Mamici de Ghiocei de Martie-Aprilie 2009(91)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Manuela77 spune:

Buna fetelor!

Felicitari noilor mamici: Essea, alexa si Leeloo!!!!
Recuperare usoara si mult laptic

Zilele astea v-am citit mai mult pe diagonala dar am sesizat ca s-a dicutat despre celulele stem. O sa va spun ce surpriza am avut aici legat de acest subiect.

La fel ca multe dintre voi, am zis ca o sa incerc sa recoltez cu speranta ca nu vor fi folosite niciodata si banii vor fi aruncati. Dupa ce cu greu am gasit in Belgia o firma care se ocupa am avut surpiza sa fiu refuzata din start de medicii olandezi. In nici un spital din Olanda nu se mai recolteaza deja de ani de zile. Mi-au explicat ca la ei de mai multi ani a fost valul care e acum la noi si ca intre timp s-a dovedit ca utilizarea lor nu a dat nici un rezultat. Tot felul de firme percep taxe imense si vand povesti.
Poti sa recoltezi doar daca nasti acasa cu moasa...
Am fost surprinsa de aceasta atitudine in Olanda, unde stim cu totii ca aproape totul e posibil si admis....
Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, eu va spun doar cum e situatia aici.
Vreau sa spun si ca se investeste enorm in cercetarea medicala, biotech, farma etc. Sunt domeniile in care sa gasesc cele mai multe si bune joburi in Olanda.


Manu 35+ Radu

Unde este dragoste, acolo este pace, unde este pace, acolo este binecuvāntare, unde este binecuvāntare, acolo este Dumnezeu, iar unde este Dumnezeu, nimic nu lipse#351;te.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gigelica20 spune:

Dr mea mi-a zis asa: in Romania e o moda acum recoltarea celulelor stem, de care firmele ce ofera aceste servicii profita si ca decizia e una pur si simplu economica. De aceea sfatul ei a zis sa ma decid daca doresc asa ceva doar pe considerentul...care percep mai putini bani!
A mai adaugat faptul ca deocamdata se stiu f putine despre utilitatea acestor celule si ca Romania are procentajul cel mai mare in recoltarea acestor celule.
Plus ca la TV am vazut un reportaj cu o situatie in care o persoana bolnava a necesitat implantare de celule stem si...a facut cancer. Ma rog, reportajul era mai amplu, dar nu mai tin minte toate detaliile.
De aceea am amanat pana in ultimul moment sa ne decidem si...am zis sa consideram ca facem un Casco si ca aruncam niste bani pe fereastra ... dar sincera sa fiu nici acum nu sunt convinsa ca vreau sa recoltez acele celule stem.


Gigelica +36 Victor-Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olishka spune:

Gata si cu somnicul...Foarte bine a fost.

Vad ca nu sunt singura patita cu fasolea. Acum mi-am adus aminte ca dupa ce l-am asfixiat pe saracul sot, ma si uflasem ca un balon si m-a durut spatele ingrozitor de nu mai puteam sa respir. Cred ca saracutul bebe nu mai avea loc in burtica si nu cred ca i-a facut bine nici lui...Asa ca fetelor aveti grija cu fasolea



Olga 33+ David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

manu - exact asta am auzit si eu. si asa am decis ca nu recoltez nimic. nu neaparat datorita sumei, ca pana la urma asta e, la cati bani aruncam pe alte prostii nu mai conteaza dar am refuzat sa fac parte dintr-un val, sa le dau apa la moara(de fapt bani in conturi)unor firme care si-au gasit o noua piata mai credula in europa de est. sper sa nu ajung niciodata sa regret decizia luata asa cum sper ca nici una dintre persoanele care au recoltat sa nu aiba vreodata nevoie de aceste celule.

florinela - dar calciu eferveshcent de ce iei pt raceala???
pt raceala nu uitati sa consumati cat mai multe lichide si sa va alimetati bine, corpul are nevoie de energie sa lupte.

38+
poze

AMR 12 de zile

edit - ma scuzati dar mananc o gramada de litere, cred ca trebuie sa imi mai tai unghiutele ca am cam exagerat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florinela79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aris26

manu - exact asta am auzit si eu. si asa am decis ca nu recoltez nimic. nu neaparat datorita sumei, ca pana la urma asta e, la cati bani aruncam pe alte prostii nu mai conteaza dar am refuzat sa fac parte dintr-un val, sa le dau apa la moara(de fapt bani in conturi)unor firme care si-au gasit o noua piata mai credula in europa de est. sper sa nu ajung niciodata sa regret decizia luata asa cum sper ca nici una dintre persoanele care au recoltat sa nu aiba vreodata nevoie de aceste celule.

florinela - dar calciu eferveshcent de ce iei pt raceala???
pt raceala nu uitati sa consumati cat mai multe lichide si sa va alimetati bine, corpul are nevoie de energie sa lupte.

38+
poze

AMR 12 de zile

edit - ma scuzati dar mananc o gramada de litere, cred ca trebuie sa imi mai tai unghiutele ca am cam exagerat


Aris, nu eu iau calciu...alta fata parca a zis...calciu se ia doar sub prescriptie medicala..mai ales in sarcina. Lichide, sucuri naturaled, compot, ceai...din astea am luat.

Florinela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

fetelor nu mai vorbiti de fasole ca ma apuc de facut cu orice pretz. mmmmm nishte fasole batuta cu usturoi si ceapa calita pe deasupra suna f f f bine, mai ales ca se pare ca peste maxim 2 sapt. gata cu asemenea meniu. si asa deobicei dorm singura in patul meu de 2 pe 2, al meu sotz e f stresat sa nu ma loveasca din greseala...deshi eu il banuiesc ca nu ma mai suporta de cate ori ma invart dupa stanga pe dreapta

38+
poze

AMR 12 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

florinela - scuze...am incurcat personajele


ai grija de tine si sigur pana luni esti ca noua, numai buna sa te transformi in......mamica!!!!

38+
poze

AMR 12 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

gigelica - am vazut pozeleesti asa dulce in camasha ta cu barzoi...vai si ai o gramada de lucrushoare cumparate deja. eu credeam ca am luat prea multe dar nu am nici jumatate

38+
poze

AMR 12 de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariame spune:

Am si eu o intrebare pentru fetele care si-au achizitionat deja tot ce le trebuie pentru bb. Unde gasesc o lenjerie de patut cu aparatori pentru saltea de 70x140cm? Eventual pe net, si la un pret acceptabil... Eu am gasit, dar fie la 500 lei, fie de dimensiuni mai mici. Ana-Maria 33+AMR 7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aris26 spune:

ana-maria - eu le-am luat de la ikea, dar tu parca nu esti din bucuresti. poate gaseti pe cineva dispus sa le cumpere pt tine cand vine pe aici, se merita. cearceafurile cu elastic sunt 25 de lei doua bucati, aparatorile laterale sunt cam tot 25 de lei bucata, plus ca sunt f simple, fara modele incarcate

38+
poze

AMR 12 de zile

Mergi la inceput