FIV sau inseminare cu donatoare/donator(16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

dodo Doamne Ajuta sa fie deja bebe in burtica
gabriela la dr Ciobotaru am mers de la inceputul sarcinii si tot cu el as vrea sa nasc.
diana iti doresc unul-doi foliculi frumosi si grasunei si un endometru bun.

Va pe toate.

"Tinteste spre luna. Chiar daca nu reusesti, macar vei fi printre stele."
Les Brown

33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inna30 spune:

dodo tinem pumnii si sa de-a d-zeu sa fie bine si sa ne aduci vestea cea mare, probabil atunci voi fi in spital dar recuperez dupa,sa opriti si pt mine o gurita de sampanie ca sunt sigura ca va fi cu 2 liniute.pup
pup toate fetele si va doresc un capitol plin de reusite.




37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

dodo,iti doresc sa fie bine pina la capat, de aceea iti ziceam ca poate aici ai sanse mai mari, nu se compara cu Giulestiul,ma refer la atentia cu care se lucreaza si poate si proba este mai de calitate...nu ne spui ce dimensiune aveau foliculii la ultima eco?mult ,mult succes si chiar vrem sa ne servesti cu sampanie...
inna,uau mai ai putin ,putin si vine marea intilnire ,deja mi-au dat lacrimile
nelis,mult succes!sa dea domnul sa reusesti sa stringi banuti pt ICSI si pt ati vedea visul implinit!te asteptam poate mai poti intra si pe la noi ,gasesti tu o modalitate
toate fetele



doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

[b]Bytzi[/b] multumesc pentru incurajari si eu sper sa strang banii cat mai repede..plec in germania...daca gasesc o posibilitate incerc si acolo.
va pup pe toate si va imbratisez..eu voi intra mai rar...dar sper cand revin sa va vad mutate la odisee.

Fetelor mai revin cu o rugaminte..sper sa nu se supere nimeni dar am 6 fiole de GONAL 75 UI si le dau cu 40 ron...le-am luat de la sibiu cu 75 ron.
ca eu anul asta sigur nu le folosesc si sincer am nevoie si de bani.
Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

nelis,daca mergi in Germania ai putea sa incerci la clinica Kinderwunsch-mittelrhein din Neuwied,dr de acolo e roman se numeste dr Beran si e si endocrinolog pe deasupra e o clinica cu renume am inteles ca un ICSI costa cam 4000e

uite aici www.kinderwunsch-mittelrhein.de/index.php?lang=ro&id=2243

cu gonalul nu pot sa te ajut ,caci nu stiu ce voi mai face in continuare....dar care fac stimulare cu gonal cred ca le-ar prinde bine
mai bine deschide un subiect cu acest nume ca sigur pe forumul "asteptind un ingeras in viata voastra!"vei gasi o fata care sa aiba nevoie de ele ,avind in vedere preturile de acum si am mai vazut fete care dadeau astfel de anunturi,mult succes







doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

fetelor eu sint intr-o depresie si nu imi mai revin si in cautarile mele pe net despre infertilitate uitati ce am gasit :
Viata mea va fi umbrita de infertilitate si nimic nu va mai fi la fel
" Infertilitatea este o criza a vietii, care probabil ca va avea efecte asupra vietii tale la un moment dat. Este perfect normal sa te simti coplesita, sa ai crize de anxietate, tristete sau sa ai sentimente de vinovatie. In acelasi timp, dorinta de a avea un copil poate deveni singurul tau scop in viata, in detrimentul altor laturi ale vietii. Modul in care ti-ai imaginat viata va fi greu incercat, dar vei reusi sa treci cu bine peste aceasta criza. Trebuie sa intelegi ca aceste sentimente de tristete si de pierdere sunt normale.
Desi problemele si emotiile legate de infertilitate apar in viata in momente si in moduri imprevizible , ele pot fi rezolvate pe masura ce strabati fiecare etapa a infertilitatii."





doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

si in cautarea unui raspuns la nereusitele mele am gasit asa :
Endometrioza si infertilitatea
Endometrioza este una din primele trei cauze ale infertilitatii la femei.

In timpul unui ciclu menstrual normal mucoasa uterina (numita endometru) se ingroasa pregatindu-se pentru sarcina. Daca nu ramai insarcinata in luna respectiva, corpul tau elimina endometrul in timpul menstruatiei. In cazul endometriozei, din cauze inca necunoscute medicilor, un tesut asemanator endometrului se dezvolta inafara uterului: la nivelul ovarelor, trompelor uterine, sau perineului. Uneori acesta apare si in colul uterin, vagin, rect, vezica urinara, sau intestine.

Acest tesut se comporta la fel ca endometrul: mai intai se acumuleaza iar apoi este eliminat in timpul menstruatiei. Dar, spre deosebire de mucoasa uterina, acest tesut nu poate fi eliminat in mod normal, cauzand iritatii, inflamatii si aparitia cicatricelor. Proliferarea acestui tesut impiedica eliberarea ovulelor sau fertilizarea acestora de catre spermatozoizi.acest punct ma macina pe mine...caci am gasit ca in endometrioza este recomandat tot timpul FIV





doamne ajuta-ma sa am si eu un bebe


"Speranta,ca si credinta,nu inseamna mai nimic daca ii lipseste curajul;
nu inseamna nimic daca ii lipseste riscul."
(Thornton Wilder)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelis spune:

Bytzi multumesc pentru informatii..daca tot sunt pe acolo...nu se stie...ce decizii mai luam...si incotro ne indreptam in cautarea bebelului.

A..si asta cu depresia este mai mult decat adevarata.
Eu am mers si la dr...ca nu-mi era a munci, a manca..a nimic ...aveam doar un gand.
bine ca si acum il am....doar din cauza asta plec sa fac rost de bani....dar oricum cu o limita nu mai sunt asa obsedata.

va pup pe toate si capul sus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana23ct spune:

bytzi ti-a spus cineva ca ai endometrioza? poate nu ar trebui sa te panichezi atata. gandeste pozitiv, asta o sa te ajute mult. poate ai avut doar ghinionul sa gasesti niste medici incompetenti care nu au stiut sa iti faca corect ecografiile. Asteapta rezultatele de luna viitoate. Si eu stau cu morcovul pana miercuri cand merg la eco si mi-e frica ca nu voi aveam foliculi, dar incerc putin sa am incredere si sa imi fac sperante. Nu stiu ce se intampla in ultima vreme dar cam toate fetele din jurul meu sunt gravidute sau tocmai au nascut. Iti dai seama ca sunt cu nervii la pamant cand vad ca eu nu reusesc nimic si lunile trec, anii trec.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns @dodo@ spune:

bytzi, diana, inna, iuca, va multumesc mult, mult de tot si sper sa fie ultima mea incercare.
inna, iuca, va doresc sa aveti o nastere usoara si copilasi sanatosi si frumosi.
bytzi, nu stiu daca trebuie sa-ti dau eu sfaturi, dar dupa cate ai scris si tu eu cred ca nu are rost sa mai faci stimulari pt IAD. Puneti bani deoparte si mergi pe FIV. Ai vazut si tu de cat profesionalism dau dovada medicii de la Sibiu. Sau incearca si fa ceva cu acel chist inainte de a mai incerca o noua stimulare. Eu iti tin pumnii si sunt alaturi de voi indiferent ce hotarare luati,

Mergi la inceput