor (pe Simina o rog sa nu citeasca)si v-as ruga sa mai scrieti ce mai faceti voi de mancare, eu nu mai stiu ce sa fac, n-am pofta de nimic anume. Poate daca citesc la voi, fac si eu ceva ce sa mananc cu drag, ca in rest abia mi se duce mancarea pe gat. Azi vreau sa fac mamaliga cu peste si mujdei (ca-i vineri si numai vineri sau sambata avem liber la usturoi). Maine o sa fac dovlecei umpluti. Si gata cu ideile.


34+


daaaaa , noi stim ca tu ne scrii mereu!!!!
si pt partea a 2-a, am citit TOT, da nu-i o problema ca nu am inca treaba cu poftele!!. Si mie mi-a facut soata peste prajit ieri
Eu as vrea o mancare de conopida , ca am in congelator , da mie nu-mi iese bine ca o fierb prea tare si se face praf, mama nu are cand sa-mi faca, si sunt sg din casa care mananca asa ceva!!
Dc nu-mi face mama conopida , imi fac spanac, ca nu dau gres!!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

si doar am zis sa nu citesti!
Conopida se pune in apa care fierbe, 15 minute, timp in care nu stai la calculator, ca pierzi notiunea timpului.

Editez, ca acum am vazut ca e congelata conopida, deci se modifica, cred, timpul de fierbere.

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

da al naibii net, a devenit ca un drog, nu-l mai pot lasa , uite acuma de exemplu, m-am trezit de la 8jum sa ma fac giugiuc ca ma duc la control diseara,dar in loc sa-mi vad de treaba, mai fac cate o pauza si opresc epilatorul ca sa mai tastez ceva!!!

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Kea se pare ca suntem singure pe aici , Shasa probabil ca s-a culcat!!! poate s-or mai trezi gravidutze!!!

mai am doar axilelein 5 min sunt gata

4+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raaluca spune:

SIMINA, multumesc!

Daca conopida e congelata sigur scrie pa ambalaj cat trebuie fiarta. Atentie sa fie la foc mic, ca de aia se zdrobeste.

Uite aici cum arata un sufle de conopida http://andreea-rayan-badran.blogspot.com/2009/03/sufle-de-conopida-sau-cum-sa-gatesti-ca.html
Apetisant, nu?

Oricum e bun si spanacul ca de acum o sa ai nevoie de fier.
Pofta buna!


37+ Lena

Mergi la inceput