Bobocei de septembrie-octombrie 2008 (76)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Piolica tot vroiam sa iti spun ca ai initiat un subiect fierbinte aici cu produsele pt bebei.
O sa iti placa foarte mult crema Weleda. Cica isi cultiva singuri plantele din care sunt obtinute ingredientele. In plus e eficace.
Eu am mai folosit de la ei in timpul sarcinii si putin dupa ce am nascut uleiul pt gravide. Ei bine ma pot lauda cu o lipsa totala de vergeturi.
Din pacate la noi nu prea se gasesc decat 2 -3 produse, uleiul de gravide de ex l-am achizitionat din Germania...dar cum deplasarile s-au diminuat cu totul acum mai greu cu stocurile :)
LE: am vazut si eu poze cu Elsa - e o scumpete, seamana cu tine, nu?

Boo tu ce sursa de aprovizionare ai?
Mai exista si un ulei dupa baie fara parfum foarte bun de la ei....tare mult mi-ar placea sa il am si pe asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

CD nu esti singura cu alaptatul. Eu chiar i-am dat lui Serban laptic muls de la mamica din salon, tot la Municipal . O singura noapte insa, ca a fost singura data cand am dat peste o asistenta asa isteatza sa aplice regula fara LP la un bb de 2 kg si icteric cu mama fara lactatie instalata. Si iti spun ca pana in noaptea aceea spuneam ca nu o sa fac asta niciodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Anamona, www.babypoint.ro/index.php?ct=shopbrowse&id_prodgroup=329&srch_text=weleda&srch_mode=3" target="_blank">aicipoti comanda Weleda - mi-a aratat musette

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

CD te rog sa nu mai permiti nimanui de acum incolo sa se amestece in cresterea si educatia copilului tau. Tu esti mama lui si tu stii cel mai bine ce e mai bine PUNCT.

Trebuie sa le pui piciorul in prag o data pentru totdeauna. Nu iti sugerez sa te certi cu ei, doar sa iti spui punctul de vedere si sa ii rogi frumos dar categoric sa nu se mai amestece. Inainte de asta sensibilizeaza-ti sotul cu privire la asta. Asigura-te ca vei avea sprijinul lui, eventual pune-l pe el sa puna piciorul in prag.

Cu privire la link-ul cerut Claudinei ti-as recomanda sa uiti de el: risti sa ii dai cumnatei indicii pentru identificarea ta pe forum. Si apoi, da-o incolo nu trebuie sa ii demonstrezi nimic...ba mai mult la cat rau iti face, ar fi bine nici sa nu mai dezbati cu ea subiecte legate de crestrea copiilor...poate doar la misto, al tau desigur.

Te pup si ai toata sustinerea mea :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nerantula spune:



Uof, se vede ca a fost o zi urata azi ... atatea mamicute suparate Insa inteleg ca problemele care va apasa nu se datoreaza numai unei zile ploioase de marti, si imi pare tare, tare rau .. am simtit de foarte putine ori cum e sa nu te intelegi cu sotul cand e un copilas la mijloc si stiu cat de greu e La noi discutiile au rezolvat neintelegerile si au adus in lumina lucruri pe care nu mi le imaginam: eu credeam ca sotul meu, o persoana careia ii place sa detina controlul (dar nu! freak control) si si poate face asta cu pricepere, stie ce sa faca si cu un bebelus, cel putin asa parea ... insa din discutie a reiesit ca starea lui de nervozitate uneori se datora faptului ca se simtea, asa cum a spus, cu lamaia in geam, postura destul de noua pentru el, dar cu miza ATAT de mare! Si, daca eu aveam in dotare instinctul matern, el nu dispunea decat de o imbatabila logica masculina, construia cu dibacie secvente dupa secvente de 'begin - if - then - end', insa de multe ori acestea aveau exact atata consistenta cat a unui ... piure de bebelus (nah!). Dupa care urma un soi de panica interioara, iar la exterior nervi, agitatie, oboseala ... Ok, noi suntem cele mai expuse dificultatilor intampinate in cresterea unui bebelus, insa parerea mea e ca si avem mai multe resurse naturale sa le facem fata: zambetul acela gingas pe care il prindem uneori in fractiuni de secunda este adevarata apa vie pentru mame, pe tati insa nu i-am auzit sa incerce atat de intens acest sentiment ... suntem binecuvantate cu niste trairi pe care ei nu cred ca pot, in mod natural, sa le simta la fel de profund ... si, probabil, pe undeva ne si invidiaza, in mod subconstient, pentru asta, si uneori au tendinta sa reechilibreze spectrul de emotii ..


www.flickr.com/photos/30462666@N03/sets/" target="_blank">Gruia - soricel iubit 16.09.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 300 spune:

Nu mi se pare asa o tragedie ca puiul meu sa manance lapte de la alta. Daca stau mai bine sa ma gandesc, mai bine asa decat un biberona in cazul meu. Exista tot felul de situatii extreme car ne invata sa spunem "da" unor lucruri anterior de neimaginat.

Andreea_ada eram tentata sa postez o poza cu vedea de la geamul meu dar mi-e lene s-o caut acum. Locuim fix vis-a-vis, eu mai spre intersectie. Nici eu nu te-am vazut cu wrap dar nici nu e de mirare ca nu stau mult in jurul blocului. Plus ca nu vad la distanta
Ma intorc la capitolul trecut, acum ce sa fac, a plouat si s-a scris mult.

de Anda Teodora din 10.10.2008

puiul meu dulce si mic Anda

pozne in asteptarea Andei

b de la bebe, blog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Nadina multumim de capitol nou

Offff mai fetelor cata tristete gasesc eu aici...imi pare tare rau sa vad ca sunteti in situatii atat de grele.
Ada nu imi gasesc cuvintele sa te ajut in vreun fel , pentru ca e tare greu sa imi dau cu parerea cand nu stiu despre ce e vb...Dar daca te putem ajuta , suntem aici aici poti spune tot ce te doare si te apasa , suntem alaturi de tine, chiar si cu un simplu sfat

Oana ce pot sa spun , decat ca imi pot imagina prin ce ai trecut in copilarie.E greu sa iti vezi mama suferind... Eu am ales sa ma despart de primul sot. Stiam si simteam ca ne va fi mult mai bine doar noi doua fericite, decat in trei intr-o lupta continua Imi pare nespus de rau cand aud de situatii ca a ta .Te pup

Roxana nu te mai necaji de pomana cu cei care iti spun asa ceva. Sunt nebuni de legat si nu isi dau seama ce spun. Sau o fac doar ca sa te enerveze. Si se pare ca reusesc. Da-le cu flit si nu ii mai baga in seama. TU esti cea care stie cat de bine ii este puiului tau sa te aiba pe tine ca mama. Numai TU esti mamica lui perfecta !!! Nu ii mai baga in seama pe fraierii care spun tampenii. Habar nu au ei cat de mult il iubesti tu pe Robert. Revino-ti si nu mai plange

Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joy21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui nikolici

despre avion

2. Nu ai cum sa alaptezi bb in bratze in timpul decolarii si al aterizarii pt. ca pozitia bebelului este in felul urmator: calare pe piciorul tau, bb stand cracanat si prins in centura lui care este la randul ei atasata de centura ta....dupa ce se stinge semnalul luminos de centura obligatorie poti sa faci orice cu bb

Nikole mami de Karinutza(14.10.2008)



Esentialul la decolare si aterizare este ca bebe sa stea prins in centura lui, legata de cea a mamei. La mine a mers alaptatul cand era Sofia mica, la prima calatorie. La a doua excursie a stat in scoica ei, scoica prinsa cu centura de scaun la cele 4 decolari si 4 aterizari (deh, drum dus-intors cu escala). Nu am platit in plus ca a ocupat scoica un scaun separat; de cand cu criza asta, "bate vantul" prin avioane...

Iar cui nu-i place ca plange bebe... sa nu se uite! La un zbor recent era un nene gras de ocupa un scaun jumate si a sforait cu un spor tot drumul...

Ada, Sabinel, CD Discutii taioase cu soata am avut si eu chiar ieri pt ca nu intelege cum vreau eu sa stau acasa sa am grija de copil in loc sa ma intorc in campul muncii sa-mi builduiesc cariera. Ca el nu vrea femeie casnica . Ei bine nici eu nu vreau sa-mi creasca copilul o straina sau soacra atata vreme cat nu e vb de bani. Am zis.



Victoria, binecuvantata de Anna Sofia

Poze Anna Sofia Ma fac mare

"Nu-ti fie frica sa faci un pas mare. Nu poti trece o prapastie din doua sarituri mici."
David Lloyd George

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamona spune:

Citat:
citat din mesajul lui simodina

Anamona, www.babypoint.ro/index.php?ct=shopbrowse&id_prodgroup=329&srch_text=weleda&srch_mode=3" target="_blank">aicipoti comanda Weleda - mi-a aratat musette

Nadina, mama de Serban (20.08.05 ) si Mara (27.08.08)



mercic de link...speram sa fie si alte surse :( ...m-am cam certat cu cei de acolo...total neprofesionisti: in loc sa directioneze in Bucuresti cum ar fi fost normal, mi-au trimis fara sa ma intrebe comanda la Sibiu si pt ca aveam un colet super voluminos ma obligau la taxe postale destul de maricele.

LE - am vazut acum topic deschis la Parinti intreaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babytza spune:

Priviti un soricel mic disperat sa nu ii fuga papa din fata



Printesa mea iubita Valentina Soricelul meu iubit

Mergi la inceput