Burtici fericite de septembrie-octombrie 2009(22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns unombun spune:

va rog frumos,lamuriti-ma si pe mine de ce nu e buna berea fara alcool-mai multe persoane au afirmat asa ceva-multumesc persoanelor car vor raspunde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Io mai am 3 jumate ca intru in prenatal imediat ce se poate. Poate si un CO inainte sa fie si mai devreme Mama lor de nesuferiti.



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 13+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki_cri spune:

Raluca,MangaGirl, va inteleg perfect! Abia astept si eu sa ajuns acasa dupamasa...si sa ma intind in pat...Si eu de multe ori simt ca innebunesc...si parca nu ma mai simt in satare sa fac ce faceam inaite...cred ca o sa imi iau un medical cat de curand...

KIKI 11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

DAnuta, ne sa fie bine (ca e 11 si esti la eco) iar lacrimile s se transforme in zambete



POZNICI CU NOI
POZICI CU BEBE

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 13+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

Danuta suntem si noi langa tine si asteptam sa vii cu vesti.

pupici

Raluca 12+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Pe 28 martie ne ducem si noi sa ne facem TT.
O sa stau ca pe aceeee pana atunci.
Cel putin am aflat de ce ma dor ovarele, , si m-am linistit.
Ma dor din cauza ca se mareste uterul si trebuie si el sa isi faca loc undeva.

Mai am 16 zile!

Am o intrebare pentru toate fetele: de ce vreti sa aflati ce sex are BB?
Eu una nu vreau sa aflu. Vreau sa fie o supriza.
Ecografia e buna pentru ca ne scuteste de partile rele. Asta ar fi marele avantaj al tehnologiei.
De ce suntem noi asa de curiosi sa descoperim ce natura se chinuie sa ne surprinda la nastere? Hai sa-i mai lasam si Mamei Natura o parte secreta. "Dau Cezarului ce e al Cezarului!"
Eu si sotul meu ne dorim baiat. Si daca nu e sa fie baiat credeti ca nu o sa-l iubim? Doamne Sfinte!
Baiat sau fata, numai sa fie sanatos!



Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lizzi-Maria

Va salut burticutzelor
Sunt si eu o burtica de octombrie DPN 23.10.2009 .Am implinit si eu 7 sapt de sarcina,pana acum nu am vomat dar rau mi-a fost,ameteli,greturi...Analizele mi-au iesit bine,cele de sarcina...dar mi-a iesit o nenorocita de infectie urinara,are cineva pe aici asa ceva?Va intreb si pe voi,sti-ti daca e bine sa iau antibiotic,nu vreau sa-l pierd pe bebe as fi distrusa...parca prefer sa am probleme cu rinichi decat sa-l pierd pe micut
Sunt disperata,nu stiu ce sa fac...stau cu medicamentele langa mine si nu stiu daca sa le iau....


Si eu am infectie urinara.
Am luat doar ampicilina 5 zile, nu-i face rau lui BB.
Acum sunt la cura de ceaiuri - cozi de cirese, ceai de busuioc si multaaa multaaaa apa. Ajung sa mi se faca efectiv greatza de la apa. Mor de sete si nu ma pot atinge de pahar. Stupid, nu?
Dar trece!
Maine ma duc sa ma dotez cu "instrumentar" si cred ca luni ma duc sa mai duc o proba ... sa vad cum stau.

Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca_u spune:

luhtien daca vrem sa aflam ce ascunde burtica nu inseamna ca o sa iubim mai putin copilul, fie ca are sexul visat de noi fie ca nu. pur si simplu eu sunt f curioasa si vreau si sa fiu pregatita ok pt bebe. te respect pt hotararea de a astepta pana la nastere sa afli ce este bebe, eu una sper sa nu fiu nevoita.

mie in sarcina trecuta mi-a spus dr de la 12 sapt, cand mi-a facut ultima eco transvaginala ca bb este 99% fata. ionut era cu mine si a spus ok, inseamna ca mai am 1% sanse sa fie baiat. raspunsul dr - da aveti sanse dar la sarcina urmatoare . insa toate babele in piata imi spuneau ca fac baiat si eu nuuuuu, eu am fata, las ca vezi tu, esti tanara habar nu ai tu de lucruri de astea, si totusi a fost fata.

poate deseara vin cu vesti despre caruciorul nostru. la fulguleti am fost prima mamica care a aflat ce va avea.

Raluca 12+ si www.totsites.com/tot/adinaungureanu" target="_blank">Adina Andreea (12 nov 2006)

Copiii sunt cei care ne arata încotro merge lumea, fiindca pentru asta au venit aici, ca sa faca lumea sa mearga mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

buna fetelor,

Am vazut ca vorbeati de depresii, ce-i drept cu un capitol in urma, de relatii cu sotii, de bere fara alcool si de nesimtitii de la munca. :-)

Cu depresia sa stiti ca m-am luptat si eu, dupa ce am nascut, am recunoscut-o ca fiind depresie si mi-a trecut de la sine. Pe mine m-a tinut standard de cand am ajuns acasa (mai mult mi-a placut la spital ca nu faceam nimic) si cam...2 saptamani. cam asa.

Insa daca apare mai tarziu eu zic ca trebuie mai amanuntit investigata. Si eu plangeam din orice, eram suparata ca nu mai am timp de mine, sa dorm, sa fac ce vreau, sa ies afara, sa ma plimb, sa merg la film (inca nu putem merge la film...) si ca oricand si oriunde ma voi duce voi fi legata si ca viata mea de acum incolo va fi asa...cuvantul de ordine este: trece.
Totul trece, toata supararea si socul initial, pentru ca este un mare soc, toata lumea se mira dupa nastere ce rau este, pentru ca in timpul sarcinii nu crezi, decat daca stii. Insa totul trece si se transforma in frumos si foarte frumos. si acum cand sunt o mamica mandra de o fata superba, cuminte si dragalasha, o mamica cu viata sociala si cu iesiri in oras cu nemiluita...acum nu imi mai este frica de perioada aceea de inceput. Doar de faptul ca vreau sa stau mai mult acasa decat am stat la prima nastere. Si asta ma sperie. Bina, am avut grija sa ii spun sotului ca numai si numai din cauza lui sunt suparata si ca o sa tin minte in viata cat e de vinovat

Pentru ca m-am schimbat total - in bine - cand am revenit la birou, cand m-am imbracat, vopsit, interactionat cu oameni mari, cand am avut conversatii mature si despre orice. Pe mine m-a innebunit statul acasa si programul ingrozitor de rutinant.

Ba chiar ma gandesc sa ma apuc de ceva cat stau acasa...o afacere. Poate trece criza. Va dati seama cu 2 copii dintre care unul sugar si unul de 2 ani cum o sa fac eu afaceri? eu nu stiu inca, dar stiu ca la sarcina trecuta in luna a 7-a am dat un examen, ma apucase dragul sa mai fac niste cursuri - fara legatura cu munca mea, dar asa, sa fie, si la examen am intrat leganandu-ma cand toti erau deja asezati, si eu mandra, aranjata, cu suvite, si o burta...

Cu sotul si eu am fost f respingatoare pana in saptamana 11, acum suntem numai lapte si miere si mi-e tare drag

Cu serviciul e biiiine, inafara ca am niste sefi mai dezlanati in gandire si nu se pot concentra, in rest nu e rau. adica e mult mult de facut, insa la 5 nimeni nu ma opreste. si nici mai devreme de 8 jumatate nu ma poate obliga nimeni. si asta e, pt ca daca stau peste program (peste 1/2 ore) sunt obligati sa dea overtime si nu au bani cica. si le e frica si mai ca te alearga sa pleci la 5 sa nu cumva sa fie trasi la raspundere. intentionez sa stau pana prin august, daca nu, trebuie sa stau acasa si sa socializez cu bona. Bona care se intelege f bine cu alessia dar cu care nu prea am ce vorbi.

Bafta la eco Danuta, si eu cred ca totul e perfect. Si eu astept rezultatul de la DT, si mi-a iesit ok si osul nazal si pliul nucal, asa ca nu ma stresez prea tare. Mda, pana peste o saptamana cand chiar trebuie sa iau rezultatul. :-)
Bafta tuturor la eco si la vizionare de copil frumos si sanatos.





Clau 12+ si Alessia Maria 13 iulie 2007

poze cu noi




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luhtien spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina_ana

Lizzi_Maria, mai sunt fete care au infectie urinara si fac tratament cu antibiotice permise in sarcina (de ex. augmentin). Stai linistita ca nu este nici un risc daca faci tratamentul prescris de medic.
Eu sunt tot rau. Am temperatura 38. Medicul de familie nu a vrut sa-mi dea nimic, a zis ca nici paracetamol sa nu iau si sa intreb medicul ginecolog. Dar eu nu am numarul doctoritei, ca am fost o singura data la ea si nu mi l-a dat. Am trimis totusi sotul dupa paracetamol, ca stiu si eu ca nu e periculos. Cred ca e mult mai grav sa stau cu febra.

Cristina, mamica lui Andrei Eric (26.07.2007) si 13+
POZE



Vezi ca nu ai voie paracetamol!!!!!
Citeste prospectul mai atent.
Uite o parte:
Sarcina si alaptare : Desi nu exista dovezi in ceea ce priveste un posibil efect teratogen al paracetamolului, se va evita administrarea acestuia pe timpul sarcinii, mai ales in primele trei luni de sarcina. Paracetamolul se excreta in laptele matern.

Nimeni nu te-a intrebat daca vrei sa te nasti.
Despre plecarea ta, tot altii vor decide.
Insa timpul dintre este in mainile tale. Nu-l irosi!

Mergi la inceput